RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

153545556575859606162poslední 632501 příspěvků celkem
kniha: Mistr zločinu - Martyn, Wyndham
toms | **** | před 3250 dny

Mladý spisovatel Tony Trent se živí psaním detektivních povídek s propracovanou zápletkou loupeže. Jeho povídky mají slušný čtenářský ohlas, ale s penězmi už je to horší. Náhodný impulz přivede Tonyho na myšlenku vyzkoušet si své kombinační schopnosti při skutečné loupeži a vzhledem k úspěchu, objevuje se „na scéně“ coby lupič-gentleman… Jistě zdánlivě nikterak originální myšlenka, Arséne Lupin již nějaký ten rok po světě pobíhal, ale podle mého Martyn je mnohem lepší spisovatel než Leblanc. Francouzské povídky s AL ve mě vždy vzbuzovaly spíš úsměv, co by taškařice francouzského Enšpígla, a většina zápletek byla natolik ztřeštěných, že o jakémsi reálném základu nemohlo být ani řeči. Podobně bláznivě působí knihy o Fantomasovi, Rocambolovi či Rouletabillovi.

Martyn se však pokouší o vážnější polohu- inteligentní mladý muž s velkými schopnosti, ale o to menšími financemi, se rozhodne, že bude okrádat americké milionáře. Loupeže velmi pečlivě připravuje a tudíž není divu, že má úspěch. Kniha se čte s lehkostí, kterou bych u překladu z roku 1926 nečekal a přestože se jedná (alespoň v českém vydání) o román, jde vlastně o soubor zcela samostatných příběhů – kapitol, které by snadno mohly býti povídkami. Všechny mají spád, hrdina je sympatický a já byl rád, že i mozek nemusel odpočívat, protože Martyn se nebojí onu „holmesovskou logiku“ používat. Pokud bych měl knihu k nečemu přirovnat, vzbuzuje se ve mě asociace s Packardovým Jimmie Dalem alias Šedou pečetí.

kniha: Let číslo TPA 545 - Crichton, Michael
lenivec | **1/2 | před 3251 dny

Objavila sa tu otázka či to je vôbec thriller. Podľa mňa určite. V čistej podobe ukazuje v čom je Chrichton najlepší. Krátky časový úsek (nanajvýš niekoľko dní), malý počet postáv, ktoré nie sú zameniteľné a samozrejme problém ktorý treba vyriešiť. Chrichton pridáva aj detaily a odborné „veci“ tie sú už uňho poznávacím znamením, ale v tejto knižke neprekážajú. Okrem toho čo má ešte táto knižka? No predsa slabý záver, ten je tam len aby bol nejaký.

kniha: Jeden mrtvý navíc - Peters, Ellis
toms | ***** | před 3257 dny

Číst středověké detektivní příběhy s mnichem Cadfaelem je opravdu radost. Výborná znalost reálií je u Petersové-Pargeterové naprostou samozřejmostí, ale navíc z knihy sálá Cadfaelova láska k lidem, která mi u moderních detektivek chybí (a tak trochu i u odosobnělé klasiky Sherlocka Holmese). Samozřejmě, že v knize jsou i lumpové (v tomto případě zejména král Štěpán) a autorka nezastírá, že se žilo v drsné době. Přestože se Cadfael občas v lidech také splete, nikdy jim nepřestává věřit a pomáhat. Příběh je také ukázkou mistrně napsané logické detektivky, jsou nám předloženy všechny stopy a my spolu s benediktínským mnichem postupně odkrýváme roušku tajemství za mrtvolou navíc. 100%

kniha: Pět detektivů - Bernard, Gabriel
toms | **1/2 | před 3261 dny

Asi budu na tuhle starší detektivku zbytečně tvrdý, ale musím jí hodnotit z dnešního pohledu: Autor měl zajímavý nápad naroubovat na řešení záhadného únosu/zmizení miliardářovy dcery hned pět detektivů, aby ukázal rozdílné povahy, metody a přístup. Bohužel není autor natolik dobrý spisovatel, aby dokázal svou myšlenku realizovat v plné míře a využít všech nabízených možností. Už při výběru detektivů jsem si musel povzdechnout nad autorovou malou odvahou. Je zde personifikace Sherlocka Holmese, Lecoqa, Nicka Cartera, ? (4. jsem neidentifikoval) a konečně autorova hrdiny inspektora Tonyho. Problém je, že autor neměl odvahu použít přímo příslušné detektivy či je karikovat natolik kvalitně, aby bylo každému jasné o koho jde a tudíž zvolil cestu žáků starých mistrů. Budiž i z toho se dá něco vytáhnout, ale… …Ale příběh se prohřešuje v mnohém dalším pravidlům a tak dává vzniknout pouze další běžné detektivce své doby, nikoliv dílu, které by přečkalo věky. Bernard si bezostyšně tropí žerty ze starých mistrů na úkor svého miláčka (hrdina jeho špionážních detektivek, inspektor Tony, se jako jediný objeví v závěru knihy osobně), ale problém je, že jim skladbou příběhu ani stylisticky nesahá ani po spodní lem pověstného trench-coatu. čímž nechci říct, že by byla kniha naprostý brak, to zas ne, je zde rozumná zápletka, hned čtyři dějové linie, a nechybí ani humor. Jenže autor nedokáže hrát se čtenářem fér hru, tam kde mistr Doylova či Stoutova formátu odkrývá všechny stopy vedoucí k logickému řešení, Bernard pouze mlží, nebo pro jistotu utají fakta zcela. Detektivové docházejí k určitým výsledkům, které při konečném shrnutí mohou dávat i určitý smysl, ale postup jak se k onomu výsledku dopracovali nemá možnost ani ten sebegeniálnější čtenář sledovat. Nejen, že autor nepředkládá stopy, on v podstatě nepředkládá dopředu (kromě onoho zmizení děvčete) nic. Navíc z knihy trčí autorův mindrák vůči Doylovi s Gaboriauem, u kterého vám nezbyde než konstatovat, že je oprávněný… Hodnotím 55%

kniha: Třikrát Sherlock Holmes - Doyle, sir Arthur Conan
toms | *** | před 3263 dny

Jedno z nejhorších vydání Sherlocka Holmese, které si zřejmě dalo za úkol odradit čtenáře od čtení příběhů Sherlocka Holmese. Nakladatelství Oddych se rozhodlo k neuvěřitelnému kroku, když využívá překladu z roku 1922 (Karel Weinfurter – Údolí děsu) a dokonce i archaického překladu z roku 1906 (první knižní vydání Podpisu čtyř u JR Vilímka)! Výsledek tomu samozřejmě odpovídá, naštěstí kniha neměla vysoký náklad a špatně se shání. Pokud se někdo bude pouštět poprvé do čtení příběhů Sherlocka Holmese, rozhodně tuto knihu nedoporučuji – sáhněte raději po vydání z Mladé fronty či Joty.

kniha: Muž s dýmkou a houslemi - Doyle, sir Arthur Conan
toms | **** | před 3263 dny

Povídky pana AC Doyla jsou bezpochyby výbornou ukázkou „old english school“ detektivní literatury, ale co v mých očích shazuje toto vydání je rozměr knihy (číst se to dá pouze doma, což je v dnešní uspěchané době rozhodně zápor) a IMHO nepříliš povedené ilustrace Adolfa Borna.

Zastaralý překlad a absence některých povídek ochuzuje první Vilímkovo i pozdější reprintová Hokrova vydání o mnohé. Dnes jde spíše o zajímavý sběratelský artikl, ale ke čtení jednoznačně doporučuji úplné souborné vydání z Mladé fronty či Joty. Jeden nesporný klad však Hokrovo vydání má – překrásné původní ilustrace Sidneye Pagetta, které pomáhají spoluvytvářet ono kouzlo staré Anglie, ve které se oblíbené příběhy odehrávají.

kniha: Cesta do Gandolfa - Ludlum, Robert
tomts | ***** | před 3276 dny

Pán kolega, naozaj sme obidvaja čítali rovnakú knihu ? Román je skutečně pro Ludluma netypický, dokonce tak, že velmi. Nevím, jaká spiknutí se odehrávají před začátkem knihy, ale v knize samotné se nějaké to spiknutíčko najde, taky o čem by jinak těch 270 stran bylo, že… Nikdo také nevyhodí v Číně do vzduchu „cennou kulturní památku“ – jde o to, že generál McKenzie Hawkins, který je vším možným, jen ne „typickou postavou Ludlumových knih“, v opilosti urazí (ulomí) přirození vzácné pětimetrové nefritové soše v Zakázaném městě, za což mu hrozí trest 7450 let nucených prací v mongolských dolech… Právník Sam Devereaux, t.č. v armádních službách, za cenu různých zajímavých kompromisů dosáhne generálova propuštění a vyhoštění, načež se rozjíždí bláznivá groteska ve stylu nejlepších románů Donalda Westlakea, z níž prozradím jen tolik, že všechno dopadne jinak a pro všechny zúčastněné vcelku dobře. Mimochodem, mrtvolu v knize nenajdete – takže Ludlum opravdu netypický, přesto výborný.

kniha: Cesta do Gandolfa - Ludlum, Robert
lenivec | ***** | před 3278 dny

Jedná sa o mierne netypický román od Ludluma. Nenájdeme tu žiadne sprisahanie na najvyšších miestach, ktoré by sa nieslo celou knihou. Jediné sprisahanie sa nachádza na začiatku knihy (lepšie povedané pred začiatkom). V Číne ktosi vyhodí do vzduchu cennú kulturnú pamiatku. A vinným sa určí generál MacKenzie, Jastrab, Hawkins. Ide o skúseného vojaka a nadmieru schopného veliteľa. Typická postava Ludlumových kníh. Nie je človeka, ktorý by ho zastavil, ale teraz sa mu každí otočil chrbtom. Číňania sa rozhodli poslať ho do Mongolska na viac ako 1000 rokov. Tu prichádza na scénu druhá hlavná postava knihy. Právnik v službách armády. Sam Devereaux. Devereaux sa nechce znova dopustiť chyby aby dostal ďalšie dva roky v armáde. Napriek všetkému oslobodí generála. Generál a Sam sa stanú priateľmi a začnú spolupracovať, ak keď zo Samovej strany nie je to úplne dobrovoľné. Je vmanévrovaný do Jastrabovho plánu. Generál ma ambiciózny plán a tým je únos pápeža a získanie výkupného (1 dolár od každého veriaceho). Do toho momentu sa kniha zdala ako thriller, ale zdanie klamalo. Je to „len“ príjemné čítanie, ktoré je neopísateľne vtipné (gejzíry smiechov však nenájdete). Sam, ktorý sa snaží vyhnúť porušeniu zákonov. Jastrab, však má neustále poruke vysvetlenie a perfektné plánovanie a Sam sa snaží to prekaziť, ale bez úspechu. Neskôr sa objavujú štyri ex manželky generála. Nevystupujú len do počtu sú príjemným osviežením hlavne ich ženské finty, ktorými manipulujú Samom ako s neskúseným puberťákom. Škoda už ďalších slov je to zábavná, pohodová kniha ani záver nie je tuctový a zapadá do celkového vyznenia knihy. Ludlum je kvalitný spisovateľ a to aj dokázal. Román je zameraný na dej a to ani neskrýva. To je dobre.

5.5.2002 – 13.5.2002 (Recenzia prevzatá z www.ebookforum.cz)

kniha: Drasticky děsivý Dexter - Lindsay, Jeff
lenivec | **1/2 | před 3289 dny

Hlavná výhoda knižky, že sa dosť rozchádza so seriálom, takže sa to oplatí čítať aj fanúšikom seriálu. Subjektívne musím priznať, že seriál sa mi páčil viac.

kniha: Intenzita - Koontz, Dean
lenivec | *1/2 | před 3289 dny

No asi najhorší psychopat o akom som čítal. Vraždí lebo žije intenzívne. No čo je to za blbosť? Ináč: dej je klasické remeslo a nie najlepšie zvládnuté, hlavne ak to porovnám so skvelou Temnnou řekou srdce, ale aj Tvár strachu bola neporovnateľne lepšia.

kniha: Blaze - Bachman, Richard
lenivec | *** | před 3289 dny

Knižka ničím neprekvapí, ale veľmi príjemne sa číta. Dobre vybratá hlavná postava, možno až moc podobná postave zo Zelenej míle. Samozrejme najsilnejšia časť nie je thriller ale skôr časti z detstva a puberty.

kniha: Geraldova hra - King, Stephen
lenivec | ** | před 3289 dny

No nie je to najhoršia kniha od Kinga, ale aj tak je to slabota. Možno by sa tomu hodila kratšia forma, max 50 strán.

kniha: Žabí bratrstvo - Wallace, Edgar
toms | ***** | před 3291 dny

„Když Vilém Dobyvatel taseným mečem začal psát dějiny bitvy o Hastings, psal se rok tisíc a šestašedesát.“

Tak tenhle verš asi díky Edgaru Wallaceovi a jeho inspektoru Elkovi nikdy nezapomenu… Žabí bratrstvo je román, který pomáhal formovat detektivní žánr a pojem thriller. Nesporně patří k tomu nejlepšímu, co z pera „muže s doutníkem“ vzešlo, kniha nás udržuje v nejistotě po celou dobu, přičemž postavy příběhu si nelze neoblíbit. Jedna z mála wallaceovek, která nikdy nezestárne.

kniha: Záhadný muž - Strong, Pitt
toms | ***1/2 | před 3299 dny

V pokračování příběhu o tajemném panu X, nacházíme opět atributy starých románů, tentokráte gotických románů. Máme zde tajemnou kobku, kde jsou oběti topeni pomocí důmyslného zařízení, oběť v cínové (!) rakvi a honičku po střechách vysokých domů. Nečekaným hrdinou příběhu je tentokráte Pitt Strong.

kniha: Mister X - Strong, Pitt
toms | ***1/2 | před 3299 dny

Očividná inspirace Leblacovým Lupinem, ale také Fantomasem dvojice Allain-Souvestre. Nepolapitelný zločinec krade klenoty a umělecké předměty, má okolo sebe partu profesionálů a skrývá se v tajemném sídle plném nástrah. Na rozdíl od klasických detektivek nelze u příběhů Toma Sharka příliš bádat nad logikou děje – ta zde prostě chybí a občas se čtenář musí nad přitroublostí hlavních postav (klaďáků i záporáků) jen usmívat. Ale nakonec i to k tomuto čtivu patří.

kniha: Tři detektivové a Buffalo Bill - Blanda, Otakar
toms | **** | před 3301 dny

Velmi citlivý výběr čtyř sešítků z předválečné produkce brakové literatury. Nick Carter, Léon Clifton a Tom Shark se nám představují v zajímavých detektivních případech. Zvěd Buffalo Bill pro změnu v dobrodružném příběhu z Divokého Západu. Přestože jsou všechny novelky nezadržitelně zastaralé a v porovnání se současnou literaturou tohoto žánru značně nekvalitní, stále dokážou přinášet radost a pobavení svému čtenáři. Milé nostalgické čtení.

kniha: Žena démon - Strong, Pitt
toms | ***1/2 | před 3301 dny

Sherlock Holmes měl svou „královnu zločinu“ Irene Adlerovou, Nick Carter bojoval s „ženským ďáblem“ Inez Navarro a Tom Shark se srazí v „souboji mozků“ s „ženským démonem“ Nancy Grifitovou. Příběh patří k průměrným dílům série, ale má několik velmi pěkných momentů, zejména souboj Toma a zločince Malcoma na rameni obřího stavebního jeřábu. Na „tomsharkovkách“ je milé, že autorka se nesnaží dokazovat detektivovu genialitu, naopak – vrší jednu chybu za druhou a většinou vítězí spíš díky své zarputilosti a houževnatosti.

kniha: Záhada zamčeného pokoje - Ashley, Mike
tomts | ***** | před 3321 dny

Obecně vzato, „velké“ (a tlusté) knihy podobného typu moc nemusím. Očekávám, většinou oprávněně, že polovinu povídek už jsem – možná pod jiným názvem – četl, a druhá polovina bude patrně slabší, jinak by už také vyšly někde jinde. Uvedu pro příklad jen antologii „Jednadvacet detektivů“ (+) z roku 2001, rovněž z nakladatelství Domino: Z 21 povídek jich nejméně 13 již dříve vyšlo v jiných antologiích a sbírkách. Tentokrát jsem byl ovšem „zklamán“ velmi příjemně – antologie nemá slabší místo, sedmadvacet brilantních řešení sedmadvaceti „neuvěřitelných zločinů“, jedna povídka lepší než druhá. Pokud se nemýlím, pouhé dvě z nich již dříve vyšly, navíc nikoli v antologiích: Doomsdorfova záhada ve stejnojmenné sbírce M.D. Posta, Lupič, který cítil kouř v Detektivních povídkách L. Blocka. Mohu vřele doporučit všem, kteří místo „putýnek krve“ preferují šedé buňky mozkové. (+) [nezaměňovat se skvělou antologií Jedenadvacet detektivů, Odeon 1967, 1970]

kniha: Poradce - McNeil, John
tomts | ***** | před 3331 dny

Tentokrát nejde ani tak o vraždu, byť i na ni v průběhu děje dojde. Hlavní detektivní linii zde však představuje příběh počítačového konzultanta Christophera Webba,který nalezne, co hledal – rafinovaně koncipovaný a dokonale zamaskovaný systém defraudací páchaných pomocí computeru. Tím ovšem tento příběh zdaleka nekončí…

série: Lord Darcy
toms | ***** | před 3337 dny

Nejlepší detektivní příběhy v hávu fantasy (magie na denním pořádku) z doby alternativní Británie, kde nezemřel Richard Lví srdce v bitvě, ale jako starý vladař sešlý věkem, který založil zcela novou dynastii. Příběhy s lordem Darcym (novodobý Sherlock Holmes), ve službách prince Richarda, se odehrávají zhruba v polovině dvacátého století. Darcyho pomocníkem není doktor Watson (byť lékař Palfrey by za něj částečně pokládán být mohl), ale jeho čarodějný přítel – mistr Sean O´Lochlainn. Jedná se o klasické detektivní příběhy plné železné logiky ve smyslu klasické detetivky, ale prodchnuté laskavým humorem a nadhledem, kterým Randall Garratt doylovské postavy jednoznačně obohatil.

kniha: Misery - King, Stephen
lenivec | *1/2 | před 3341 dny

Jedna z najslabších kníh od Kinga. Pre mňa to bolo úmorné čítanie. Jediné čo knihu zachraňuje od braku sú Kingove uváhy/ poznámky o písaní (tvorbe, filmoch).

kniha: Dívka se stříbrnýma očima - Hammett, Dashiell
flim | ***1/2 | před 3361 dny

Viac než poviedky sa mi páčil doslov od M. Žantovského.

kniha: Detektiv Hewitt - Morrison, Arthur
toms | **** | před 3369 dny

Výborná sbírka povídek „holmesovského typu“. Bohužel devadesát let starý překlad poněkud kalí radost z příjemné četby.

Nejlepší antologie krátkých detektivních povídek co u nás vyšla, v geniálním překladu manželů Outratových! Obsahuje průřez tvorbou klasiků „staré školy“ a skvělé medailonky autorů, dnes již zpola zapomenutých. Výběr nás provádí zároveň historii žánru a ukazuje, jak detektivní žánr začínal a postupně se vyvíjel. Pro čtenáře detektivní literatury naprostá povinnost!

kniha: Umění zabíjet - Silva, Daniel
lenivec | ***1/2 | před 3378 dny

No nie je to Vince Flynn, ale číta sa to dobre. Gabriel Allon nie je superman v štýle Bonda, ale možno preto je sympatická (literárna) postava. Nechem prezrádzať dej, no prekvapila ma absencia „bombastického“ finále. Treba uznať, že sa ku knihe hodí.

kniha: Děla z Navarone - MacLean, Alistair
lenivec | **1/2 | před 3378 dny

No čakal som viac, ale treba uznať, že to nie je zlá knižka. Nie bežná epizóda z druhej svetovej vojny, bohužiaľ asi limitované prostredím. A preto mi príde knižka trochu zbytočne dlhá a troška opakujúca sa. Postavy sú fajn ich obraz/odraz sa dá nájsť v nejednom modernejšom románe. Ale verím tomu, že v čase vydania to musela byť bomba knižka.

kniha: Relikvie - Preston, Douglas J.
Child, Lincoln
lenivec | **1/2 | před 3378 dny

Čítal som a ani som si nevšimol kedy sa z toho stala zaujímavá kniha. No nakoniec som rád, že som dočítal. Skúsim aj druhý diel.

kniha: Kniha kralovrahů - Šavrda, Jaromír
tomts | ***** | před 3395 dny

Přes 400 stran výborného čtení v nejlepších tradicích americké „drsné školy“ dává v závěru jednu z možných odpovědí na otázku, kdo že to vlastně zastřelil J.F.Kennedyho…

kniha: Pole pro třináct - Francis, Dick
flim | ***1/2 | před 3430 dny

Myslím si, že Dick Francis bol lepší románopisec než poviedkár. Poviedky v knihe sú rôznej kvality. Námet niektorých by možno stál aj za román. Škoda že Dick Francis už nie je medzi nami.

kniha: Vyrovnaný účet - Francis, Dick
Francis, Felix
toms | ****1/2 | před 3435 dny

Přestože je na knize výrazněji znát také autorský rukopis mladšího Felixe, stále se jedná o plnokrevnou francisovku. Prostředí bookmakerů je popisováno zasvěceně a přitom s laskavým nadhledem. Příjemnou změnou jsou určitá nejednoznačná rozuzlení zápletky i zjištění, že ne všechny postavy jsou vykresleny černobíle, jak tomu mnohdy u Dickových knih bylo. Knihu jsem přečetl s chutí na jeden zátah a jen mne mrzí, že už ta další kniha bude opravdu to poslední co Dick napsal…

Al Kapoun verzus Harry Mikota v době žižkovské antiprohibice (zákaz prodeje a konzumace nealkoholických nápojů!) jsou pravděpodobně jednou z nejlepších parodií na šestákové detektivky a krváky. Přečíst tuhle geniální knížečku (nejlépe i s dalšími díly Bohatýrské trilogie, které jsou zas parodií na kovbojky) je naprostá povinnost.

kniha: Vysoké sázky - Francis, Dick
toms | ***** | před 3439 dny

Postava hračkáře Stevena Scotta mi byla veskrze sympatická – svým přístupem k životu a hlavně svým zaměstnáním. Vynalézat hračky, to musí být skvělá záležitost. Jedna z mých nejoblíbenějších francisovek.

kniha: Divocí koně - Francis, Dick
toms | ****1/2 | před 3439 dny

V téhle „francisovce“ se dostaneme do zákulisí natáčení hollywoodské filmové společnosti a dozvíme se také něco o bojových nožích. Tom Lyon, mladý režisér je postava veskrze sympatická, jak už je u autora zvykem, ale tentokrát jsem přesto trochu postrádal větší prokreslenost jeho i ostatních postav. Kniha se čte dobře, má napětí i spád, ale na Francise je to trochu slabší…

kniha: Deset malých černoušků - Christie, Agatha
toms | ***** | před 3457 dny

Tak tohle je asi jedna z mých nejoblíbenějších detektivek vůbec. Vraždy podle fenomenální říkačky, perfektně vystupňované napětí, rozebraná psychologie postav až na kost… Agatha v nejlepší formě vůbec nepotřebovala VD Poirota či Marplovou. Zajímavé jsou i další verze s odlišným koncem – česky vyšla jiná verze v Dilii jako divadelní hra, existuje nesčetně filmových variant. Kvůli detektivním příběhům jako je tento je Christie právem označovaná za královnu žánru.

kniha: Lobbista - Grisham, John
lenivec | *1/2 | před 3465 dny

Jednoznačne jeden z najslabších Grishamových románov. Špinážna tematika sa celkom nedarila ani Archerovi, ale aby ich človek ocenil, musel si prečítať Makléra. Nulový nápad, nepresvedčivý dej. (Ako može niekto ukradnúť ovládanie satelitu?) Zbytočné opisy talianských miest. Postavy sa držia grishamovského štandardu, ktorý nikdy nepatril k vrcholom. Jediným pozitívom knihy je Grishamov štýl, ktorý patrí medzi to najlepšie. Bohužial Makléra už nezachránil. Ak je to prvá kniha od Grishama, ktorú ste čítali skúste radšej ešte jednu (určite nie Bratstvo).

kniha: Elitní žoldáci - Thor, Brad
lenivec | ** | před 3475 dny

Treba uznať celá knižka sa číta veľmi dobre, ale ten dej je taký naivný. Nedá sa prerozprávať bez toho aby sa poslucháč nezačal smiať. To mám otestované. V určitých častiach som mal pocit ako by som čítal Ludluma, samozrejme o pár stán autor môj pocit zrušil.

kniha: Případ baskervillského psa - Souček, Ludvík
toms | ***** | před 3491 dny

Redaktor Karlíček coby český Watson pátrá po záhadě na blatech. Souček opět exceluje…záhadný magický spolek u kamených dolomenů…nesmrtelný alchymista…mi­mozemská záhadná bytost…? A nebo je možná všechno jinak? Víc prozrazovat nebudu, ale tenhle příběh jsem četl s velkou chutí a rozhodně mě zaujal ještě víc než originál z pera pana Doyla.

kniha: Případ ztraceného suchoplavce - Souček, Ludvík
toms | ***** | před 3492 dny

Mé první setkání s detektivní sérií Ludvíka Součka spadá někdy do počátku osmdesátých let, kdy se mi dostala do roky útlá brožurka z edice Střelka. Souček popisuje prostřednictvím redaktora Karlíčka velmi zajímavý příběh o tom, jak se amatérský detektiv Martin Anděl pokouší vyřešit sedmdesát let starý případ zmizení mladého muže. Tzv. „lenošková metoda“, která je zde použita, je velmi stará záležitost, použila ji již Emma Orczy ve svých povídkách a k dokonalosti jí dotáhl Rex Stout prostřednictvím detektiva Nera Wolfa – ovšem Souček používá lidovější přístup a přece jen se snaží svého hrdinu polidštit. Knihu jsem přečetl jedním dechem, o tom, že Souček psát umí, asi není třeba nikoho přesvědčovat–a co víc i ostatní díly cyklu jsou velmi kvalitní (snad jen Čert mi přijde trošku slabší).

kniha: Kde končí džungle - Blake, Ken
toms | ***1/2 | před 3495 dny

Ačkoliv kniha není špatně napsaná, neobsahuje to napětí, které vyzařuje z legendárního televizního seriálu. Další díly už jsem ani nekupoval a dnes raději sáhnu do své sbírky dvd a pustím si Bodieho, Doyla a Cowleyho „naživo“.

153545556575859606162poslední 632501 příspěvků celkem