ocenění » Edgar » Nejlepší románová prvotina

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

Nejlepší románová prvotina

originální název: Best First Novel

1946

vítěz

  • Julius Fast - Watchful at Night
1947

vítěz

1948

vítěz

1949

vítěz

  • Mildred Davis - The Room Upstairs

nominace

  • Richard Ellington - Shoot the Works
  • Herbert Brean - Wilders Walk Away
1950

vítěz

nominace

  • Bart Spicer - The Dark Light
  • Geoffrey Holiday Hall - The End is Known
  • Evelyn Piper - The Innocent
  • G.G. Lobell, N.D. Lobell - The Shadow and the Blot
  • William Krasner - Walk the Dark Streets
1951

vítěz

nominace

1952

vítěz

  • Mary McMullen - Strangle Hold

nominace

  • Lee Herrington - Carry My Coffin Slowly
  • Thurston Scott - Cure it with Honey
  • David William Meredith - The Christmas Card Murders
  • Robert B. Sinclair - The Eleventh Hour
1953

vítěz

nominace

  • Peggy Bacon - The Inward Eye
1954

vítěz

1955

vítěz

1956

vítěz

  • Lane Kauffman - The Perfectionist

nominace

  • Harold R. Daniels
  • Harold R. Daniels - In His Blood
  • Fred Levon - Much Ado About Murder
1957

vítěz

  • Donald McNutt Douglass - Rebecca's Pride
1958

vítěz

  • William Rawle Weeks - Knock and Wait a While

nominace

  • Warren Carrier - Bay of the Damned
  • James Cross - Root of Evil
1959

vítěz

  • Richard Martin Stern - The Bright Road to Fear

nominace

  • Frances Duncombe - Death of a Spinster
  • Harry Olesker - Now Will You Try for Murder?
  • Edgar J. Bohle - The Man Who Disappeared
1960

vítěz

nominace

  • Mary O. Rank - A Dream of Falling
1961

vítěz

  • John Holbrooke Vance - The Man in the Cage

nominace

  • Donald E. Westlake
  • Dell Shannon
  • Donald E. Westlake - The Mercenaries
  • Dell Shannon - Case Pending
  • David McCarthy - The Killing at Big Tree
  • William Johnston - The Marriage Cage
1962

vítěz

  • Suzanne Blanc - The Green Stone

nominace

  • Bréni James
  • Bréni James - Night of the Kill
  • Olivia Dwight - Close His Eyes
  • Malcolm Braly - Felony Tank
  • Winfred Van Atta - Shock Treatment
  • Alex Gordons- The Cipher
1963

vítěz

nominace

  • Daniel Broun - Counterweight
  • Richard Unekis - The Chase
1964

vítěz

  • Cornelius Hirschberg - Florentine Finish

nominace

  • James Michael Ullman
  • James M. Ullman - The Neon Haystack
  • Frances Rickett - The Prowler
  • H. Fagyas - The Fifth Woman
1965

vítěz

nominace

  • Amanda Cross
  • Amanda Cross - In the Last Analysis
  • Rubin Weber - The Gravemaker's House
1966

vítěz

nominace

  • Vincent McConnor
  • Vincent McConnor - The French Doll
  • Alexandra Roudybush - Before the Ball Was Over
  • Jack D. Hunter - The Expendable Spy
1967

vítěz

nominace

  • George Lanning - The Pedestal
  • Babs Deal - Fancy's Knell
  • Robert S. Elegant - A Kind of Treason
1968

vítěz

nominace

  • James Dawson - Hell Gate
  • P.E.H. Dunston - Mortissimo
  • John Redgate - The Killing Season
  • Charles Early - The Tigers Are Hungry
1969

vítěz

  • Dorothy Uhnak - The Bait
  • E. Richard Johnson - Silver Street

nominace

  • Lawrence Kamarck - The Dinosaur
1970

vítěz

nominace

  • Myrick Land - Quicksand
  • Naomi Hintze - You'll Like My Mother
1971

vítěz

nominace

1972

vítěz

nominace

1973

vítěz

  • R.H. Shimer - Squaw Point

nominace

  • Leonard, Frank - Schránka 100   70% / 2
  • Arthur Goldstein - A Person Shouldn't Die Like That
  • Frank Leonard - Box 100
  • William H. Hallahan - The Dead of Winter
  • Thomas A. Roberts - The Heart of the Dog
1974

vítěz

nominace

  • Clarence Jackson - Kicked to Death by a Camel
  • Michael Wolfe - Man on a String
  • Justin Scott - Many Happy Returns
  • Charles Larson - Someone's Death
1975

vítěz

  • Gregory McDonald - Fletch

nominace

  • Nicholas Meyer
  • Nicholas Meyer - Target Practice
  • Brown Meggs - Saturday Games
  • Vern E. Smith - The Jones Man
  • Dominic Koski a Virgil Scott - The Kreutzman Formula
1976

vítěz

nominace

  • Thomas Klop - Harmattan
  • Lynn Meyer - Paperback Thriller
  • A.J. Russell - The Devalino Caper
  • Max Crawford - Waltz Across Texas
1977

vítěz

nominace

  • Janice Law
  • Alan Furst
  • Janice Law - The Big Pay-Off
  • Alan Furst - Your Day in the Barrel
  • Marie R. Reno - Final Proof
  • Steve Knickmeyer - Straight
1978

vítěz

  • Robert Ross - A French Finish

nominace

  • Charles A. Goodrum - Dewey Decimated
  • Bob Randall - The Fan
1979

vítěz

nominace

1980

vítěz

  • Richard North Patterson - The Lasko Tangent

nominace

  • John Logue - Follow the Leader
  • Peter Heath Fine - Night Trains
1981

vítěz

  • K. Nolte Smith - The Watcher

nominace

  • David Carkeet - Double Negative
  • Susanne Jaffe - The Other Ann Fletcher
  • Oliver Banks - The Rembrandt Panel
  • Betsy Aswald - Winds of the Old Days
1982

vítěz

nominace

1983

vítěz

nominace

1984

vítěz

  • Will Harriss - The Bay Psalm Book Murder

nominace

  • Andrew Taylor
  • Carolyn Wheat
  • Andrew Taylor - Caroline Minuscule
  • Carolyn Wheat - Dead Man's Thoughts
  • Mark Schorr - Red Diamond, Private Eye
  • Herbert Resnicow - The Gold Solution
1985

vítěz

  • R.D. Rosen - Strike Three, You're Dead

nominace

  • Jane Haddam
  • Orania Papazoglou - Sweet, Savage Death
  • Jack Early - A Creative Kind of Killer
  • Doug Hornig - Foul Shot
  • Alison Smith - Someone Else's Grave
1986

vítěz

nominace

  • Dick Lochte
  • Daniel Stashower
  • Dick Lochte - Sleeping Dog
  • Daniel Stashower - The Adventure of the Ectoplasmic Man
  • Tony Fennelly - The Glory Hole Murders
1987

vítěz

  • Larry Beinhart - No One Rides for Free

nominace

  • Mike Lupica - Dead Air
  • Joseph Koenig - Floater
  • Gary Devon - Lost
  • Richard Hyer - Riceburner
1988

vítěz

  • Deidre S. Laiken - Death Among Strangers

nominace

  • Parnell Hall
  • Parnell Hall - Detective
  • John Lantigua - Heat Lightning
  • Dallas Murphy - Lover Man
  • Domenic Stansberry - The Spoiler
1989

vítěz

  • David Stout - Carolina Skeletons

nominace

1990

vítěz

  • Susan Wolfe - The Last Billable Hour

nominace

  • Melodie Johnson Howe
  • Melodie Johnson Howe - The Mother Shadow
  • Bruce Zimmerman - Blood Under the Bridge
  • Barry Berg - Hide and Seek
  • Susan Taylor Chehak - The Story of Annie D.
1991

vítěz

nominace

1992

vítěz

  • Peter Blauner - Slow Motion Riot

nominace

  • Don Winslow
  • Terence Faherty
  • Don Winslow - A Cool Breeze in the Underground
  • Terence Faherty - Deadstick
  • Marcy Heidish - Deadline
  • Mary Willis Walker - Zero at the Bone
1993

vítěz

nominace

  • Craig Smith - Ladystinger
  • Christine Andreae - Trail of Murder
  • Jane Stanton Hitchcock - Trick of the Eye
1994

vítěz

nominace

  • Frost, Mark - Seznam sedmi   83% / 3
  • David Rosenbaum - Zaddik
  • Darian North - Criminal Seduction
  • Manuel Ramos - The Ballad of Rocky Ruiz
1995

vítěz

nominace

1996

vítěz

  • David Housewright - Penance

nominace

  • David J. Walker - Fixed in His Folly
  • Martha C. Lawrence - Murder in Scorpio
  • Allan Pedrazas - The Harry Chronicles
  • Kevin Allman - Tight Shot
1997

vítěz

  • John Morgan Wilson - Simple Justice

nominace

  • Michael White - A Brother's Blood
  • Charles Todd - A Test of Wills
  • Margaret Moseley - Bonita Faye
  • Sharon Kay Penman - The Queen's Man
1998

vítěz

nominace

  • K.j.a. Wishnia - 23 Shades of Black
  • Suzanne Berne - A Crime in the Neighborhood
  • Philip Reed - Bird Dog
  • Lisa See - Flower Net
1999

vítěz

nominace

  • Christopher Reich
  • Christopher Reich - Numbered Account
  • D.R. Schanker - A Criminal Appeal
  • Jen Sacks - Nice
  • Ira Genberg - Reckless Homicide
2000

vítěz

nominace

2001

vítěz

nominace

2002

vítěz

  • David Ellis - Line of Vision

nominace

2003

vítěz

nominace

  • David Rosenfelt
  • David Rosenfelt - Open and Shut
  • Ben Rehder - Buck Fever
  • Kam Majd - High Wire
  • Stephen J. Clark - Southern Latitudes
2004

vítěz

  • Rebecca Pawel - Death of a Nationalist

nominace

  • Olen Steinhauer
  • Olen Steinhauer - The Bridge of Sighs
  • Martha Conway - 12 Bliss Street
  • James Hime - Night of the Dance
  • Robert Heilbrun - Offer of Proof
2005

vítěz

  • Don Lee - Country of Origin

nominace

2006

vítěz

  • Theresa Schwegel - Officer Down

nominace

2007

vítěz

nominace

2008

vítěz

nominace

  • Craig McDonald - Head Games
  • Gordon Campbell - Missing Witness
  • Derek Nikitas - Pyres
  • Christopher Goffard - Snitch Jacket
2009

vítěz

  • Francie Lin - The Foreigner

nominace

2010

vítěz

nominace

  • Sophie Littlefield - A Bad Day for Sorry
  • Attica Locke - Black Water Rising
  • Bryan Gruley - Starvation Lake
  • David Cristofano - The Girl She Used to Be
  • Heather Gudenkauf - The Weight of Silence
2011

vítěz

  • Bruce DeSilva - Rogue Island

nominace

2012

vítěz

  • Lori Roy - Bent Road

nominace

2013

vítěz

nominace

2014

vítěz

nominace

2015

vítěz

  • Dry Bones in the Valley by Tom Bouman (W.W. Norton)

nominace

  • Invisible City by Julia Dahl (Minotaur Books)
  • The Life We Bury by Allen Eskens (Prometheus Books – Seventh Street Books)
  • Bad Country by C.B. McKenzie (Minotaur Books – A Thomas Dunne Book)
  • Shovel Ready by Adam Sternbergh (Crown Publishers)
  • Murder at the Brightwell by Ashley Weaver (Minotaur Books – A Thomas Dunne Book)
2016

vítěz

nominace

2017

vítěz

  • Flynn Berry - Under the Harrow

nominace

  • Ide, Joe - IQ   90% / 1
  • Bill Beverly - Dodgers
  • Nicholas Petrie - The Drifter
  • Lili Wright - Dancing with the Tiger
  • Heather Young - The Lost Girls
2018

vítěz

  • She Rides Shotgun by Jordan Harper (HarperCollins — Ecco)

nominace

  • Li, Winnie M. - Temná kapitola
  • Lola by Melissa Scrivner Love (Penguin Random House — Crown)
  • Tornado Weather by Deborah E. Kennedy (Macmillan — Flatiron Books)
  • Idaho by Emily Ruskovich (Random House)