ocenění » Edgar » 2001

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

další rok - 2002předchozí rok - 2000

2001

ročník: 56

Nejlepší román

vítěz

nominace

Nejlepší povídka

vítěz

nominace

Nejlepší románová prvotina

vítěz

nominace

Nejlepší původní brožované vydání

vítěz

  • Mark Graham - The Black Maria

nominace

  • Eric Wright
  • Eric Wright - The Kidnapping of Rosie Dawn
  • Chassie West - Killing Kin
  • Victoria Thompson - Murder on St. Mark's Place
  • Sally S. Wright - Pursuit and Persuasion
Nejlepší kniha pro mládež
Nejlepší kniha pro děti

vítěz

  • Frances O'Roark Dowell - Dovey Coe

nominace

  • Barbara Brooks Wallace - Ghosts in the Gallery
  • Wendelin Van Draanen - Sammy Keyes and the Curse of Mustache Mary
  • Kathleen Ernst - Trouble at Fort La Pointe
  • Harriette Gillem Robinet - Walking to the Bus Rider Blues
Nejlepší kritická / životopisná kniha

vítěz

  • Ethan Lewis, Robert Kuhn McGregor - Conundrums for the Long Week-End

nominace

  • Martin Booth - The Doctor & The Detective: A Biography of Sir Arthur Conan Doyle
  • Hugh Merrill - The Red-Hot Typewriter: The Life & Times of John D. Macdonald
  • Martha Hailey Dubose, Margaret Caldwell Thomas - Women of Mystery: The Lives & Works of Notable Women Crime Novelists
Zvláštní cena
Nejlepší literatura faktu

vítěz

  • Dick Lehr, Gerard O'Neill - Black Mass: The Irish Mob, The FBI, & A Devil's Deal

nominace

  • Anthony Bruno
  • Joshua Armstrong, Anthony Bruno - The Seekers: A Bounty Hunter's Story
  • Don Foster - Author Unknown: On the Trail of Anonymous
  • John Evangelist Walsh - Moonlight: Abraham Lincoln & The Almanac Trial
  • Jeanne Boylan - Portraits of Guilt: The Woman Who Profiles the Faces of America's Deadliest Criminals
Nejlepší film

vítěz

  • Traffic - Stephen Gaghan

nominace

  • Croupier - Paul Mayersberg
  • Erin Brockovich - Susannah Grant
  • Nurse Betty - James Flamberg, John C. Richards
  • Under Suspicion - W. Peter Ilif, Tom Provost
Nejlepší televizní film nebo minisérie
Nejlepší epizoda televizního seriálu

vítěz

  • Limitations - Michael R. Perry, NBC (seriál: Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti - Law & Order: Special Victims Unit (SVU))

nominace

  • Matt Witten
  • Matt Witten
  • Endurance - Matt Witten, NBC (seriál: Law & Order)
  • Black, White & Blue - Lynne Litt, Richard Sweren, Matt Witten, NBC (seriál: Law & Order)
  • Remorse - Michael R. Perry, NBC (seriál: Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti - Law & Order: Special Victims Unit (SVU))