RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

157585960616263646566poslední 672649 příspěvků celkem
kniha: Vysoká hra patriotů - Clancy, Tom
lenivec | ****1/2 | před 3373 dny

Ťažko povedať či Clancy drží svoj vysoký štandard alebo ho touto knihou vytvoril. No aj tak je to jedno. Proste dobré postavy, ktoré nie sú supermani a k nim vyrovnaní protivníci. Možno na dnešnú dobu troška neaktuálne téma (IRA) knihe nič neuberá na čitateľnosti. Pre fanúšikov Jacka Ryana povinnosť, pre ostatných len skvelá kniha. Ja som knihu čítal po roku 2000 a téma sa mi stále páčila.

kniha: Vrah má mít doktorát - Fair, A. A.
toms | ***** | před 3375 dny

Perryho Masona moc nemusím, ale díky téhle knize jsem zhruba před 30 lety objevil Donalda Lama a zjistil, že i jeho tvůrce má velmi specifický smysl pro humor. Nezapomenutelný je úvodní rozhovor mezi Donaldem a Berthou: „Pohovořme si o milostném životě…-Nemám žádný!-…ehm, mikrobů. Každý mikrob má svou mikrobku a…-Nechte ten canc, víte vůbec něco o mikrobech? – Ne!- to jí zaujalo…“ No a kromě humoru, akce ve stylu Phila Marlowa a železná logika pro Gardnera příznačná. V neposlední řadě i oproti Masonovým stereotypním názvům: Případ… je zde vtip už v názvu titulů, které jsou mnohdy natolik adresné, že se nemohu dočkat pointy, která je osvětluje.

série: Marcus Didius Falco
tomts | *** | před 3375 dny

Čtyři přečtené díly z prostředka série (9.-12.) asi neumožňují více, než jen dílčí hodnocení, nicméně: „Tři ruce ve fontáně“ – zde jako by se autorka nemohla rozhodnout, zda chce psát detektivku nebo historický román. „Šelmy v aréně“ – určitě zajímavější, nejen námětem: vyšetřování vraždy lva, to asi v žánru nemá obdobu. „Jedna panna navíc“ – nuda, nuda, nuda… detektivní stránka příběhu téměř zcela potlačena. „Óda na bankéře“ – výrazně nejlepší a „nejdetektivko­vatější“ z této čtveřice, motivace zločinů věrohodná, závěr evokuje příběhy s Hercule Poirotem či Nero Wolfem – shromáždění všech přeživších podezřelých a dalších zainteresovaných a usvědčení vraha. Celkově série dle mého názoru trpí především nekonečnými popisy téměř neměnných rodinných a příbuzenských vztahů, v podstatě se jedná o společenské romány pro ženy v historickém hávu, ozvláštněné více či méně zdařilou detektivní zápletkou. Nepochybuji, že série si své čtenáře a hlavně asi čtenářky najde. Na druhé straně porovnání s četnými dalšími sériemi historických detektivek autorů (namátkou) Clynese/Dohertyho, Petera Tremayna či Candace Robb, nakonec třeba i Vlastimila Vondrušky [když už nechci srovnávat s mojí oblíbenou sérií Případů bratra Cadfaela] vyznívá, alespoň z mého pohledu detektivkáře, jednoznačně ve prospěch těchto jmenovaných. P.S.: Ani po přečtení dalších dvou dílů (13. a 14. – viz komentáře) necítím potřebu na svém hodnocení něco měnit.

kniha: Profesionál / Zub za zub - McBain, Ed
toms | ***** | před 3379 dny

První kniha od McBaina, která se mi dostala do ruky si mě ihned získala. Oba příběhy mají strhující atmosféru plnou napětí, které (tehdy začínající autor) dokázal správně stupňovat. Velmi silný je příběh Zub za zub, kde od počátku nevíte, jak se to vlastně vyvine: nervózní žena s lahví výbušniny má v rukou smrt stovek lidí a čím déle čeká na svou oběť, tím nervozita stoupá a napětí by se dalo krájet. Mistrovské dílo, za které by se nemusel stydět ani Hitchcock. Spolu s mikrosérií Hluchý, patří tyto dva příběhy z 87. revíru k mým nejoblíbenějším „mcbainovkám“, ke kterým se autorovy knihy z posledního období marně snaží byť jen přiblížit.

kniha: Velká vlaková loupež - Crichton, Michael
lenivec | **1/2 | před 3384 dny

Dej nie je to najzaujímavejšie na tejto knihe. Viac ma zaujali popisy dobových zvyklostí a súvislosti. Počas celej knihy som sa cítil akoby som bol v historickom Anglicku. No s porovnaní s Borovičkom mi to prišlo trocha dlhé, ale to je len môj názor. Určite to stojí za jedno prečítanie, ale nesmie človek očakávať techno thriller. Aj táto knižka mi dokazuje, že vďaka „Vycházející slunce“ som zbytočne krivdil Crichtonovi a roky ho ignoroval. Postupne to dobieham.

kniha: Společnost věčné punčochy - Fiker, Eduard
toms | ***** | před 3384 dny

Dobrodružný detektivní příběh, kde se Jackie a Boby vydávají za hudebníky, aby odhalili zločineckou bandu, která chce odcizit vynález – punčochu vyrobenou z nezničitelné látky. Fiker umí vtáhnout do děje a malovat postavy natolik dobře, že jsem se od knihy neodtrhnul, dokud jsem jí nedočetl. Příjemná oddechovka, která má napětí a spád…a navíc rozsah delší novely. Mnozí současní autoři by se mohli od svých předchůdců poučit, že psát dobře se dá i stručně.

kniha: Ztracený symbol - Brown, Dan
lenivec | * | před 3390 dny

Na začiatku som sa cítil ako v škole. Autor neustále niečo vysvetľuje, čo len zbytočne zdržuje a pritom dej neodkryje dostatočne. Dúfa že čitateľ čaká na každú informácii alebo háda. No mňa to nebavilo a tým sa stratil zmysel čítania knihy. Neskôr sa to trocha zlepší. Ale odhalenie totožnosti hlavnej zápornej postavy je veľký trapas. Bohužiaľ nie najväčší, tým je asi posledných 50 strán. No také bludy som už dávno nečítal.

kniha: Muž s tváří zabijáka - Rönkä, Matti
joshuatree | **** | před 3390 dny

Na debut to vážne nebolo zlé i keď to zatiaľ tomu niečo chýbalo, ale autora som si po tejto knihe uložil do šuplíka „ešte si od neho niečo prečítať“

kniha: Mluvící bůh - Hillerman, Tony
joshuatree | **** | před 3395 dny

Hillerman ma nesklamal, je to výborná a napínavá detektívka ktorá ma chytila a nepustila kým som ju nedočítal.

kniha: Ztracený symbol - Brown, Dan
vokis | ***1/2 | před 3395 dny

Autor mě svým stylem psaní začíná docela štvát. Místo příběhu jako takového se snaží zaujmout tím, že čtenáři zatajuje informace a skoro každá kapitola končí stylem „to co uviděl ani v nejmenším nečekal“ nebo „pohlédl do místnosti a zašeptal panebože“. Příběh jako takový byl celkem zajímavý ale konečná pointa mi moc smysl nedávala.

kniha: Vodka - Starling, Boris
vokis | brak | před 3395 dny

Panebože co to bylo??? Po naprosto úžasném mesiáši a o hodně slabší bouři přichází naprostá slátanina. Přijde mi, jako by autor dostal za úkol napsat 500 str. a tak je napsal jenže tak nějak bez pointy bez příběhu.

kniha: Kmotr - Puzo, Mario
vokis | ***** | před 3395 dny

Trošku jsem se bál. Tuto knihu všichni vychvalují tak jsem čekal zklamání, ale mé obavy byly zbytečné. Některé pasáže byly trošku slabší (např. 2. část mi přišla docela zbytečná když daná postava nehrála zas tak významnou roli), ale např. donova minulost byla naprosto strhující. Jasných 100 %.

kniha: Ultimátum - Flynn, Vince
lenivec | **** | před 3399 dny

Je to jeden z najlepších debutov v žánri. Kniha má populistický námet, ktorý Flynn dobre využil na pohltenie čitateľa. Ostatné už je len samozrejmosť. Klasické načrtnuté postavy, ktoré konajú v medziach žánru. Dĺžka knihy, ktorú autor nenaťahuje zbytočne, aby nestratila náboj. Otázka znie dá sa, želať viac? Áno. To však prišlo, až ďalšou knižkou od Flynna.

kniha: Klíčem je strach - MacLean, Alistair
lenivec | ** | před 3399 dny

Je to rýchla akčná jazda, ktorá speje k svojmu záveru. Ktorý všetko vysvetlí. V celom románe nie je nič by ma rušilo, no ani nič čo by ma zaujalo. Proste čítanie na vyplnenie času.

Tak otec Brown mi nesadol, chvíľami ma aj uspával. Ale prakticky mi len znova potvrdil, že mi nesedia geniálny detektívi, ale skôr pracanti (knihy Tony Hillermana, Ed McBaina, dvojice Sjöwall/Wahlöö). Sudca Ti je výnimkou:)

kniha: Edith Pargeterová - Ellis Petersová - Lewis, Margaret
tomts | ****1/2 | před 3404 dny

Více než polovina čtivé knihy je věnována detektivní tvorbě E.P., zejména pak příběhům bratra Cadfaela, se spoustou zajímavých informací. Dozvíme se například, že zatímco bratr Cadfael nebo Hugh Beringar jsou postavy fiktivní, opat Radulfus i převor Robert Pennant jsou historické osobnosti, jejichž jména jsou zanesena v knihách opatství ve Shrewsbury. Edith Pargeterová již na konci třicátých let napsala pět detektivních románů pod pseudonymy Jolyon Carr (4) a John Redfern (1). Údajně jde o „hříchy nezralého mládí“, ale už fakt, že knihy pět- až sedmadvacetileté vcelku neznámé autorky byly vůbec vydány (byť pod „mužskými“ pseudonymy), podle mého názoru svědčí o jistém čtenářském zájmu – kdyby už první byla „propadák“, asi by do toho nakladatel dál nešel, takže bych si je docela rád přečetl. Ostatně, například série „Felse“, rozhodně ne špatná, nakonec v kontextu celkového, bohužel již uzavřeného díla E.P. také představuje jen slabší průměr. Jinak je kniha především nezbytným doplňkem série o bratru Cadfaelovi (jak ostatně naznačuje i její obálka), a milovníkům a milovnicím této série ji mohu vřele doporučit.

kniha: Čas pomsty - Archer, Jeffrey
lenivec | ***1/2 | před 3404 dny

Inšpiráciu Dumasom Archer ani nezapiera, no pritom zostáva sám sebou. Je skôr na škodu, že sa menej sústredil na pomstu aby natiahol dej. Je síce skvelý spisovateľ, tak to zvláda, ale počas čítania mi stále niečo chýbalo. Možno to bolo dané mojimi očakávaniami, ktoré dané vynikajúco napísaným začiatku, kde som knihe hneď prepadol.

kniha: Rumpole obhajuje - Mortimer, John
tomts | ****1/2 | před 3407 dny

Nečekejte žádného Perry Masona, jednak to formát povídky ani neumožňuje, jednak se anglické soudní prostředí, možná poněkud zkostnatělé, asi dost liší od toho amerického. Nicméně velmi příjemné oddechové počtení, vše v první osobě, tedy ústy obhájce Rumpolea, protkané suchým anglickým humorem, místy až s nádechem cynismu, o tom, jak si „soudce hezky žije ve svém spořádaném světě, zločinci páchají dostatečný počet zločinů, aby měl soudce co na práci, a veřejnosti oddaná policie je pochytává a zavádí bezpečně za mříže.“ Brilantní dedukce v povídkách „Rumpole a shnilé jablko“ či „Rumpole a lidé od moře“, potupná prohra v povídce „Rumpole a duch Vánoc“, drobné pasáže z rodinného a soukromého života páně Rumpoleova, a tradičně výborný překlad Jaroslavy Moserové-Davidové…

kniha: Srdce lovca - Meyer, Deon
joshuatree | **** | před 3411 dny

Napínavý thriller ktorý sa mi trafil do nálady plus moja slabosť pre „prírodné“ národy, nemôžem inak, bodíky dolu za prekombinovaný záver. 8/10 :)

kniha: Rukojmí - Crais, Robert
joshuatree | ***1/2 | před 3413 dny

Moja prvá skúsenosť s týmto spisovateľom. Čítalo sa to dobre, ale prišlo mi to trochu prekombinované. Ako film by to mohlo byť slušná zábava, tam mi to vadí menej:)

kniha: Nikdo ani hnout - Johnson, Denis
soukroma | **** | před 3413 dny

Jak návrat do starých časů… detektivních románů drsné školy. Čtenář se musí stále ujišťovat, že se příběh odehrává v naší době, v 21. století. Je to skutečně noir, tu a tam někdo někoho nemilosrdně praští, postřelí či zastřelí, akčnost až absurdnost situací plně nahrazuje psychologiské rozbory postav a jejich chování. Rychlé střihy v místu dění a konajících postavách občas činí čtení trochu zmatečné, ale spád a krátkost příběhu to napraví. Pouze konec možná nechá někoho na pochybách, jakže to tedy vlastně všechno dopadlo?

kniha: Utajené zápisníky Agathy Christie - Curran, John
tomts | ***** | před 3418 dny

Podtitul knihy celkem věrně vystihuje její obsah – žánrově jde o směs beletrie, literární teorie a dokumentu – a pokud paní Agatha a její tvorba není váš šálek kávy a pokud nemáte na rozdíl ode mne v knihovně když ne vše, tak alespoň drtivou většinu toho, co od ní v češtině či slovenštině vyšlo, nekupujte to, nečtěte to – s největší pravděpodobností byste knihu zklamaně odložili po prvních stránkách. Četba totiž doslova nutí být co chvíli přerušována, chtě nechtě musíte vyhledat příslušný román či sbírku povídek, kontrolovat, porovnávat – není to tedy kniha k oddechové četbě, nemá děj, nedá se přečíst „na jeden zátah“. Osobně nemám než slova chvály – z každého odstavce, z každé věty je cítit, že kniha byla psána s láskou, zaujetím a znalostí věci. K českému čtenáři knihu nakladatel vypravil ne-li s láskou, tak rozhodně s péčí na naše poměry nadstandartní – kvalitní překlad, kvalitní papír, vkusná a nápaditá sazba a grafická úprava, bezchybná redakční práce… Hodnotím 100%, na druhé straně si umím představit a pochopím, pokud jiný bude hodnotit třeba jen 10%

Stále to nedosahuje kvalít tých najlepších kúskov (pre mňa) ako je Tajomstvo nad tajomstvami, Záhady Fromborku a Fantomas. Ale konečne sa tu predstavilo autíčko a to je hlavné:)

kniha: Kam se poděly děti - Clark, Mary Higgins
soukroma | *** | před 3428 dny

Již jednou se křehké hlavní hrdince definitivně ztratily dvě děti a byla téměř odsouzena k smrti za jejich vraždu. Po více jak desítce let, na druhém konci USA, se situace téměř dokonale opakuje – opět se děti někam poděly. Naštěstí tentokrát vše dobře dopadne a celý zapeklitý a opakující se případ se vysvětlí. Nechybí romantika, napětí a spád, vše v klasickém pojetí Clarkové.

kniha: Tichá noc - Clark, Mary Higgins
soukroma | **1/2 | před 3428 dny

Krátký příběh odehrávající se na Štědrý den, především v New Yorku, v hlavní roli s devítiletým klukem, který je (mj.) unesen uprchlým vězněm. Jako v každé správné americké vánoční „baladě“ je zde hodně emocí, správných reakcí, podpory ve veřejných médiích, modliteb apod. Nečekejte tedy nic moc dramatického, spíše pohádku o tom, jak dobro prostřednictvím dítěte zvítězilo nad zlem světa a vše se v dobré obrátilo.

Je to skôr pátranie po v histórii ako detektívka, väčšinu času chodí hlavný hrdina po knižniciach. Ale bavilo ma to viac ako predchádzajúce knihy. Stále tam chýba autíčko, dúfam, že sa ho čoskoro dočkám:)

kniha: Srdce africké krásky - McCall Smith, Alexander
soukroma | **** | před 3428 dny

Knihy této série jsou pro uklidnění, rozhodně nikomu nebudou napínat nervy k prasknutí. Dýchá z nich horký poklid města i venkova Botswany, pomalé ale jisté vyšetřování dámské detektivní kanceláře (idyla není 100%, takže o větší i menší zločiny nouze není). Je z nich cítit autorova láska k této zemi a jejím lidem a spokojenost hlavní hrdinky se životem v této pro nás vzdálené zemi prostě musí pohladit na duši.

kniha: Vášeň zabíjet - Nadel, Barbara
soukroma | **1/2 | před 3428 dny

Kniha není příliš napínavá, jak by snad mohl naznačovat titul, ale je zase z velmi odlišného kulturního prostředí – turecké velkoměsto i venkov, a navíc nabízí poučení o výrobě a obchodu s originálními koberci, takže přečtení rozhodně neuškodí…

kniha: Dexter v hlavní roli - Lindsay, Jeff
lenivec | * | před 3441 dny

Bohu dík nadprirodzené motívy ustúpili, ale autor pridal nechutnosti, hlavne v prvej časti. Ináč je to ďalšie zbytočné pokračovanie. Autorov štýl je už otravný. Možno by autor mohol skúsiť poviedky o Dexterovi asi by to malo väčšiu dynamiku.

kniha: Příchod Dánů - Peters, Ellis
toms | ***** | před 3446 dny

Příběhy bratra Cadfaela mě ještě nikdy nezklamaly a výjimkou není ani tento román. Cadfael doprovází svého bývalého učedníka Marka do Walesu, co by tlumočník a znalec místního koloritu. Autorčina zcela precizní znalost historie a prostředí, ve kterém se příběh odehrává je nespornou devizou jejich knih. Zcela plasticky se nám před naším zrakem rozkládá nádherná welšská krajina, vodní plochy, srubovité i kamenné stavby či houf bojovných vikingů. Cadfael s Markem postupují neochvějně krajinou co by vyslanci svého biskupa. Samozřejmě nebyl by to Cadfael, aby se jim do cesty nepřipletly nějaké potíže v podobě znesvářených šlechticů, vraždy, loupeže apod. Tentokrát mu bude více než jindy ku pomoci jeho moudrost a zkušenosti z mládí, kdy byl vojákem ve svaté zemi.

kniha: Slavné případy soudce Ti - Gulik, Robert van
joshuatree | ***1/2 | před 3446 dny

Prvý diel mi hlavne vďaka nadprirodzeným prvkom trochu nesadol, tie čo autor napísal sám mám radšej

kniha: Když pacient spal... - Eberhart, Mignon G.
tomts | *** | před 3446 dny

No…čekal jsem od tohoto románu jednoho z velmistrů žánru trochu víc. Kniha má přitom všechny náležitosti dobré detektivky: místo děje: staré venkovské sídlo – oblíbená to kulisa (nejen) předválečných anglických a pseudoanglických detektivních románů. Tím pádem omezený a dobře sledovatelný počet podezřelých i potenciálních dalších obětí. Logickou a netuctovou zápletku. Vyšetřující policejní důstojník Lance O´Leary a detektiv-amatér, zdravotní sestra Sára Keatová…a tady asi bude kámen úrazu: dvojice či spíše dva jednotlivci naprosto nevýrazní, nijak zvlášť spolu (tzn. ani se čtenářem) nekomunikují, je až s podivem, že nakonec případ dovedli ke zdárnému konci. Čeština překladu trochu staromódní, ne však natolik, aby působila rušivě.

Rovnako ako u predchádzajúcej knihy je na nej cítiť, že ju autor napísal ešte v predtragáči­kovskom období a až neskôr prerobil. Autíčko mi tu vážne chýbalo:)

kniha: Neobyčejný benediktin - Peters, Ellis
toms | ***** | před 3454 dny

Tři povídky o bratru Cadfaelovi jsou stejně výborné kvality, jako autorčiny romány. První popisuje jak se Cadfael dostal do kláštera a počátek jeho dlouholetého přátelství s opatem Heribertem, další dvě jsou již z dob jeho působení v klášteře. Všechny mají společný vytříbený literární jazyk Edith Pargeterové, perfektní znalost historických reálii briských ostrovů 12. století a konečně nezpochybnitelnou kvalitu detektivní prodchnutou moudrostí a laskavostí hlavní postavy. Je nepochybně škoda, že další příběhy s bratrem Cadfaelem hned tak nikdo nenapíše – autorka nasadila laťku natolik vysoko, že se jen těžko najde nástupce.

kniha: Dexter v temnotách - Lindsay, Jeff
lenivec | * | před 3455 dny

Druhý diel som nečítal. Nechcem prezrádzať dej, ale mne ten nadprirodzený motív vadil a rúca to všetko dobré z prvého diela. To je postava Dextera. Jeff Lindsay píše zaujímavým štýlom, ktorý je však náročný na pozornosť, preto každému odporúčam čítať to naraz, aby si nemusel znova zvykať na štýl, čím by prišiel o najlepšie momenty knihy. Ináč pokračovanie akých už boli stovky.

kniha: Nelítostný souboj - Silva, Daniel
lenivec | **1/2 | před 3464 dny

Michael Osborne jasne čerpá s Jacka Ryana. Z každej stránky knihy cítiť Vysokú hru patriotov, to mi však nebránilo vychutnať si ju. Je vidieť, že je to len autorova tretia kniha a ako vidieť neskôr bol ešte lepší a pridal vlastný pohľad. Aj tu vidieť jedného maliara a tento motív využil neskôr lepšie. Narozdiel od jeho prvotiny záver je prekvapujúci, ale otvorený (inak povedané lepší).

kniha: Anglický zabiják - Silva, Daniel
lenivec | ***1/2 | před 3464 dny

Dve rovnocenné postavy, Gabriel Allon a Anglický zabiják. Kvalitne napísaná kniha, ktorá sa našťastie nezvrhne na predvádzanie supermanov. Dej plynie ako má. A naraz boom prekvapujúci záver. (Ale ako som neskôr zistil Daniel Silva ho mierne inak použil skôr.)Možno som to už písal skôr, ale Silva mi veľmi pripomína Ludluma, len má menší sklon k spomínaním supermanom. Dej je škoda spomínať, stačí vychutnať.

kniha: Poslední zastávka smrt - Cimický, Jan
joshuatree | *** | před 3468 dny

Kniha začne celkom slušne a čítavo, škoda, že sa časom prejaví autorove povolanie vďaka ktorému tam chce upozorniť na nebezpečenstvo drôg, kvôli čomu to trochu stratí tempo.

kniha: Cesta do Gandolfa - Ludlum, Robert
toms | ***** | před 3473 dny

Příjemná oddychovka, u které máte pocit, že Ludlum paroduje sebe sama. Kniha plná laskavého humoru připomíná nejlepší Westlakeovy práce.

kniha: Tvář strachu - Koontz, Dean
lenivec | ***1/2 | před 3474 dny

Takto si predstavujem, oddychové čítanie. Dobre napísané, zaujímavé postavy a to na všetkých stranách, ale nie je ich zbytočne veľa. Škoda, že koniec je zase typický Koontz, len aby sa to doviedlo do cieľa, ešte že nebolo veľa prekážok (strán), k tomu cieľu. Fantastických motívov je tu minimum, čo len knižke prospieva.

157585960616263646566poslední 672649 příspěvků celkem