RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

14567891011121314poslední (59)2332 příspěvků celkem
kniha: Smrt má vůni inkoustu - Křížek, Vilém
trudoš | **** | před 437 dny

Příjemná komorní detektivka holmesovského střihu, na české poměry velmi dobře napsaná a propracovaná v detailech. Postava Eliáše Sattlera přitom dává označení „soukromý čmuchal“ zcela nový význam, myšleno co se stran vyšetřovatelských schopností týče.
Vilém Křížek umí perfektně pracovat s dobovou atmosférou, což ještě umocňuje grafické zpracování knihy. Jeho snaha přiblížit se šestákovým příběhům z počátku století není kýčovitá ani přestřelená, protože dokázal udržet na uzdě stránku dějovou i jazykovou. Civilní zápletka je tak prostá spektakulárních zvratů nebo morbidních absurdit, což možná zklame příznivce Léona Cliftona, ale rozhodně potěší fanoušky Sherlocka Holmese či Hercula Poirota. Snad jen jediné bych postavě detektiva Eliáše Sattlera vytknul, a to jeho proslulý nos. V některých momentech jde totiž o pro autora až příliš okatou berličku, jak posunout zápletku o dílčí kousek vpřed. Přesto je na románu znát kus práce ctící staré mistry, což u začátečníků vždycky oceňuji nejvíc.

kniha: Vytržení - Jensen, Liz
trudoš | *** | před 439 dny

Ich-forma vyprávění a hrdinčin potměšilý sarkasmus, to byly dvě věci, jež mě na Vytržení zaujaly hned od začátku. Připočtu-li k tomu mysteriózní zápletku, ve které mladistvá vražedkyně předpovídá přírodní katastrofy, a o níž je její otec přesvědčen, že je ztělesněním ďábla, záruka kvality je v podstatě na světě.
Jenže pak nastoupí tří set stránková vata. Upovídaná Liz Jensenová šetří zvraty a raději se motá v kruhu, aby v závěru přinesla nejednoznačné odpovědi. Gradace zápletky je přitom založená na postupném přesvědčování dalších a dalších lidí, že svět je v nebezpečí. Problém je, že čtenáře autorka přesvědčí už v prvních dvou případech a ten je tady nejdůležitější, ne stovka vedlejších postav. Takže teprve stostránkové finále dějem trochu hne, ovšem přiznám se, že nemám příliš pochopení pro příběhy, které od začátku vlastně nechtějí nic vysvětlit, ale pouze znejistět.
Ovšem vozíčkářka Gabrielle Foxová mi zůstala sympatická až do konce. Škoda, že ji nepotkal nějaký zajímavější román.

kniha: Varianta 13 - Morgan, Richard K.
trudoš | ***** | před 442 dny

Román Richarda K. Morgana je ideální variací chytrého pulpového dobrodružství. Úvahy o mužském údělu v moderní době, či rozporuplný přístup ke genetickému výzkumu je kombinován s akční jízdou, při které nejde o víc, než utratit co nejvíc devítimilimetrových nábojů. Rozhodně se však nejedená o čtení pro citlivky – autorův slovník je hrubý, nevybíravý a vulgární. Tady se nemiluje, ale šuká. Neumírá se s povzdechem na rtech, ale v krvi a slzách. Jednoduše žádné servítky, přičemž výsledek zdaleka nepůsobí jako stylová póza. Tohle je život, bez příkras a romantiky.
V žánru je těžké přijít s něčím novým. Kdyby Varianta 13 vznikla před rokem 1968, Philip K. Dick by si svoje Ovečky nechal v šuplíku. Čas je ovšem neměnný a dnes se tak Varianta 13 může pouze zařadit mezi další klony Blade Runnera. Agresivnější, surovější, modernější, ale základ vlastně pořád stejný. Nicméně v mém případě šlo o zásah do černého a z ranku inteligentní akční sci-fi o to nejlepší, co jsem za posledních pár let četl.

kniha: Odvetný úder - DeMille, Nelson
trudoš | *** | před 444 dny

V případě Odvetného úderu dotáhl Nelson DeMille svou literární ukecanost do extrému. Na šesti stech padesáti stranách rozehrává zápletku, která by se suše vešla na třetinový rozsah. Navíc mi hrdina začal pomalu lézt krkem. Pořád umí být zábavný, ale občas je ta zábava nucená, buď ve formě obstarožních vtipů, nebo trapných metafor. Ovšem největší problém začínám mít s tím, že se John Corey chová jako retardovaný pravičácký nadsamec. Bezdůvodně machruje na neznámé, posílá k šípku každého, kdo se na něj podívá, a nadřízení pro něj nejsou ničím víc, než obtížným hmyzem. Nejsmutnější jsou pak scény, kdy se s padouchem předhání v urážkách. Ony dialogy vůbec působí dojmem, že při psaní bavil autor sám sebe, než že by myslel na řemeslo.
Přitom dějová osnova má skvělý základ, slibujíc přímočaré a nenáročné počtení. Jenže to podstatné přijde ke slovu až cirka sto stran před koncem. Do té doby postavy předstírají něco jako vyšetřování kombinované s dovolenou zamilovaného párečku. Tak snad příště.

kniha: Sirény - Knox, Joseph
Sirius | ***** | před 444 dny

obvykle sloganům moc nevěřím… ale Lee Child nekecá. Sirény jsou noir ostrej jak břitva. A navíc hustej a lepkavej jak dehet. Knox má naprosto vybroušenej styl ohlodanej až na samotnou dřeň – žádný slovo tu není navíc. A krátký kapitoly dodávají knize na potřebný dynamice a švihu. A Manchester (respektive jeho temná strana) na stránkách žije a nezadá si do drsnosti s jinými metropolemi. A taky mi tu sedl hrdina, ten zhruba tak půlku knihy frčí na speedu a Jamesonovi a pak se pořádně opře do vyšetřování. Tahle detektivka by letos neměla chybět pod stromečkem. A doufám, že o Knoxovi na našem trhu neslyšíme naposledy. Byla by to fakt škoda

kniha: Analytik - Katzenbach, John
trudoš | ***1/2 | před 445 dny

Dobře promyšlená schíza s výborným ústředním motivem, který mi v mnohém připomněl film Davida Finchera Hra. Želbohu, tendence Johna Katzenbacha popsat každou emoci, myšlenku či pohyb hrdiny celé vyprávění poměrně zbytečně natahuje. S tím souvisí i divoké kličky v dialozích, při kterých se psychoanalytik Frederick Starks marně snaží získat nějakou informaci, a jež často končí následovně: „Vy chcete vědět tohle, jo? Proč to chcete vědět? Proč si myslíte, že bych to měl vědět já? A co vás vede k přesvědčení, že vám to řeknu?“ Chudák Starks nedostane zadarmo nic.
Naštěstí je autor profesionální řemeslník, takže přepne-li člověk na pomalejší modus čtení, je toho ve stylistice málo, co by se ho mohlo dotknout. Samotný děj je pak sice netradiční, ovšem závěr mě nezbavil pocitu určité vykonstruovanosti, kdy padouch jednal na základně nepříliš vyhrocených pohnutek. Když k tomu přihodím nevýraznou hlavní postavu, vychází mi lehce nadprůměrný thriller, ke kterému se však už nikdy vracet nebudu.

kniha: Třetí oko - McAuley, Paul James
Jana677 | *** | před 446 dny

Děj románu lze shrnout do jedné věty: jedná se o hon za tvůrcem zvláštních obrazců a odhalování jejich tajemství, jejich moci.
Hlavní hrdina se potýká s několika handicapy, z nichž ty zdravotní ve formě záchvatů jsou nejmenším problémem. Pak je tady jméno, jaké by člověk očekával v Disneyho pohádce, nebo v knížce od J.K. Rowlingové. Alfie Flowers je sice mohutný fotograf v Kristových letech, já ho však stále měla před očima jako skřítka, co se chystá odletět na kouzelném kufru kamsi do Bradavic. Největším problémem pro čtenáře (pro mě rozhodně) je nemastnost a neslanost této postavy, která měla se svou minulostí a zázemím podstatně větší potenciál. Když ve druhé polovině románu převzala otěže soukromá vyšetřovatelka a samozvaná agentka Harriet, zlepšením bych to nenazvala. Zpočátku mi byla celkem lhostejná, později mě začala sr… pardon, iritovat. Reputaci mohl zachránit snad ještě sidekick – novinář Toby, ovšem ani jeho úmrtí by mi žíly nervalo. Nejvýraznější emocí tak byla lehká averze vůči padouchům (a Harriet).
Pátrání po takzvaných piktografech se odehrává převážně v Londýně, akčnější části přesunou čtenáře na Blízký východ (Turecko, Irák) a trochu seznámí s tamními poměry. Nebylo to vyloženě nezajímavé, pro mě však tyto končiny, kultura a náboženství postrádají atraktivitu. Takto bych vlastně mohla zhodnotit celé „Třetí oko“: nebylo to špatné, akorát mi chyběly sympatičtější charaktery i prostředí, zápletka ničím neohromila… pro mě relativně vlažné čtení, netrpěla jsem, ale ráda bych se bavila víc. 59%

kniha: Alchymistovo tajemství - Mariani, Scott
trudoš | *** | před 447 dny

Tak trochu prvoplánová dobrodružka v duchu Andyho McDermotta či Raymonda Khouryho, ve které si klišé a kýč svorně podávají ruce v příslibu krásného přátelství. Postavám chybí především uvěřitelné motivace, zázemí a schopnosti, což se nejvíce podepisuje na hlavním hrdinovi. Ben Hoope je jako zachránce unesených rozhodně cool, dokud jsem v závěru nezačal pochybovat o jeho kompetenci. Lépe řečeno o jeho rozumu, protože střílet a prát se umí hezky, s logikou je už na štíru. Možná ale jen neměl svůj den, když si neověřil základní informace o klientovi.
Ovšem kouzlo konspiračního thrilleru u Alchymistova tajemství funguje, přestože celek působí jako laciná rychlokvaška z Indiana Jonese a Da Vinciho kódu. Není to však komplikované čtení, gradace je v jádru promyšlená a stylistika neurazí, snad jen tu romantickou linku si Scott Mariani mohl odpustit, jelikož ta už je ve všech ohledech navíc. Ačkoli uznávám, že i holky mají nárok přijít si v tomhle žánru na své, a tak budiž autorovi odpuštěno.

kniha: Mise Sinaj - Loomis, Gregg
trudoš | ***1/2 | před 450 dny

Je to akční oddechovka a jako k takové je k tomu třeba přistupovat. Takže určitě nic pro milovníky historie, nebo nedej bože zájemce o vážnou literaturu. Gregg Loomis si ve svém třetím románu už skutečně na nic nehraje a příběh staví po vzoru starých snímků s Jamesem Bondem, okořeněných špetkou z Indiana Jonese. Není to úplně komedie, ale nadsázka je tu znát v každém pátém odstavci, především když dojde na komentování evropských krajů, mravů či osobností.
Bohužel, stran koncepce zápletky selhává vyprávění hned v několika ohledech. Loomis buď záměrně anebo nevědomky ignoruje základní souvislosti, takže chce-li člověk zpětně poslepovat jak a proč, moc to neštymuje. Osnova přitom slepě uhání dle hlasu konspiračního thrilleru, nehledíc na něco tak nepodstatného jako je hodnověrnost. Navíc haprují i historické a technické detaily, které často působí dojmem wikipedických znalostí. Ovšem jak jsem psal na začátku, když k tomu přistoupíte s náležitým očekáváním, nezklame kniha ani v nejmenším.

kniha: Hadrový panák - Cole, Daniel
Sirius | **** | před 450 dny

další ze současných krimi/thrillerů, který trpí tím samým problémem jako všechny dnešní současné krimi/thrillery – je to prostě moc dlouhý. Rád bych si zase jednou přečetl něco, co bude mít tak 250 stran max, ale to odbočuju. Hadrový panák je debut. A jako debut to rozhodně není blbý. Je to místy mrazivé, taky mě to bavilo číst (byť krácení by fakt nebylo na škodu) a má to pár sympatických postav, z nichž mě ten hlavní, který navazuje na tradici samotářských detektivů z rozrytou duší překvapivě bavil nejmíň, protože mi zkrátka už od začátku přišel jako násilnický hovado než jako ušlechtilý rytíř. A s počtem mrtvol byla klika, že se to odehrávalo v Londýně – takhle se alespoň město nezměnilo v totální osadu zombíků. Jo a taky to má dost zajímavej zvrat, potažmo závěr. Ne tak silnej jako má třeba Lehane nebo Flynnová, ale autorovi nelze upřít snahu, že se na to snažil jít trochu jinak. A ačkoliv mě to ke konci už trochu nebavilo, tak mě závěr navnadil k tomu, abych si přečetl i pokračování.

kniha: Dexterův poslední záběr - Lindsay, Jeff
trudoš | ***1/2 | před 453 dny

Zpočátku velmi dobré, navazující na kouzlo prvních dílů. Naneštěstí v druhé půlce dá autor vale zápletce a zbytek událostí je už jen takové plácání se k očekávanému finále, přičemž drahoušek Dexter ze sebe dělá ještě většího pitomce, než obvykle. A to opomíjím pár do očí bijících nesmyslů stran chování hlavních aktérů příběhu. Šokující cliffhanger v závěru pak působí trochu jako podbízivá omluva za všechnu tu odfláknutou práci. Dlužno říct, že omluva nutící ke koupi dalšího dílu, protože vám to prostě nedá.
Je až obdivuhodné, jak dokázal Jeff Lindsay natáhnout hrdinovy vnitřní monology do rozsahu tří set padesáti stran, vesměs na úkor gradace. Dějová linka je totiž jednoduchá, a kdyby nebylo všech těch Dexterových glos, vystačila by maximálně na novelu. Na druhou stranu průpovídky sociopatického sériového vraha jsou obchodní značkou téhle řady a nebýt jich, už by dávno přišla o své fanoušky. Teď je však otázkou, nakolik je to plus, když to základní osnovu románu nechalo daleko za sebou.

kniha: Štvanice - Niedl, František
Lmslaver | ***1/2 | před 454 dny

Hlavní hrdina Michael Dabert je český klon Jamese Bonda s Jackem Reacherem a sebevědomí z něj tryská všemi póry. V knížce jsou v podstatě tři kratší jednoduché případy lehce propojené do sebe, dva detektivní, jeden akčně dobrodružný na moři. Detektivní linie jsou docela jednoduché a lehce předvídatelné. I díky rozdrobenosti na víc příběhů se až na pár drobných zádrhelů čte Štvanice lehce a děj rychle odsýpá.

kniha: Ledový měsíc - Wagner, Jan Costin
trudoš | *** | před 455 dny

Po dějové stránce Ledový měsíc jako detektivka moc nefunguje, i když se tak snaží celou dobu tvářit. Pátrá se tu, pátrá, ale že by to přinášelo kýžené výsledky, se říci nedá. Člověku až přijde, že je to pátrání z nezbytnosti, aby bylo o čem poeticky psát, než pro detektivní práci jako takovou.
Čím ovšem Jan Costin Wagner bezesporu zaujme, je čistokrevná deprese ze ztráty osoby blízké. Nevím, jestli autor mluví z vlastní zkušenosti nebo používá fantazii, ale je natolik sugestivní, že mě hned v úvodu rozplakal. Naneštěstí se tahle přednost brzo stane slabinou, protože ač jsem sice citlivka, ještě to neznamená, že by šly nářky hlavního hrdiny poslouchat věčně.
Thriller ve finále průměrný. Chvilku sledujete situaci z pohledu vraha, chvilku z pohledu vyšetřovatele a v podstatě jen čekáte, kdy se jejich cesty střetnou. Postavy přitom mají pouze úlohu vypovídat / vyslechnout a dál nic. Závěrečné vyvrcholení pak působí dojmem intelektuálního zadostiučinění, než jako konec standardní kriminálky.

kniha: Čtyři falešné zbraně - Carr, John Dickson
Naias | ****1/2 | před 456 dny

Mám pocit, že sú dva druhy detektívok s Veľkým Detektívom. V jednom je domnelý páchateľ jasný po celý čas už od začiatku, ale na konci sa ukáže, že je nevinný ako ľalia. V druhom sa najprv zdá, že to nemohol urobiť nikto, potom dôkazy ukazujú striedavo na všetkých podozrivých, detektív ich postupne obviní a exkulpuje, až zostane len jeden, skutočný páchateľ. Tak toto je ten druhý druh. Číta sa veľmi dobre, autorovi sa totiž nedá uprieť zmysel pre humor. Fantazírovanie jednej z postáv na začiatku knihy o dobrodružnej úlohe, ktorou ho poverí tajomná osoba, je proste úchvatné. Vôbec som celú dobu mala dojem, že si autor robí psinu, vďaka čomu sa mi príbeh nezdal taký prekombinovaný, za aký by som ho inak považovala. Veľký Detektív Henri Bencolin je síce vo výslužbe, ale stále mu to myslí (ako inak). Má pretiahnutú bradu a štetinaté obočie, je prísny i láskavý, šibalský i hrozivý, uštipačný i sebakritický. Mení správanie v zlomku sekundy, ak to situácia vyžaduje. Rozhodne nie je parížsky elegán bez tváre a citu, protivný studený panák, akým vraj bol v prvých dieloch. A vie sa tváriť „hlbokomyseľne ako sova na regáli knižnice“.

kniha: Mrazivá hlubina - McKinty, Adrian
Sirius | ****1/2 | před 457 dny

už to chtělo nějakýho irskýho spisovatele detektivek. Má to skvělou atmosféru a hodně to těží ze situace, která tam v roce 1981 panovala a solidně to připomíná peklo. A do toho se řeší několik vražd. McKinty je hodně dost cynickej (ne tak cynickej jako třeba Zahler nepoužívá tak černej humor) ale i tak si neodpouští ironický glosy, který vypouští ústy svýho hrdiny – což je typickej buldok, co se zakousne a nepustí. A do toho pije, poslouchá desky a randí s patoložkou. Mrazivá hlubina sice trpí současným neduhem – o něco víc stránek než by potřebovala, ale i tak je to hodně dobrý čtení a jsem zvědavej na dvojku.

kniha: Vřesoviště - Bauer, Belinda
trudoš | ****1/2 | před 458 dny

Vynikající thriller, skvěle odvyprávěný, skvěle rozehraný, skvěle uzavřený. Já mám prostě pro tyhle jednoduché zápletky slabost a příběh o dvanáctiletém chlapci, který si dopisuje se sériovým vrahem, jen aby se pokusil odhalit hrob svého zavražděného strýce a tím zachránil vlastní rozpadající se rodinu, je zkrátka jako dělaný pro mě. Deprese hustá tak, že by se dala krájet, což zcela akurátně odpovídá atmosféře vřesovišť, do kterých Belinda Bauerová svou psychologickou hříčku zasadila.
Přes všechno své nadšení ale musím uznat, že tu jsou nějaké věcné chyby. Děj je v mnoha ohledech předvídatelný, chování některých postav možná trošičku toporné a útěk z vězení je provázen naprosto nesmyslnými odbočkami. Nenápadně odlehčená stylistika autorky však tyhle nedostatky hravě smetává pod koberec a nechává čtenáře užívat si podmanivý hon kočky s myší. Dokonalou roli pak plní vesnické kulisy, které jsou natolik autenticky vykreslené, že by Peter May zbledl závistí, kdyby už dávno neměl vystaráno.

kniha: Kdo je vrah? - Resnick, Mike
Naias | *** | před 459 dny

Táto antológia mi pripomína úslovie o človeku, ktorý sa snaží sedieť na dvoch stoličkách naraz. Isaac Asimov v knihe Já, Asimov napísal: „Píšete-li sci-fi román, musíte si nejprve vymyslet budoucí společenskou strukturu, která je dostatečně složitá, aby i bez příběhu sama o sobě zaujala pozornost čtenáře, a která je zároveň ve všech podrobnostech důsledná. Musíte také vymyslet zápletku, která dává smysl pouze v rámci této společenské struktury. Zápletka se musí rozvíjet, aniž by nepatřičně bránila popisu společenské struktury, a společenskou strukturu je třeba popsat tak, aby se jejím popisem nepatřičně nezpomalovala zápletka.“ A tu je kameň úrazu. V poviedke proste na oboje nie je dosť miesta. Budúce svety, ktoré autori vytvorili, boli nezriedka zaujímavé, ale kvôli popisu sci-fi spoločenskej štruktúry už na detektívnu linku zostalo primálo priestoru. Z toho dôvodu boli pre mňa tieto poviedky ako detektívky sklamaním. Nepáčilo sa mi, ak vyšetrovateľ vyriešil záhadu vďaka znalostiam, ktoré čitateľ nemal. Čím bohatšia totiž bola kresba cudzieho sveta, tým menej sa pátralo a dakedy sa nepátralo vlastne vôbec. Preto mi viac vyhovovali poviedky, ktoré mimozemskými reáliami nehýrili. Čo sa týka sci-fi línie, tá teda nie je technicky prepracovaná, je skôr v štýle „kde bolo, tam bolo“, zato plná fantázie, i keď niekedy samoúčelnej – napr. v jednej poviedke je detektívom delfín, čo so zápletkou nijako nesúvisí. No vcelku sa to čítalo príjemne, akurát to neustále používanie slova rasa namiesto slova druh ma rozčuľovalo.

kniha: Krvavá lázeň - MacBride, Stuart
furunkl | ***** | před 459 dny

Míra nechutností dostoupila v tomto díle vrcholu. Přesto není obskurní násilí a hnus prvoplánovou berličkou. Příběh působí jako dokonalý celek. V žádném jiném vyšetřovacím týmu nefunguje chemie mezi postavami tak uvěřitelně a vtipně jako mezi touto skotskou čeládkou. Z celé této série je zcela očividné, že britský zákon, zakazující detektivům nosit ve službě střelné zbraně, je nesmyslná hovadina.

kniha: Případ zmrzlých srdcí - Kennedy, Emma
trudoš | *** | před 460 dny

Fajn čtení, ale vysloveně určené dětem. Přestože Emma Kennedyová nešetří ztřeštěnými nápady a absurdními postavami, drobně selhává po stránce dějové. Tedy z pohledu dospělého, v rámci literatury pro mládež je to pravděpodobně právě tak akorát – nenáročné, potrefené, humorné, svižné. Jen zamrzí nepříliš rozsáhlý počet ilustrací, protože ty, co tu jsou, parádně příběh doplňují. Sylvain Marc jednoduše umí a knihu si člověk zamiluje už jen pro jeho práci.
Ale zpět k příběhu. Zápletka, jak už jsem naznačil, nepřekvapí a jste-li detektiv amatér, možná i trochu urazí, protože počítá s věkem maximálně devět let. Co naopak potěší, je autorčina fantazie, která román posouvá do úplně jiného žánru. Zároveň oceňuji, že se vyprávění nese v černohumorném odlehčení alá Snicketova Řada nešťastných příhod, takže se tu „vraždí“ na potkání. Decentně, žádný Simpsonovský čarodějnický speciál, ale pořád hojně. Členky spolku morálně uvědomělých a realitou neposkvrněných snad odpustí. Už jen pro tu legraci.

kniha: IQ - Ide, Joe
trudoš | ****1/2 | před 461 dny

IQ v sobě skutečně kloubí něco z díla Arthura C. Doyla a něco z atmosféry filmů Quentina Tarantina. Naštěstí nejde o lacině odbytou holmesiádu v moderních kulisách, ozvláštněnou pouze o černou kůži. Joe Ide kráčí vlastní cestou a to, co jeho román spojuje s Velkým detektivem, je pouze jeho úcta k němu. Příběh rozehrává s drsňáckou patinou devadesátých let, kdy nechybí stylové odlehčení ani sociální podkres a jakmile se přejde k zápletce samotné, už vás má nadobro zaháčkovaného. Pak už nezbývá než se bavit a naplno si užívat lesk a slávu raperské VIP komunity, kde si absurdní bohatství podává ruku s regulérní blbostí.
Vzhledem k tomu, že jde o úvodní román plánované série, je poměrně hodně prostoru věnováno minulosti hrdiny a to na úkor základního zločinu, který je tak překvapivě jednoduchý. O to víc se ale těším na další story plnou jiskrné dedukce (pardon, indukce), založené spíš na znalostech lidského uvažování, než na detailním zkoumání stop. Škoda té neproměněné nominace na Edgara.

kniha: Hlasy chaosu - Rosen, Leonard
trudoš | *** | před 464 dny

Kdyby se Leonard Rosen držel jedné dějové linie místo tří, mohla to být fajn detektivka. Obzvláště, kdyby zůstala u motivu konfrontace bosenského válečného zločince, to bych byl spokojen maximálně. Už jen z té syrové rozehrávky v úvodu běhá mráz po zádech. Snad jen ten pokus o polidštění dvounohé zrůdy si autor mohl odpustit, protože samoúčelné masakrování civilistů vždycky zůstane samoúčelným masakrováním civilistů, ať to obhájíte kolika chcete důvody. Ona vůbec celá ta tvůrčí tendence moralizovat a fňukat je víc než otravná, podobně jako poškrábaná gramofonová deska. Chvílemi se až člověk diví, kolik toho inspektor Henri Poincaré musí snést a kolik příbuzných ztratit v průběhu jednoho románu. Hlavně je to ale zbytečné, ta postava by se bez vší té tragiky klidně obešla a byl-li by stejný prostor věnován vyšetřování, mohli jsme se k výsledku dobrat o polovinu rychleji. Takže vlastně zklamání, silné momenty tu jsou, ale utopeny v bažině balastu, který není ničím jiným než balastem.

kniha: Bílá noc - Butcher, Jim
trudoš | ****1/2 | před 466 dny

Lepší díl než ty předchozí, především pro ucelenější detektivní zápletku a bez zbytečných zmatků kolem v podobě vedlejších linií. Včetně té s válkou s upíry, což je ovšem trochu škoda, protože boj údajně stále zuří, ale z dosavadních románů to moc znát není. Jiné motivy se naopak sympaticky vyhrocují, nebo rovnou uzavírají, ať už jde o tu se stříbrnou mincí a padlým andělem, nebo ta s bývalou láskou, se kterou se Harry učil na čaroděje. Ale jinak klasický Dresden – chvílemi komický ve své rytířskosti vůči ženám, jindy správně chlapácký při střetu s nepravostmi všeho druhu. Hlavně děj drží tentokrát víc pohromadě než dříve a i finále se skutečně velkolepě podařilo. Přitom jsem myslel, že jízdu na skeletu tyranosaura rexe už nemůže nic překonat. A ačkoli Jim Butcher opět vyprávění natahuje kde může, čte se to i po deváté pořád skvěle. Co mě však docela iritovalo, bylo absurdní vyhýbání se odpovědím ohledně Thomase a jeho práce, protože jediný účel, který to má, je jeden vtípek v závěru.

kniha: Výjimeční lidé - May, Peter
furunkl | ** | před 467 dny

Jako obdivovatel ostrovní trilogie jsem se natěšeně vrhl na další autorovu sérii. Jaké však bylo mé zklamání, když jsem zjistil, že se jedná o celkem podprůměrný, ničím vyjímečný, dobrodružný thriller s naprosto nesmyslným motivem záporáků. Nedoporučuji ztrácet čas s touto knihou. Další díly číst nebudu ani ze zvědavosti.

kniha: Spis Rosenherzová - Seghers, Jan
trudoš | ***1/2 | před 468 dny

Slušná detektivka, kterou autor na můj vkus jen zbytečně dlouho drží v rozjezdu. Jak zpočátku nabere vyprávění spád, konkrétního pátrání se člověk dočká až v druhé půlce románu, což vzhledem k tomu, že se jedná o čtvrtou knihu v sérii, je poměrně zvláštní. Zvláštní ve smyslu, že už snad není třeba seznamovat čtenáře s životní situací jednotlivých protagonistů. Stejně se to děje a pro mě to bylo únavné. Samoúčelně na mě působila i tragická událost v životě hlavního hrdiny, jež je zde v podstatě jen proto, abychom jej mohli co nejvíc politovat. Ovšem uznávám, že bez návaznosti předchozích románů, to právě takhle působit může, ačkoli původní záměr byl odlišný. S tím hrdinou je to celé ale vůbec divné, protože ústřední roli zde má mladičká novinářka Anna Buchwaldová, bez níž by se nic nikam nepohnulo a jež má na svědomí většinu zásadních zvratů. Přesto má Spis Rosenherzová kouzlo – nehraje si na víc než je, nekopíruje úspěšné trendy a působí poměrně realisticky. A to všechno se počítá.

kniha: Doomdorfova záhada - Post, Melville Davisson
Naias | ****1/2 | před 469 dny

Príbehy strýka Abnera majú zvláštnu, jedinečnú atmosféru, cítiť z nich príchuť anglickej detektívky, Divokého západu i otrokárskeho Ju­hu.

kniha: Červený zápisník - Packard, Frank L.
Naias | ** | před 469 dny

Súkromná mamutia organizácia rozsievajúca spravodlivosť, duchaprítomný hrdina bez bázne a hany, večne unikajúca kráska tajomná ako hrad v Karpatoch a diabolsky dômyselní zločinci bez svedomia, zato s cynickým úškrnom na perách. Všetko je tak šestákovo dramatické, až je to smiešne. A koniec tomu nasadil korunu. No, aspoň to má spád.

kniha: Malé neřesti - Parker, Robert B.
Lmslaver | **** | před 469 dny

Spenser chce odhalit pravdu o případu zavražděné studentky za každou cenu, ignoruje zastrašování, odolává výhrůžkám, čelí fyzickému nátlaku. Stojí ale za to očistit ze zločinu někoho, kdo ho nespáchal, i když je do morku kostí špatným člověkem? Pro Spensera jednoznačně ano, pro něj je na prvním místě spravedlnost a čestnost. Jako v mnoha knihách Roberta B. Parkera se i zde setkáváme s otázkami rasové diskriminace.

kniha: Právo nálezce - King, Stephen
Jana677 | **** | před 469 dny

Kingovy knihy kupuji automaticky, předem o nich nezjišťuji nic, proto jsem měla štěstí zůstat nenakopnuta do ohanbí užvaněnou anotací (ovšem četla jsem i horší, mnohem podrobnější). Mohla jsem si tedy s napětím užívat dvě linie vyprávění: v jedné jsem ve společnosti psychopata se zálibou v literatuře navštívila sedmdesátá léta, ve druhé jsem sledovala aktuálnější problémy puberťáka Petera, jak našel způsob k záchraně své rodiny… nebo k její zhoubě? Detektiv ve výslužbě Hodges a jeho parta se poprvé dostanou ke slovu až ve druhé třetině románu a jakkoliv souhlasím s trudošem, že by se bez nich děj mohl docela obejít, nevadili mi. Vlastně jsem se na setkání se starým ex-poldou a jeho trhlou zaměstnankyní/par­ťačkou/kamarád­kou Holly celkem těšila.
„Právo nálezce“ je drsné, obsahuje pár skutečně nepříjemných scén, ale mohlo by být i brutálnější (a působivější), autor je bohužel měkkýš a snaží se své čtenáře nerozrušit příliš. V závěru však zanechal háček do dalšího dílu série a zřejmě mu nedokážu odolávat dlouho.
Abych to shrnula: King nabídl standardní porci napětí, okořeněnou několika dobrými úvahami o literatuře, ničím výrazněji nepřekvapil, leč rozhodně tuto věrnou čtenářku nezklamal. 75%

kniha: Uteč, nebo nepřežiješ - Bale, Tom
trudoš | **** | před 470 dny

Strhující thriller s velmi emotivní zápletkou. Blízký mi přitom byl nejen motiv obyčejných lidí z předměstí, kteří se najednou ocitnou v hledáčku nekompromisních gangsterů, ale i boj o život uneseného novorozeněte, kdy jsou hrdinové schopni udělat prakticky cokoliv, aby jej zachránili. V tomhle ohledu Tom Bale skutečně vsadil na jistotu, takže po většinu vyprávění mě pevně držel za rodinné klenoty. Skvělé přitom je i chvilkové rozdělení děje na dvě linie, kdy otec jde po jedné stopě a matka po druhé, přičemž každý zvlášť se dostává do větších a větších problémů.
Jak je však tempo příběhu nastavené na nejvyšší míru, konec byl pro mě maličko přestřelený. Lépe řečeno, finální konfrontace je až příliš románová, než reálná, což moc nekoresponduje s předchozím vývojem událostí. Pravdou ale je, že autor vtipně udržuje čtenáře v tak hektickém presu, že tyhle drobnosti jednoduše neřeší. Pročež v důsledku spokojenost, o to víc, že jde o akční román, nesklouzávající od osidel láskobolných klišé.

kniha: Krycí jméno Pozítří - Folsom, Allan R.
trudoš | ***1/2 | před 472 dny

Zbytečně natažený děj a nepříliš autentické postavy, ale ta zápletka dámy a pánové, ta zápletka… Já prostě tyhle post nacistické konspirace miluji, o to víc, když jdou za ab absurdum v duchu Iron Sky. Allan R. Folsom sice výrazně nepřekračuje čáru klasického thrilleru, ale jakmile dojde na ústřední motiv, je to tam a je to paráda.
Nicméně i přes výborný rozjezd, který vtáhne do děje, má autor neřest ve formě příliš mnoha slov pro nepodstatnou omáčku. Přitom umí vymyslet nečekané zvraty, stejně jako rozehrát správně schizofrenní atmosféru, kdy nelze věřit ani svému odrazu v zrcadle. Naneštěstí vyprávění znepřehledňuje množství vedlejších postav, které průběžně umírají, takže člověk nikdy netuší, kdo je skutečně podstatný a kdo ne. Ovšem především rozsah se mi při zpětném pohledu zdál přepálený, protože ne veškerý vývoj událostí má vlastně smysl. Celek tak vytváří dojem na sebe volně navazujících nápadů, jež mají konkrétní cíl, ale cesta k němu je po logické stránce dosti vachrlatá.

kniha: Zapovězený chrám - Woodhead, Patrick
trudoš | *** | před 474 dny

Jako horolezecká dobrodružka velmi povedené, nicméně jako akční thriller poměrně průhledné. Zápletka nijak nevybočí ze zajetých kolejí a jediné, čím autor překvapí, je docela nekompromisní přístup k životnosti postav, což moc pěkně ilustruje poměry v himálajském prostředí.
Nejvíc mě bavil začátek, kdy dvojice lidských kamzíků šplhá po vrcholcích světa v místech, kam by normální člověk nikdy nezavítal. Tady je Patrick Woodhead pevně v kramflecích a dokáže čtenáře napínat na maximum. Jakmile se však konkretizuje dějová linie, začal jsem se trochu nudit, protože vyprávění najednou ztratí grády. Což o to, příběh se zamotává, jak jen může, jenže nepřekvapí ničím novým. Dost pravděpodobně za to u mě může hlavní hrdina, jehož jsem si jednoduše nebyl schopen za celých tři sta stran oblíbit. Problémy mladíka z bohaté rodiny, jehož koníčkem je neustále se pokoušet zabít pádem z výšky, to prostě není něco, s čím bych se dokázal ztotožnit. Ovšem v rámci subžánru byste asi marně hledali lepší knihu.

kniha: Nejskrytější přání - Whalen, Marybeth Mayhew
trudoš | ***1/2 | před 476 dny

Joanne Rowlingová (Prázdné místo) či Liane Moriarty (Manželovo tajemství) jsou bezesporu lepší spisovatelky než M. M. Whalenová, přesto si mě její Nejskrytější přání získalo, čistě pro své optimistické vyznění. Přitom se ale nedá říct, že by osudy hrdinů ze Sycamore Glen byly nějak růžové. Autorka zručně rozehrává romanci s tématem návratu do rodného města, přičemž v druhém plánu nenápadně odhaluje jedno sousedské tajemství za druhým. Čtenář si tak dělá hned zkraje závěry, které průběžně musí přehodnocovat s tím, jak souvislosti zaklapávají do sebe. Celek se pak nese v melancholické náladě končícího léta, kdy stahující se mračna podzimu věští neodvratný příchod konfliktu.
Má to svoje slabší místa, především stran absence napětí. Dějí se tu špatné věci, ale nedrásají na duši tak, jak by možná měly a už vůbec se s nimi nepracuje jako s nosnými motivy. Nad všechna má očekávání jsem však neměl chuť se po dočtení z deprese zabít, což pro mě byla po čase – v rámci subžánru – příjemná změna.

kniha: Ve světle nebo ve stínu - Block, Lawrence
trudoš | *** | před 478 dny

Spíš než plnohodnotnou antologii povídek připomíná kniha sbírku textů, jež autoři odevzdali po zhlédnutí výstavy obrazů Edwarda Hoppera, a ty pak byly následně přiloženy k průvodní brožuře. Protože jako doprovod k obrazům fungují povídky skvěle. Ale to je asi tak všechno.
Většina spisovatelů sice dovedně zachycuje atmosféru požadované malby i doby, bohužel málokdy se jim podařilo vložit do příběhu zápletku. Fungovalo to na mě jako pohádka bez morálního ponaučení. Protože odeberete-li textu obraz, přestane najednou fungovat, lépe řečeno začnete tápat nad tím, co chtěl básník vlastně říci. Najednou je to jen suché konstatování životní situace, která vás napadne, když se zahledíte na nějaké Hopperovo dílo, ale nic víc.
Jsou tu ovšem i světlé výjimky, které zvládly jedno s druhým, tedy zadání i kvalitní výsledek – Joe R. Lansdale, Craig Ferguson, Michael Connelly či Joyce Carol Oatesová. Celkově ale můj výsledný dojem z antologie valný není a obávám se, že zůstane knihovně navždy zapomenuta.

kniha: Blouznivec - Palmer, Daniel
trudoš | *** | před 480 dny

Povedená schizofrenická jízda, snad jen zbytečně natahovaná. Z tří set čtyřiceti stran se hrdina dvě stě šedesát jen veze na vlně událostí a člověk už trochu zatíná pěsti, aby se konečně postavil do defenzívy. O to spíš, že gradující události jasně volají po tom, že všechno je jinak, než se zdá, přičemž ústřední zvrat stále nepřichází a nepřichází. Přesto se autorovi úspěšně daří držet vyprávění v rovině napínavého thrilleru, jen tu koncepci mu vysloveně zazlívám, protože po dlouhém maratonu komplikací odbude finále na dvou desítkách stran.
Jak ovšem Daniel Palmer jakžtakž kočíruje zápletku, charaktery postav odflákl na plné čáře. Průhledné rozdělání rolí, naivní uvažování a kýčovité momenty shazují román na úroveň průměrného odpočinkového čtiva. Což na druhou stranu není zas tak špatná nálepka, máte-li chuť zabít čas něčím méně známým, co nepochází ze Skandinávie, nebo nekopíruje již jednou kopírované. Navíc nápady kolem výpočetní techniky byly zajímavé, alespoň pro laika jako jsem já.

kniha: Není jiných cest - Drescher, Alex
trudoš | ***1/2 | před 482 dny

Zbytečně dlouhé. Což je ve zkratce moje asi největší výtka k téhle jinak povedené fantasy kriminálce. I když Alex Drescher zápletkou příliš nepřekvapil, dějově mu vše šlape v mezích zákona a čtenářského vkusu. Jenže tam, kde si v povídkách vystačil s rozsahem právě tak akorát, román mu překvapivě nabobtnal v nedůležitých momentech, čistě jen proto, aby se mohly pomasakrovat další a další postavy. Čekal jsem trochu víc tvůrčí invence, když už se změnil literární útvar. Ale hlavně je to zatraceně promarněná šance. Ač se Drescher snaží, Žamboch ani Šlechta pořád ještě není.
S tím souvisí i jeho největší neřest ve formě závěrečného vyústění. Přijde mi, že řešit všechno uvolněním Yggreddových zakázaných schopností je po dvou knihách povídek už vážně drobet na pováženou. Co ovšem opětovně skvěle funguje, je poodhalování obchodních triků, právních berliček či politických intrik. Tady je autor ve svém živlu a je jen škoda, že to v příběhu nehraje významnější roli, než je obdoba pouhé omáčky.

kniha: Krvavý sen - Parker, Robert B.
Lmslaver | ****1/2 | před 483 dny

Robert B. Parker postavil svůj detektivní příběh s Philem Marlowem na základech jeho prvního případu (Hluboký spánek) a podařilo se mu dobře vystihnout Chandlerův styl i atmosféru doby.

kniha: Šachové figurky - May, Peter
trudoš | *** | před 485 dny

Vesnický román s parádní atmosférou tajemství, ale jako detektivka moc nic. Kdyby Peter May rozepsal své hrdiny jako bezděčné pátrače, neměl bych s tím zdaleka takový problém, jako když dělá kardinální přešlapy v rámci policejního vyšetřování. Jinak se ale rozehrává ta samá hra jako v předchozích románech, pouze se jinak rozestaví ústřední figury. Zločin tu pak je vlastně jen proto, aby bylo proč vytahovat kostlivce ze skříní, ovšem rozřešení zdaleka nehraje takovou roli, jako všechno to praní špinavého prádla a uvádění protagonistů do depresí. Jenže přiznám se, že tohle hraní na city potřetí ve stejné režii mě už skutečně nudilo. Kulisy perfektní, reálie by snad autentičtější být ani nemohly, jenže dějová gradace se táhne rychlostí hendikepovaného šneka, přičemž směr příběhu je čtenáři znám s velkým předstihem, protože už prostě zná autorovy finty. A ten místo toho, aby se pokusil překvapit něčím novým, sází na jistotu, že když to fungovalo dříve, není důvod, aby to nefungovalo opět.

kniha: Odvrácená strana konce - Connelly, Michael
Sirius | ***** | před 485 dny

Connelly patří k těm autorům, který bych mohl číst pořád. Takže vždycky když tu vyjde nějaká jeho kniha, tak jde všechno na druhou kolej a já prostě musím číst. A Odvrácená strana konce nezklamala. Od první stránky jsem se tetelil blahem, protože to strašně moc evokuje Chandlera (pracháč si najme soukromý očko, onoho posledního čestnýho rytíře, aby mu někoho našel) a z týhle lajny nevybočí ani ve chvíli, kdy do toho kápne trochu policejní procedurálky a druhý případ. Má to sice přes 400 stran, ale nechybí tomu spád a tah na bránu. A to i přes fakt, že tam nejsou žádný velký akční scény. Je dost fajn, že oproti jiným knížkám je to zase něco jinýho – hrabání se v minulosti a pátrání po dědici. A obejde se to bez vraždy. Téměř. A nejlepší je na tom samozřejmě Harry Bosch. Ve svým věku už by mohl sedět doma, luštit křížovky a užívat si důchodu. Místo toho dobrovolničí jako policajt a dělá soukromýho detektiva. A je pořád křižákem na svojí misi. Snad jen tak neodejde.

Neříkám, že to David Lagercrant udělal schválně, ale tohle už s původním Miléniem nemá moc společného. Nejde ani o to, že se oblíbení hrdinové proměnili v šablony akčních figurek, jako spíš o autorovu neschopnost rozehrát plnohodnotnou zápletku. Atraktivní motiv v podobě Registru dvojčat by tu sice byl, jenže s každou další stranou je cítit, že je do příběhu naroubován násilně a to na úkor absurdních myšlenkových dedukcí. Nehledě na to, že se vyprávění po celou dobu prakticky motá na místě, aby se o krok hnulo vždy padesátistránkovým odstupem. Přičemž linie s nebohou Fáriou je stejně nadbytečná, jako autorova tendence se tímto způsobem vyjadřovat k nezbedným islamistům. Nejvíc mi ale vadilo to, co se stalo z Lisbeth Salanderové. Sociopatická sympoška se proměnila v punkerskou mašinu bondovských rozměrů, která nejenže postrádá náboj, ale především duši.
Nakonec tím nejlepším pro mě byla zadní vrátka v závěru, slibující, že třeba ten další díl by snad konečně mohl přinést něco zajímavého.

kniha: Detektiv amatér - Orczy, Emma
Naias | ***** | před 487 dny

Termín lenošková (po slovensky asi pohovková) nie je správny, zdanie klame. Bola by to lenošková detektívka, keby detektívom nebol starec v kúte, ale jeho poslucháč. Ten totiž celú dobu neopustí miestnosť. Ale starec v kúte sa kvôli vyriešeniu záhad nacestuje až až. Chodí na súdne pojednávania, či už do Edinburghu alebo do Dublinu, obzerá si miesto činu, vypytuje sa svedkov, a potom celý príbeh aj riešením porozpráva v kaviarni svojmu nemenovanému poslucháčovi. Záhady majú stereotypný priebeh, stane sa zločin, polícia obviní jasného páchateľa a po nejakom čase – často pri súdnom pojednávaní – sa ukáže, že onen páchateľ má stopercentné alibi, o čom trestuhodne tupá polícia nemala ani tušenia. Pred rozuzlením každej poviedky je výzva adresovaná čitateľovi, aby sa pokúsil tajomnú záhadu vyriešiť. A ono sa to vážne dá. Takže vlastne to je lenošková detektívka – pre čitateľa, ktorý sa tak môže zahrať na detektíva, nepohnúc sa pritom z kresla. V príbehoch sa síce dajú nájsť logické chyby, identifikácia vražednej zbrane je dakedy viac než pochybná, natvrdlosť polície donebavolajúca (to je pri tomto druhu detektívok nutným predpokladom), no ja som si čítanie aj lúštenie ohromne užila a navyše záver poslednej poviedky je naozaj zaujímavý…

14567891011121314poslední (59)2332 příspěvků celkem