ocenění » Edgar » 2022

Edgar

The Edgar Allan Poe Awards

WWW stránky ocenění: The Edgar Allan Poe Awards

Cenu Edgar vytvořilo roku 1945 nově založené společenství MWA (Mystery Writers of America). U zrodu stáli Anthony Boucher, Clayton Rawson, Lawrence Treat a Brett Halliday. Od roku 1946 se každoročně udílí ceny nejlepším tvůrcům detektivního žánru a jejich prózám. Kategorie se v průběhu let měnily, kromě toho udílí MWA i další ceny (Raven, Grandmaster,Robert L. Fish Memorial Award, Ellery Queen Award, Mary Higgins Clark Award).

další rok - 2023předchozí rok - 2021

2022

ročník: 77

Nejlepší román

vítěz

  • James Kestrel - Five Decembers

nominace

Nejlepší povídka

vítěz

  • R.T. Lawton - The Road to Hana

nominace

  • Cornell Woolrich
  • Cornell Woolrich - The Dark Oblivion
  • Michael Bracken & James A. Hearn - Blindsided
  • V.M. Burns - The Vermeer Conspiracy
  • Tracy Clark - Lucky Thirteen
  • Gigi Pandian - The Locked Room Library
Nejlepší románová prvotina

vítěz

  • Erin Flanagan - Deer Season

nominace

Nejlepší původní brožované vydání

vítěz

  • Alan Parks
  • Alan Parks - Bobby March Will Live Forever

nominace

  • Bell, David - Rukopis zločinu
  • Laura Purcell - The Shape of Darkness
  • C.S. O'Cinneide - Starr Sign
  • Daryl Gregory - The Album of Dr. Moreau
  • C.J. Cooke - The Lighthouse of Witches
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

nominace

Nejlepší kniha pro děti

vítěz

  • Christina Diaz Gonzalez - Concealed

nominace

Nejlepší kritická / životopisná kniha

vítěz

  • Edward White - The Twelve Lives of Alfred Hitchcock: An Anatomy of the Master of Suspense

nominace

  • Mark Aldridge - Agatha Christie's Poirot: The Greatest Detective in the World
  • Richard Greene - The Unquiet Englishman: A Life of Graham Greene
  • James McGrath Morris - Tony Hillerman: A Life
  • John Tresch - The Reason for the Darkness of the Night: Edgar Allan Poe and the Forging of American Science
Nejlepší literatura faktu

vítěz

  • Elon Green - Last Call: A True Story of Love, Lust, and Murder in Queer New York

nominace

  • Margalit Fox
  • Margalit Fox - The Confidence Men: How Two Prisoners of War Engineered the Most Remarkable Escape in History
  • Ann Hagedorn - Sleeper Agent: The Atomic Spy in America Who Got Away
  • Ellen McGarrahan - Two Truths and a Lie: A Murder, a Private Investigator, and Her Search for Justice
  • Benjamin T. Smith - The Dope: The Real History of the Mexican Drug Trade
  • Curtis Wilkie - When Evil Lived in Laurel: The "White Knights" and the Murder of Vernon Dahmer
Nejlepší epizoda televizního seriálu

vítěz

  • Boots on the Ground - Iturri Sosa, Netlix (seriál: Narcos: Mexiko - Narcos: Mexico)

nominace

  • Happy Families - Nicholas Hicks-Beach , Acorn TV (seriál: Vraždy v Midsomeru - Midsomer Murders)
  • We Men Are Wretched Things - Andrew Haigh, AMC+ (seriál: Severní vody - The North Water)
  • Episode 1 - Gaby Chiappe, AMC+ (seriál: Bestie musí zemřít - The Beast Must Die)
  • Dog Day Morning - Tim Balme & Nic Sampson, Acorn TV (seriál: Vraždy v Brokenwoodu - The Brokenwood Mysteries)