RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

157585960616263646566poslední 672652 příspěvků celkem
kniha: Na počest padlým - Flynn, Vince
lenivec | ****1/2 | před 3224 dny

Nie je to najlepší diel série, ale stále je to jeden z najlepších trilerov vôbec. Je zaujímavé, že autor dokáže držať kvalitu aj pri piatom diele. Kto však neprišiel na chuť Mitchovi Rappovi ani teraz názor nezmení.

Výborná historická detektivka umístěná do českého středověku. Petr Ptáček řeší na žádost svého přítele vraždu jeho otce. Jedná se o klasický případ vraždy v uzavřené místnosti, kterou Šimáček navíc doplňuje skvělým popisem postav a mistrnou znalostí reálií té doby. Můžeme jen litovat, že R.Š. nenapsal více detektivních románů se sympatickou postavou pana Petra, ale nadále se věnoval psaní klasických románů. Film byl věrně zfilmován s Petrem Kostkou v hlavní roli.

kniha: Rozhřešení vraždou - Tremayne, Peter
toms | ***1/2 | před 3227 dny

Hledal jsem čtení podobné sérii Cadfael a nakonec, na základě anotací, sáhl po Tremaynově sestře Fidelmě. Román zasazený do 7. století s irskou právničkou v hlavní úloze byl pro mne příjemným překvapením. Znalosti reálií jsou u historika, který je specialistou na toto období samozřejmostí, jazyk i zvolený styl se také přibližuje Pargeterové, byť popis není tak košatý a barvitý. S hlavní postavou se (zejména v úvodu knihy) ztotožníte jen stěží, je velmi nepřístupná, namyšlená, samolibá, sebestředná, zbrklá a v určitých pasážích jedná až nereálně (například se členy královské rodiny). Autor nás sice nepřestává ujišťovat, že takto irské ženy (tohoto postavení) té doby jednaly, ale osobně si o tom dovolím pochybovat – pokud se chtěly dožít určitého věku, musely v sobě mít mnohem víc citu pro diplomacii a hlavně pokory (ačkoliv se jedná o řádovou sestru, o její pobožnosti se toho dozvíme pramálo).

Zlom pro děj (i pro postavu Fidelmy) nastává ve chvíli, kdy se potkává se svým Watsonem (a zřejmě budoucím manželem?) bratrem Eadelmem, který mi byl naopak sympatický téměř od počátku. Zasazení této postavy do děje dává konečně knize spád a také oživuje nepřístupnou Fidelmu. Samotná detektivní zápletka je velmi dobře napsána, a vše má svou logiku. Takže ve výsledku dobrá historická detektivka, kterou jsem s chutí dočetl a vrhnu se na další, s tím, že budu doufat, že Tremayne prostřednictvím Eadelma zapracuje na postavě Fidelmy.

kniha: Veliké tajemství - Peters, Ellis
toms | ***** | před 3228 dny

Petersové romány o bratru Cadfaelovi jsou jako pohlazení na duši. Velká Spisovatelka dokáže i hrůzy středověkého válečného běsnění popsat tak, aby čtenář neměl pocit nevolnosti a naopak vyzdvihnout skutečnosti, které jsou pro knihu skutečně podstatné. Její historické společenské romány s detektivní zápletkou patří k absolutním vrcholům tohoto žánru a její dnešní nástupci se jen marně snaží k němu byť jen přiblížit.

Román Veliké tajemství popisuje tragický životní příběh jednoho z rytířů Křížové výpravy – Godfrida Marescota, který přichází zemřít na půdě svého rodiště nedaleko opatství Shrewsbury. Prostřednictvím Cadfaelova pátrání po Marescotově bývalé snoubence se před námi plasticky zobrazuje obraz celé tehdejší společnosti, jejich zvyků a tradic. Vyluštění celé zápletky má tentokráte pozorný čtenář před sebou jako na talíři a tak trochu se diví, že to bystrému mnichovi trvá tak dlouho, než se dopracuje k uspokojivému výsledku.

kniha: Dům u kanálu - Christie, Agatha
toms | ****1/2 | před 3229 dny

Tommy vyráží na sjezd agentů, Prudence Beresfordová se nudí a tak prudí… V podstatě celá první část je věnována nezdolné Pentličce a její „záhadě s tajemným obrazem“. Kniha má trochu pomalejší rozjezd, ale ve druhé polovině nastolí Agatha tempo na jaké jsme u ní zvyklí z jejího nejlepšího období. Příjemný detektivní příběh s několika zajímavými zápletkami. Z mého pohledu kvalitativně lepší, než oba špionážní romány této série.

kniha: Rudá žeň - Hammett, Dashiell
toms | **** | před 3230 dny

Zhruba po 25 letech jsem se opět začetl do Hammettovy prvotiny, která velmi plasticky popisuje válku gangů, rozdmýchanou malým tlusťochem z Continental OP. Pravdou je, že dnes už mi přijde kniha až zbytečně krvavá a po určité době mi bezejmenný tlusťoch šel natolik na nervy, že jsem si přál, aby ho zasáhla něčí kulka. Nicméně je to kniha, která založila před 80 lety „drsnou školu“ a DH je Pan spisovatel, takže jsem knihu dočetl snadno, byť hlavní postava mě svými vlastnostmi příliš nenadchla.

kniha: O detektívke - Földvári, Kornel
toms | **** | před 3230 dny

Kornel Földvári patří mezi největší znalce detektivní literatury na Slovensku, již v 60. letech jsme se mohli setkat s jeho jménem u většiny kvalitnějších antologií a často psal doslovy pro nakladatelství Smena. Velmi jsem se zaradoval, když jsem se dozvěděl, že sepsal literárně teoretickou práci „O detektívke“, ale než se mi podařilo knihu získat uplynuly dlouhé dva roky…

Földváriho beru jako slovenského Zábranu, Jungwirtha či Škvoreckého a tudíž jsem knihu nedočkavě otevřel a téměř jedním dechem přečetl. Földvári nepředkládá čtenářům historii žánru (to ostatně už učinil před 25 lety výtečně Pavel Grym), ale píše o svém názoru na některé vybrané klasiky žánru (Poe, Doyle, Crofts, Chandler, Christie ad.) Z tohoto hlediska kniha není pro zkušeného čtenáře, sběratele či badatele nijak zvlášť přínosná, ale i tak jde o velmi příjemné a zajímavé čtení. Významnou hodnotu však má kniha svým shrnutím historie detektivky na Slovensku. Kornel Földvári s nadhledem sobě vlastním hodnotí počátky slovenských detektivkářů, které vycházejí ze spodních pater coby sešítkový brak, aby se postupně vypracovali v kvalitní psavce dneška, jakými jsou Dominik Dán a Daniela Kapitáňová.

Pokud bych měl snad knize (a autorovi) něco vytknout, pak je to (z mého pohledu) určitá absence rozumného nadhledu k tvůrcům píšícím šestákové detektivní povídky typu Nick Cartera či Toma Sharka. Kornel Földvári nezastírá své velké znechucení nad podobnými dílky a několikrát se podivuje, jak vůbec mohou renomovaní literární vědci podobnou prózu řadit mezi detektivky. Přiznávám, že tím mne KF poněkud zklamal a svým nekritickým pohledem na „slovenskou Agathu Christie“ Danielu Kapitáňovou to dorazil, takže dávám „jen“ 90%.

kniha: N či M? - Christie, Agatha
toms | **** | před 3231 dny

Špionážní romány nebyly právě nejsilnější stránkou „Queen of Mystery“, ale přesto stále patří mezi nadprůměrná literární díla. V „N či M“ jsou (z mého pohledu) nejsympatičtější Agátiny postavy – Tommy Beresford a všetečná Pentlička. Zejména v myšlenkách a slovech Pentličky můžeme mnohdy vysledovat skutečné pocity paní Christie, jak se k tomu ostatně sama několikráte přiznala. Stejně jako její literární postava byla velkou vlastenkou a jednou z tisíců dobrovolníků 1. světové války, cítila frustraci, že ve válce 2. nemůže aktivněji pomoci…a tak napsala tento román a vložila své touhy a pocity do manželské dvojice pomáhající britské tajné službě v odhalení rozsáhlé sítě německých špionů a jejich pomahačů z řad vlastizrádců. Byť z knihy čiší určitý naivismus a svým stylem bychom jí řadili spíše o deset let zpět v čase, čte se velmi dobře a zápletka i vyvrcholení je hodné mistrovského pera „první dámy zločinu“.

kniha: Maškary - Piwowarczyk, Andrzej
Majdule | **1/2 | před 3238 dny

Detektivka má pro období, kdy se odehrává (rok 1951) docela typickou záplatku – dozvuky války. Poutavé je zarámování příběhu, ve kterém je během pátrání po viníkovi domnělé vraždy rozpleteno několik jiných zločinů a přestupků. Zajímavá je exkurze mezi „maškary“, tedy spodinu společnosti, podobně pojatou sondu, myslím, zas tak často v socialistických detektivkách nenajdete. A přestože trpí určitou schematičností a papírovostí, je to rozhodně zpestřující prvek. Vadí mi z mého pohledu arogantní vyšetřovatel vševěd a také to, že autor se minimálně ve dvou případech spolehl na velkou náhodu (jednu skutečně těžko uvěřitelnou) s odkazem na fakt, že život se podobnými náhodami jenom hemží. To sice ano, ale kde život působí jako umělec, tam to na papíru vypadá, že autor nevěděl, jak dál.

kniha: Zločiny pro dva - Christie, Agatha
toms | ***** | před 3239 dny

Výborné povídky s Tomem a Pentličkou, plné laskavého nadhledu a humoru. Moc hezky zparodované postavy klasiků (otec Brown, Sherlock Holmes, dr.Thorndyke, stařec v koutě ad). Příjemně jsem se bavil:-)

kniha: Tajemný protivník - Christie, Agatha
toms | ****1/2 | před 3239 dny

Zajímavý špionážní román z pera začínající Agathy Christie. Velmi příjemná hlavní dvojice, v knize se mihne i postava inspektora Jappa z příběhů Hercula Poirota. Hlavní záporák Mr. Brown mi něčím připomínal postavu Velkého šéfa Žabího bratrstva (Wallace).

kniha: Paní z Šedivého domu - Fiker, Eduard
Majdule | ***1/2 | před 3243 dny

Je osvěžující vrátit se jednou za čas ke klasickým kapitolám detektivního žánru. Poměrně útlá knížka přináší variaci na záhadu zamčeného pokoje. Je to chytře vymyslený příběh dvojitého zločinu, který řeší dobře fungující dvojka inspektorů. Ta nešetří suchým anglickým humorem (některé hlášky jsou vážně zapamatováníhodné) a bystrými mozky. Detektivka je malinko kabinetní, nepotrpí si na hluboké prokreslení postav, ani jejich vývoj, ale nenudí. Právě u těhle příběhu nejraději hádám vrahy … A tady jsem se nechala zmást, takže jsem byla spokojená.

série: Keller
tomts | ***** | před 3245 dny

Občas se (snad nejen mně) při četbě detektivky stává, že nám vrah chvílemi připadá sympatičtější než jeho oběť. Zde ovšem chtě nechtě sympatizujeme s hlavní postavou – nájemným vrahem Kellerem – od začátku do konce. První a třetí kniha série jsou koncipovány jako sled uzavřených epizod, ostatně řada z nich vyšla a vychází ve formě povídek v renomovaných antologiích, kniha druhá a čtvrtá závěrečná mají formu románovou. Vraždy, a že je jich požehnaně, jsem nebral jako cosi nepatřičného, spíše jsem s napětím a zájmem sledoval, jaký úkol (rozumějme „koho zabít“) před Kellerem stojí, jak se na jeho řešení připravuje a jak se s ním nakonec vyrovnává – především technicky, ale občas i z hlediska morálního. Cítíme přitom s Kellerem, stejně jako cítíme i s některými z jeho obětí, ale práce je práce…a má-li za něco stát, musí se udělat pořádně. Jedna z mých nejoblíbenějších sérií, ne-li vůbec nejoblíbenější, škoda, že má pouhé čtyři díly, na druhé straně možná právě proto si od první věty první knihy do poslední věty poslední knihy udržuje velmi vysokou laťku. Jak naznačují celkem věrné anotace k jednotlivým knihám, vedle nesporného spisovatelského mistrovství jednoho z velmistrů žánru (a poměrně kvalitního překladu) na tom má zásluhu absence jakéhokoli náznaku krutosti, sadismu či nechutných detailů, což je v současné detektivce/thri­lleru vzácností, přitom jak nájemný vrah Keller, tak celá série rozhodně nepostrádají lidský rozměr. Nakonec i poslední vraždy v celé sérii, jediné, které Keller páše nikoli na objednávku, ale ve vlastním zájmu, jsou z jeho pohledu postaveny v prvním plánu jako nezbytné odstranění poslední překážky v cestě za normálním životem, a motiv v podstatě zasloužené pomsty za „past na vraha“ je zde jen příjemným bonusem.

kniha: Dívka, která si hrála s ohněm - Larsson, Stieg
Majdule | ***** | před 3248 dny

Tenhle díl má pomalejší rozjezd a není se co divit, přestože nás čekají dvě samostatné knihy, jedná se vlastně o jeden příběh. Nově se objevují časté odkazy na matematiku, což já osobně vnímám jednak jako prvek osvětlující mysl Lisbeth Salanderové, jednak jako určitou paralelu s jejím příběhem, zejména s Fermatovou větou, která jí nedá spát a na jejíž řešení mimoděk v závěru přijde. Jakmile se příběh rozjede má strhující tempo a přesto, že se v něm objevují prvky sociálního románu, je to pořád ještě hlavně skvělá detektivka nebo spíš thiller (?). Druhý díl zůstává otevřený, většina dějových linek se přenáší do dílu třetího. Nezbývá než se na třetí díl těšit…

kniha: Odvolání - Grisham, John
lenivec | *** | před 3250 dny

Vždy keď si poviem prečo ešte čítam Grishama ma príjemne prekvapí (Voľba sudcov). Tento román ukazuje svoje silné stránky. Znalosť prostredia a jeho zákulisie a aj obsadenie je dostačujúce. Škoda, že sam mu to v poslednej dobe darí, tak zriedkavo, no to nás v pri Odvolaní nemusí trápiť.

kniha: Poslední vůle - Grisham, John
lenivec | *1/2 | před 3250 dny

Zase jeden zo slabších Grishamových románov, okrem úvodu ničím nezaujme. O postavách škoda hovoriť, skôr mám pocit, že autor chcel zacieliť svoj román na čitateľov „vyššej“ literatúry, ale na 100% mu to nevyšlo a je z toho táto slabota.

kniha: Případ drzé krasavice - Craig, Jonathan
tomts | ***1/2 | před 3251 dny

Klasická detektivka, stavbou vzdáleně připomínající romány McBainovy: detektivové Selby a Rayder ze 6. newyorkského policejního okrsku vyšetřují vraždu mladé ženy. Jejich prvním úkolem je zjistit v okruhu jejích přátel a známých, koho a čím se pokoušela vydírat… Celkem slušný průměr, přímočarý děj bez zbytečné „vaty“ udrží v mírném napětí do posledních stránek

kniha: Poslední ypsilon - Collins, Edgar
tomts | *** | před 3252 dny

Velmi úsporný styl, bez ideologického balastu, též však bez hlubšího prokreslení postav. Zajímavá zápletka, z níž se určitě dalo vytěžit víc, než jen chabý motiv pro vraždu a pachatel na posledních stránkách doslova „vytažený z klobouku“

Konečně zase detektivní zápletka, jde v ní sice o překažení zločinu, nikoliv o jeho odhalení, ale je to v rámci celé povídkové sbírky docela osvěžující. Nadpřizeno je zde ve službách spravedlnosti.

Tahle povídka je podle mě spíš horor, než co jiného. Připadala mi hrozná, ale je to netradiční nápad.

Tak jestli jsem povídku Cikánka označila za vysloveně smutnou, tak tahle by si potom zasloužila označení tragická. Detektivce se tady Agatha vzdaluje už docela dost. Dokonce se myslím, že jako taková by snad ani na Pitaval nepatřila, kdyby nebyla napsána královnou detektivek a nepatřila do jinak skoro detektivní sbírky.

Námět povídky je opět bizarní (jako téměř všechny v této sbírce), ale docela zajímavý. Rozhodně se Agathě Christie podařilo u mě vzbudit jemné mrazení v zádech, když jsem si představila, že by bylo možné se někoho tak úplně psychicky zmocnit.

kniha: Labyrintem smrti - Franklin, Ariana
Majdule | **** | před 3253 dny

I druhý díl série si zachovává vysoký standard. Opět velmi chytrá zápletka (i když pro mě až příliš zkonstruovaná), poutavá atmosféra, zajímavé dobové reálie. Příběh poměrně akcentuje i osobní život Adélie, snad proto se mi líbil tenhle díl malinko míň než první. Ale pořád ční vysoce nad průměrem a stojí za přečtení.

kniha: Vykladačka smrti - Franklin, Ariana
Majdule | ***** | před 3253 dny

Velmi důmyslná a poutavá historická detektivka, která přináší pro středověk velmi netypickou hlavní hrdinku – ženu, lékařku, dnešním jazykem řečeno patoložku. Příběh je postaven na skvěle vystavěné atmosféře středověké Anglie, napínavém příběhu i na osobních vazbách, které Adélii postupně poutají k jinak nenáviděné zemi. Hlavní hrdinka je na svojí dobu nesnesitelně emancipovaná, má víc než ostrý jazyk a bystrý mozek. Kdo má rád tenhle žánr, neměl by si vykladačku smrti a její dobrodružství nechat ujít.

Tohle je už třetí příběh Qwilla, Koka a Yum Yum, skvělého detektivního týmu, který se přestěhoval do čtvrti plné starožitníků, což je partička ještě bláznivější než byli bytový designéři z dílu druhého. Příběh je malinko víc detektivka než předchozí díly, jsou do něj zapletené drogy a Quill je dokonce v ohrožení života. Příběh má spád a je zábavný, i když se mi zdá, že se geniální siamský kocour Koko zapojil méně než jindy.

Výborný relax, důmyslná zápletka, geniální kocour a navíc se rýsuje nové kočičí přátelství. Scény ze světa bytových designerů jsou osvěžující. I druhý díl je milé čtení na úrovni.

kniha: Apage Satanas! - Vondruška, Vlastimil
Majdule | **** | před 3254 dny

Detektivky Vlastimila Vondrušky jsou inteligentní, poutavé a napínavé. Sice nejsou, jak jsem byla nedávno poučena, historicky přesné, ale rozhodně vás vtáhnou do děje a někdy máte i pocit, že do minulosti. Tahle je zvláštní tím, že v první polovině knihy vůbec nevystupuje tradiční hrdina této série Hříšných lidí Království českého královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Hlavní roli přebírá jeho žena Ludmila z Vartemberku. A Oldřich mi prostě chybí. Ovšem ve chvíli, kdy se objeví na scéně, dostane příběh obvyklý spád a šmrnc. Do konce jsem jej potom přečetla jedním dechem.

kniha: Muži, kteří nenávidí ženy - Larsson, Stieg
Majdule | ***** | před 3254 dny

Četla jsem tuhle knihu již podruhé a rozhodně patří k těm, které druhým čtením jen potvrdí své kvality. Opět mě chytla od první kapitoly, pořád je pro mě napínavá a velmi, velmi čtivá. Uvědomuji si víc detaily. Je vlastně psána hodně reportážním, dokumentárním stylem. Larsson si navíc potrpí někdy až na absurní detaily. Je-li někde hromádka časopisů, jistě se dozvíme, jakých, včetně ročníků, čte-li hrdina knihu, víme nejen jakou, ale i co si o ní zhruba myslí. Kupodivu to děj nezpomaluje, ale dodává příběhu na věrohodnosti. Na druhý pohled se mění i můj pohled na Lisbeth. Kupodivu víc vnímám její křehkost, kterou si sama neuvědomuje. Zmatek, který cítí okolo svých citů k Mikaelovi je dojemný. Skutečně je v ní (jak někde později poznamená jedna z dalších postav) kus oběti. Tenhle díl je relativně uzavřený, máme samozřejmě náznaky, že se příběh má potenciál rozvíjet, ale nejvíc tvoří samostatnou detektivku. Detektivku s přesahem.

První díl série kočičích detektivek naplňuje všechny atributy dobré oddechovky. Seznámení Jima a Koka je plné záhadných událostí a brzy ukáže své kvality. Koko bere Jima jako parťáka, ten naslouchá a detektivní tým par excellence je světě. Zábava, která pohladí, když vás potká něco nemilého.

série: Matthew Shardlake
Majdule | ***** | před 3254 dny

Vynikající detektivní příběhy, skvěle vylíčená atmosféra, hlavní postava, která se vám dostává pod kůži s každým dalším příbehem víc a víc. Londýn za vlády Jindřicha VIII. nebyl místem příjemným k životu, ale rozhodně se v něm našlo dost příležitostí pro napínavá detektivní pátrání.

kniha: Úkryt - Gardner, Lisa
Majdule | *** | před 3254 dny

Tahle detektivka splňuje moje nároky na lehčí část žánru. Máme tu hlavní ženskou hrdinku, spoustu napětí, dávné tajemství, dějové zvraty a rodící se milostný vztah. Není to skvost, ale užila jsem si ji.

Námět povídky je jistě zajímavé téma pro spiritistické časopisy, ale do sbírky povídek královny detektivek se mi moc nehodí. Čistá mystika, navíc z mého pohledu i trochu podivná. K téhle povídce se vracet nebudu.

Tady ACH zabloudila do žánru fantasy a přestože v jeho rámci není výměna těl úplně neznámou (Majipoorské kroniky), v detektivce jsem se s tím ještě nesetkala. Vše se nakonec v dobré obrátí, navíc je příběhu zapletena i kočka, takže z mého pohledu tahle povídka patří k těm lepším.

Variace na téma, kterak důvěřivého hlupáka na buben přivésti, je docela zábavná, i když nijak novátorská.

Nesmírně silný a působivý příběh. Podobný motiv se objevil i v několika slavných filmech a já už vím, kam chodili scénaristé na nápady.

Jednoznačně oceňuji morální vyznění téhle povídky. Mazaný trik, který měl vrahovi pomoci k penězům se nakonec elegantně obrátil proti němu. Důmyslné, paní Agatho :-)!

Tohle je vysloveně smutný příběh, navíc se mi smrt jako motiv v téhle povídce zdála zbytečná. Patří k povídkám, ke kterým se ani nechci vracet.

V téhle povídce se jedná o docela uvěřitelný příběh intuice. Agatha Christie zde navíc naladila romantickou notu, která její příběhy někdy doprovází (vzpomeňme Není kouře bez ohýnku nebo Setkání se smrtí). Tahle povídka navíc disponuje šťstným koncem, takže u mě se zařadila na vrchol oblíbenosti v rámci série.

Titulní povídka je hodně mystická. U mě jako detektivka neobstála, ale má skvělou atmosféru.

kniha: Smrtonoš - Christie, Agatha
Majdule | *** | před 3254 dny

Smrtonoš (někdo zná tento soubor povídek pod názvem Ohař s cejchem smrti) je soubor trochu netypický, vymykající se dílu Agathy Christie,neboť jsou to povídky převažně mysteriózní,některé skoro horrorové. A některé špatně končí, což je asi můj největší problém. Nesmiřuji se se špatnými konci úplně lehce :-) K mým nejoblíbenějším povídkám patří Červená, které vedle šťastného konce disponuje i romantickým zabarvením. A určitě podivný případ sira Arthura Carmichaela, ten hlavně pro svou neobvyklou zápletku výměny těl a samozřejmě pro šťastný konec!

157585960616263646566poslední 672652 příspěvků celkem