ocenění » Edgar » 2009

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

další rok - 2010předchozí rok - 2008

2009

ročník: 64

Nejlepší román

vítěz

nominace

Nejlepší povídka

vítěz

nominace

  • Sean Chercover
  • Laura Lippman
  • Sean Chercover - A Sleep Not Unlike Death
  • Laura Lippman - Scratch a Woman
  • Dominique Mainard - La Vie en Rose
  • David Edgerley Gates - Skin and Bones
Nejlepší románová prvotina

vítěz

  • Francie Lin - The Foreigner

nominace

Nejlepší původní brožované vydání

vítěz

nominace

  • Tom Piccirilli - The Cold Spot
  • Ed Gaffney - Enemy Combatant
  • Christa Faust - Money Shot
  • Alex Carr - The Prince of Bagram Prison
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

  • John Green - Paper Towns

nominace

  • Siobhan Dowd - Bog Child
  • Susan Juby - Getting the Girl
  • Jack D. Ferraiolo - The Big Splash
  • Margot McDonnell - Torn to Pieces
Nejlepší kniha pro děti

vítěz

  • Tony Abbott - The Postcard

nominace

  • Brenda Seabrooke - Cemetery Street
  • Patricia Reilly Giff - Eleven
  • Graeme Base - Enigma: A Magical Mystery
  • Riford McKenzie - The Witches of Dredmoore Hollow
Nejlepší kritická / životopisná kniha

vítěz

  • Dr. Harry Lee Poe - Edgar Allan Poe: An Illustrated Companion to His Tell-Tale Stories

nominace

  • Frankie Y. Bailey - African American Mystery Writers: A Historical and Thematic Study
  • Leonard Cassuto - Hard-Boiled Sentimentality: The Secret History of American Crime Stories
  • David Geherin - Scene of the Crime: The Importance of Place in Crime and Mystery Fiction
  • Jean Murley - The Rise of True Crime
Nejlepší divadelní hra

vítěz

  • Ifa Bayeza - The Ballad of Emmett Till

nominace

  • Judy Klass - Cell
  • Jeffrey Hatcher - Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Nejlepší literatura faktu

vítěz

  • Howard Blum - American Lightning: Terror, Mystery, the Birth of Hollywood and the Crime of the Century

nominace

  • Simon Baatz - For the Thrill of It: Leopold, Loeb and the Murder that Shocked Chicago
  • T.J. English - Havana Nocturne: How the Mob Owned Cuba and Then Lost it to the Revolution
  • Jonathan Lopez - The Man Who Made Vermeers: Unvarnishing the Legend of Master Forger Hans van Meegeren
  • Kate Summerscale - The Suspicions of Mr. Whicher
Nejlepší film

vítěz

  • Martin McDonagh - In Bruges

nominace

  • Ethan Coen, Joel Coen - Burn After Reading
  • Guillaume Canet, Phillipe Lefevbre - Tell No One
  • Dick Clement, Ian La Frenais - The Bank Job
  • Brad Anderson - Transsiberian
Nejlepší epizoda televizního seriálu

vítěz

  • Patrick Harbinson - Prayer of the Bone (seriál: Wire in the Blood)

nominace

  • David Wilcox, Ed Zuckerman - Burn Card (seriál: Law & Order)
  • Judith McCreary - Signature
  • Paul Grellong - Streetwise (seriál: Law & Order: SVU)
  • Barry O'Brien - You May Now Kill the Bride (seriál: CSI: Miami)