RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

152535455565758596061622457 příspěvků celkem
kniha: Kmotr - Puzo, Mario
toms | ***** | před 3531 dny

Tak tuhle knížku jsem četl jako dítko školou povinné a mnohé scény z knihy mi ulpěly v hlavě dodnes. O pár let později jsem viděl i film s fenomenálním Marlonem Brando, ale musím říct, že onen prvotní zážitek z knihy je dodnes nezapomenutelný. Stejný pocit ve mě vyvolala už snad jen kniha Motýlek od Charriera.

kniha: Hotel "U dvanácti mrtvých" - Clifton, Léon
tomts | *** | před 3536 dny

Cliftonka nadprůměrné kvality: detektivova logika není tak zcela primitivní, dokonce má příběh i poměrně slušnou zápletku. Škoda, že autor nedokázal poněkud zapracovat na stylistice a nepokusil se odvrhnout propriety stupidních krváků, které zbytečně narušují kvalitu děje. Jinak se mi moc líbila hláška: „domníval se, že je to slavný Léon Clifton anebo – Nick Carter.“ – Mno, doufejme, že si toho Nick Carter považuje, že se ocitl v takové společnosti…:-)))

kniha: Jezdec na černém koni - Clifton, Léon
tomts | ** | před 3543 dny

Zjevná parafráze na Stormovu knihu „Jezdec na bílém koni“. Jsou zde klasické atributy cliftonek: neuvěřitelný příběh o kostlivci na koni, který zvěstuje smrt, dále záhada, kterou Clifton v závěru vysvětluje způsobem natolik nelogickým, že se musíme chytat za hlavu, převleky atd. Vzhledem k rozsahu příběhu jej přečtete bez následků, ale pravděpodobně již k opětovnému čtení nenaleznete opět odvahu :-D

Zdánlivě banální příběh o muži, který píše detektivní příběhy mizerné kvality, ale přesto za ně dostane zaplaceno… Zápletka je velmi zajímavá a čtivá, ale rozhodně mě nejvíc pobavil její geniální závěr ve stylu Westlakeho humorných detektivek.

kniha: Vražedné šance - Peyton, Richard
tomts | ***** | před 3563 dny

Jednoznačně nejlepší sbírka detektivních povídek z dostihového prostředí, která v češtině vyšla. Pro čtenáře, kteří mají v oblibě Francise naprostá povinnost.

kniha: Tajemství starého hradu - Peukert, Zdeněk Vojtěch
tomts | ***1/2 | před 3568 dny

Přestože Peukert použil opět neskutečnou zápletku, musí se mu přiznat, že uměl psát. Kniha je čtivá,má náboj a poměrně přesně zachycuje situaci v anglickém skautingu dvacátých let.

kniha: Kazí detektivky literární vkus? - Šimsa, Jaroslav
tomts | ***** | před 3578 dny

Tři skvělé statě mistrů pera (Karel Čapek, John Rhode a E.A.W. Mason) obhajují žánr detektivní literatury a zároveň jej podrobují důkladnému rozboru.

kniha: Lord Darcy - Garrett, Randall
tomts | ***** | před 3596 dny

Opravdu skvělá detektivní fantasy. Vedle deseti výborných povídek kniha obsahuje i více než dvousetstránkový román „Příliš mnoho kouzelníků“, který evokuje příběhy Rexe Stouta – počínaje názvem (srov. Příliš mnoho kuchařů, Příliš mnoho žen, Příliš mnoho detektivů, Příliš mnoho klientů…), přes hlavní postavy (markýz z Londýna coby Nero Wolfe, jeho prodloužené oči a uši – lord Bontriomphe /=Goodwin/, zde ovšem pochopitelně poněkud zastíněné lordem Darcym) až po rozuzlení případu v kanceláři Nero Wolfa…pardon – markýze z Londýna: lord Darcy v křesle červeném, ostatní přítomní v křeslech žlutých, policejní komisař Grayme postávající u dveří. Nanejvýš uspokojivé… Litovat lze jen toho, že pan Garrett už víc příběhů s lordem Darcym nenapíše…

Musím říct, že něco podobného jsem ještě neviděl, zřejmě se jedná o ojedinělý nápad v detektivní literatuře. Kniha obsahuje desítky příloh (fotografií, lístků, razítek, dopisů) a můžete si tak trochu zahrát na detektivy i vy jako čtenáři. Samotný děj je trochu slabší, ale přesto slušný standart.

kniha: Dražby - Francis, Dick
tomts | ***** | před 3615 dny

Francis nás prostřednictvím Jonase Derehama seznamuje s britským obchodem s koňmi na dražbách i mimo ně. Jonas je typickým Francisovým hrdinou, je velmi odvážný, čestný a věrný až za hrob. Že člověk s takovými vlastnostmi má v dnešní době jen problémy s nečestnými lidmi, kterým je trnem v oku, je nabíledni. Francis snad ani neumí napsat špatnou knížku, takže jsem přečetl jedním dechem.

kniha: Mstící paprsek - Seamark
tomts | **1/2 | před 3624 dny

Seamark rád ve svých románech používá takových improvizačních prostředků jako neznámého jedu či šíleného vynálezce. Ten se vyskytuje právě v románu „Mstící paprsek“, který je jedinou skutečnou SF tohoto autora. Zde hlavní hrdina pátrá, kam zmizel (doslova) rybník. Nakonec vypátrá, že tak bylo učiněno pomocí záhadného paprsku vyslaného z vynálezcova přístroje (ano, je to dnes oblíbená zbraň autorů „military sf“ – dezintegrátor). Nápad tedy na dobu vzniku vcelku zajímavý, bohužel samotný děj za mnoho nestojí. Pokud by zde nebyl sf motiv, slušela by knize spíše nálepka červená knihovna s lehkým nádechem detektivním.

kniha: Chicago v nebezpečí - Clifton, Léon
tomts | ** | před 3624 dny

Cliftonky jsou svým obsahem i úrovní značně různorodé. Některé povídky jsou až překvapivě kvalitními detektivkami anglické školy, ale většinou jsou značně nelogické a primitivní. Příběh Chicago v nebezpečí je bohužel z té druhé sorty. Clifton je zde figurkou natolik rozpruplnou, že jsem si několikrát přál, aby hlavní záporák prorok Jeremiáš ukončil dobře mířenou střelou jeho život a tím i mé trápení během čtení.

kniha: Dračí svitek - Parker, Ingrid J.
Doubravka | ***** | před 3642 dny

I.J.Parkerová pro mě byla šťastným objevem. Poté, co jsem (opakovaně :) přelouskala všechny Guliky a zjistila, že jeho rádoby pokračovatelé jsou naprosto nepoužitelní, objevil se Akitada Sugawara :) Parkerová šla na věc skutečně rozumně – třebaže některá základní schémata Gulikovy příběhy hodně připomínají, neplagiarizuje, ale přichází s vlastním vyšetřovatelem, který pochází z odlišné kultury, má odlišné zázemí a hlavně odlišnou povahu. Sugawara je mladý muž, který má svou čest, nicméně ještě ne tolik trpělivosti, ač vytrvalost mu upřít nelze. Kvituji, že autorka evidentně hodně času věnovala prostudování reálií Japonska období Heian, takže se čtenář nejen zabaví četbou chytře konstruovaných detektivních příběhů, ale zároveň se dozví i něco o tom, jak to v Japonsku tehdy chodilo. Pokud patříte ke ctitelům Gulikova díla, myslím, že Parkerovou mohu bez větších obav doporučit :)

kniha: Žabí bratrstvo - Wallace, Edgar
tomts | ***** | před 3642 dny

Moje nejoblíbenější wallaceovka. Zajímavá zápletka a napětí od začátku do konce.

Podle mého názoru jedna z nejlepších sbírek detektivních povídek vůbec s fenomenálním překladem manželů Outratových. Pro milovníka žánru naprostá povinnost.

kniha: Nápady čtenáře detektivek - Škvorecký, Josef
tomts | ***** | před 3644 dny

Přesto, že byla kniha napsaná již téměř před 50 lety, jedná se stále o to nejlepší, co bylo o detektivní literatuře napsáno. Doprovodné fotografie starých klasiků žánru z 2. vydání jsou velmi cenné, ani dnes nejsou tak kvalitní na internetu.

kniha: Umění detektivky - Cigánek, Jan
tomts | 1/2 | před 3644 dny

Tuhle knihu vlastním jako sběratelsky cennou. Co se týče obsahu, jedná se však o neuvěřitelné žvásty. Popsat více než 400 stran a nic neříci, to už chce zasloužilého člena Svazu spisovatelů.

152535455565758596061622457 příspěvků celkem