ocenění » Edgar » 2004

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

další rok - 2005předchozí rok - 2003

2004

ročník: 59

Nejlepší román

vítěz

nominace

Nejlepší povídka

vítěz

nominace

  • Kristine Kathryn Rusch
  • Jeff Abbott
  • Kristine Kathryn Rusch - Cowboy Grace
  • Jeff Abbott - Bet on Red
  • David Edgerley Gates - Aces and Eights
  • Shelley Costa - Black Heart & Cabin Girl
Nejlepší románová prvotina

vítěz

  • Rebecca Pawel - Death of a Nationalist

nominace

  • Olen Steinhauer
  • Olen Steinhauer - The Bridge of Sighs
  • Martha Conway - 12 Bliss Street
  • James Hime - Night of the Dance
  • Robert Heilbrun - Offer of Proof
Nejlepší původní brožované vydání

vítěz

  • Sylvia Maultash Warsh - Find Me Again

nominace

  • Jeff Abbott
  • Christopher Hyde
  • Jeff Abbott - Cut and Run
  • Christopher Hyde - Wisdom of the Bones
  • Nina Revoyr - Southland
  • Joel Goldman - The Last Witness
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

  • Graham McNamee - Acceleration

nominace

  • Chris Priestly - Death and the Arrow
  • Bridget Crowley - Feast of Fools
  • Janet Anderson - The Last Treasure
  • Libby Sternberg - Uncovering Sadie's Secrets
Nejlepší kniha pro děti

vítěz

  • Phyllis Reynolds Naylor - Bernie Magruder & the Bats in the Belfry

nominace

  • Arthur Slade - Dust
  • Laura Ruby - Lily's Ghosts
  • Wendelin Van Draanen - Sammy Keyes and the Art of Deception
  • Bruce Hale - The Malted Falcon
Nejlepší kritická / životopisná kniha

vítěz

  • Andrew Wilson
  • Andrew Wilson - Beautiful Shadow: A Life of Patricia Highsmith

nominace

  • Elizabeth Peters
  • Elizabeth Peters, Kristen Whitbread - Amelia Peabody's Egypt: A Compendium
  • Patrick McGilligan - Alfred Hitchcock: A Life in Darkness and Light
  • Colleen Barnett - Mystery Women, Volume 3
  • Leroy Lad Panek - The American Police Novel: A History
Zvláštní cena

vítěz

  • Home Box Office (HBO)
Nejlepší literatura faktu

vítěz

  • Erik Larson - The Devil in the White City

nominace

  • Steve Oney - And The Dead Shall Rise: The Murder of Mary Phagan & the Lynching of Leo Frank
  • Steve Hodel - Black Dahlia Avenger - The True Story
  • Dick Lehr, Mitchell Zuckoff - Judgment Ridge: The True Story Behind the Dartmouth Murders
  • David Pietrusza - Rothstein: The Life, Times & Murder of the Criminal Genius Who Fixed the 1919 World Series
Nejlepší film

vítěz

  • Steve Knight - Dirty Pretty Things

nominace

  • David Levien
  • Matthew Chapman, Rick Cleveland, Brian Koppelman, David Levien - Runaway Jury
  • Patty Jenkins - Monster
  • Brian Helgeland - Mystic River
  • Frank Hannah, Wayne Kramer - The Cooler
Nejlepší epizoda televizního seriálu

vítěz

  • Goodbye - Peter Blake, David E. Kelley (seriál: Advokáti - The Practice)

nominace

  • Jonathan Greene
  • Coerced - Jonathan Greene (seriál: Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti - Law & Order: Special Victims Unit (SVU))
  • Mr. Monk and the 12th Man - Michael Angeli (seriál: Monk)
  • Mr. Monk and the Very, Very Old Man - Daniel Dratch (seriál: Monk)
  • Probability - Rene Balcer, Gerry Conway (seriál: Teleplay by Conway, Story)