RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (65)2562 příspěvků celkem
kniha: Neplakej - Kubica, Mary
Jana677 | ***1/2 | před 314 dny

Autorka je zřejmě vyznavačkou stylu „uspi a udeř“, obrnila jsem se proto trpělivostí, nechala se ukolébat pomalým rytmem a čekala, kdy mě Mary Kubica probere pořádným direktem. Kniha se odehrává ve dvou liniích: v první Quinn, povrchní husička bez ambicí, po prohýřené noci postrádá svou spolubydlící. Ve druhé je Alexův monotónní život v malém městě rozvířen zjevením tajemné mladé ženy. Střídavě sledujeme Quinnino poněkud chaotické pátrání, stejně jako Alexovy kroky, řízené spíše Amorovým šípem, než logikou. Příběh připomínal skládání puzzle; zpočátku jsme měli pouze okraje rámečku, do kterého nám autorka postupně vkládá další dílky. Celkový obraz tedy spatříme až v závěru, ale představu si můžeme udělat podstatně dříve.
Děj v úvodní polovině plyne velmi zvolna, vyloženě líně, je plný pocitů obou vypravěčů a často také zbytečných detailů. Čtenář nepotřebuje znát tvar dlažebních kostek kdesi v americké Horní Dolní, ani značku, barvu a materiál bot, v jakých ženská courá po pláži – vážně by heterosexuální kluk z nuzných poměrů jevil takový zájem o kozačky? Stručnost by neuškodila také v dalších ohledech: když Alex už počtvrté za krátkou dobu zdůrazňuje, že se jistá událost stala před jeho narozením, potřebovala jsem si ulevit nadávkou. Mary Kubica u čtenářů zřejmě předpokládá pokročilé stadium Alzheimerovy choroby. Zrovna tak mi k údajně inteligentnímu mladíkovi nesedí odhady typu „ve vzdálenosti 400 nebo možná 800 metrů“, to je sakra rozpětí. Samozřejmě mohlo jít o překladatelskou minelu, jaká nejspíš nastala i v situaci, kdy patnáctileté Quinn přebrala staršího kluka jedenáctiletá kamarádka, prý vyšší a silnější. Větší smysl dává, že s dotyčnou od jedenácti let kamarádily. V kontextu s obsahem talíře se nepoužívá výraz „patetický“ a tak dále. Jiné kopance jdou na vrub spisovatelky – Quinn musela mít enormně objemný močový měchýř a záviděníhodné svěrače, jelikož znečištěné WC postřehla až tři dny po pánské návštěvě.
Sympatické byly náhledy do lidských problémů, traumat a trápení, aniž by je autorka bagatelizovala snahou o řešení s pohádkovým happyendem. Narazíme například na nepolepšitelného alkoholika, matku bez mateřských instinktů, agorafobičku čelící následkům dávného rozhodnutí, na milostný vztah bez vášně. Není to špatné čtení, akorát…
Možná jsem se měla přizpůsobit spekulacím Quinn a její hysterii, třeba jsem se měla raději poddat Alexově romantickému snění, já místo toho chladně sledovala indicie a třídila informace. Tím pádem jsem nebyla vystavena žádnému většímu překvapení, očekávaný direkt nepřišel, maximálně lehké plácnutí. Vyústění dopadlo jakž-takž podle mých představ, jen náhle překotný a polopatický styl na posledních stránkách nepotěšil. Mám raději spisovatele, co neuspěchají finále, pracují s náznaky a nechají čtenáře o věcech popřemýšlet. A bez nadbytečných vsuvek z růžové knihovny. 65%

kniha: Andělský let - Connelly, Michael
Lmslaver | ***** | před 315 dny

Případ Andělský let jsem nedávno viděl zpracovaný ve čtvrté sérii seriálu Bosch, a tak jsem měl trochu obavu, jestli mě bude bavit číst detektivku, jejíž pointu znám. Mé obavy byly liché, bavilo mě to. Hodně bavilo. Connelly mě po pár stránkách opět připoutal ke knize a odstartoval ďábelský (Andělský) let tři sta šedesáti stranami příběhu o vyšetřování vraždy právníka, drsných policejních praktikách, rasových protestech, o lidech s konexemi a privilegii nad zákonem. Autor zná způsoby vyšetřování americké policie, ví, jak pracuje soudní mašinérie, a to vše umí autenticky podat čtenáři, aniž by ho nudil. Těším se na další Harryho případ.

kniha: Kotel - Forbes, Colin
trudoš | ** | před 317 dny

Nečekal jsem příliš, ale i tak mě Kotel zaskočil svou podprůměrností. Upovídané, rozvláčné a předvídatelné vyprávění mi přišlo v rámci třinácté knihy ze čtyřiadvaceti svazkové série, jako dost ošklivé překvapení. Přestože Colin Forbes rozehraje atraktivně jednoduchou zápletku, rozmáchne ji na nesmyslných tři sta stran, ve kterých jen přelévá dialogy, aniž by tím chtěl dosáhnout čehokoliv jiného, než zdržovací taktiky. V důsledku jde totiž o jediné – získat důkazy o zkaženosti jednoho zbohatlíka, jenž si začal vyskakovat příliš vysoko. Do toho se začnou objevovat na vlas stejné mrtvoly, do akce se zapojí zabiják, co si říká Účetní a opomenout se nesmí ani katastrofa lokálního rozměru. Když si pak hrdinové hrají s padouchem dostatečně dlouho, konečně dojde k očekávanému střetu a ejhle, problém vyřešen. Škoda, že k tomu dojde až v závěru.
Ze všeho nejvíc mi román připomněl epizodu z osmdesátkového seriálu Nulová šance, jenže v kulisách jak z Austina Powerse. Bohužel bez špetky nadsázky.

kniha: Klub vrahů - Renčín, Pavel
Sirius | ***** | před 318 dny

o volným odpoledni jsem asi tak minutu přemýšlel, jestli mám číst Kouzelnou skříňku pro Gwendy anebo Klub vrahů. Nakonec jsem si vybral Klub vrahů, protože od poslední knížky od Pavla Renčína uplynulo už hodně vody a já byl zvědavý, s čím přišel tentokrát. Měl jsem trochu obavy, protože Vězněná je ve mě nějak zakořeněná pořád a název knížky nesliboval absolutně nic příjemnýho… jenže… jenže… název tak trochu kecá ;) Pavel Renčín má totiž jednu úžasnou vlastnost – umí překvapit. A to hodně. Jasně, pořád je tu velká dávka melancholie a z každý stránky je vidět jeho obrovská láska k Praze (to jak se doslova mazlí s každou větou, aby ji popsal je něco úžasnýho). Taky je tu pár brutálních scén, finále je nervy drásající ale jinak je to příběh s velkým srdcem, kterej je tak strašně netypickej… a navíc vyznává lásku knihám. Vsuvky z Malýho prince během epilogu to tak moc umocňujou… příběh Adama a Diany se vám dostane pod kůži… tuhle knížku prostě není úplně snadný škatulkovat. Musí se číst. Díky za ni.

kniha: Kam se poděla Elizabeth - Healey, Emma
trudoš | *** | před 318 dny

Být to povídka, byl bych spokojenější. Jako román to bezesporu svoje kouzlo má, protože psychologie stařenky, která postupně přichází o paměť, a přesto se obsedantně drží myšlenky na zmizelou kamarádku, je zvládnutá bravurně. Jenže výsledná pointa nepřekvapila, spíš naštvala, jelikož Emma Healeyová od začátku zatajuje některé skutečnosti a ukazuje pouze scény, jež mají čtenáře zmást. Ono celkově po příběhové stránce nic zásadního, větší část vyprávění sklouzává do neustálého opakování toho samého motivu – stará Maud někam přijde, dožaduje se toho a toho, a pak zjistí, že už to dělá po iksté, jen si to nepamatuje. Přičemž linie z minulosti není o moc lepší – jsou dva podezřelí a jeden z nich je vrah, konec. A tak místo toho, aby autorka využila karty k vystavění plnohodnotného příběhu, přešlapuje půlku knihy na místě, a když se konečně rozhoupe k nějaké akci, jde o záležitosti pasivnějšího ražení. Škoda, protože potenciál v tom byl podle mě slušný a nápad je po všech stránkách zajímavý.

kniha: Vždycky je to manžel - Campbell, Michele
trudoš | ***1/2 | před 319 dny

Holky, holky, vy to máte s těma chlapama tak těžký. Musíte po nich uklízet, organizovat jim život, řešit jejich nevěry, a pak se ještě strachovat, zda vás náhodou nechtějí zabít…
Dělám si z toho legraci, ale ono jde zároveň o výstižnou charakteristiku psycho-thrilleru Vždycky je to manžel. Špetka romantiky, trocha intrik, něco málo tajností a samozřejmě jedna dvě vraždy, rovná se ideální relax, když zrovna v televizi nic neběží. Michele Campbellová hřeší pouze v té rovině, že zaběhnuté motivy nevyužívá jako zbraň vůči čtenářově očekávání. Proto odhadnout pachatele není až tak komplikované, i když to po většinu vyprávění nedává moc smysl. Tedy, ne že by autorka v závěru přišla s nějak konstruktivním řešením, prostě se jen spolehne na množství náhod, aby celou věc vysvětlila a hotovo. Ale upřímně, čekal snad někdo něco jiného? Tohle jsou takové Zoufalé manželky šmrncnuté Super drbnou, to celé na maloměstě, s průběžnými změnami úhlů pohledu a oproštěné o humor. Ovšem funguje to, ne že ne.

kniha: Krev pro rusalku - Sněgoňová, Kristýna
trudoš | ****1/2 | před 320 dny

„Amor hominum nostra lex.“
Jednoznačně nejlepší debut minulého roku. Kristýna Sněgoňová překvapila jak po stránce stylistické, tak žánrové. Urban fantasy v posledních letech čím dál víc sklouzávala do osidel otřepaných romancí a v jejím podání získala zpět kouzlo cynického noiru, který nemá daleko k hororu. A přitom tu jde v první řadě o víly, takže by jeden nečekal, jak moc depresivní román to vlastně bude. Ovšem člověk míní a spisovatelé mění, pročež Amálka už pro mě nikdy nebude bezelstně naivní figurkou.
Krev pro rusalku rozhodně není akční jízdou, autorčina síla tkví především v perfektně rozehrané psychologii postav. Hned v první kapitole navíc rozdá karty takovým způsobem, že i těm největším optimistům musí být jasné, že jinak než katastrofou to skončit nemůže. Přesto člověk hltá další a další stránky téhle pochmurné detektivky a tajně doufá, že finální konfrontace přinese alespoň zdání morální satisfakce. Jenže to by člověk musel číst pohádku a k té má tahle kniha hodně daleko.

kniha: Rychlopalba - Kopřiva, Štěpán
Lmslaver | ***** | před 322 dny

Pár brutálně akčních knížek od Štěpána Kopřivy jsem přečetl, ale tak nějak jsem tušil, že tohle bude něco jiného než Zabíjení nebo Asfalt. První stránky Rychlopalby otvírají příběh cynického policisty, kterému utekla manželka a zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by mohlo jít o nějaký zajímavý krimi příběh. Hlavní hrdina se plácá ve smůle vlastního osobního života a ve službě to s ním jde taky pěkně do pr…, ale nic nepotěší člověka víc než neúspěchy druhých. Doufal jsem, že nebude příběh postavený jen na hledání vlastní manželky a důvodu jejího odchodu a taky jsem se dočkal. Soukromé pátrání po nezvěstné dvanáctileté Báře se rozjíždí sice pomalu, ale s každou stránkou je čím dál těžší se od knížky odtrhnout. Skvělá česká detektivka, a to akční finále mě posadilo doslova na prdel. Uzavření dalších vedlejších linek mě taky uspokojilo, je to o to víc autentické a uvěřitelné, chápu tu mírnou hořkost v ústech hrdiny při závěrečném shrnutí, ale život prostě není pohádka s přešťastným koncem. S Rychlopalbou u mě Kopřiva zabodoval v plné palbě.

kniha: Maigret v akci - Simenon, Georges
trudoš | **1/2 | před 323 dny

Na to jak je příběh krátký, tak je neuvěřitelně upovídaný a především zmatený, až mi dělalo problémy mít přehled v tom, o co komu vlastně jde. A klidně kruťte hlavou nad mou inteligencí, ale závěrečná rešerše mi toho nic moc extra neobjasnila. Zápletka je jednoduše divoká, přeskakující v motivech i zločinech. Přitom řešení překvapivé není, člověka napadne v okamžiku, kdy na dotyčný detail přijde řeč. Jenže to ne, to by román skončil moc brzy, pan komisař si musí rozluštění záhady nechat až na konec. Jenže se přiznám, že v ten okamžik mě už ani moc nezajímalo, zda jsem měl pravdu, či nikoliv.
Samotná postava Julese Maigreta je navíc nevýrazná, jediné co mi na něm imponovalo, byla jeho velikost, ale to spíš tak mimoděk, ne že by na to byl kladen důraz. A autorova tendence vzbudit ve mně sympatie tím, že chudáka detektiva nechá pracovat za minimální mzdu, zatímco zločinci si užívají miliony, u mě vyzněla na prázdno. Takový je život. A občas i kriminální debuty slavných literárních hrdinů.

kniha: Půjdeš, nevrátíš se - Šavrda, Jaromír
trudoš | ***1/2 | před 324 dny

Útlý detektivní román, inspirovaný skutečnými událostmi z roku 1951. A přestože vyprávění postrádá dějový spád, řemeslně jde o poctivě odvedenou práci – krátké, přímočaré, realistické. Naneštěstí taky suché jak podzimní listí. Mít to lépe rozepsané postavy, se kterými by měl čtenář možnost se sžít, nebo případně něčím zajímavé (a tím pádem zapamatovatelné) charaktery pátračů i zlosynů, hodnotil bych určitě lépe. Stran kriminální zápletky se ovšem Jaromír Šavrda drží tématu a jen dvakrát malinko uhne z cesty, aby vyšetřování alespoň nějak zkomplikoval. Osobně mě tak mrzí pouze nevyužitý potenciál, ať už ohledně temné atmosféry pohraničí nebo hanebnosti celého zločinu. Ale za to si můžu sám, přílišná očekávání jsou čtenářova smrt.
Příznačné na celé věci je, že autor píše o policii bez jakéhokoliv despektu či antipatií, přičemž sám o patnáct let později skončil dvakrát ve vězení jen proto, že přepisoval na stroji nevhodné knihy. Bezva režim tenhle komunismus, fakt. Bezpečnost nadevše.

kniha: Oddanost podezřelého X - Higašino, Keigo
trudoš | **** | před 325 dny

Promyšlená detektivka, na které se podepisuje japonská stylistika, kdy se protagonisté v jednu chvíli chovají naprosto neosobně, aby vzápětí projevovali emocí víc než Miss Universe při převzetí vítězné korunky. A podobně vypadají i jejich životní osudy, kdy se z klidné existence přechází do vyhroceného extrému a zase zpět. Například hlavní hrdinka spáchá zločin, propadne panice, je zachráněna sousedem – a tradá, vše je v nejlepším pořádku. Ovšem jen dokud nepřijde konec, a dotyčná se nezačne psychicky hroutit, přesně jak potřebuje neviditelný loutkář jménem Keigo Higašino. Na druhou stranu, závěr nabízí poměrně originální rozuzlení, jež veškeré výhrady vůči předchozímu vývoji událostí z fleku smete ze stolu. Navíc postava fyzika Galilea je milá a jeho intelektuální „souboj“ s bývalým přítelem, geniálním matematikem, je právě tak zajímavý, jak anotace slibuje. Snad jen, že znalost přírodních věd není pro knihu nutností, protože duel se odehrává víceméně ve filozoficko-disputační rovině.

kniha: Na zabití - Swanson, Peter
trudoš | **** | před 326 dny

Povedený thriller, jehož tempo určují neustálé zvraty v zápletce. I když má člověk zpočátku určitou představu o skutečném stavu věcí, neočekávaný vývoj událostí jeho přesvědčení snadno rozfouká jako domeček z karet. Na to s jak jednoduchým motivem Peter Swanson pracuje, se mu musí přiznat nápaditost při konstrukci osnovy. Pravdou ovšem je, že do několika zpětných vysvětlovaček se pouštět nemusel, až příliš to připomíná humoristu, snažícího se rozebrat vlastní vtip, aby měl jistotu, že jej pochopili i ti nalevo. Hlavní postavě navíc možná až příliš často procházejí věci, které by v reálném životě narazily už při prvním náznaku vyšetřování. Na druhou stranu, autorův úmysl je zřejmý a komplikovat jej detaily by pouze zničilo finální pointu. Snad jen, že chladnokrevnost ústředního protagonisty neúmyslně zbavuje příběh napětí, protože proč fandit někomu, jehož sebejistota si nedokáže připustit byť jen náznak možnosti neúspěchu? O to víc si cením závěru, který celou anabázi vtipně uzavírá.

kniha: Tělo v závěji - Page, Katherine Hall
trudoš | ** | před 327 dny

Pomalu víc kuchařka než detektivka a to i přesto, že se zápletka nese v duchu britských rodinných dramat, ve kterých se vybírají kostlivci ze skříní a na povrch vyvěrají nepěkné vztahy dosud skryté za bezpečnou maskou společenské idylky. Naneštěstí je vývoj události dosti prostinký a kudrlinky kolem nakonec vlastně docela nudné. Co se ovšem musí nechat je, že ta sonda do psychologie jednoho rodu není vůbec špatná a vyprávění navíc hezky šlape díky dobře napsaným dialogům. Jenže člověk brzy zjistí, že většina těch rozprav vůbec nikam nevede (v rámci vyšetřování) – až jsem si chvílemi říkal, jestli se Katherine Hall Pageová nevědomky neminula s žánrem. Tomu nahrává i kulinářské dobrodružství hlavní hrdiny, Faith Fairchildové. Přitom ani tak nejde o absenci nadšení pro věc, jako spíš o fakt, že postava má za sebou čtrnáct předchozích románů, a autorka logicky předpokládá, že čtenář bude vědět, o koho že jde. A když neví, má jednoduše smůlu, protože žádné vysvětlovačky odkazů se nekonají.

kniha: Zločin I - Hewson, David
trudoš | **** | před 329 dny

Neznám původní seriál, ani jeho americkou obdobu, a o to spíš jsem byl zvědav, jak si kniha poradí s takovým televizním analfabetem, jako jsem já. A s čistým svědomím musím prohlásit, že si vedla na jedničku, aniž bych jakkoliv plaval v souvislostech. Přestože je na příběhu znát, že jde o přepis scénáře, David Hewson si s románovou dramatizací poradil perfektně. Člověk sice vnímá cyklickou gradaci zápletky, když se řeší nejdříve dílčí epizody, než se vyprávění dostane k tomu podstatnému, ale nijak zásadně mi to nepřekáželo. Spíš jsem se bavil tím, jak se jednotlivé linie přelévají z jedné strany na druhou a podstatné stopy se odkládají z důvodu aktuálnějšího podezření, o němž samozřejmě víte, že bude mimo mísu, protože do konce zbývá ještě pět set stran.
Co mi jen nesedělo, byly charaktery postav, především ústřední dvojice Sarah Lundové a Jana Meyera, jež se občas přizpůsobovaly ději a ne opačně. Ale jinak fajn kriminálka, kupodivu ne s tolika odbočkami, jak jsem v rámci rozsahu čekal.

kniha: Žhavé olovo, chladné železo - Marmell, Ari
trudoš | ***1/2 | před 331 dny

Drsnější verze Harryho Dresdena a to formou i obsahem. Jenže drsnější neznamená zákonitě lepší. Tam, kde u Harryho perfektně funguje odlehčení ve formě vtípků, jimiž hrdina uplácí čtenářovo nerdovské ego, tam Mick Oberon pouze hláškuje, dělá ramena a… a tím to vlastně končí. Skutek utek. Trochu lépe je na tom dějová osnova, která na odpovídajícím rozsahu dokáže uhrát nápadité drama, jež pouze v detailech lehce pokulhává v logice. Skvěle ovšem funguje dobové zasazení do 30. let minulého století, stejně jako motiv prošetřování možného podvržence s šestnáctiletým odstupem.
Ari Marmell zkrátka vsadil na stylovou urban fantasy v hávu staré dobré drsné školy. Heroické skutky tak přímou měrou vyvažují cynické poznámky a gangsteři jsou zde tou hezčí tváří bezskrupulózního podsvětí. Ve výsledku směle rozjetá série, nepředstavující sice nic nového, ale zároveň sympatická jako holky v krajkových podvazcích. Kdyby Miroslav Žamboch psal Harryho Dresdena, vypadal by podle mě přesně nějak takhle.

kniha: Triptych - Slaughter, Karin
trudoš | ***1/2 | před 332 dny

Slušně zkomponovaný thriller pro velký holky. Karin Slaughter dělá s poměrně zajímavou zápletkou psí kusy, když se jí snaží umělecky rozšířit o různé emoční stránky. Přitom by příběh mohl být klidně o sto stran kratší, a hlavní dějové osy by se to nijak nedotklo. O tom svědčí fakt, že vše podstatné se odehraje v první polovině, a pak se jen čeká, než vyšetřovatelům docvakne jednoduchá rovnice. Zachraňujete to však vypsaný sloh, na němž je znát, že začátky má autorka za sebou. Nucená potřeba šokovat brutálními zločiny ovšem celé věci moc nepřidává, ale beru, že podobné kousky jsou z komerčního hlediska nezbytné, nemá-li člověk v rukávu jiné karty.
Samotná postava Willa Trenta je pak šmodrchanicí rozervané minulosti a nejisté budoucnosti. Chytrý i citlivý detektiv, co má jizvy na duši a nebojí se je použít. Tady je znát jak moc jde o hrdinu, psaného ženskou rukou, což mi doteď přijde jako škoda. Sukně by v tomto případě fungovala mnohem autentičtěji. Bráno z pohledu čtenáře, ne čtenářky.

kniha: Ďáblovo oko - McDevitt, Jack
trudoš | ***1/2 | před 334 dny

Ďáblovo oko je čtvrtá kniha detektivní sci-fi série, pojmenované podle ústředního hrdiny, futuristického archeologa Alexe Benedicta, který při svých cestách vesmírem řeší všelijaké případy. Bohužel u nás nevydané první tři svazky z let 1989 až 2005 se na rozpačitém dojmu docela podepisují. Kromě toho, že se postavy v ději sem tam na předchozí události odkazují, stává se hrdinou i vypravěčem tohoto dílu Alexova sekretářka a sám Alex je víceméně upozaděn. Jack McDevitt si navíc daleko více zakládá na kosmologických záhadách a vesmírných paradoxech než na zápletce samotné, takže ústřední motiv (tedy odhalování zločinu) je odsunut na vedlejší kolej. Proto původní kriminální úmysl tak úplně nefunguje a výsledkem je pouze nefunkční detektivka ve scifistických kulisách.
Přestože mám pro McDevittovu tvorbu slabost, tenhle román byl pro mě drobným zklamáním. Ale i když tady budu na knihu házet špínu zleva zprava a hartusit na všechno možné, faktem zůstává, že je to pořád neuvěřitelně čtivá věc.

kniha: Kruh - Minier, Bernard
trudoš | **1/2 | před 335 dny

Já tomuhle druhu literatury prostě nedokážu přijít na chuť. Zatímco Mráz jsem ještě považoval za průměr, Kruh se úspěšně dostal pod něj, čistě proto, že z devadesáti procent řeší věci, které by mě zajímaly pouze v případě, že bych byl osamělá žena v domácnosti se závislostí na televizních seriálech. A když už se vyprávění konečně dostane k tomu podstatnému, zjišťujeme, že policejní složky prostě jen opomněly základní vyšetřovací postupy. Drobný přešlap, který mě stál pouhých šest set stran. Já beru v potaz, že autor potřebuje příběh natáhnout na maximum, ale existují i jednoduší způsoby, jak sloh zaplnit vatou, a nedělat přitom z hrdinů, potažmo ze čtenáře, pitomce. Hlavně že se vrchovatě fňuká a lamentuje nad osudem, protože tu snad není jediná postava, co by neměla v minulosti nějaké to znásilnění, vraždu či jinou pěknou vzpomínku. Bernard Minier zkrátka sází na aktuální trend skandinávských kriminálek, a to mu ke štěstí stačí. Škoda, protože i Francie má vlastní žánrovou historii.

kniha: Říkají mi Lars - Gris, Daniel
Lmslaver | **** | před 336 dny

Lars je sympatický grázl, který trousí vtipné hlášky, poslouchá Metallicu a pod rouškou soukromého detektiva dokáže na zakázku vytvářet kompromitující okolnosti, ku prospěchu svých klientů. Tohle je opravdu řízná krimi (z Prahy) a na české poměry dost dobrá, hovorová čeština je naservírovaná v solidním poměru, takže ji překousne i severomoravák jako já. Detektivní linka není nijak závratná, vlastně se samotné pátrání jen párkrát protáhne příběhem, protože spoustu práce má Lars s přípravou podrazu na zakázku a finálové odhalení mu tak nějak spadne do klína samo. Celkově je to ale zábavné a zároveň napínavé čtení a doufám, že tajemný Daniel Gris neřekl své poslední slovo a brzo vyrukuje s dalším skvělým thrillerem.

kniha: Dlouhý krok do tmy - Bandžuch, Tomáš
trudoš | **** | před 337 dny

„Starý svět byl definitivně mrtvý. A ten nový vítal český jásot a hrobové německé mlčení. Ostatně, co jiného se od těch dvou národů dalo čekat? Vždyť pro jeden bylo vše, jak má být. Pro druhý nebylo nic, jak má být.“
Zrod Československa se neobešel bez konfliktů. Závodčí Kališ se však o politiku nestará. Jeho prací je chytat kriminální živly a brutální vražda bezúhonné dívky patří rozhodně k případům, které by rád dotáhl do konce ještě dřív, než jej úřady zprostí povinností c. k. četníka. Jenže když se tvoří dějiny, na lidské oběti se nehledí…
Historik a politolog Tomáš Bandžuch rozehrává stylovou detektivku v kulisách Podkrkonoší, které rok 1918 zastihl v nejistotě, hladu a únavě z dlouhotrvající války. Dává nahlédnout za plentu česko-německých vztahů, aniž by se přitom podbízel jedné či druhé straně a komponuje historické drama s chladným odstupem dobového kronikáře. Výsledkem jsou poctivé četnické humoresky, oproštěné od komediálního podtextu, stejně jako zbavené laciného pozlátka.

kniha: Chramst - Hiaasen, Carl
trudoš | **** | před 338 dny

Třeba že ne tak povedené jako Soví houkání a Jak potopit Korálovou královnu, přesto pořád poctivá dávka kvalitní zábavy. Pro mládež, měl bych asi podotknout, protože na autorovy dospělejší romány to rozhodně nemá.
Komediální rovina vyprávění perfektně funguje celou první polovinu, pak nabere trochu jiný směr, a humor se nenápadně vytratí. Alespoň pokud za vtipné nepovažujete domácí násilí na dětech ze stran rodičů. Dlužno ovšem vypíchnout, že se s tím autor popasoval se ctí, i když konci maličko uzmul možnost zajímavější katarze. Naopak dobrodruh Derek Vydra je vážně povedená existence. Kdyby se zápletka držela pouze eskapád, co vytváří, byl bych naprosto spokojen. Už jen pro ten vhled do zákulisí příprav reality show – Carl Hiaasen totiž dokonalým způsobem shazuje všechny ty supernaturalistické a jisto jistě autentické survivalistické pořady. Přiznám se, že po dočtení Chramst se už prostě nedokážu zbavit smíchu, kdykoliv narazím na slovo vzatého odborníka přes divočinu, Beara Gryllse.

kniha: Z pekla štěstí - Ford, Richard
trudoš | *** | před 339 dny

Z pekla štěstí mi v mnoha ohledech připomnělo to nejlepší z tvorby Cormaca McCartho, jen strohost a účelovost zásadně chyběla. Pomalý děj, posouvající se vpřed niternými krůčky, hrdina, co není právě vzorem morální ušlechtilosti a drsné vyobrazení života na mexických hranicích. To všechno jsou průvodní znaky románu, který rozhodně nepatří na seznam doporučené literatury zarputilého optimisty.
Nespornou kvalitou příběhu je jeho stylistická forma. Jenže i když Richard Ford dokáže jazykově zaujmout, selhává v postupu vytváření napětí. Sto čtyřiceti stránkový rozsah i atraktivní zápletka slibují divokou jízdu, té se ale vyprávění vyhne širokým obloukem a vrátí se k ní až v úplném závěru. Vývoj událostí tak ubíjí neustálé návraty do minulosti, jež tím či oním způsobem osvětlují motivace jednotlivých aktérů našeho dramatu. Přitom jde v základě o jednoduchou rovnici s jedinou neznámou – jak moc si můžete podělat život, zaplete-li se s drogovými kartely? Za mě škoda promarněného potenciálu.

kniha: Malý vetřelec - Waters, Sarah
trudoš | ****1/2 | před 339 dny

Z půlky duchařský román, z půlky příběh o konci šlechtické éry ve Velké Británii. Sarah Watersová umí perfektně zaháčkovat čtenářovu pozornost od prvních stran a držet jí až do úplného konce, přitom se neděje nic víc, než že sledujeme upadající sídlo šlechtické rodiny. Je to jako drama o pěti hercích, kdy s každou další kapitolou očekáváte nějaké pobuřující odhalení – a ono stále nepřichází a nepřichází, až na něj úplně zapomenete, protože zjistíte, že jste zcela uchváceni osudy protagonistů na divadelním jevišti. Ale nenechte se mýlit, ta strašidelná linie tu je a funguje bezezbytku, snad jen není natolik konkrétní, aby šlo jasně říci: „Hele duch, ten za všechno může.“ Vyprávění je to daleko složitější, přitom zcela přirozené a strhující. Až mě docela mrazí z představy, co by autorka dokázala, kdyby vystavěla celou osnovu pouze na hororu.
V rámci řečeného doporučuji nečíst za tichých nocí ve spícím domě. I když nejde o žánrovku v pravém slova smyslu, husí kůži jsem měl teda pořádnou.

kniha: Krev mé krve - Harvey, John
trudoš | *** | před 341 dny

Pěkný rozjezd, i když se přiznám, že obsazení důchodce do hlavní role detektiva mi pro moderní thriller přišlo jako holý nerozum. Ne že bych měl něco proti starším lidem, jen to bezděčně předznamenává charakter dané detektivky. Což se prokázalo hned vzápětí, když vyprávění zvolnilo do šnečího tempa a veškerá atraktivita vyletěla komínem. Hrdina bloumá odněkud někam a řeší morální i nemorální dilemata, z čehož jej vytrhne až únos vlastní dcery. To nakonec vyvrcholí lehce překombinovaným zločinem a maličko vykonstruovaným osudem první oběti, jež příběh nepřímo odstartuje. Ale tohle všechno bych ještě přešel, kdyby to nebyla taková nuda. Nebavily mě postavy, kulisy, zápletka ani stylistika. Dokonce ani domácí mazlíčci. Snad jen zádumčivá atmosféra byla fajn. Tím nechci říct, že by John Harvey neuměl psát, spíš mi jeho styl vyprávění jednoduše nesedl. Celé je to hrozně pomalé, suchopárné, nezajímavé. Sic v rámci žánru solidně odvedené řemeslo, pro mě konkrétně postrádalo cokoliv navíc.

kniha: Samá voda - Souček, Ludvík
trudoš | **** | před 343 dny

Tohle byla radost číst. Už jen pro nádherná souvětí, rozepsaná třeba i na půl strany, kdy každé druhé slovo je nějakým způsobem rozvinuté. Chce to ovšem stylistického virtuóza, jenž umí pracovat s češtinou a nebojí se to použít. Což Ludvík Souček bezesporu uměl. Ale uznávám, že ze mě mluví osobní zaujetí – pro tvůrce Bratrů Černé planety budu mít vždycky slabost.
Detektivní novela Samá voda vyšla původně v roce 1963 na pokračování v časopise Svět v obrazech. Je na ní znát autorovo oťukávání žánru, kdy mu spíš než na promyšlené zápletce záleželo na blýsknutí se znalostmi o fotografii, zubařině či bakteriologii. Ostatně celá koncepce vyšetřování sice kráčí ve stopách pravidel literární kriminálky, ale zároveň si z nich krapet utahuje. Některé zvraty tak fungují, jiné ne, přičemž Sherlock Holmes by tomu asi jedničku nedal. Hlavně v poslední třetině je znát, že už není o čem psát a tak se jen opětovně sumarizují zjištěná fakta a dávají se do krkolomných souvislostí. Přesto mě to bavilo moc.

kniha: Zabij mě líp - Dočekal, Boris
trudoš | **1/2 | před 344 dny

Šest povídek, šest českých autorů. Ačkoli rozsah antologie Zabij mě líp není velký, kvalita jednotlivých prací je kupodivu nevyrovnaná. Pro mě tak jen jediný příběh vynikl nad ostatními, a to Kousek Leslie Wildové od Martina Koláře, mimo jiné nominovaný na Cenu Karla Čapka za rok 2001. Jedná se o klasický slasher z pohledu dospívajícího chlapce, jehož IQ se rovná nefunkční ledničce. Skvělá stylistika, temná atmosféra a velká dávka humoru dělají z textu ideální relaxační četbu. Ostatní povídky už ovšem nijak nevybočují z průměru. Ačkoliv Miloš Urban bez problému dokáže vytvořit hrůzyplnou atmosféru, nechává ji v jediném okamžiku vyšumět do ztracena. Vyprávění Ondřeje Neffa je zase spíše úsměvnou hříčkou švandrlíkovského ražení, než plnohodnotným děsem. A Anna Cermanová, Jan Jandourek a Iva Pekárková sice pracují s hororovými tématy, ale vyznění jejich historek ani nepobaví, ani nevystraší. Spíš zklamou rozpačitými nebo průhlednými konci. Což je bohužel nechtěné motto celé antologie.

kniha: Pod rouškou noci - Lehane, Dennis
Lmslaver | ***** | před 345 dny

Ještě nevychladly hlavně thompsonů, ve vzduchu je stále cítit střelný prach a mě je líto, že jsem dočetl poslední stránku. V románu sledujeme desetiletou dráhu Joe Couglina, kterou urazil od kriminálníka po mafiánského bosse. Osud drzého gangstera z Bostonu protáhne kriminálem a zavane ho až na Floridu, kde buduje kolosální pašeráckou a distribuční síť s nelegálním alkoholem. Překonává překážky v podobě kukluxklanu, náboženského fanatismu i hamižnost v mateřské mafiánské organizaci. Denis Lehane napsal mistrovsky strhující příběh, ke kterému se určitě za nějaký čas opět rád vrátím.

kniha: Zběsilost - Slaughter, Karin
Jana677 | *** | před 346 dny

Prvotina se nezapře, práce se zápletkou i postavami v tomto románu postrádá řemeslnou zdatnost, natož rafinovanou obratnost nebo důkladné zanoření pod povrch. Ani se nedivím, proč se autorka uchýlila k detailním popisům brutálních zranění a různých nechutností. Byl to prostě způsob, jak na sebe při svém vcelku průměrném stylu a v početné konkurenci upozornit. Komentář obsahuje SPOILERY!!!

Začněme s hlavními hrdiny: osobně s nimi ráda takříkajíc dýchám, což neznamená, že je musím bezvýhradně milovat a schvalovat každý jejich čin, měla bych jim však přinejmenším rozumět, ideálně jim fandit. Tohle mentální propojení se ve „Zběsilosti“ příliš nepovedlo. Vše podstatné se točí kolem Sáry, dětské lékařky a patoložky v Grant County. Paní dokonalá mi přišla jako nedůtklivá megera. Její bývalý, okresní šerif Jeffrey, je pro změnu defenzivní ňouma. Jejich vzájemné „nechci tě/chci tě/nechci tě“ jiskření bývá řešeno v naprosto nevhodných situacích. Jako pardon, v márnici nad rozkrájeným tělem se má pitvat jen nebožtík a ne osobní problémy v ráji, případně sexuální přitažlivost. Nakonec je zde ještě Lena, ne právě sebejistá policistka, rovněž poněkud kráva, jejíž duševní pochody pro mne byly občas záhadou. Uvedená trojice sice disponuje pochybným psychologickým zpracováním, lezou poněkud na nervy, nicméně alespoň nějakou mentalitu mají, což se vůbec nedá říct o vedlejších postavách. Vraha lze odhadnout snadno, protože autorka nedává mnoho možností a hned v úvodní čtvrtině poskytne určitá vodítka. Stejně tak je brzy naprosto jasné, v jakých konkrétních podmínkách a s jakým přesně výsledkem proběhne závěrečné střetnutí. Ovšem co z pachatele udělalo sadistického úchyla, které události tuto zrůdu formovaly, to si čtenář musí domyslet sám. A také pár dalších věcí. Paní spisovatelka vytasí rasově motivovaný útok a… a nic, totálně bezúčelné plácnutí do vody. Je objevena nelegální pistole a… a nic, pasáž bez významu. Veleinteligentní žena, prý silná osobnost, dřepí na klíčovém svědectví, mohla zabránit nejméně jednomu zločinu a… a nic. Oběť v zajetí neuvažuje, zda ji najdou policisté, ale jestli to dokáže doktorka. Proč? Vždyť si ty dvě ani nejsou blízké.

Ukončím výčet spisovatelské neohrabanosti – nemá demonstrovat špatný román, jen údiv nad sbírkou ocenění pro nejlepší debut. Být tohle mou první knihou od Karin Slaughter, nejspíš bych se do dalších nehrnula s důvěrou, naštěstí jsem začala kvalitnějším, spisovatelsky vyzrálejším “Městem policajtů”. Nevím, zda dám sérii “Grant County” druhou šanci (Sára a Jeffrey pro mě holt nejsou tahouni), nicméně Will Trent a samostatné kousky nechť očekávají mou návštěvu. 60%

kniha: Druhá dívka - Swinson, David
Sirius | **** | před 346 dny

Mám rád knihy od Kena Bruena. A pořád tak nějak doufám, že se k nám zase jednou vrátí… a tak jsem zatím rád, když narazím na knížku, která je psaná alespoň v podobným duchu. A zatímco minulý rok mě dostaly Sirény, letos je to Druhá dívka. Její hrdina je ten samej případ jako Jack Taylor – jede v drogách, chlastu, jeho život balancuje na okraji propasti. Nemluvě o tom, že Swinsonův styl má švih, jde až na dřeň a je prostě takovej bruenovskej. Jinak ale na to Swinson jde z úplně opačný strany než Bruen. Ostatně v sobě nezapře bývalýho policajta (a jeho přístup je úplně jinej než Paula Finche a Kena Bruena). Frank Marr, Swinsonův hrdina, vyšetřuje případ, noří se do bahna, ale zase moc nefilozofuje. A zábava je to obrovská, jen by to chtělo tak o sto stran zkrátit. To by to bylo naprosto dokonalý. Hrozně moc doufám, že Marr bude v češtině pokračovat, tohohle autora by totiž byla škoda.

Takový standard skandinávské kriminálky, kdy příběh otevírá nepochopitelně brutální zločin, následuje spousta vhledů do soukromí ústředních protagonistů, a na závěr přichází překombinované řešení, které sice má logiku na papíře, leč v realitě by neobstálo. Lépe řečeno v normálním životě by dotyčný dostal po hlavě, a vrahem by byl univerzální dědic, nic složitýho. Navíc se nedokážu zbavit dojmu, že těch čtyři sta padesát stran by klidně šlo zkrátit o polovinu a se základní dějovou linkou by se přitom vůbec nehnulo, možná by jen získala na dramatičnosti. Co mě ovšem mrzí asi nejvíc, je nevyužitý potenciál detektiva Toma Stiltona, který si zvolil život mezi bezdomovci. Jenže kromě toho, že má tenhle postoj dodat hrdinovi na tragičnosti, to ve vyprávění jiný význam vlastně nemá.
Celkově sychravé, pochmurné, depresivní – jak už bývá u seveřanů zvykem. Až se člověku nechce věřit, že díky hygge má jít o nejšťastnější lidi na světě. Možná je tohle ale jejich obdoba suchého humoru, kdo ví?

Nikdy bych neřekl, že nejlepší holmesovský pastiš napíše žena. Ale stalo se a hned zkraje přiznávám, že jsem si tvorbu Laurie Kingové zamiloval. Nejde přitom o to, že by ohromovala do detailu promyšlenou zápletkou. Jen jsem prostě po dlouhé době četl knihu, která mě nadchla víc svou perfektní stylistikou, než obsahem jako takovým. Zkrátka vyprávění plné energie, živých postav a zábavných dialogů. Základní premisa je vskutku elementární – Watsonovu roli nedůvtipného společníka přebírá dospívající dívka, jejíž intelekt je minimálně rovnocenný tomu Sherlockovu. Nijak přitom nepřekáží takřka padesátiletý věkový rozdíl a už vůbec ne svérázná arogance, se kterou se oba hrdinové vzájemně popichují.
Uznávám ovšem, že román svoje mouchy má. K jádru problému se autorka dostane prakticky až v polovině a spíš než o nějakém vyšetřování, je příběh jakousi šachovou partií. Přesto mě to bavilo maximálně, včetně dějově nadbytečných odboček. Velkého detektiva nemohlo na sklonku života potkat nic lepšího.

kniha: Čtvrtá oběť - Nesser, Håkan
trudoš | **** | před 351 dny

„Sekerový vrah? Otevřel plechovku a nalil pivo do vysoké sklenice. Zapátral v paměti, jestli měl kdy s tímto vzácným typem násilníků co do činění. U policie byl už třicet let, možná víc, ale ať sebevíc přemýšlel a hrabal se v temnotách paměti, nevylovil jediného sekerového vraha. No jistě, už bylo načase, pomyslel si a zvedl sklenici k ústům.“
Silnou stránkou švédského spisovatele Håkana Nessera je pozitivní přístup k životu, jak už ostatně jeho jméno naznačuje. Věčně cynický komisař Van Veeteren tak dává jeho detektivkám příjemné odlehčení, přestože témata jím zpracovávaná nahlížejí do těch nejtemnějších hlubin lidského vědomí. Což se bohužel maličko podepisuje na bezradnosti aktuálního vyšetřování, které v podstatě končí na mrtvém bodě kdykoliv dojde na nějakou kriminalistickou práci. Vlastně nebýt zločincova svědomí, zůstala by nám jeho totožnost utajena navždy. O to spíš má podle mě celá zápletka blíže k povídce, než k románu, třebaže jeho rozsah čítá pouhých dvě stě padesát stran.

kniha: Dvanáctá oběť - Connelly, Michael
Lmslaver | ****1/2 | před 352 dny

Třetí kniha s detektivem Harrym Boschem začíná jako občanskoprávní soudní proces týkající se zastřelení mnohonásobného sadistického vraha zvaného jako Panenkář. První stránky ze soudní síně mě zrovna moc nebrali, ale po předchozích zkušenostech z jiných knih o HB jsem se nenechal odradit právnickými kecy a tohle moje rozhodnutí bylo po zásluze odměněno. Pozvolný rozjezd se po sto stranách textu spustí do bravurní jízdy policejního pátrání až do závěrečného finále. V Dvanácté oběti vidíme druhou stranu mince demokracie a humanizace, kdy se „lidská práva“ brutálního vraha staví nad právem zavražděné oběti.

kniha: Zpackaný únos - Westlake, Donald E.
trudoš | ***** | před 353 dny

Donald Westlake je génius. S lehkostí sobě vlastní spřádá jednoduchý příběh, v němž si nápaditě utahuje z vlastní tvorby, když se parta zlodějíčků nechá inspirovat jednou z jeho knih, napsanou pod pseudonymem Richard Stark. To, co následuje, není nic menšího, než bravurní eskapáda, kterou člověk ocení na maximum, sleduje-li vývoj postav od prvního dílu. Možná že vyprávění dějově příliš nepřekvapí a závěr je už málem obehranou písničkou, ovšem pořád to má v sobě tolik energie, že by si o tom desetkrát rozsáhlejší romány mohly nechat zdát. Navíc musím přiznat autorovi jedno – takhle bavit umí jen on. Přitom jde častokrát jen o situační dialogy, obličejové mimikry nebo krátké skeče, co mě dostávalo do kolen. Dortmunderova parta je už prostě sehraná, a objeví-li se kdokoliv z nich na scéně, nedá mi to, a mimoděk se musím usmívat v očekávání katastrof příštích. A že ty za to stojí. Tohle je zkrátka srdcovka, ve které nevnímáte slabší chvilky, protože si příběh užíváte jako dokonalý celek.

kniha: Mrtvý muž přichází - Finch, Paul
Sirius | ***1/2 | před 353 dny

Paula Finche jsem zatím obcházel velkým obloukem. Ale teprve jeho nová kniha Mrtvý muž přichází mě nahlodala k přečtení (na zásluze je teda hlavně obálka). Moje hodnocení od prvních do posledních stran dost lítalo. Začalo to jako fajn brak, přesunulo se to k něčemu, co by neuspělo asi ani v literární soutěži začínajících spisovatelů. Stylově mi to do prvních sto stran přišlo strašně pitomý, chytání grázlíků bylo úplně zbytečný a akorát to knize přidalo na váze. Ale nakonec to skončilo jako fajn brak s příměsí slasheru a thrilleru, kterej se přesunul do divočiny. Finch je sice bejvalej novinář a policajt, ale jemu nejde ani o zachycení společenských problémů ani rozervanýho nitra hlavního hrdiny. Spíš připomíná malýho kluka v těle dospělýho. Chce se prostě bavit na papíře. A když na tohle přistoupíte, budete se bavit taky.

kniha: Městečko Pines - Crouch, Blake
trudoš | *** | před 354 dny

Blake Crouch se dle vlastních slov inspiroval atmosférou seriálu Twin Peaks, avšak kromě lokality malebného městečka uprostřed divočiny obě díla nic moc nespojuje. Možná by šlo ještě argumentovat motivem, že většina věcí není tím, čím se zdá být, ale tady už dochází k rozdílu v pojetí žánrovém. Nerad bych tedy Wayward Pines a Twin Peaks příliš srovnával, protože by šlo o nečestné a nesportovní jednání. Tam kde v Lynchově seriálu každá postava byla osobností, tady jde autor přímočaře za svým, aniž by si s psychologií figur nějak hrál.
Přestože Crouch od začátku chrlí na čtenáře jednu záhadu za druhou, očekávané finále se nekoná. Závěr by se totiž spíše hodil k povídce, což je možná dáno tím, že jde o první díl trilogie. Nedá se mu ovšem upřít nápaditost, s jakou jednotlivé události na sebe skládá – skvěle tím uvádí ve zmatek čtenáře i protagonisty samotné. Trošku to pak bohužel zahluší závěrečné rozřešení, které je sice logické, ale použité už tolikrát, že na mě zkrátka nezafungovalo.

kniha: Dívka z 6E - Torre, Alessandra R.
trudoš | *** | před 356 dny

Nakonec to zdaleka nebylo tak špatné, jak jsem se bál. Snad jen, že dějová osnova by vystačila na povídku, a román z toho udělaly pouze popisy sexuálních praktik ve virtuální realitě – tedy sexu provozovaného přes síť, tj. chat, telefon, video. Z tohoto úhlu pohledu je to docela zajímavé, čtenář má šanci nakouknout pod plentu pochybného byznysu a dozvědět se, jak z něho kdo profituje. Jakmile však zápletku okleštíte o všechno tohle pozlátko, zůstane vám lineární vyprávění o tom, jak se „oběť“ rozhodne sejmout „lovce“.
Předností je ale bezesporu Deanna Maddenová, rozporuplná hrdinka s povedeným charakterem a sociální dysfunkcí (ačkoliv ta v příběhu z nějakého mě utajeného důvodu nehraje roli). Škoda tak nevyužitého potenciálu. Na druhou stranu, Alessandra R. Torre od začátku hraje trochu jinou ligu a thrillerový motiv je pro ni málem až nutným zlem. Což se pak podepisuje na tendenci narvat miliardu slov do situací, kde nemají co dělat. Na čtivost to ovšem kupodivu žádný vliv nemá.

kniha: Volkova hra - Ghelfi, Brent
trudoš | ***1/2 | před 357 dny

Pro mě rozporuplná kniha. Na jedné straně výborné akční scény, na straně druhé nesympatické ruské prostředí a hlavní protagonista. Ono totiž fandit někomu, kdo se živí distribucí a výrobou pornografie, potažmo i drog, mi prostě moc nejde.
Jenže románu neprospívá ani příběhová rozšafnost. Brent Ghelfi namísto konkrétní zápletky kalí vodu různými epizodami, které sice do výsledného obrazu bezvadně zapadají, ale bez nich by dějová linie byla jednoduší a srozumitelnější. Což ještě podtrhuje finální odhalování kdo koho zradil, protože k žádnému překvapení vlastně nedojde.
V lecčems připomene Volkova hra film 96 hodin, jen Alexej Volkov zdaleka není takový charakter jako Liam Neeson a nad mnoha jeho projevy člověk raději zavře oči, než aby o nich přemýšlel. Zbytečná mi ovšem přišla romantická vložka, jež je tu jen proto, aby hrdina ukázal alespoň nějaké emoce. No a pak se moc nepovedl závěr, na kterém se výrazně podepisuje překombinovanost celého toho propletence mafiánských tahů v pozadí.

kniha: Údolí mrtvých - Weaver, Tim
Sirius | ***** | před 360 dny

Maso. Takhle knížka je maso. Začíná to jako pátrání po ztracený holce, a než se člověk naděje, tak je najednou na scéně magor (Weaver je je prostě umí), co unáší a rád operuje a různě upravuje ženy. S Davidem Rakerem už jsem toho zažil hodně, ale tohle je prostě jeho nejlepší případ. Kam se na tohle hrabe Harry Hole… navíc je tu úžasná atmosféra pošmourný Anglie, vybudovaná mytologie kolem sériovýho vraha. A pak to předfinále a samotný finále je hrozně moc strašidelný. Pro mě jedna z nejlepších knížek roku a Weaverova nejlepší knížka. Pro mě společně s Connellym nejlepší detektivkář, co u nás vychází. A konečně tu taky na scénu přichází Healy… a je to nástup jak víno. Tu postavu miluju.

kniha: Sedm katů z Mnichova - Puzo, Mario
trudoš | **** | před 360 dny

Nedá mi to a musím srovnávat s pozdějšími romány Maria Puza, které doslova přetékají odbočkami. Oproti tomu je Sedm katů z Mnichova synonymum strohosti, v němž není prostor pro nějaké umělecké finesy aspirující na Pulitzerovku. Osobně mám navíc slabost pro jednoduché příběhy, při nichž autor využívá pouze to základní, co thriller dělá thrillerem – napětí. Takže si mě tahle útlá novela získala se vším všudy.
Ale výhrady bych měl, ne že ne. Moc mi nevyhovoval hrdina, protože až příliš jednoznačně jde po čtenářových sympatiích. Charakterní, čestný, rozhněvaný. Jakoby se ho zkrátka netýkal žádný lidský hřích, opomeneme-li tedy porušení novozákonního: „Kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem“. Jeho cesta za pomstou zároveň nepřináší žádné překvapení, i když tady může být na vině stáří knihy a má současná přesycenost podobnými motivy. Na druhou stranu oceňuji, že si zápletka na nic nehraje a drsně si jde za svým, aby pak celou tu tragédii hamletovských rozměrů zakončila patřičně dojemně.

123456789101112poslední (65)2562 příspěvků celkem