ocenění » Edgar » 2003

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

další rok - 2004předchozí rok - 2002

2003

ročník: 58

Nejlepší román

vítěz

nominace

Nejlepší povídka

vítěz

  • Raymond Steiber - Mexican Gatsby

nominace

Nejlepší románová prvotina

vítěz

nominace

  • David Rosenfelt
  • David Rosenfelt - Open and Shut
  • Ben Rehder - Buck Fever
  • Kam Majd - High Wire
  • Stephen J. Clark - Southern Latitudes
Nejlepší původní brožované vydání

vítěz

nominace

Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

  • Daniel Parker - The Wessex Papers, Vols. 1-3

nominace

  • Nan Willard Cappo - Cheating Lessons
  • Mark Delaney - Hit and Run
  • Jenny Carroll - Safe House
  • Marianna Heusler - The Night the Penningtons Vanished
Nejlepší kniha pro děti

vítěz

  • Helen Ericson - Harriet Spies Again

nominace

  • Eileen Heyes - O'Dwyer & Grady: Starring in Acting Innocent
  • Patricia Curtis Pfitsch - Riding the Flume
  • Wendelin Van Draanen - Sammy Keyes and the Search for Snake Eye
  • George McClements - The Case of the Greedy Granny: Jake Gander, Storyville Detective
Nejlepší kritická / životopisná kniha

vítěz

  • Mike Ashley
  • Mike Ashley - Mammoth Encyclopedia of Modern Crime Fiction

nominace

  • Peter Haining
  • Peter Haining - Classic Era of Crime Fiction
  • Thomas Leitch - Crime Films
  • Eddie Muller - Art of Noir
Nejlepší divadelní hra

vítěz

nominace

  • Derek Nguyen - Monster
  • Jay Kensinger, Paul Levinson, Mark Shanahan - The Chronology Protection Case
  • Anthony Dodge, Marcia Milgrom Dodge - The West End Horror
Zvláštní cena

vítěz

  • Dick Wolf
Nejlepší literatura faktu

vítěz

nominace

  • Albert Borowitz - Blood & Ink: International Guide to Fact-Based Crime Literature
  • James Ruddick - Death at the Priory: Sex, Love and Murder in Victorian England
  • Douglas Century a Rick Cowan - Takedown: The Fall of the Last Mafia Empire
  • John Taylor - The Count and the Confession
Nejlepší film

vítěz

  • Chicago - Bill Condon (Miramax)

nominace

  • Catch Me If You Can - Jeff Nathanson (Dreamworks Pictures)
  • Gangs of New York - Jay Cocks, Kenneth Lonergan, Steve Zaillian (Miramax)
  • Insomnia - Hilary Seitz (Warner Bros.)
  • Road to Perdition - David Self (Dreamworks Pictures)
Nejlepší epizoda televizního seriálu

vítěz

  • Waste - Dawn Denoon, Lisa Marie Petersen, NBC/Universal Television (seriál: Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti - Law & Order: Special Victims Unit (SVU))

nominace

  • Ho Down - Bill Clark, Nicholas Wootton, ABC Television, Stephen Bocho Productions (seriál: Policie - New York - NYPD Blue)
  • Mr. Monk Takes A Vacation - Hy Conrad, OCPI Productions, USA and NBC (seriál: Monk)
  • The Target - Ed Burns, David Simon, HBO
  • Tuxedo Hill - Rene Balcer, NBC/Universal Television (seriál: Law & Order: Criminal Intent)