RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156575859606162636465662630 příspěvků celkem

Al Kapoun verzus Harry Mikota v době žižkovské antiprohibice (zákaz prodeje a konzumace nealkoholických nápojů!) jsou pravděpodobně jednou z nejlepších parodií na šestákové detektivky a krváky. Přečíst tuhle geniální knížečku (nejlépe i s dalšími díly Bohatýrské trilogie, které jsou zas parodií na kovbojky) je naprostá povinnost.

kniha: Vysoké sázky - Francis, Dick
toms | ***** | před 3672 dny

Postava hračkáře Stevena Scotta mi byla veskrze sympatická – svým přístupem k životu a hlavně svým zaměstnáním. Vynalézat hračky, to musí být skvělá záležitost. Jedna z mých nejoblíbenějších francisovek.

kniha: Divocí koně - Francis, Dick
toms | ****1/2 | před 3672 dny

V téhle „francisovce“ se dostaneme do zákulisí natáčení hollywoodské filmové společnosti a dozvíme se také něco o bojových nožích. Tom Lyon, mladý režisér je postava veskrze sympatická, jak už je u autora zvykem, ale tentokrát jsem přesto trochu postrádal větší prokreslenost jeho i ostatních postav. Kniha se čte dobře, má napětí i spád, ale na Francise je to trochu slabší…

kniha: Deset malých černoušků - Christie, Agatha
toms | ***** | před 3690 dny

Tak tohle je asi jedna z mých nejoblíbenějších detektivek vůbec. Vraždy podle fenomenální říkačky, perfektně vystupňované napětí, rozebraná psychologie postav až na kost… Agatha v nejlepší formě vůbec nepotřebovala VD Poirota či Marplovou. Zajímavé jsou i další verze s odlišným koncem – česky vyšla jiná verze v Dilii jako divadelní hra, existuje nesčetně filmových variant. Kvůli detektivním příběhům jako je tento je Christie právem označovaná za královnu žánru.

kniha: Lobbista - Grisham, John
lenivec | *1/2 | před 3699 dny

Jednoznačne jeden z najslabších Grishamových románov. Špinážna tematika sa celkom nedarila ani Archerovi, ale aby ich človek ocenil, musel si prečítať Makléra. Nulový nápad, nepresvedčivý dej. (Ako može niekto ukradnúť ovládanie satelitu?) Zbytočné opisy talianských miest. Postavy sa držia grishamovského štandardu, ktorý nikdy nepatril k vrcholom. Jediným pozitívom knihy je Grishamov štýl, ktorý patrí medzi to najlepšie. Bohužial Makléra už nezachránil. Ak je to prvá kniha od Grishama, ktorú ste čítali skúste radšej ešte jednu (určite nie Bratstvo).

kniha: Elitní žoldáci - Thor, Brad
lenivec | ** | před 3709 dny

Treba uznať celá knižka sa číta veľmi dobre, ale ten dej je taký naivný. Nedá sa prerozprávať bez toho aby sa poslucháč nezačal smiať. To mám otestované. V určitých častiach som mal pocit ako by som čítal Ludluma, samozrejme o pár stán autor môj pocit zrušil.

kniha: Případ baskervillského psa - Souček, Ludvík
toms | ***** | před 3725 dny

Redaktor Karlíček coby český Watson pátrá po záhadě na blatech. Souček opět exceluje…záhadný magický spolek u kamených dolomenů…nesmrtelný alchymista…mi­mozemská záhadná bytost…? A nebo je možná všechno jinak? Víc prozrazovat nebudu, ale tenhle příběh jsem četl s velkou chutí a rozhodně mě zaujal ještě víc než originál z pera pana Doyla.

kniha: Případ ztraceného suchoplavce - Souček, Ludvík
toms | ***** | před 3725 dny

Mé první setkání s detektivní sérií Ludvíka Součka spadá někdy do počátku osmdesátých let, kdy se mi dostala do roky útlá brožurka z edice Střelka. Souček popisuje prostřednictvím redaktora Karlíčka velmi zajímavý příběh o tom, jak se amatérský detektiv Martin Anděl pokouší vyřešit sedmdesát let starý případ zmizení mladého muže. Tzv. „lenošková metoda“, která je zde použita, je velmi stará záležitost, použila ji již Emma Orczy ve svých povídkách a k dokonalosti jí dotáhl Rex Stout prostřednictvím detektiva Nera Wolfa – ovšem Souček používá lidovější přístup a přece jen se snaží svého hrdinu polidštit. Knihu jsem přečetl jedním dechem, o tom, že Souček psát umí, asi není třeba nikoho přesvědčovat–a co víc i ostatní díly cyklu jsou velmi kvalitní (snad jen Čert mi přijde trošku slabší).

kniha: Kde končí džungle - Blake, Ken
toms | ***1/2 | před 3729 dny

Ačkoliv kniha není špatně napsaná, neobsahuje to napětí, které vyzařuje z legendárního televizního seriálu. Další díly už jsem ani nekupoval a dnes raději sáhnu do své sbírky dvd a pustím si Bodieho, Doyla a Cowleyho „naživo“.

kniha: Detektiv Kalle má podezření - Lindgren, Astrid
toms | *** | před 3734 dny

Není mnoho knih Astrid Lindgrenové, které se mi líbí, snad s výjimkou „Ronji, dcery loupežníka“. Také trilogie s Kallem mi přijde značně primitivní a moc se mi nelíbila ani jako dítěti. V této konkrétní knize si dvě dětské party hrají na Válku růží, tedy nic objevného… Kallemu je 13 a touží zažít detektivní dobrodružství, takže zločin vidí za každým rohem…

A nyní se dostávám k tomu, proč se mi kniha nelíbí – vykreslení záporáci, jsou jako karikatury středověkých lapků – všichni jsou na první pohled nepříjemní, hrubého vzhledu i jednání. Místní detektiv (ne malý Kalle) je naopak správný chlapík, frajer, sportovec. Veškerá zápletka je založena na tolika náhodách, že i jako desetiletému čtenáři mi to bylo nepříjemné a to nemluvím o tom, že zde není vlastně žádný moment překvapení, všechno vám švédská autorka předloží na talíři – tupí zločinci dělají jednu chybu za druhou a ztrácí důležité předměty v takovém tempu, jako hospodyně hází zrní slepicím…Kalemu pak už jen stačí sbírat zrní, tedy předměty…:))

Zápory jsem asi popsal, má tedy kniha i klady? Má, postavy dětí umí vykreslit L. opravdu dobře a scéna, kde hlavní trojlístek předvádí cirkus je velmi pěkná. L. určitě psát umí a má příjemný sloh, ale styl psaní je dnes již zastaralý a podle mého dnešní děti už příliš neosloví.

série: Bull-dog Drummond
toms | ***** | před 3753 dny

Zatímco James Bond mě nikdy příliš nebral, příběhy jeho předchůdce Hugha Drummonda jsem přečetl několikrát s velkou chutí. U nás vyšla část, kde se vyskytuje zloduch Karl Paterson a jeho neméně zlotřilá žena (svazky 1–5), a určitě patří k tomu nejlepšímu, co Sapper napsal. Závěrečné díly „Poslední utkání“ a „Mstitelka“ dokonce obsahují několik fantastických vynálezů z dílny Patersonů. Je jisté, že Sappera z velké části inspirovaly sešity „dime novels“, zejména Nick Carter, ale přesto jde o čtení mnohem střízlivější a umírněnější. Je jen škoda, že dnešní mladé čtenáře už zřejmě Sapper neosloví…Proč? Inu, jednak se k 90 let starým knihám těžko dostanou…a pak, tehdy se ještě autoři snažili popisovat zločin s nadhledem, nikdo se nevyžíval v sadistických hrátkách, tak jak je tomu u současných thrillerů…

kniha: Až za hrob - Francis, Dick
toms | ***** | před 3758 dny

Dočetl jsem (asi po páté) tuhle novější „francisovku“ a nemohu než konstatovat, že Mistr umí… V hlavní postavě skotského malíře Ala Kinlocha nalezneme čestného muže, který miluje svou rodinu a je kvůli svým nejbližším ochoten obětovat téměř vše, kromě své tvůrčí svobody. Samotná kriminální zápletka není nikterak složitá, ale to jak geniálním způsobem Francis „maluje“ své postavy mne vždy znovu okouzlí. Není příliš těžké se vžít do hlavní postavy, která je nám blízká svými všedními problémy a fandíme mu, když se dostane do trablů (již méně všedních).

kniha: Vražda mlsného humoristy - Švandrlík, Miloslav
toms | ****1/2 | před 3808 dny

U málokteré detektivky jsem se tak zasmál, jako právě u téhle od Švandrlíka. Jako zaníceného houbaře mě oslovil zejména recept na houbovou specialitu pod názvem „Ohňostroj chutí“ (…vraž do toho muchomůrku zelenou ať to má šmak…)

kniha: Kmotr - Puzo, Mario
toms | ***** | před 3818 dny

Tak tuhle knížku jsem četl jako dítko školou povinné a mnohé scény z knihy mi ulpěly v hlavě dodnes. O pár let později jsem viděl i film s fenomenálním Marlonem Brando, ale musím říct, že onen prvotní zážitek z knihy je dodnes nezapomenutelný. Stejný pocit ve mě vyvolala už snad jen kniha Motýlek od Charriera.

kniha: Hotel "U dvanácti mrtvých" - Clifton, Léon
tomts | *** | před 3823 dny

Cliftonka nadprůměrné kvality: detektivova logika není tak zcela primitivní, dokonce má příběh i poměrně slušnou zápletku. Škoda, že autor nedokázal poněkud zapracovat na stylistice a nepokusil se odvrhnout propriety stupidních krváků, které zbytečně narušují kvalitu děje. Jinak se mi moc líbila hláška: „domníval se, že je to slavný Léon Clifton anebo – Nick Carter.“ – Mno, doufejme, že si toho Nick Carter považuje, že se ocitl v takové společnosti…:-)))

kniha: Jezdec na černém koni - Clifton, Léon
tomts | ** | před 3830 dny

Zjevná parafráze na Stormovu knihu „Jezdec na bílém koni“. Jsou zde klasické atributy cliftonek: neuvěřitelný příběh o kostlivci na koni, který zvěstuje smrt, dále záhada, kterou Clifton v závěru vysvětluje způsobem natolik nelogickým, že se musíme chytat za hlavu, převleky atd. Vzhledem k rozsahu příběhu jej přečtete bez následků, ale pravděpodobně již k opětovnému čtení nenaleznete opět odvahu :-D

Zdánlivě banální příběh o muži, který píše detektivní příběhy mizerné kvality, ale přesto za ně dostane zaplaceno… Zápletka je velmi zajímavá a čtivá, ale rozhodně mě nejvíc pobavil její geniální závěr ve stylu Westlakeho humorných detektivek.

kniha: Vražedné šance - Peyton, Richard
tomts | ***** | před 3850 dny

Jednoznačně nejlepší sbírka detektivních povídek z dostihového prostředí, která v češtině vyšla. Pro čtenáře, kteří mají v oblibě Francise naprostá povinnost.

kniha: Tajemství starého hradu - Peukert, Zdeněk Vojtěch
tomts | ***1/2 | před 3855 dny

Přestože Peukert použil opět neskutečnou zápletku, musí se mu přiznat, že uměl psát. Kniha je čtivá,má náboj a poměrně přesně zachycuje situaci v anglickém skautingu dvacátých let.

kniha: Kazí detektivky literární vkus? - Šimsa, Jaroslav
tomts | ***** | před 3865 dny

Tři skvělé statě mistrů pera (Karel Čapek, John Rhode a E.A.W. Mason) obhajují žánr detektivní literatury a zároveň jej podrobují důkladnému rozboru.

kniha: Lord Darcy - Garrett, Randall
tomts | ***** | před 3883 dny

Opravdu skvělá detektivní fantasy. Vedle deseti výborných povídek kniha obsahuje i více než dvousetstránkový román „Příliš mnoho kouzelníků“, který evokuje příběhy Rexe Stouta – počínaje názvem (srov. Příliš mnoho kuchařů, Příliš mnoho žen, Příliš mnoho detektivů, Příliš mnoho klientů…), přes hlavní postavy (markýz z Londýna coby Nero Wolfe, jeho prodloužené oči a uši – lord Bontriomphe /=Goodwin/, zde ovšem pochopitelně poněkud zastíněné lordem Darcym) až po rozuzlení případu v kanceláři Nero Wolfa…pardon – markýze z Londýna: lord Darcy v křesle červeném, ostatní přítomní v křeslech žlutých, policejní komisař Grayme postávající u dveří. Nanejvýš uspokojivé… Litovat lze jen toho, že pan Garrett už víc příběhů s lordem Darcym nenapíše…

Musím říct, že něco podobného jsem ještě neviděl, zřejmě se jedná o ojedinělý nápad v detektivní literatuře. Kniha obsahuje desítky příloh (fotografií, lístků, razítek, dopisů) a můžete si tak trochu zahrát na detektivy i vy jako čtenáři. Samotný děj je trochu slabší, ale přesto slušný standart.

kniha: Dražby - Francis, Dick
tomts | ***** | před 3902 dny

Francis nás prostřednictvím Jonase Derehama seznamuje s britským obchodem s koňmi na dražbách i mimo ně. Jonas je typickým Francisovým hrdinou, je velmi odvážný, čestný a věrný až za hrob. Že člověk s takovými vlastnostmi má v dnešní době jen problémy s nečestnými lidmi, kterým je trnem v oku, je nabíledni. Francis snad ani neumí napsat špatnou knížku, takže jsem přečetl jedním dechem.

kniha: Mstící paprsek - Seamark
tomts | **1/2 | před 3911 dny

Seamark rád ve svých románech používá takových improvizačních prostředků jako neznámého jedu či šíleného vynálezce. Ten se vyskytuje právě v románu „Mstící paprsek“, který je jedinou skutečnou SF tohoto autora. Zde hlavní hrdina pátrá, kam zmizel (doslova) rybník. Nakonec vypátrá, že tak bylo učiněno pomocí záhadného paprsku vyslaného z vynálezcova přístroje (ano, je to dnes oblíbená zbraň autorů „military sf“ – dezintegrátor). Nápad tedy na dobu vzniku vcelku zajímavý, bohužel samotný děj za mnoho nestojí. Pokud by zde nebyl sf motiv, slušela by knize spíše nálepka červená knihovna s lehkým nádechem detektivním.

kniha: Chicago v nebezpečí - Clifton, Léon
tomts | ** | před 3911 dny

Cliftonky jsou svým obsahem i úrovní značně různorodé. Některé povídky jsou až překvapivě kvalitními detektivkami anglické školy, ale většinou jsou značně nelogické a primitivní. Příběh Chicago v nebezpečí je bohužel z té druhé sorty. Clifton je zde figurkou natolik rozpruplnou, že jsem si několikrát přál, aby hlavní záporák prorok Jeremiáš ukončil dobře mířenou střelou jeho život a tím i mé trápení během čtení.

kniha: Dračí svitek - Parker, Ingrid J.
Doubravka | ***** | před 3929 dny

I.J.Parkerová pro mě byla šťastným objevem. Poté, co jsem (opakovaně :) přelouskala všechny Guliky a zjistila, že jeho rádoby pokračovatelé jsou naprosto nepoužitelní, objevil se Akitada Sugawara :) Parkerová šla na věc skutečně rozumně – třebaže některá základní schémata Gulikovy příběhy hodně připomínají, neplagiarizuje, ale přichází s vlastním vyšetřovatelem, který pochází z odlišné kultury, má odlišné zázemí a hlavně odlišnou povahu. Sugawara je mladý muž, který má svou čest, nicméně ještě ne tolik trpělivosti, ač vytrvalost mu upřít nelze. Kvituji, že autorka evidentně hodně času věnovala prostudování reálií Japonska období Heian, takže se čtenář nejen zabaví četbou chytře konstruovaných detektivních příběhů, ale zároveň se dozví i něco o tom, jak to v Japonsku tehdy chodilo. Pokud patříte ke ctitelům Gulikova díla, myslím, že Parkerovou mohu bez větších obav doporučit :)

kniha: Žabí bratrstvo - Wallace, Edgar
tomts | ***** | před 3929 dny

Moje nejoblíbenější wallaceovka. Zajímavá zápletka a napětí od začátku do konce.

Podle mého názoru jedna z nejlepších sbírek detektivních povídek vůbec s fenomenálním překladem manželů Outratových. Pro milovníka žánru naprostá povinnost.

kniha: Nápady čtenáře detektivek - Škvorecký, Josef
tomts | ***** | před 3931 dny

Přesto, že byla kniha napsaná již téměř před 50 lety, jedná se stále o to nejlepší, co bylo o detektivní literatuře napsáno. Doprovodné fotografie starých klasiků žánru z 2. vydání jsou velmi cenné, ani dnes nejsou tak kvalitní na internetu.

kniha: Umění detektivky - Cigánek, Jan
tomts | 1/2 | před 3931 dny

Tuhle knihu vlastním jako sběratelsky cennou. Co se týče obsahu, jedná se však o neuvěřitelné žvásty. Popsat více než 400 stran a nic neříci, to už chce zasloužilého člena Svazu spisovatelů.

156575859606162636465662630 příspěvků celkem