ocenění » Edgar » Nejlepší román

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

Nejlepší román

originální název: Best Novel

1954

vítěz

  • Charlotte Jay - Beat Not the Bones
1955

vítěz

1956

vítěz

nominace

1957

vítěz

nominace

  • Margot Bennett - The Man Who Didnt Fly
1958

vítěz

nominace

1959

vítěz

nominace

  • Dorothy Salisbury Davis
  • Dorothy Salisbury Davis, A Gentleman Called
  • David Alexander, The Madhouse in Washington Square
  • Lee Blackstock, The Woman in the Woods
1960

vítěz

nominace

1961

vítěz

nominace

  • Geoffrey Household
  • Geoffrey Household, Watcher in the Shadows
  • Peter Curtis, The Devil's Own
  • Herbert Brean, The Traces of Brillhart
1962

vítěz

nominace

1963

vítěz

nominace

1964

vítěz

nominace

1965

vítěz

nominace

1966

vítěz

  • Adam Hall - The Quiller Memorandum

nominace

1967

vítěz

nominace

1968

vítěz

nominace

1969

vítěz

nominace

1970

vítěz

nominace

1971

vítěz

nominace

1972

vítěz

nominace

1973

vítěz

  • Warren Kiefer, The Lingala Code

nominace

1974

vítěz

nominace

1975

vítěz

  • Jon Cleary, Peter's Pence

nominace

  • Andrew Garve
  • Francis Clifford
  • Andrew Garve - The Lester Affair
  • Francis Clifford - Goodbye and Amen
  • Malcolm Bosse, The Man Who Loved Zoos
  • Paul Erdman, The Silver Bears
1976

vítěz

nominace

1977

vítěz

nominace

  • Gerald Seymour
  • Trevanian
  • Richard Neely, A Madness of the Heart
  • Thomas Gifford, The Cavanaugh Quest
  • Gerald Seymour, The Glory Boys
  • Trevanian, The Main
1978

vítěz

  • William Hallahan, Catch Me: Kill Me

nominace

1979

vítěz

nominace

  • Tony Hillerman
  • Ruth Rendell
  • Ruth Rendell, A Sleeping Life
  • Tony Hillerman, Listening Woman
  • Jack S. Scott, The Shallow Grave
  • John Godey, The Snake
1980

vítěz

  • Arthur Maling, The Rheingold Route

nominace

1981

vítěz

nominace

1982

vítěz

nominace

1983

vítěz

  • Rick Boyer - Billingsgate Shoal

nominace

1984

vítěz

nominace

1985

vítěz

nominace

  • Michael Gilbert
  • Barbara M. Gill
  • William Pearson - Chessplayer
  • Jane Langton - Emily Dickinson is Dead
  • Michael Gilbert - The Black Seraphim
  • B.M. Gill - The Twelfth Juror
1986

vítěz

  • L.R. Wright - The Suspect

nominace

1987

vítěz

nominace

1988

vítěz

nominace

1989

vítěz

nominace

1990

vítěz

nominace

  • Andrew Coburn
  • Andrew Coburn - Goldilocks
  • Frances Fyfield - A Question of Guilt
  • Bartholomew Gill - Death of a Joyce Scholar
  • Eugene Izzi - The Booster
1991

vítěz

  • Julie Smith - New Orleans Mourning

nominace

1992

vítěz

nominace

1993

vítěz

nominace

1994

vítěz

nominace

1995

nominace

1996

vítěz

nominace

1997

vítěz

nominace

1998

vítěz

nominace

1999

nominace

2000

vítěz

nominace

2001

vítěz

nominace

2002

vítěz

nominace

2003

vítěz

nominace

2004

vítěz

nominace

2005

vítěz

nominace

  • Chris Mooney
  • Rhys Bowen
  • Laura Lippman
  • Chris Mooney - Remembering Sarah
  • Rhys Bowen - Evan's Gate
  • Laura Lippman - By a Spiders Thread
  • Julia Spencer-Fleming - Out of the Deep I Cry
2006

vítěz

nominace

2007

vítěz

nominace

2008

vítěz

nominace

2009

vítěz

nominace

2010

vítěz

nominace

  • Nesbø, Jo - Nemesis   87% / 22
  • Charlie Huston
  • Charlie Huston - Mystic Arts of Erasing All Signs of Death
  • Tim Gautreaux - The Missing
  • Kathleen George - The Odds
  • Malla Nunn - A Beautiful Place to Die
2011

vítěz

nominace

2012

vítěz

nominace

2013

vítěz

nominace

2014

vítěz

  • Ordinary Grace by William Kent Krueger (Simon & Schuster – Atria Books)

nominace

2015

vítěz

nominace

2016

vítěz

  • Lori Roy - Let Me Die in His Footsteps

nominace

2017

vítěz

nominace

  • Alafair Burke
  • Lyndsay Faye
  • Alafair Burke - The Ex
  • Lyndsay Faye - Jane Steele
  • Reed Farrel Coleman - Where It Hurts
  • Alison Gaylin - What Remains of Me
2018

vítěz

  • Bluebird, Bluebird by Attica Locke (Hachette Book Group - Little, Brown & Co./Mulholland Books)

nominace

  • Philip Kerr
  • Prussian Blue by Philip Kerr (Penguin Random House — Marian Wood Books/Putnam)
  • A Rising Man by Abir Mukherjee (Pegasus Books)
  • The Twelve Lives of Samuel Hawley by Hannah Tinti (Penguin Random House — The Dial Press)
  • The Dime by Kathleen Kent (Hachette Book Group - Little, Brown & Co./Mulholland Books)
2019

vítěz

nominace

  • Victor Methos
  • Catherine Ryan Howard
  • Victor Methos - A Gambler's Jury
  • Catherine Ryan Howard - The Liar's Girl
  • Mike Lawson - House Witness
  • Lawrence Osborne - Only to Sleep
  • Deanna Raybourn - A Treacherous Curse
2020

vítěz

nominace

  • Michael Robotham
  • Michael Robotham - Good Girl, Bad Girl
  • Barbara Bourland - Fake Like Me
  • Peter Heller - The River
  • Abir Mukherjee - Smoke and Ashes