ocenění » Edgar » Nejlepší film

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

Nejlepší film

originální název: Best Motion Picture

1946

vítěz

  • Charles G. Booth
  • Charles G. Booth, Barre Lyndon, John Monks, Jr.: The House on 92nd St. (Twentieth Century Fox)
  • John Paxton: Murder, My Sweet (RKO)
1947

vítěz

1948

vítěz

  • John Paxton - Crossfire (RKO)
1949

vítěz

  • Call Northside 777 - Jerome Cady, Jay Dratler, Henry Hathaway, Leonard Hoffman, Otto Lang, Quentin Reynolds (Twentieth Century Fox)

nominace

  • Rope - Arthur Laurents (Transatlantic)
  • Sorry, Wrong Number - Lucille Fletcher (Paramount)
  • The Big Clock - Jonathan Latimer (Paramount)
1950

vítěz

  • The Window - Mel Dinelli, Cornell Woolrich (RKO)

nominace

  • Chicago Deadline - Warren Duff, Tiffany Thayer (Paramount)
  • Criss Cross - Daniel Fuchs (U-I)
  • The Scene of the Crime - Charles Schnee (MGM)
  • White Heat - Ivan Goff, Ben Roberts (Warner Bros.)
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965

vítěz

  • Henry Farrell, Lukas Heller - Hush, Hush, Sweet Charlotte

nominace

  • Harold Medford - Fate is the Hunter
  • William Rose, Tania Rose - It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
1966
1967
1968
1969
1970

vítěz

  • Costa Gavras, Jorge Semprun - Z

nominace

  • S. Lee Pogostin - Hard Contract
  • Stanley Niss - Pendulum
  • A.J. Russell - Stiletto
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982

vítěz

  • Cutter's Way (Cutterova cesta) - Jeffrey Alan Fiskin

nominace

  • Body Heat (Žár těla) - Lawrence Kasdan
  • Prince of the City (Pán velkoměsta) - Jay Presson Allen, Sidney Lumet
  • The Eye of the Needle (Oko jehly) - Stanley Mann
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990

vítěz

  • Daniel Waters - Heathers

nominace

  • Richard Price
  • Richard Price - Sea of Love
  • Woody Allen - Crimes and Misdemeanors
  • Richard Maibaum, Michael G. Wilson - Licence to Kill
  • Wesley Strick - True Believer
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001

vítěz

  • Traffic - Stephen Gaghan

nominace

  • Croupier - Paul Mayersberg
  • Erin Brockovich - Susannah Grant
  • Nurse Betty - James Flamberg, John C. Richards
  • Under Suspicion - W. Peter Ilif, Tom Provost
2002

vítěz

  • Memento - Christopher Nolan

nominace

  • Gosford Park - Julian Fellowes
  • Mulholland Drive - David Lynch
  • Series 7: The Contenders - Daniel Minahan
  • The Man Who Wasn't There - Ethan Coen, Joel Coen
2003

vítěz

  • Chicago - Bill Condon (Miramax)

nominace

  • Catch Me If You Can - Jeff Nathanson (Dreamworks Pictures)
  • Gangs of New York - Jay Cocks, Kenneth Lonergan, Steve Zaillian (Miramax)
  • Insomnia - Hilary Seitz (Warner Bros.)
  • Road to Perdition - David Self (Dreamworks Pictures)
2004

vítěz

  • Steve Knight - Dirty Pretty Things

nominace

  • David Levien
  • Matthew Chapman, Rick Cleveland, Brian Koppelman, David Levien - Runaway Jury
  • Patty Jenkins - Monster
  • Brian Helgeland - Mystic River
  • Frank Hannah, Wayne Kramer - The Cooler
2005

vítěz

  • Jean-Pierre Jeunet - A Very Long Engagement

nominace

  • Stuart Beattie - Collateral
  • Francesca Marciano - I'm Not Scared
  • Joshua Marston - Maria Full of Grace
  • Tony Gilroy - The Bourne Supremacy
2006

vítěz

  • Stephen Gaghan - Syriana

nominace

  • Josh Olson - A History of Violence
  • Paul Haggis, Bobby Moresco - Crash
  • Woody Allen - Match Point
  • Robert Benton, Richard Russo - The Ice Harvest
2007

vítěz

  • William Monahan - The Departed

nominace

  • Paul Haggis, Neal Purvis, Robert Wade - Casino Royale
  • David Arata, Alfonso Cuarón, Mark Fergus, Hawk Ostby, Timothy J. Sexton - Children of Men
  • Patrick Marber - Notes on a Scandal
  • Eric Roth - The Good Shepherd
2008

vítěz

  • Tony Gilroy - Michael Clayton

nominace

  • Steve Knight - Eastern Promises
  • Ethan Coen, Joel Coen - No Country for Old Men
  • Scott Frank - The Lookout
  • James Vanderbilt - Zodiac
2009

vítěz

  • Martin McDonagh - In Bruges

nominace

  • Ethan Coen, Joel Coen - Burn After Reading
  • Guillaume Canet, Phillipe Lefevbre - Tell No One
  • Dick Clement, Ian La Frenais - The Bank Job
  • Brad Anderson - Transsiberian