RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

157585960616263646566poslední 672670 příspěvků celkem
kniha: Rukojmí - Crais, Robert
joshuatree | ***1/2 | před 3451 dny

Moja prvá skúsenosť s týmto spisovateľom. Čítalo sa to dobre, ale prišlo mi to trochu prekombinované. Ako film by to mohlo byť slušná zábava, tam mi to vadí menej:)

kniha: Nikdo ani hnout - Johnson, Denis
soukroma | **** | před 3451 dny

Jak návrat do starých časů… detektivních románů drsné školy. Čtenář se musí stále ujišťovat, že se příběh odehrává v naší době, v 21. století. Je to skutečně noir, tu a tam někdo někoho nemilosrdně praští, postřelí či zastřelí, akčnost až absurdnost situací plně nahrazuje psychologiské rozbory postav a jejich chování. Rychlé střihy v místu dění a konajících postavách občas činí čtení trochu zmatečné, ale spád a krátkost příběhu to napraví. Pouze konec možná nechá někoho na pochybách, jakže to tedy vlastně všechno dopadlo?

kniha: Utajené zápisníky Agathy Christie - Curran, John
tomts | ***** | před 3455 dny

Podtitul knihy celkem věrně vystihuje její obsah – žánrově jde o směs beletrie, literární teorie a dokumentu – a pokud paní Agatha a její tvorba není váš šálek kávy a pokud nemáte na rozdíl ode mne v knihovně když ne vše, tak alespoň drtivou většinu toho, co od ní v češtině či slovenštině vyšlo, nekupujte to, nečtěte to – s největší pravděpodobností byste knihu zklamaně odložili po prvních stránkách. Četba totiž doslova nutí být co chvíli přerušována, chtě nechtě musíte vyhledat příslušný román či sbírku povídek, kontrolovat, porovnávat – není to tedy kniha k oddechové četbě, nemá děj, nedá se přečíst „na jeden zátah“. Osobně nemám než slova chvály – z každého odstavce, z každé věty je cítit, že kniha byla psána s láskou, zaujetím a znalostí věci. K českému čtenáři knihu nakladatel vypravil ne-li s láskou, tak rozhodně s péčí na naše poměry nadstandartní – kvalitní překlad, kvalitní papír, vkusná a nápaditá sazba a grafická úprava, bezchybná redakční práce… Hodnotím 100%, na druhé straně si umím představit a pochopím, pokud jiný bude hodnotit třeba jen 10%

Stále to nedosahuje kvalít tých najlepších kúskov (pre mňa) ako je Tajomstvo nad tajomstvami, Záhady Fromborku a Fantomas. Ale konečne sa tu predstavilo autíčko a to je hlavné:)

kniha: Kam se poděly děti - Clark, Mary Higgins
soukroma | *** | před 3465 dny

Již jednou se křehké hlavní hrdince definitivně ztratily dvě děti a byla téměř odsouzena k smrti za jejich vraždu. Po více jak desítce let, na druhém konci USA, se situace téměř dokonale opakuje – opět se děti někam poděly. Naštěstí tentokrát vše dobře dopadne a celý zapeklitý a opakující se případ se vysvětlí. Nechybí romantika, napětí a spád, vše v klasickém pojetí Clarkové.

kniha: Tichá noc - Clark, Mary Higgins
soukroma | **1/2 | před 3465 dny

Krátký příběh odehrávající se na Štědrý den, především v New Yorku, v hlavní roli s devítiletým klukem, který je (mj.) unesen uprchlým vězněm. Jako v každé správné americké vánoční „baladě“ je zde hodně emocí, správných reakcí, podpory ve veřejných médiích, modliteb apod. Nečekejte tedy nic moc dramatického, spíše pohádku o tom, jak dobro prostřednictvím dítěte zvítězilo nad zlem světa a vše se v dobré obrátilo.

Je to skôr pátranie po v histórii ako detektívka, väčšinu času chodí hlavný hrdina po knižniciach. Ale bavilo ma to viac ako predchádzajúce knihy. Stále tam chýba autíčko, dúfam, že sa ho čoskoro dočkám:)

kniha: Srdce africké krásky - McCall Smith, Alexander
soukroma | **** | před 3465 dny

Knihy této série jsou pro uklidnění, rozhodně nikomu nebudou napínat nervy k prasknutí. Dýchá z nich horký poklid města i venkova Botswany, pomalé ale jisté vyšetřování dámské detektivní kanceláře (idyla není 100%, takže o větší i menší zločiny nouze není). Je z nich cítit autorova láska k této zemi a jejím lidem a spokojenost hlavní hrdinky se životem v této pro nás vzdálené zemi prostě musí pohladit na duši.

kniha: Vášeň zabíjet - Nadel, Barbara
soukroma | **1/2 | před 3465 dny

Kniha není příliš napínavá, jak by snad mohl naznačovat titul, ale je zase z velmi odlišného kulturního prostředí – turecké velkoměsto i venkov, a navíc nabízí poučení o výrobě a obchodu s originálními koberci, takže přečtení rozhodně neuškodí…

kniha: Dexter v hlavní roli - Lindsay, Jeff
lenivec | * | před 3479 dny

Bohu dík nadprirodzené motívy ustúpili, ale autor pridal nechutnosti, hlavne v prvej časti. Ináč je to ďalšie zbytočné pokračovanie. Autorov štýl je už otravný. Možno by autor mohol skúsiť poviedky o Dexterovi asi by to malo väčšiu dynamiku.

kniha: Příchod Dánů - Peters, Ellis
toms | ***** | před 3483 dny

Příběhy bratra Cadfaela mě ještě nikdy nezklamaly a výjimkou není ani tento román. Cadfael doprovází svého bývalého učedníka Marka do Walesu, co by tlumočník a znalec místního koloritu. Autorčina zcela precizní znalost historie a prostředí, ve kterém se příběh odehrává je nespornou devizou jejich knih. Zcela plasticky se nám před naším zrakem rozkládá nádherná welšská krajina, vodní plochy, srubovité i kamenné stavby či houf bojovných vikingů. Cadfael s Markem postupují neochvějně krajinou co by vyslanci svého biskupa. Samozřejmě nebyl by to Cadfael, aby se jim do cesty nepřipletly nějaké potíže v podobě znesvářených šlechticů, vraždy, loupeže apod. Tentokrát mu bude více než jindy ku pomoci jeho moudrost a zkušenosti z mládí, kdy byl vojákem ve svaté zemi.

kniha: Slavné případy soudce Ti - Gulik, Robert van
joshuatree | ***1/2 | před 3484 dny

Prvý diel mi hlavne vďaka nadprirodzeným prvkom trochu nesadol, tie čo autor napísal sám mám radšej

kniha: Když pacient spal... - Eberhart, Mignon G.
tomts | *** | před 3484 dny

No…čekal jsem od tohoto románu jednoho z velmistrů žánru trochu víc. Kniha má přitom všechny náležitosti dobré detektivky: místo děje: staré venkovské sídlo – oblíbená to kulisa (nejen) předválečných anglických a pseudoanglických detektivních románů. Tím pádem omezený a dobře sledovatelný počet podezřelých i potenciálních dalších obětí. Logickou a netuctovou zápletku. Vyšetřující policejní důstojník Lance O´Leary a detektiv-amatér, zdravotní sestra Sára Keatová…a tady asi bude kámen úrazu: dvojice či spíše dva jednotlivci naprosto nevýrazní, nijak zvlášť spolu (tzn. ani se čtenářem) nekomunikují, je až s podivem, že nakonec případ dovedli ke zdárnému konci. Čeština překladu trochu staromódní, ne však natolik, aby působila rušivě.

Rovnako ako u predchádzajúcej knihy je na nej cítiť, že ju autor napísal ešte v predtragáči­kovskom období a až neskôr prerobil. Autíčko mi tu vážne chýbalo:)

kniha: Neobyčejný benediktin - Peters, Ellis
toms | ***** | před 3492 dny

Tři povídky o bratru Cadfaelovi jsou stejně výborné kvality, jako autorčiny romány. První popisuje jak se Cadfael dostal do kláštera a počátek jeho dlouholetého přátelství s opatem Heribertem, další dvě jsou již z dob jeho působení v klášteře. Všechny mají společný vytříbený literární jazyk Edith Pargeterové, perfektní znalost historických reálii briských ostrovů 12. století a konečně nezpochybnitelnou kvalitu detektivní prodchnutou moudrostí a laskavostí hlavní postavy. Je nepochybně škoda, že další příběhy s bratrem Cadfaelem hned tak nikdo nenapíše – autorka nasadila laťku natolik vysoko, že se jen těžko najde nástupce.

kniha: Dexter v temnotách - Lindsay, Jeff
lenivec | * | před 3493 dny

Druhý diel som nečítal. Nechcem prezrádzať dej, ale mne ten nadprirodzený motív vadil a rúca to všetko dobré z prvého diela. To je postava Dextera. Jeff Lindsay píše zaujímavým štýlom, ktorý je však náročný na pozornosť, preto každému odporúčam čítať to naraz, aby si nemusel znova zvykať na štýl, čím by prišiel o najlepšie momenty knihy. Ináč pokračovanie akých už boli stovky.

kniha: Nelítostný souboj - Silva, Daniel
lenivec | **1/2 | před 3502 dny

Michael Osborne jasne čerpá s Jacka Ryana. Z každej stránky knihy cítiť Vysokú hru patriotov, to mi však nebránilo vychutnať si ju. Je vidieť, že je to len autorova tretia kniha a ako vidieť neskôr bol ešte lepší a pridal vlastný pohľad. Aj tu vidieť jedného maliara a tento motív využil neskôr lepšie. Narozdiel od jeho prvotiny záver je prekvapujúci, ale otvorený (inak povedané lepší).

kniha: Anglický zabiják - Silva, Daniel
lenivec | ***1/2 | před 3502 dny

Dve rovnocenné postavy, Gabriel Allon a Anglický zabiják. Kvalitne napísaná kniha, ktorá sa našťastie nezvrhne na predvádzanie supermanov. Dej plynie ako má. A naraz boom prekvapujúci záver. (Ale ako som neskôr zistil Daniel Silva ho mierne inak použil skôr.)Možno som to už písal skôr, ale Silva mi veľmi pripomína Ludluma, len má menší sklon k spomínaním supermanom. Dej je škoda spomínať, stačí vychutnať.

kniha: Poslední zastávka smrt - Cimický, Jan
joshuatree | *** | před 3506 dny

Kniha začne celkom slušne a čítavo, škoda, že sa časom prejaví autorove povolanie vďaka ktorému tam chce upozorniť na nebezpečenstvo drôg, kvôli čomu to trochu stratí tempo.

kniha: Cesta do Gandolfa - Ludlum, Robert
toms | ***** | před 3511 dny

Příjemná oddychovka, u které máte pocit, že Ludlum paroduje sebe sama. Kniha plná laskavého humoru připomíná nejlepší Westlakeovy práce.

kniha: Tvář strachu - Koontz, Dean
lenivec | ***1/2 | před 3512 dny

Takto si predstavujem, oddychové čítanie. Dobre napísané, zaujímavé postavy a to na všetkých stranách, ale nie je ich zbytočne veľa. Škoda, že koniec je zase typický Koontz, len aby sa to doviedlo do cieľa, ešte že nebolo veľa prekážok (strán), k tomu cieľu. Fantastických motívov je tu minimum, čo len knižke prospieva.

kniha: Kolo temnoty - Preston, Douglas J.
Child, Lincoln
lenivec | *1/2 | před 3512 dny

No v tejto knihe nie je Pendergast sám sebou a to je obrovská škoda, lebo kniha je dobrá len keď funguje jeho „šarm“. A tu jeho málo. Začiatok je fajn, zvyšok je zbytočný.

kniha: Zločin potichu - Křížek, Martin
joshuatree | *1/2 | před 3512 dny

Rozhodol som sa, že si prečítam zopár magnetov z dôb keď vládla červená a ako prvú som náhodne vybral túto. Nejaká ta vraždička prepojená z rozkrádaním majetku v socialistickom vlastníctve, klasické téma tej doby. Kniha mi prišla dosť nezáživná, dúfam, že sú tam aj lepšie kúsky pretože tak tých magnetov moc neprečítam:)

Túto sériu, teda aspoň diely čo sa v 80 rokoch dali u nás zohnať, som mal ako dieťa rád a aj teraz si ich rád prečítam. Prvý diel ešte nedosahuje kvalít neskorších kníh a trochu na ňom aj poznať, že tá kniha pôvodne nemala s pánom Tragáčikom nič spoločné a až neskôr ju autor prepracoval.

Stejně jako i u jiných knih Braunové, je název poněkud zavádějící a mnohé není tím, čím se na první pohled zdá být. Přestože autorka ničím nepřekvapí, čtenáři, kteří si postavu novináře Qwilla oblíbili, nebudou zklamáni. Opět zde nebude o mrtvoly ani podezřelé nouze, je zde určitý nadhled i jemný vtip a moudrý kocour Koko nadhazuje jednu stopu za druhou.

Jedna z knih série, která lehce přesahuje průměrnou úroveň, byť zkušený čtenář detektivek vcelku brzy odhalí stopy vedoucí k viníkům, je zde poměrně mnoho jednotlivých zápletek, které dodávají knize „šťávu“, nebo zůstaneme-li u železničářské hantýrky, která se vine celou knihou – přidávají uhlí pod kotel a udávají to správné tempo.

kniha: Kočka, která znala Shakespeara - Braun, Lilian Jackson
toms | ***1/2 | před 3527 dny

Qwill už se zabydlel v Pikaxu, ale vyvražďování městečka neustává. Mezilidské vztahy jsou v městečku velmi komplikované, a jak se zdá, odjakživa zde lidé měli na spravedlnost svůj osobitý názor. Čtenář tak nějak rezignoval na naději, že autorka přece jen nechá Qwilla v klidu si užívat bohatství s manželkou po boku, a tak nás už nepřekvapí, že je nám v krátkosti představena nová postava, aby byla v zápětí zavražděna. Určitě by knihám pomohlo, kdyby zde těch vražd bylo podstatně méně a děj byl více provázán logikou. Překlad mě tentokrát na několika místech rozčílil, když zcela jednoznačně byl pozměněn smysl věty. Jasně, prostě to přeskočíte a jde se dál, jenže u renomovaného nakladatelství by člověk očekával přece jen kvalitnější výsledný produkt.

Qwill je zdědí milióny dolarů a usadí se v „zapadákově“ z minulého dílu. Stále zvažuje nakolik se má či nemá zapojit do veřejného dění a přitom mimochodem objeví, za pomoci šťouravého Koka, věci záhadně zmizelé dívky. A nebyl by to Qwill, aby se zde neobjevil opět s novou přítelkyní (už dopředu tušíte, že ani tahle asi nebude ta pravá) a nezačal pátrat, kam tajemná dívka, co maluje na zdi obrazy sedmikrásek, zmizela… Série tak trochu stagnuje, ale stále si drží solidní průměr. Asi i proto, že Braunová umí popsat i všední život hlavní postavy natolik dobře, abychom nezívali nudou.

kniha: Generál nesmí promluvit! - MacLean, Alistair
toms | ***** | před 3531 dny

Inu zřejmě co člověk, to jiný názor, se zde pouze potvrzuje. Tam, kde kolega Lenivec vidí přemíru akce, já ji vidím tak akorát (narozdíl od filmu, který byl o několik scén obohacen, ale ani zde to nevidím jako zápor). Ostatně co jiného očekávat od autora MacLeanova ražení? Britské tajné služby sestaví komando pod vedením majora Smithe, které má za úkol osvobodit generála Carnabyho z německého zajetí. Během akce jsou kýmsi zabíjeni jednotliví členové komanda. Major Smith musí za každou cenu odhalit zrádce, jinak sám zahyne a akce skončí nezdarem. Kniha je plná neustálých zvratů, dvojitých a trojitých agentů, intriků i oné kritizované akce. Já se skvěle bavil a ocenil jsem i výborný film „Kam orli nelétají“ s Burtonem a Eastwoodem v hlavních rolích, který je poměrně věrný předloze.

kniha: Umění truchlit - Lenormand, Frédéric
tomts | ****1/2 | před 3533 dny

Tato – věřím, že nejen mnou – dlouho očekávaná kniha (nakladatelství Garamond ji mělo v edičním plánu již v roce 2008) mně konečně umožnila ujasnit si příčiny svého dosud poněkud rozporuplného názoru na tuto sérii. V tomto pátém, v originále již sedmém dílu (jen bůh a možná i nakladatel ví, proč byly česky vydány v pořadí 3–1–5–2–7) nabyla postava soudce Ti oproti poněkud suchému, komisnějšímu pojetí van Gulikovu jaksi lidštější rozměr, více je to zde cítit člověčinou, aktivnější roli v detektivní práci sehrávají i soudcovy ženy, zejména První dáma, a navíc je tato kniha, z pera francouzova možná trochu překvapivě, prošpikována suchým anglickým humorem. Myslím, že ku prospěchu byla oproti prvním čtyřem knihám i změna překladatelky, redakční práce je u tohoto nakladatelství příkladná – na 256 stranách jsem našel jediný „překlep“, jen ten svatý Petr se svatozáří mi na obálce románu z Číny 7. století přijde poněkud nepatřičný. Nicméně doufám, že se v dohledné době dočkám dalších dílů této série.

povídka: Kočka v sejfu - Slesar, Henry
vyšla v: Hra o život; Knokaut 1990/2
toms | ***1/2 | před 3536 dny

Ruby Martinson si prostě nedá pokoj a pokouší štěstí za každou cenu. Dobře jsem se bavil a vcelku soucítil s jeho bratrancem, který jen v údivu kroutí hlavou nad Rubyho nápady.

Kočky a kocouři v hlavních rolích – to je nejpodstatnější rozdíl mezi touto povídkovou sbírkou a sérií „Kočičích krimi – románů“, v nichž Koko a Yum Yum (kteří v žádné z povídek nevystupují) při vší úctě dělají sice inspirující, ale přece jen pouze „křoví“ Jimu Qwilleranovi a dalším lidským protagonistům. Příběhy plné napětí, humoru a koček (jak zní podtitul prvního českého vydání této sbírky) jsou žánrově velice rozmanité, vcelku se však jedná o příjemné a zajímavé čtení, umocněné kvalitním překladem Jaroslavy Moserové a bezchybnou redakční prací.

Prvá tretina knihy je viac menej opis (hocičoho, čo čitateľa nezaujíma). Druhá tretina je celkom čitateľná, posledná tretina je len útek a záchrana životov. Okrem toho v knihe asi nič iné nie je.

kniha: Maska smrti - Peters, Ellis
tomts | ***1/2 | před 3546 dny

Jedna z prvních autorčiných detektivek,ještě bez Velkého Detektiva, v první polovině spíš jen zajímavý psychologický román s tajemstvím, jehož odhalení je pouze předehrou ke skutečnému, byť amatérskému detektivnímu pátrání po vrahovi, které se naplno rozjíždí v druhé polovině knihy. Zatím jen místy v ději probleskuje jak autorčin zájem o historii, tak její budoucí spisovatelské mistrovství, které – dle mého názoru – dosáhlo vrcholu v Případech bratra Cadfaela a historické (nedetektivní) trilogii Nebeský strom, Zelená ratolest a Šarlatové sémě.

kniha: Až k obloze - Gardner, Erle Stanley
toms | **1/2 | před 3547 dny

Novelka patří mezi Gardnerovy prvotiny a je to na ní znát. Trpí tradičními neduhy začínajících autorů- přehnaně fantastická zápletka a atributy- šílený vynálezce, únesená kráska, zamilovaný zachránce atd. Na Gardnera zcela netypická povídka a bohužel také jedna z nejhorších věcí, co jsem od něj četl.

kniha: Relikviář - Preston, Douglas J.
Child, Lincoln
lenivec | *** | před 3550 dny

Nemožem si pomôcť, ale mne tento diel prišiel zaujímavejší ako Relikvie. Podzemie metra je fajn prostredie a autory ho využili naplno a skvelo naviazali na predchádzajúci di­el.

kniha: Generál nesmí promluvit! - MacLean, Alistair
lenivec | *1/2 | před 3550 dny

Nato ako je to krátka knižka, je tam moc akcie. Škoda, že celá knižka je neuveritelná, a ani koniec už nič nezachraňuje.

kniha: Spící agent - Silva, Daniel
lenivec | **1/2 | před 3550 dny

Veľmi príjemný román ludlumovského razenia. Nevýhodou sú nevýrazné postavy asi až moc šablonovité, alebo cielene (zmätočne( neisto vykreslené. Dej plynie jedna radosť, aj keď je otázka či bolo treba toľkokrát sa vracať do minulosti. Napísať špionážny román z druhej svetovej vojny, ktorý nevsadil na akciu bolo dobré rozhodnutie, preto je nepochopiteľný koniec knihy, ktorá celé dielo zráža do lepšieho priemeru. Fakt to mohlo byť kratšie, alebo s iným záverom. Ale ako debut je nad očakávanie.

kniha: Kočka, která hrála Brahmse - Braun, Lilian Jackson
toms | **** | před 3552 dny

Qwill zmizel ze svého přirozeného prostředí – velkoměsta, a kniha je hned o řád zajímavější. Zpočátku je kniha laděná spíše humorně, popisuje Qwillovy příhody na malém městě a zážitky se svéraznou tetou Fanny. V druhé půlce přijíždí (další) Qwillova přítelkyně Rosemary a namísto humoru přichází na řadu jedna vražda za druhou. Po chvíli si připadáte jak v tv seriálu „Vraždy v Midsomeru“ a říkáte si, že jestli autorka ještě „zabije“ pár lidí, bude muset udělat vraha z Qwilla nebo z kocoura Koka…

kniha: Kočka, která viděla rudě - Braun, Lilian Jackson
toms | ***1/2 | před 3553 dny

Jim Qwilleran se tentokrát pohybuje mezi labužníky a křehkou keramikou. Musím říct, že už mi určité aspekty série přijdou stereotypní a narozdíl od Francise chvílemi i nudné. Asi jsem si měl dát od čtení další knihy větší pauzu. Problém je i ten, že narozdíl od Qwilla vím, jak se dosahovalo ve starověku barevných glazur a to mi poněkud narušilo požitek při čtení druhé poloviny knihy. Nicméně stále slušný příběh, další osudová žena v životě Qwilla (co kniha to jiná žena) a další zajímavá témata. PS: bohužel i MOBA má korektora na baterky:(

157585960616263646566poslední 672670 příspěvků celkem