ocenění » Edgar » 2021

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

další rok - 2022předchozí rok - 2020

2021

ročník: 76

Ceny byly uděleny 29. dubna 2021.

Nejlepší román

vítěz

  • Djinn Patrol on the Purple Line by Deepa Anappara (Penguin Random House – Random House)

nominace

  • Osman, Richard - Čtvrteční klub amatérských detektivů
  • Before She Was Helen by Caroline B. Cooney (Poisoned Pen Press)
  • These Women by Ivy Pochoda (HarperCollins Publishers - Ecco)
  • The Missing American by Kwei Quartey (Soho Press – Soho Crime)
  • The Distant Dead by Heather Young (HarperCollins Publishers - William Morrow)
Nejlepší povídka

vítěz

  • "Dust, Ash, Flight," Addis Ababa Noir by Maaza Mengiste (Akashic Books)

nominace

  • "The Summer Uncle Cat Came to Stay," Ellery Queen Mystery Magazine by Leslie Elman (Dell Magazines)
  • "Etta at the End of the World," Alfred Hitchcock Mystery Magazine by Joseph S. Walker (Dell Magazines)
  • “The Twenty-Five Year Engagement,” In League with Sherlock Holmes by James W. Ziskin (Pegasus Books – Pegasus Crime)
Nejlepší románová prvotina

vítěz

  • Please See Us by Caitlin Mullen (Simon & Schuster – Gallery Books)

nominace

  • Wrobel, Stephanie - Uzdravení Rose Gold Wattsové
  • Murder in Old Bombay by Nev March (Minotaur Books)
  • Catherine House by Elisabeth Thomas (HarperCollins Publishers – William Morrow)
  • Winter Counts by David Heska Wanbli Weiden (HarperCollins Publishers - Ecco)
Nejlepší původní brožované vydání

vítěz

  • Alyssa Cole
  • When No One is Watching by Alyssa Cole (HarperCollins Publishers - William Morrow)

nominace

  • Brian Freeman
  • Lourey, Jess - O čem se nemluví
  • The Deep, Deep Snow by Brian Freeman (Blackstone Publishing)
  • The Keeper by Jessica Moor (Penguin Random House - Penguin Books)
  • East of Hounslow by Khurrum Rahman (HarperCollins Publishers - Harper 360)
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

  • The Companion by Katie Alender (Penguin Young Readers – G.P. Putnam’s Sons BFYR)

nominace

  • McManus, Karen M. - Rodina především
  • The Inheritance Games by Jennifer Lynn Barnes (Hachette Book Group – Little, Brown BFYR)
  • They Went Left by Monica Hesse (Hachette Book Group – Little, Brown BFYR)
  • Silence of Bones by June Hur (Macmillan Children’s Books – Feiwel & Friends)
Nejlepší kniha pro děti

vítěz

  • Premeditated Myrtle by Elizabeth C. Bunce (Workman Publishing - Algonquin Young Readers)

nominace

  • Me and Banksy by Tanya Lloyd Kyi (Penguin Random House Canada - Puffin Canada)
  • From the Desk of Zoe Washington by Janae Marks (HarperCollins Children's Books - Katherine Tegen Books)
  • Ikenga by Nnedi Okorafor (Penguin Young Readers – Viking BFYR)
  • Nessie Quest by Melissa Savage (Random House Children's Books - Crown BFYR)
  • Coop Knows the Scoop by Taryn Souders (Sourcebooks Young Readers)
Nejlepší kritická / životopisná kniha

vítěz

  • Phantom Lady: Hollywood Producer Joan Harrison, the Forgotten Woman Behind Hitchcock by Christina Lane (Chicago Review Press)

nominace

  • Martin Edwards
  • Howdunit: A Masterclass in Crime Writing by Members of the Detection Club by Martin Edwards (HarperCollins Publishers – Harper360/Collins Crime Club)
  • Ian Rankin: A Companion to the Mystery Fiction by Erin E. MacDonald (McFarland)
  • Guilt Rules All: Irish Mystery, Detective, and Crime Fiction by Elizabeth Mannion & Brian Cliff (Syracuse University Press)
  • This Time Next Year We'll be Laughing by Jacqueline Winspear (Soho Press)
Nejlepší literatura faktu

vítěz

  • Death in Mud Lick: A Coal Country Fight Against the Drug Companies that Delivered the Opioid Epidemic by Eric Eyre (Simon & Schuster - Scribner)

nominace

  • Blood Runs Coal: The Yablonski Murders and the Battle for the United Mine Workers of America by Mark A. Bradley (W.W. Norton & Company)
  • The Third Rainbow Girl: The Long Life of a Double Murder in Appalachia by Emma Copley Eisenberg (Hachette Book Group – Hachette Books)
  • Yellow Bird: Oil, Murder, and a Woman's Search for Justice in Indian Country by Sierra Crane Murdoch (Penguin Random House – Random House)
  • Veritas: A Harvard Professor, a Con Man, and the Gospel of Jesus's Wife by Ariel Sabar (Penguin Random House - Doubleday)
Nejlepší epizoda televizního seriálu

vítěz

  • “Episode 1, Photochemistry” – Written by John Morton, Acorn TV (seriál: Fotografie zemřelých - Dead Still)

nominace

  • “Episode 1, The Stranger” – Written by Danny Brocklehurst, Netflix (seriál: Cizinec - Harlan Coben’s The Stranger)
  • “Episode 1, Open Water” – Written by Sarah-Kate Lynch, Acorn TV (seriál: The Sounds - The Sounds)
  • “Episode 1” – Written by Luke Neal, Sundance Now (seriál: Des - Des)
  • “What I Know” – Written by Rebecca Sonnenshine, based on the comic by Garth Ennis and Darick Robertson, Amazon (seriál: Banda - The Boys)