ocenění » Edgar » 2002

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

další rok - 2003předchozí rok - 2001

2002

ročník: 57

Nejlepší román

vítěz

nominace

Nejlepší povídka

vítěz

nominace

Nejlepší románová prvotina

vítěz

  • David Ellis - Line of Vision

nominace

Nejlepší původní brožované vydání

vítěz

  • Daniel Chavarria - Adios Muchachos

nominace

Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

  • Tim Wynne-Jones - The Boy in the Burning House

nominace

  • Marcus Sedgwick - Witch Hill
  • John C. Ford - The Morgue and Me
  • Joyce McDonald - Shades of Simon Gray
  • Harriet K. Feder - Death on Sacred Ground
  • Elizabeth Chandler - Dark Secrets Don't Tell
Nejlepší kniha pro děti

vítěz

  • Lillian Eige - Dangling

nominace

  • Paul Shipton
  • Drsnej brouk   60% / 1
  • Paul Shipton - Bug Muldoon
  • Peni R. Griffin - Ghost Sitter
  • Barbara Ware Holmes - Following Fake Man
  • Elaine Marie Alphin - Ghost Soldier
Nejlepší kritická / životopisná kniha

vítěz

  • Dawn B. Sova - Edgar Allan Poe: A to Z

nominace

  • Max Allan Collins
  • Max Allan Collins - The History of Mystery
  • Jeffrey Marks - Who Was That Lady?
  • Jo Hammett - Dashiell Hammett: A Daughter Remembers
  • Richard Layman, Julie M Rivett - Selected Letters of Dashiell Hammett: 1921-1960
  • Michael J. Hayde - My Name's Friday
Zvláštní cena

vítěz

  • Blake Edwards
Nejlepší literatura faktu

vítěz

  • Kent Walker - Son of a Grifter

nominace

  • Jonathan H. Pincus M.D. - Base Instincts: What Makes a Killer Kill?
  • Roy Hazelwood, Stephen G. Michaud - Violence, Homicide and the Criminal Mind
  • Joe Jackson - Fugitive's Search for Justice in the Vanishing West
  • James Neff - The Wrong Man: The Final Verdict in the Dr. Sam Sheppard Murder Case
Nejlepší film

vítěz

  • Memento - Christopher Nolan

nominace

  • Gosford Park - Julian Fellowes
  • Mulholland Drive - David Lynch
  • Series 7: The Contenders - Daniel Minahan
  • The Man Who Wasn't There - Ethan Coen, Joel Coen
Nejlepší televizní film nebo minisérie

vítěz

  • The Sins - William Ivory (BBC America)

nominace

  • Final Jeopardy - Adam Greenman (Sanitsky Company)
  • Steve Martini's The Judge - Christopher Lofton (Jaffe/Braunstein Films)
  • The Killing Yard - Benita Garvin (Showtime)
  • Things Behind the Sun - Alison Anders, Kurt Voss (Showtime)
Nejlepší epizoda televizního seriálu

vítěz

  • The Pine Barrens - Tim Van Patten, Terence Winter, HBO (seriál: Rodina Sopránů - The Sopranos)

nominace

  • Countdown - Dawn Denoon, Lisa Marie Petersen, NBC (seriál: Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti - Law & Order: Special Victims Unit (SVU))
  • Johnny Got His Gold - Steven Bochco, Bill Clark, Nicholas Wootton, ABC (seriál: Policie - New York - NYPD Blue)
  • Killing Time - Peter Blake, David E. Kelley, Lukas Reiter, Jonathan Shapiro, ABC (seriál: Advokáti - The Practice)
  • Prisoner's Base Part 2 - Lee Goldberg, William Rabkin, A & E (seriál: Detektiv Nero Wolfe - Nero Wolfe)