ocenění » Edgar » 2010

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

další rok - 2011předchozí rok - 2009

2010

ročník: 65

Nejlepší román

vítěz

nominace

  • Nesbø, Jo - Nemesis   87% / 23
  • Charlie Huston
  • Charlie Huston - Mystic Arts of Erasing All Signs of Death
  • Tim Gautreaux - The Missing
  • Kathleen George - The Odds
  • Malla Nunn - A Beautiful Place to Die
Nejlepší povídka

vítěz

  • Luis Alberto Urrea - Amapola

nominace

Nejlepší románová prvotina

vítěz

nominace

  • Heather Gudenkauf
  • Heather Gudenkauf - The Weight of Silence
  • Sophie Littlefield - A Bad Day for Sorry
  • Attica Locke - Black Water Rising
  • Bryan Gruley - Starvation Lake
  • David Cristofano - The Girl She Used to Be
Nejlepší původní brožované vydání

vítěz

  • Marc Strange - Body Blows

nominace

  • L.C. Tyler
  • Megan Abbott
  • L.C. Tyler - The Herring-Sellers Apprentice
  • Megan Abbott - Bury Me Deep
  • Robert Arellano - Havana Lunar
  • Russell Hill - The Lord God Bird
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

nominace

  • Caroline B. Cooney - If the Witness Lied
  • Dene Low - Petronella Saves Nearly Everyone
  • Saundra Mitchell - Shadowed Summer
  • John C. Ford - The Morgue and Me
Nejlepší kniha pro děti

vítěz

  • Mary Downing Hahn - Closed for the Season

nominace

  • Nancy Springer
  • Nancy Springer - The Case of the Cryptic Crinoline
  • Aaron Reynolds - Creepy Crawly Crime
  • Mac Barnett - The Case of the Case of Mistaken Identity
  • Michael D. Beil - The Red Blazer Girls: The Ring of Rocamadour
Nejlepší kritická / životopisná kniha

vítěz

nominace

  • James, P. D. - Povídání o detektivkách   70% / 1
  • Bev Vincent
  • Bev Vincent - The Stephen King Illustrated Companion
  • Lisa Rogak - Haunted Heart: The Life and Times of Stephen King
  • Joan Schenkar - The Talented Miss Highsmith: The Secret Life and Serious Art of Patricia Highsmith
Nejlepší literatura faktu

vítěz

  • Dave Cullen - Columbine

nominace

  • Jeff Guinn - Go Down Together: The True, Untold Story of Bonnie and Clyde
  • Laney Salisbury a Aly Sujo - Provenance: How a Con Man and a Forger Rewrote the History of Modern Art
  • Dick Lehr - The Fence: A Police Cover-Up Along Bostons Racial Divide
  • R.A. Scotti - Vanished Smile: The Mysterious Theft of Mona Lisa
Nejlepší epizoda televizního seriálu

vítěz

  • Patrick Harbinson - Place of Execution (seriál Place of Execution)

nominace

  • George Mastras - Grilled (seriál Breaking Bad)
  • Clyde Phillips - Living the Dream (seriál Dexter)
  • Todd A. Kessler, Glenn Kessler, Daniel Zelman - Look What He Dug Up This Time (seriál Damages)
  • Steven Kane - Strike Three (seriál The Closer)