RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (65)2562 příspěvků celkem
kniha: Hodiny zjitřených smyslů - Collins, Max Allan
trudoš | ***1/2 | před 362 dny

Největší slabinou románu Hodiny zjitřených smyslů je jeho délka. Přestože ke zločinu dojde záhy, následný děj využívá Max Allan Collins pouze k tomu, aby přeléval soudní přelíčení z jedné sklenice do druhé. Rozhodně jsem tedy v rámci rozsahu čekal zajímavější vývoj, než sáhodlouhé mlžení kdo za čím stojí. Oproti tomu řešení je striktně logické, není v něm prostor na nějaké pochyby či nejasnosti. Jakoby měl autor vymyšlenou osnovu pro povídku, kterou pak pod vlivem tvůrčího nadšení rozepsal na regulérní knihu. Nebo je to opětovně tím, že umělecky zpracovává skutečný případ, a natolik se snaží držet při zemi, že se to nešťastně podepisuje na samotné zápletce.
Ovšem dobová atmosféra mi tentokrát vysloveně sedla, přičemž hostování Iana Fleminga a Erlea Stanleyho Gardnera bylo takovou třešničkou na dortu. Škoda jen, že obsah nenabídl nic moc napínavého. Pro mě osobně to mělo grády přesně do okamžiku, než došlo k vraždě, pak už to byla jen konvenční nuda prokládaná nastylizovanými hláškami.

kniha: Advokát - Connelly, Michael
Lmslaver | ****1/2 | před 363 dny

„Jaký je rozdíl mezi sumcem a právníkem? Jeden je slizkej a vyžírá z bahna výkaly. A druhej je ryba.“ Haller je právník, kterého státní zástupci nemají rádi a policisté nenávidí. Hledá pro své klienty, kteří přestoupili zákon, skuliny v systému, hledá chyby, kterých se dopustili policejní vyšetřovatelé. Pachatelé trestné činnosti pak někdy proklouznou pod ramenem spravedlnosti, nebo jim je aspoň snížen jejich pobyt za katrem. Navzdory tomu všemu má klidné spaní, protože obavu má jen z jediné věci, z toho, že nepozná nevinu a když si začne myslet, že narazil na klienta, který je nevinný, tak se setkává s ryzím zlem a svou největší noční můrou. Moc nevyhledávám romány ze soudních síní, ale Connelly dokáže čtenáře připoutat k soudní lavici, aby dychtivě sledoval slovní přestřelky a tahy advokáta Hallera.

kniha: Město mrtvých - Pavlovský, Jiří
trudoš | ***** | před 363 dny

„Nikdy neřeknu ne plánu, ve kterém figuruje spousta výbušnin.“
Felix, Klaudie, Walter i Vincenc možná nejsou úplně normální, ale to je v našem současném světě poměrně běžné. Důležité je, že i když svým jednáním sem tam způsobí nějakou tu katastrofu, motivace mají primárně kladné. Jejich pochybná detektivní kancelář dostává nejhorší možné zakázky, kterých by se jiní nedotkli ani násadou od koštěte. A oni ty problémy skutečně řeší. Lépe řečeno zašlapou je do země. Když to nepomůže, šlapou po nich prostě tak dlouho, dokud konečně nezdechnou.
Průvodním znakem druhého dílu je jeho nepředvídatelnost. I když přímo navazuje na jedničku, rozvržením zápletky se od ní zcela odlišuje. Na nějaké vyšetřování tentokrát Jiří Pavlovský rezignoval, a důležitější se pro něj stává pustit žilou co největšímu počtu zombíků. Pozadu přitom nezůstává ve zběsilých akčních scénách, ani v silně nekorektním humoru, který je pro jeho tvorbu příznačný. Kulisy malebné české vesničky tomu pak dodávají makabrózní šmrnc.

kniha: Absolutní zlo - Kava, Alex
trudoš | **1/2 | před 365 dny

Ačkoli má Absolutní zlo chytlavou zápletku, ta je naneštěstí pohřbena nepodstatnou romancí, která tu hraje prim. Jenže příběh o tom, jak se agentka FBI dává dohromady s okresním šerifem, neoplývá právě originalitou a už vůbec ne strhujícím vývojem. Což ostatně platí i pro vyšetřovací linii. Když dopředu víte, co autorka na dalších stránkách zamýšlí, je trochu frustrující nakonec zjistit, že by se člověk v tomto případě mohl živit jasnovidectvím, zatímco hrdinové by zasloužili podtrženou kuli do žákovské.
Abych knize příliš nekřivdil, číst se dá. Ovšem to, že ji vydal Harlequin, má svůj důvod. Popisy mužných vypracovaných těl a žhavení hlavní hrdinky rozhodně nechybí. Škoda jen, že smyslnější erotiky se tu nedočkáme. Alex Kava sype slova jako Baťa cvičky, takže pouze nahodí základní propriety, a tím pro ni práce končí, zbytek je už na čtenářově fantazii. Nakonec to ale vlastně i jako detektivka docela ujde – jste-li tedy příznivcem spisovatelek jako Nora Robertsová či Sandra Brownová.

kniha: Světy za obzorem - Nováková, Julie
trudoš | ***1/2 | před 366 dny

Sbírka Světy za obzorem perfektně charakterizuje to, v čem je Julie Nováková nejlepší. Šestnáct příběhů vás provede všemi zákoutími vesmíru, každý přitom představuje uzavřenou etudu s vlastní dějovou osnovou a chytrým podtextem. Charakter textů se pohybuje od melancholických jednoaktovek přes konspirativní thrillery a dobrodružné horory, až po atraktivní steampunk či kosmickou poesii. Průřez tvorbou je to bezmála dokonalý a znamenitě odhaluje potenciál, který ve spisovatelce dřímá, přičemž pozitivní dojem ještě umocňují vlastní poznámky pod čarou, osvětlující jak ta která povídka vznikla. Nejvíc ovšem uhrane autorka šíří obrazotvornosti, s jakou dokáže vykládat na pult jeden nápad za druhým. Fyzika, biologie, psychologie, astronomie – nic jí není svaté a všechno dokáže funkčně překroutit k obrazu svému. Výraznou slabinou tak pro mě bylo jediné a to absence point. Zkrátka jsem vždycky čekal něco víc, než jen řemeslný závěr, který vyprávění sice uzavřel, ale nijak mu nepřidal na hodnotě.

kniha: Na to vem jed - Granger, Ann
trudoš | **1/2 | před 367 dny

Konvenční detektivka z anglického venkova, která by nemusela být úplně marná, kdyby z ní Ann Grangerová nedělala televizní novelu pro ukrácení dlouhé chvíle. Tenhle dojem ve mně vzbudil především fakt, že s vraždou autorka nakládá jak se všední záležitostí, přičemž pachateli hrůzných činů jsou zpravidla psychicky labilní jedinci, jenž by zasloužili spíš klid ve vypolstrované cele než doživotí v Sing Singu.
Za mé průměrné hodnocení však může i uměle vytvořená postava Meredith Mitchellové, která při vyšetřování víc škodí, než pomáhá. Ačkoli oni se tu všichni protagonisté chovají dost nesmyslně – chrání tajemství, o němž všichni dávno vědí, tváří se ukrutně podezřele, když to zápletka potřebuje a náhodně zatajují fakta, jakoby jim za to nehrozilo víc než dobrácký šťouchanec do zad.
Autorka ve svém vyprávění několikrát zdůrazní, že městečko Westerfield, které je dějištěm příběhu, nemá duši. A právě tak na mě působil celý román – spousta slov kolem, ale uvnitř nic, co by mě čímkoliv zaujalo.

kniha: Neodvratný konec - Robinson, Peter
trudoš | *** | před 368 dny

Na můj vkus dlouhá až únavná detektivka. Přestože otevření příběhu je poměrně zajímavé, následné vyšetřování je prakticky synonymem pro přešlapování na místě. Převážnou část osnovy totiž tvoří přehazováním viny z jednoho podezřelého na druhého, což je ještě podmíněno různými změnami úhlů pohledu. Tady si Peter Robinson hodně zakládá na psychologii postav, což by mi ani tolik nevadilo, kdyby jich nebylo jak máku a zároveň jen hrstka z nich měla se zápletkou něco společného. Dlouho se proto neděje nic zajímavého, než dojde k další vraždě, a pátrání se konečně posune někam dál. Ale to už jsme ve finále, které se nese v tradici britské detektivky – všichni aktéři jsou svoláni na potlach a inspektor celý případ znovu projede, aby v závěru ukázal na pachatele. Alespoň tady dokázal být autor nápaditý a překvapit smysluplnou konstrukcí, i když založenou na příliš mnoha tragických náhodách. Na jednu stranu tak civilní a autentické drama, na stranu druhou nic, co by mě nějak zásadně oslovilo.

kniha: Oko jehly - Follett, Ken
trudoš | ***1/2 | před 369 dny

Výborná poslední třetina – kdyby taková byla celá kniha, má u mě jasných sto procent. Jenže není. Než se autor dobere k jádru zápletky, uplyne spousta stran, jež osnovou neúmyslně evokují válečnou romantiku. První půlka je ještě plná rychle se měnícího děje, jakmile však události dojdou k anglické farmě, vývoj se víceméně zasekne a hrdinové najednou přemýšlejí hlavně nad tím, zda spolu neskočit do postele. Ostatně celá ta milostná linka mi přišla vysloveně navíc. Ač chápu její účel vyostřit finální vztahy, pro svou popisnost mi kompletně lezla krkem. Závěr pak konečně odhazuje zábrany stranou a předvádí spanilou thrillerovou jízdu, za kterou by se nemusel stydět ani Alfred Hitchcock. Přičtěte si autorův cit pro kulisy a pořád vám z toho vychází nadstandardní čtení.
Co mě ovšem hodně mrzí je nevyužitá vedlejší linie vyšetřovatelů, jdoucích ve stopách německého špiona. Přestože jde o po všech stránkách zajímavou odbočku, kdyby byla z vyprávění odstraněna, děj by dál fungoval i bez ní.

kniha: Černá skříňka - Connelly, Michael
Lmslaver | ****1/2 | před 370 dny

Harrry se ujímá dvacet let starého případu, vraždy reportérky spáchané při rasových nepokojích v LA. Když se konečně pohne kupředu s tímto na první pohled neřešitelným zločinem, začnou mu nadřízení házet klacky pod nohy s odůvodněním, co tomu řekne afroamerická komunita, když se na dvacáté výročí nepokojů podaří objasnit smrt bělošky, a ne člověka tmavší pleti. Rasizmus je hnus, ale podobně se mi chce zvracet i z tohohle rasizmu naruby a jak je vidět na šéfa-debila narazíte všude, i u LAPD. Bosch z této situace ovšem vybruslí s elegancí jemu vlastní a případ dotáhne do zdárného konce. Černá skříňka je klasická krimi bez krkolomných zvratů s akčním vyvrcholením. Závěrečná akce má jen jedinou skvrnku v podobě deus ex machina, která ani není nijak vysvětlena.

kniha: Lev v údolí - Peters, Elizabeth
trudoš | *** | před 372 dny

Představte si, že by scénáře k filmům Mumie a Mumie se vrací napsaly společně Jane Austenová s Agathou Christie. Protože přesně tímhle dojmem na mě román Lev v údolí působil. Zábavná dobrodružka z viktoriánského prostředí, stylově archaická jak ve vystupování postav, tak v historických kulisách. Pokulhávala mi jen zápletka, která až příliš sklouzávala k osnově společenských románů, ochucených záměnami osob, únosy, vraždami a úprky. Ve všem tom zmatku pak bylo i přes sympatičnost hrdinů docela těžké se vyznat. A ne že by to celé přitom mělo něco společného s detektivkou. Zároveň mě neustále pronásledoval pocit, že sleduji záznam divadelního představení – vzhledem k tomu, že příběh je vlastně sledem dramatických obrazů, ve kterých se scházejí různé postavy a staticky mluví dle předepsaného scénáře.
Pročež mé první setkání s Amelií Peabodyovou nedopadlo zcela podle očekávání v rámci celosvětového úspěchu. Ovšem, když už nic jiného, četla se ta kniha vážně prakticky sama. Tak snad příště.

kniha: Poslední hlídka - Lukjaněnko, Sergej
trudoš | ***1/2 | před 373 dny

Přijde mi, že se Sergej Lukjaněnko ocitnul ve smyčce, která hrozí všem spisovatelům sérií, kteří se snaží své hrdiny stavět před nové a větší hrozby. Což je v pořádku, jenže jak jednou vyrukujete s obrnebezpečím, tak každé další obrnebezpečí už tolik „obr“ nevypadá. Podobně je tomu i v tomto díle – hrozba, kterou spisovatel rozehraje, už zkrátka nepůsobí tak hrozivě, jak se snaží prezentovat, a proto i strach o hrdiny je menší. Když jednou zachránili svět, proč by to neměli dokázat podruhé, potřetí, podesáté? Nelze mu však upřít čtivost, díky níž je čtení stále více příjemným požitkem než útrpnou povinností. Možná někoho nebudou bavit zdlouhavé pasáže popisující prostředí Edinburghu či Samarkandu, ale faktem je, že tyhle věci prostě k Lukjaněnkově tvorbě patří. Civilní čtení s fantaskním pozlátkem. Trochu zbytečné mi ale přišlo tradiční rozložení románu do tří částí, když příběhová linka je pouze jedna. Naopak velmi komické je autorovo šťouchání do ruské filmové adaptace jeho románů.

kniha: Dům číslo 6 - Rywiková, Nela
trudoš | **1/2 | před 374 dny

Neříkám, že Nela Rywiková svou detektivku nerozehraje dobře. Od prvních stran mi uhranula vskutku zajímavou stylistikou, která se u nováčka hned tak nevidí. Ovšem stojím si za tím, že se jí Dům číslo 6 nakonec neúmyslně rozpadl v pubertální bloumání ústředního hrdiny, který vlastně neudělá nic, co by před ním nezkusili jiní. Přesto kápne na správné řešení, aniž by byla alespoň nějak adekvátně vysvětlena neschopnost předchozích vyšetřovatelů. Navíc mi vadilo celé to zbytečně komplikované vyprávění, kdy autorka začne u jedné postavy, zvolna přejde k životnímu údělu druhé, pak jsme najednou u osudů třetího protagonisty a ke konci se otočkou vracíme k jedničce. Přitom ty jednotvárné výlety do minulosti nejsou pro zápletku podstatné – sice formují charaktery, jenže ty jsou od začátku jasně nastavené a příliš se nemění. Zkrátka jeden dům plný nenávistných lidí. Konec a hotovo, víc to rozpitvávat nebylo třeba. Takhle to má ve finále blíže k existenciální próze než ke klasické kriminálce.

kniha: Naše hra - Le Carré, John
trudoš | ** | před 375 dny

Ať se propadnu, jestli tohle nebyl ten nejnudnější třísetstránkový špionážní román, jaký jsem kdy četl. John Le Carré je bezesporu stylistický mistr, ale tentokrát využil své literární nadání pouze k tomu, aby vytříbeným jazykem psal o niterném ničem. Úspěšně mě tak prokolébal celým úvodem, statí i závěrem, aniž by byť jen jedinkrát zostřil tempo nebo nasadil nějaký významnější zvrat. A přitom vyprávění začne pěkně atraktivně. Jenže záhy se začne přešlapovat na místě, hluboce hloubat a zádumčivě dumat, aby se konečně přešlo k nějaké akci. Ta má však podobu pomalé cesty na konec světa, kterážto je ovšem pouze záminkou pro další melancholické úvahy o smyslu revolty etnických menšin vůči uzurpujícímu masokombinátu jménem Sovětský svaz. Ne že bych autorovi nedával za pravdu, ale oproti jiným jeho románům tohle byla až příliš velká vata, což ještě podtrhlo závěrečné odhalení. Ale kdybych byl tajný vládní agent v důchodovém věku, možná bych dokázal celý příběh vnímat úplně jinýma očima.

kniha: Nikdy v životě - Shepard, Sara
trudoš | *** | před 377 dny

Slabší než první část především proto, že Sara Shepardová až příliš okatě nastavuje kaši, když pozornost Emmy nechává směřovat pouze jedním směrem. Ten totiž musí být logicky špatný, vzhledem k tomu, že jde o šestidílnou sérii. Jenže to si uvědomuje pouze čtenář, hrdinka samozřejmě nikoliv. Takže celá ta komedie kolem podezřelého, k němuž se vztahují všechny stopy, je trochu laciná, pročež člověk vlastně jen čeká, kdy už bude tahle linie opuštěna. Přičemž jediné překvapení, na které se lze těšit je, jakým způsobem autorka ze všech těch lží nakonec vybruslí.
Na ukrácení dlouhé chvíle ideální, ale ničím jiným než výplní to pro mě nebylo. Navíc se docela bojím toho, že tímhle způsobem to bude hrát autorka až do úplného finále. Nu což, uvidíme. Nikdy v životě každopádně končí docela zajímavým cliffhangerem, jenž všechno ještě víc zamotává. Také si cením minima romantiky, protože se do toho šlo klidně opřít ještě víc a udělat z toho holčičí melodrama. Ovšem nevyužitá duchařina zamrzela.

kniha: Třetí dráp boží - Castro, Adam-Troy
trudoš | ****1/2 | před 378 dny

Spokojenost po stránce žánrové i stylistické. Pravdou ale je, že charakter Andrey Cortové se ustálil na Světlé straně Síly, což mi přijde jako obrovská škoda, protože potenciál nejednoznačného hrdiny příběh správě okořeňoval. Na druhou stranu jsem rád, že se Adam-Troy Castro přiklonil spíše k tradiční detektivce, než k psychologickému thrilleru, v němž by se představitelka neustále bála svého demaskování, jako třeba takový drahoušek Dexter.
Třetí dráp boží se jinak nese ve výrazně komornějším duchu, kdy dojde k vraždě v uzavřeném prostředí s pouze několika málo aktéry, což v mnohém evokuje romány Agathy Christie. Vyprávění přitom hýří skvělými technickými nápady i povedeným spádem. Obzvláště vypečené jsou vztahy ve zbohatlické rodině, které celou zápletku příjemně zamotávají. Výtku bych měl jedinou – čtenář nemá možnost odhalit vraha s pomocí dostupných stop, protože ty podstatné jsou mimo text odhalovány pouze hrdince. Vraha si tak může maximálně tipnout, nic víc. Přesto skvělé čtení.

kniha: Věž - Hurwitz, Gregg Andrew
trudoš | *** | před 380 dny

Věž má rozhodně skvělý začátek, kdy první padesátka stran člověka vysloveně nechá natěšeně trnout v očekávání událostí příštích. Jenže pak už jako by Gregg Andrew Hurwitz vystřílel všechny zaostřené skobičky a přešel na gumičky do vlasů. Což je v tomto případě metafora pro nudnou hru na honěnou mezi chytráckým detektivem a psychopatickým vrahem. Tedy on to ani moc není hon, protože vyšetřovatel, považující sám sebe za génia, v podstatě jen čeká, až padouch udělá chybu, aby jej pak mohl se světáckým úsměvem zatknout. Samozřejmě že uchystá nějaké ty pasti, jenže šílenec je vždy o krok napřed, takže to průběžně končí další a další katastrofou. Přičemž celé to supermoderní vězení, po němž kniha nese název, ve vyprávění ani moc nehraje roli. To už by se to klidně mohlo jmenovat Ulice, Motouz nebo Karel a pointa by byla stejná. Takže kromě explicitního násilí nenabízí Věž vlastně nic zásadního, pouze schematické postavy, stereotypní zápletku a atmosféru béčkových thrillerů devadesátých let.

kniha: Inferno - Brown, Dan
trudoš | ***1/2 | před 381 dny

Začnu pozitivy. Parádní úvod, který bezesporu patří k tomu nejlepšímu v celé sérii. Perfektní stylistika akčního vyprávění, kdy je každá věta pečlivě volena tak, aby člověka nutila k přečtení další. Několik zajímavých pozastavení nad budoucností planety Země.
Pak už však u mě převažují negativa. Dan Brown je po všech těch letech předvídatelný jak zákon káže, přičemž jeho triky byly otřepané už v době jeho největší slávy. Proto málokomu nedocvakne, že skutečnosti, jak jsou předkládány, jistě nebudou takové, jak se tváří, a že masky komparzistů dříve nebo později půjdou dolů a odhalí se jejich skutečné uplatnění v dramatu. Hodně je tu přitom znát nucené našroubování Roberta Langdona coby představitele hlavního hrdiny, protože jeho postava příliš smyslu nemá. Ve výsledku konspirační teorie všeho všudy žádné, historické zajímavosti taktéž, vyvrcholení nečekaně odfláknuté a jen v závěru se mihne docela povedený sci-fi motiv, který se může – ale taky nemusí – odrazit na dalším pokračování.

kniha: Nulová šance - Ryan, Chris
trudoš | ** | před 383 dny

Autorovi možná nechybějí životní zkušenosti, spisovatelské však rozhodně ano. I když sloh nemá vyloženě špatný, samotná stylistika je na úrovni středoškoláka a ohledně rozvržení obsahu má ještě co dohánět. Když třeba hrdinovi hned z kraje unese IRA přítelkyni a dítě, a on místo její záchrany letí do Pískystánu řešit arabské teroristy, bral jsem to ještě jako začátečnickou chybu. Jenže ono se to vrstvilo a vrstvilo, až to došlo do stavu, kdy jsem ději vyčítal prakticky všechno. V tu chvíli mi docvaklo, že chyba třeba bude na mém přijímači. Je to jako sledovat filmy se Stevenem Seagalem – stejný herec, zápletka i myšlenka. Přesto má silnou diváckou základnu, která na něj nedá dopustit. Důležité přitom je, naladit se na stejnou vlnu, což je podle mě i případ Chrise Ryana. Já mu prostě tu pózu rádoby drsňáckého veterána nevěřil a od toho se odvíjí vše ostatní, včetně výtek stran dějových klišé a absence nadsázky. Béčková produkce devadesátých let byla fajn, ale zaplať pánbů, že už je pryč.

kniha: Komplikace - Adamson, Isaac
trudoš | *** | před 384 dny

Povedená ich-forma vyprávění, skvěle zvládnutý popis Prahy z pohledu cizince a atmosféra v mnohém evokující Urbanovo Sedmikostelí. To jsou nepopiratelné klady románu Komplikace. Jenže ta zápletka, pane spisovateli, ta zápletka. Pominu-li fakt, že se po sto stranách rozplizne do neurčita, aby se následně bezprizorně motala na místě, vyvrcholí v natolik absurdním finále, že jsem měl problém pobrat tvůrčí záměr. Šokující? Ano. Ujeté? Dvakrát ano. Kdyby se celý román nesl v duchu nadsázky a recese, neměl bych s tím problém, ale takhle mi to až příliš zavánělo nevydařeným nápadem, byť originálním. Nesedla mi přitom ani slohová koncepce, kdy je hlavní linie protkána občasnými návraty do minulosti, jež jsou sice zajímavé, ale bez konkrétního vysvětlení jak s čím souvisí, takže prostě jen kalí vodu a celou osnovu pouze znepřehledňují.
Isaac Adamson rozhodně píše svižně a napínavě, jenže děsivost se mu ztrácí ve zmatenosti a komika v drasťárnách. Kombinace hororu s humorem se zkrátka musí umět.

kniha: Přízrak - Nesbø, Jo
Lmslaver | **** | před 384 dny

Přízrak je o něco akčnější než předchozí případy Harryho Hola, které jsem četl, ale na druhou stranu jsem měl pocit, že se vytratilo napětí, při kterém vás mrazí při otáčení stránky a nedokážete knihu odložit, dokud ji nedočtete do konce. Posmrtné feťákovo vyprávění vkládané do knihy, sice blíže vysvětlovalo okolnosti, které vedly k jeho zavraždění, ale na mě působilo rušivě. Možná bych se cítil víc spokojený bez něj, i za cenu, že bych se o pozadí celého případu dověděl méně a konec je samozřejmě zašmodrchaný jinak, než to původně vypadá, ale nějaký ten závěrečný zvrat se u Nesba stejně očekává. Pořád je to hodně dobré detektivní čtení, jen mi to nějak trvalo déle, Harry prostě už řešil lepší případy.

kniha: Ďábel - Bruen, Ken
trudoš | **** | před 386 dny

Ač se Ken Bruen fantastice vždy vyhýbal, evidentně podlehl vlastním chmurám a vyšvihl si dílko v duchu páně J. W. Goetha. A ne, nepokouší se o vysokou literaturu s filosofickým přesahem, jenom se protivníkem Jacka Taylora stává tentokrát sám Satanáš, který jej chce připravit o jeho prochlastanou irskou duši.
Uprostřed rozjeté, striktně realistické, detektivní série přijít s fantaskní personifikací zla, je skoro jako rána do ledvin. Přitom hlavním problémem Ďábla není žánr, ale nezvládnutá zápletka. Autor se na ní jednoduše vykašlal, a tak víc než souvislý děj připomíná vyprávění myšlenkový boj hrdiny, který se snaží ve světě kolem najít jistoty, jež by mu dávaly smysl. Což v praxi znamená, že se opět potácí z bodu A do bodu B, až se konečně dokodrcá k očekávanému finále, které vlastně žádným finále není.
Přes výtky však nemohu jinak, než román chválit. Tohle je prostě Ken Bruen. Stárnoucí, zahořklý, upřímný. Člověka tak vlastně ani nezajímá obsah, ale užívá si jen ty cynické monology.

kniha: Hra s ohněm - Gerritsen, Tess
trudoš | **1/2 | před 388 dny

Napínavý thriller s mysteriózní zápletkou, pokažený pragmatickým závěrem a v důsledku i krátkým rozsahem. Chápu autorčinu potřebu vnitřně se vypořádat s hrůzami židovského holocaustu, ale na můj vkus se jí to nepovedlo právě důstojně. Přitom stavba zápletky není špatná, jenže samotné zpracování by víc slušelo povídce. Nebo naopak velkému románu, ovšem ten už by skutečně potřeboval dějovou linku s pořádně rozehranou legendou. Takhle působí výsledek schematicky, uspěchaně a zároveň lacině – viz závěrečná pointa. Upřímně, to už bych raději nějakou tu nadpřirozenou kletbu. Na druhou stranu, úchylů jako jsem já, zas není tolik, takže Tess Gerritsenová zvolila pravděpodobně správnou cestu.
Po řemeslné stránce jinak průměr, který při srovnání s předchozí autorčinou tvorbou zklame buď svou jinakostí, nebo naopak potěší tím, jak vybočuje z řady. Záleží, jakého jste ražení. Osobně se ale nedokážu zbavit pocitu promarněného potenciálu, protože z toho mohla být moc pěkná epizoda v Krajních mezích.

kniha: Kříďák - Tudor, C. J.
Sirius | ** | před 388 dny

Tahle knížka od prvních stránek přetéká úžasnou atmosférou – parta dětí, malé město, prázdniny… celé to připomíná to nejlepší od Kinga. Jenže se tu nepobíhá klaun, ale řeší se tu několik let stará vražda. Hlavní hrdina je sympaťák, řeší svoje osobní problémy a minulost (ve druhé dějové lince). Autorka dokáže skvěle vtáhnout a v hlavě mi pořád běhalo, jak moc chci pokračovat ve čtení… a vlastně jsem zjistil, že mě bavil ten příběh z dětství a že ty kapitoly z budoucnosti / přítomnosti mě tolik nebraly… bohužel, co Tudorová skvěle rozehrála na začátku, to se jí ke konci rozpadlo pod rukama. Jako takový retro o prázdninách, dětství a zločinu by to bylo dost super. Napětí je tu ale málo, pátrání je tu spíš, aby se neřeklo a působí dost nezáživně. A příběh je po tom ve výsledku jako z nějakýho přihlouplýho braku Škoda tý překombinovanosti…

kniha: Na odvrácené straně - O'Neill, Anthony
trudoš | **** | před 388 dny

Energický lunární noir, krásný i studený zároveň. Život na Měsíci rozhodně není peříčko, o to spíš, když je jediné funkční město kolonie plná odklizených zločinců. To se pak mizerně vymáhá spravedlnost…
Anthony O'Neill dokonale kombinuje pochmurnou kriminálku s atmosférickou vizí přetechnizované společnosti. Přitom disponuje schopností vtáhnout do příběhu pouhým představením vedlejších postav, které vzápětí potká něco krajně nepříjemného. Jeho vyprávění se nese ve dvou rovinách, kdy vyšetřování poručíka Damiena Zackona je prokládáno krvavou odyseou šíleného androida, přičemž souvislost jednoho s druhým je dlouhou dobu nejasná. Maličký kámen úrazu je právě v té druhé linii, protože ta se brzy stává lehce stereotypní. Jakmile ovšem čtenář prohlédne vzorec zrůdného politického zločinu z hlavní linky, všechny drobnosti začnou dávat smysl.
Ve výsledku uhrančivá akční jízda, stejnou měrou jednoduchá i podmanivá. A natolik zle cynická, až má člověk chuť si ji po dočtení šlehnout ještě jednou.

kniha: Rukojmí - Crais, Robert
trudoš | ****1/2 | před 390 dny

Přepadení rodinného domu trojicí pošuků se zvrtne ve strhující duel, protože na jedné straně jsou policisté, kteří chtějí zachránit rukojmí, a na straně druhé mafie, která nechce, aby zákon čmuchal v hájenství jejich účetního. Absurdní situace přitom vře pouze pod povrchem, na venek působí vše jako běžná záchranná operace. Jen pár účastníků ví, která bije, a ti bojují o život svůj i svých blízkých, nemajíce možnost žádat kohokoliv o pomoc.
Robert Crais se u mě čím dál víc profiluje jako autor přímočarých adrenalinových thrillerů, které mají v základu jednoduchou zápletku, jež se často velmi ošklivě zkomplikuje. A aby toho nebylo málo, obejde se bez zdlouhavých úvodů a na krk šlápne čtenáři hned v prvních dvaceti stranách. Policejní vyjednavač Jeff Talley přitom není hláškující Elvis Cole, ani zachmuřený Joe Pike. Získá si vás ale stejně snadno, jako jeho slavnější kolegové, a těch čtyři sta stran s ním ani nevnímáte. Nebýt maličko lacinějšího finále, výskal bych absolutním nadšením.

kniha: Matlockovo pověření - Ludlum, Robert
trudoš | ***1/2 | před 392 dny

Nestydím se přiznat, že základní premisa románu se mi líbila hodně. Robert Ludlum má cit pro atraktivní motivy, navíc je dokáže servírovat elegantně jednoduchým způsobem. Bohužel mi tohle nadšení vydrželo pouze do konce první třetiny, pak začaly přibývat postavy a já se začal ztrácet. Ovšem ne v těch různorodých figurách, jako spíš v jejich významu pro zápletku. Je toho zkrátka moc, dialogů i konfrontací, přitom minimálně polovina z nich je jen autorská licence pro balast. Kdyby to byla záměrná parodie na konspirační romány, celá zasazená do univerzitního prostředí, chápal bych režijní kompozici lépe. Jenže není, alespoň zběsilé akční scény a brutální násilnosti s tím moc nekorespondují.
Ale přes to všechno docela spokojenost, hlavně z nostalgického hlediska. Jen to vyústění mi přišlo moc divoké, navíc s několika dírami v logice. Ačkoli uznávám, že je to otázka vkusu a hlavně doby, v sedmdesátých letech se nosilo ledacos. Ostatně my s naším novým miléniem se taky nemáme čím vytahovat.

kniha: Detektivní agentura A-1 - Collins, Max Allan
trudoš | *** | před 393 dny

Titul Detektivní agentura A-1 představuje sbírku šesti povídek, jež Max Allan Collins sepsal na základě skutečných kriminálních případů. Tuhle informaci se však člověk dozví až na konci knihy, což je podle mě docela škoda, protože kdyby ji znal od začátku, přistupoval by k textům úplně jinak. Lépe řečeno, určitě by jim odpustil absenci dějových fines. Život holt není literatura, a ne vždy poskytuje šokující zvraty či skandální odhalení, což se týká i těchto příběhů. Jak se karty rozdají, tak se s nimi hraje. Bohužel občas maličko zmateně, jindy zase zbytečně dlouze.
Jinak ale standardní řemeslná práce, která nemá čím urazit. Je v tom akce, humor i napětí, přičemž každá z povídek je vystavěná trochu jinak. Jen mi vadila nucená snaha o stylistiku „drsné školy“, protože autorovi jednoduše nejde. Nehledě na to, že ji nemá vůbec zapotřebí, vyprávění by dokázal s přehledem uhrát bez ní. Spíš se měl zaměřit na dobovou atmosféru let 1936–47, která mu díky modernímu vyjadřování vylítla komínem.

kniha: Živý mrtvý - Goffa, Martin
trudoš | *** | před 394 dny

Ač samy povídky nejsou v základě špatné, jejich slabinou bývá nepovedená pointa v závěru, nebo v horším případě vůbec žádná. Přičemž autorův pokus o zachycení soudobé pražské galerky funguje pouze v představení pitoreskních figurek, ale jinak většina příběhů zkrátka sklouzne do prozaického zpracování pracovních případů. Plusem jsou samozřejmě realisticky zachycené policejní postupy, až si člověk uvědomí, že muži v uniformách jsou stejně obyčejní, jako všichni ostatní. Tohle kazí jen mimoděčná premisa „my jsme ti hodní a nedocenění, zatímco civilisté zlí a neinformovaní“, jíž se ovšem asi nedokáže vyhnout nikdo, kdo nějakou dobu pracoval s lidmi.
Některé povídky jsou lepší, jiné horší, ale všechny spojuje jedna věc – Martin Goffa cíleně krátí i tam, kde by si text zasloužil víc prostoru. Díky tomu se dobré nápady nerozvíjejí a zápletky končí dřív, než se vůbec stačí rozeběhnout. Osobně bych ocenil méně chlapáckého machrování utužující kolektiv a promyšlenější zpracování dějových osnov.

kniha: Falešný kufr - Fair, A. A.
Nelson | ***1/2 | před 394 dny

Donald Lam se zaplete do vyšetřování vyloupení pancéřovaného bankovního vozu. Stopy vedou z Los Angeles do San Franciska. Což pro sanfranciskou policii znamená velmi náročných pár dní. Inspektor Hobart ze sanfranciské policie je důstojnějším soupeřem než klasický Lamův policejní protihráč seržant Frank Sellers. I když ke konci chová k Lamovi podobné pocity jako výše zmíněný seržant. A kupodivu v tomto příběhu Lam, který je schopný přechytračit v podstatě kohokoliv, je málem sám obelstěn. V rámci série je to spíše standardní dílo, což ale stále znamená nadprůměrnou, velmi dobrou knihu.

kniha: Dívka ve vlaku - Hawkins, Paula
Jana677 | ***1/2 | před 395 dny

Takřka komorní psychologický thriller, ve kterém se prolínají osudy tří žen. Dotyčné snad závodí o titul Nejpitomější megera století: na vybranou máme mezi notorickou alkoholičkou, znuzenou ženou v domácnosti a bezohlednou mrchou. Každá z nich je svým způsobem duševně poškozená a jedno mají společné (nevím, jak to formulovat a vyhnout se spoileru). Střídají se osoby vypravěček i čas, je maximálně vhodné udržovat si přehled, co se kdy odehrává. Zpočátku je autorka na informace dost skoupá a dominují zmatené stavy věčně ožralé Rachel. Trochu jsem ji litovala a hodně mi lezla na nervy, ve výsledku však její linii považuji za osobní přínos. Jako exot, co se nikdy neopil, leč má v rodině a mezi známými několik alkoholiků, považuji za studijně zajímavý pobyt v hlavě osoby, která ztratila veškerou sebeúctu, vůli i ochotu vyhrabat se ze dna žumpy. Chlast ještě nikdy žádný problém nevyřešil, naopak, nepřestává mě tudíž překvapovat, kolik lidí k němu utíká bez ohledu na následky. Knihy jsou rozhodně lepší závislost, méně škodlivá;-). Pro Megan a hlavně Annu se mi pochopení nalézalo o něco hůř, možná jsem v tom směru taky exot, když jsou mi cizí zálety. Samotná zápletka je lehce netradičně podaná (tedy svědkyně na baterky a „vyšetřovatel­ka“/stalker v jednom), jinak postrádá originalitu. Zhruba v polovině románu poskytne spisovatelka zřetelné vodítko k pachateli zločinu a potom zbývá pouze otázka, za jakých okolností se to proflákne. „K dívce ve vlaku“ jsem přistupovala poněkud skepticky, takže jsem spíše mile překvapená, nakolik mě příběh chytnul… a už chápu, proč byla nadšená příbuzná, co mi knihu půjčila (vyléčená alkoholička).

kniha: Lucky Starr a prstence Saturnu - Asimov, Isaac
trudoš | *** | před 396 dny

Přestože mi Prstence Saturnu přišly jako dějově nejslabší, paradoxně mě bavily málem nejvíc. Už jen proto, že mi celou dobu unikalo, jakou že to habaďůru Lucky Starr na Sirijce hraje, přičemž autorovi se daří celou šlamastyku dramaticky natahovat až do té nejposlednější minuty. A i když má tahle příjemná dobrodružka svoje nejlepší léta za sebou, rozhodně to neznamená, že si pár fanouškovských veteránů nemůže najít. Jde o to, jestli máte pro tvorbu Isaaca Asimova slabost, nebo ne. Technické popisy i vědecké informace jsou jinak standardně na úrovni, ačkoli s odstupem let kapánek naivní. Ale krásně naivní. To kouzlo dobového nadšení, kdy zdolání nemožného bylo otázkou zítřka, je jednoduše neopakovatelné a taky důvod, proč mám tuhle sérii tak rád.

PS – Nejkomičtější je, jak se hrdinům opakovaně daří zavařovat robotům jejich pozitronické mozky zákeřnými příkazy, které jsou i nejsou v rozporu se třemi zákony. Až si člověk pomalu říká, k čemu že ti roboti jsou, když mají tolik achillovek.

kniha: Bohové Gothamu - Faye, Lyndsay
trudoš | ***1/2 | před 397 dny

Výborně zpracované prostředí, slabší zápletka. Na tři sta sedmdesáti stranách se rozvíjí děj, kterému by bohatě stačil rozsah novely. V rámci toho autorka natahuje všechno, co může, přičemž si vypomáhá i vypichováním skutečných událostí. Ty však nakonec nemají jiného účelu, než dovytvářet zdání autenticity celého vyprávění, a bohužel pro zápletku smysl nemají. Ta by si podle mě vystačila jen s vyšetřováním zločinu, ale to už je věc názoru.
Co se mi ovšem hodně líbilo, byla ústřední postava barmana Timothyho Wildea, který se stane policistou, protože jako hospodská vrba má cit pro naslouchání lidem a rozpoznáváním jejich lží. Naneštěstí ani tenhle motiv v příběhu velkou roli nehraje, což mi zpětně přijde jako velká škoda. Celkově se nemohu zbavit dojmu, že si Lyndsay Fayeová dala větší práci při sběru materiálů, než co pak věnovala řemeslné koncepci. I s kašpárkem se dá zahrát velké divadlo, když si prcek trochu mákne. Důležité je nezahltit drama kostýmy, jen pro jejich samotnou krásu.

kniha: Půjčovna masa - Morgan, Richard K.
trudoš | ****1/2 | před 399 dny

Říká se, že příliš mnoho motivů je spisovatelova smrt, a Richard K. Morgan si na tuhle pravdu v Půjčovně masa trochu sáhnul. Jistě, je morbidně nápaditý, přičemž vesmír, který představuje čtenáři, je uvěřitelný, děsivý a reálně syrový. Jenže i když tahle takřka cyberpunková detektivka šlape od prvních stran, přes půlku románu se vyšetřování prakticky nehne z místa. Což by ještě bylo v pořádku, kdyby autor vědomě nedal do textu hned z kraje dvě nápovědy tak zřetelné, že je může přehlédnout snad jedině slepec. Slepec a Takeshi Kovacs. Naštěstí je veškeré to putování v labyrintu lží nakonec zdárně upotřebeno. Nicméně mi moc nefungovala hrdinova role, protože se v mnoha momentech chová dle potřeby tvůrce, než jak by mu měla velet jeho „vojenská“ minulost.
Ovšem i přes těch několik přešlapů nedokážu hodnotit knihu negativně. Když už nic jiného, pořád je to akcí nadupaný thriller, který si nebere servítky vůči ničemu a nikomu, přesně jak mám rád. A rozhodně nic pro slabší povahy, o tom žádná.

kniha: Já, Monstrum - Wells, Dan
trudoš | **** | před 400 dny

Démoni jsou zpět a John Cleaver je zas až po krk v problémech. Vtip je ale v tom, že co je pro obyčejné lidi šílencovou noční můrou, je pro našeho hrdinu báječnou jízdou na roztomilém poníkovi. On je totiž John tak trochu sociopat. A kdyby nebyly světské zákony proti, s radostí by dělal sériového vraha.
Jak už to naneštěstí bývá, první díly hýří originalitou, aby následná pokračování vařila z vody. U této série jsem přeci jen čekal něco jiného, už je proto, jakým způsobem rozkopal Dan Wells předchozí knihou nepsaná pravidla románu pro mládež. V druhém díle však polevil ze svého rebelanství a vyprávění přizpůsobil požadavkům trhu. Pořád je to děsivý svéráz, ale už s morálkou na pravém místě, který si uvědomuje, že jeho vlhké sny (bodat, svázat, řezat) nejsou úplně košer. Body navíc bohužel nezískal ani za utahanou zápletku, jež začne gradovat teprve v poslední třetině. A tak nakonec nejvíc potěšila až závěrečná věta, uvozující další díl, přestože toho se už u nás asi nikdy nedočkáme.

kniha: První musí zemřít - Patterson, James
trudoš | *** | před 402 dny

Řemeslný thriller, který neurazil, ale ani nenadchl. Na můj vkus až příliš zaměřené na ženské čtenářky, kdy chytré a pohledné dámy dávají zločinu co proto. Bohužel bez kouska nadsázky. Takhle je to až příliš v rovině „holky sobě“, psáno přitom mužem. A možná právě proto selhává román v tom nejpodstatnějším, tedy v hrdinkách. Přišlo mi, jakoby se autor kouknul na Sex ve městě a s pocitem, že teď už ví jak na to, napsal detektivku o zaměstnaných maminkách, které se rozhodnou spojit síly v Ženském vyšetřovacím klubu, aby chlapům dokázaly, jak moc jsou neschopní (ti chlapi samozřejmě).
Ovšem James Patterson není nejprodávanějším americkým spisovatelem jen tak pro nic za nic. Jednoduchou zápletku dokáže rozsekat na stovku kapitol, takže člověk je prakticky nucen číst, dokud příběh neskončí. Pak přidá špetku překombinovanosti, aby zvýšil napětí a kapku romantiky, aby srdce zjihlo. Bestseller je na světě. Obsahově mi však nenabídl nic, co by překonalo běžný žánrový průměr z devadesátých let.

kniha: Údolí mrtvých - Weaver, Tim
trudoš | ****1/2 | před 404 dny

Naprostá spokojenost a čím dál tím větší přesvědčení, že ty nejlepší autorovy romány jsou právě z počátku série. Čistě proto, že ještě příliš nekombinuje „šokující“ zvraty a zápletky drží jedno téma, třebaže mají tendenci rozjíždět se ve vícero liniích. Tentokrát stojí David Raker proti sériovému vrahovi, jenž směle kandiduje na jeho doživotní Nemesis. Osobně přitom doufám, že se s panem Psychopatem Na Druhou ještě uvidíme, protože stávající finále moc velkou show nepředvedlo. Ovšem zákulisní náhled do policejních her na zloděje je skutečně depresivní, člověk má docela problém postavit se na tu kterou stranu. Morálka mluví o koze, rozum zase o voze a pravdu mají přitom oba. Peklo.
V rámci série pak oceňuji návaznost na události, které teprve přijdou, protože jako mnozí jiní jsem do cyklu naskočil uprostřed. Ona je ale docela legrace to sledovat takhle pozpátku, přičemž musím smeknout nad tím, že Tim Weaver si od začátku dělal ve věcech pořádek, takže žádné šlápoty vedle se nekonají.

kniha: Odpad - Mulligan, Andy
trudoš | *** | před 406 dny

Neříkám, že Odpad nemá atraktivní zápletku, jen jí výrazně chybí propracovanost. Pouze v jeden moment se příběh hrdinů zkomplikuje, jinak vše plyne dle očekávaného vzorce. Andy Mulligan navíc hodně přeskakuje z postavy na postavu, aby čtenáři umožnil lepší pochopení celkové situace, jenže ty figury mluví a chovají se stejně, takže to ve výsledku nemá na vyznění vliv. Paradoxní jsou i mrazivé podmínky života na skládce a to v kontrastu s lehce naivním průběhem vyprávění. Ale je to kniha pro mládež, tak proč ne. Jen mi vadilo podkopávání inteligence dospělých, zatímco mládežnící představují jednoho génia vedle druhého. I proto mi román mimoděk připomněl Správnou pětku, jen z mnohem drsnějšího prostředí brazilských slumů. Trefná je mimo jiné kritika zkorumpované politiky, kdy jeden pitomý nenažranec může svým konáním pozastavit vývoj celé země na několik desetiletí. Ovšem ten lehce socialistický podtón si autor mohl odpustit, protože kudy vede tahle cesta, prokázaly dějiny už několikrát.

kniha: Signál - Lee, Patrick
trudoš | *** | před 407 dny

Lepší než Na útěku, alespoň co se přehlednosti děje a jednotlivých motivací týče. Zároveň už vyprávění tolik nesklouzává k obehraným klišé, a musím přiznat, že celou první půlku jsem se hodně bavil. Ono když mohou padouši nahlížet do budoucnosti, a tak se připravit na všechny eventuality útoku, hrdinům to poměrně legračně ztěžuje možnosti, jak se jim dostat na kobylku. Pravdou ovšem je, že teorii toku času a jeho případné změny v minulosti tahá autor maličko z rukávu a s čím si neví rady, to odsune jako neřešitelnou problematiku, o níž se nemá ani smysl bavit.
Jakmile však dojde na moralisticko-spasitelské řeči hlavního hrdiny, vzpomněl jsem si na důvody, proč mi předchozí kniha Patricka Leea šla tak na nervy. Navíc má Signál po profesní stránce dost nulové finále, nečekaně odbyté málem na jednom řádku. Na druhou stranu celá akční jízda má sympatický rozsah, a kdyby fantaskní motiv nezakrýval autorovu neschopnost udržet zápletku na uzdě, byl bych – v rámci subžánru – spokojen maximálně.

kniha: Krvavá lázeň - Gerritsen, Tess
Jana677 | **** | před 409 dny

Autorku neznám, „Krvavou lázeň“ jsem koupila za pakatel ve výprodeji a má očekávání se držela při zdi. Ideální stav pro milé překvapení. To první se dostavilo po otevření knížky – zvenčí vypadá jako jednohubka do 200 stran, přitom jich je bezmála 370 (velikost fontu i rozpal mezi řádky naprosto v pohodě, papír trochu tenčí). Na přečtení jsem potřebovala tři dny, což při mých současných možnostech znamená, že jsem většinu svého omezeného volného času s oblibou trávila právě v „Krvavé lázni“ a nikde jinde. Název sice poněkud laciný, ovšem výstižný, jelikož na 900 obyvatel městečka Tranquility se zde odehraje mnoho násilí. Místní čerstvá naplavenina, doktorka Claire Elliotová, se snaží odhalit příčiny krvavého běsnění, musí přitom bojovat s nedůvěrou starousedlíků, osobní tragédií i s vlastním pubertálním synem.
Příběh obsahuje snad veškerá tradiční klišé, včetně padouchů různého stupně a sympatického šerifa. Ani nevím, jestli je to vůbec výtka, prostě jsem si připadala jako ve svých obnošených trekových botách: kvalitně ušité, decentní, nevyhlížejí nijak extra, ničím nepřekvapují, ale jsou náramně pohodlné a můžu se spolehnout na každý krok.
Pokud tedy máte rádi atmosféru maloměsta, nevadí vám nahlédnout do soukromí jeho obyvatel (jinak řečeno to chce paměť na lehce nadstandardní počet jmen a osudů), nezaleknete se vraždících psychopatů, nenudí vás hledání stop pod mikroskopem a netrváte na přiměřené porci originality, „Krvavá lázeň“ by se vám mohla trefit do vkusu.
Na závěr si neodpustím drobný kopanec do paní překladatelky, potažmo odpovědné redaktorky: „Noah Elliot dosáhl třistašedesátého obratu na skateboardu…“ Dámy, já chápu, že na prkně nejezdíte, ale ten chlapec si pravděpodobně nepočítal množství obratů, nýbrž prostě vykonal fígl, při kterém se otočil o 360 stupňů. 75%

kniha: Paříž: Katakomby - Bates, Jeremy
trudoš | **1/2 | před 409 dny

Už jsem tušil, do čeho jdu, přesto mě Katakomby překvapily autorovou nepoučitelností. Předchozí knize jsem ještě leccos odpustil, nyní však takový lidumil nebudu, protože za a) zápletka víceméně kopíruje Les sebevrahů, kdy se nesympatická skupina vydá někam, kam nemá, a za b) už v třetím odstavci Jeremy Bates prozradí, kdo a jak zemře, takže čekání, než se tak stane, bylo v rámci čtyřsetstránkového rozsahu dost otravné. Hlavně proto, že děj nepřichází s ničím zajímavým a tentokrát selhala i informační nadstavba. Ta totiž kromě toho, že se pod Paříží už od středověku táhnou kilometrové chodby, nemá co dalšího říci. A opět platí, že spisovatelova tendence držet se racionálního thrilleru než fantaskního hororu je ve finále spíš na škodu, protože celek shazuje na úroveň šestákového krváku.
Být to o polovinu kratší, nezlobil bych se. Přidat špetku originality, oprostit se od dějových klišé, zapomenout na psychologii postav, a hlavně naučit se skutečně strašit, byl bych s výsledkem spokojen.

1345678910111213poslední (65)2562 příspěvků celkem