ocenění » Deutscher Krimi Preis » Nejlepší zahraniční detektivní román

Deutscher Krimi Preis

WWW stránky ocenění: Deutscher Krimi Preis

Deutscher Krimi Preis, nejprestižnější a nejstarší německá cena za detektivní literaturu, je udělována porotou literárních vědců, kritiků a knihkupců každoročně od roku 1985. Dělí se do dvou kategorií – pro nejlepší německou detektivku a pro nejlepší mezinárodní detektivku. V obou případech bývá kromě vítězného prvního místa udělováno ještě druhé a třetí. V roce 2019 proběhly 2 ročníky této ceny (v lednu 2019 35. ročník a v prosinci 2019 36. ročník).

Nejlepší zahraniční detektivní román

originální název: International

1985

vítěz

  • Alan Furst
  • Alan Furst – Tödliche Karibik (The Carribean Account) & Geschäfte im Schatten (The Shadow Trade)

nominace

  • Perry, Thomas - Řezníkův chlapec   82% / 5
  • 2. Anthony Price – Ein Spiel für Profis (War Game) & Die Chandos-Falle (The '44 Vintage)
  • 3. Thomas Perry – Abrechnung in Las Vegas (The Butcher's Boy)
1986

vítěz

  • Ross Thomas
  • Ross Thomas – Mördermission (Missionary Stew)

nominace

  • Len Deighton
  • 2. Len Deighton – Mexico Poker (Mexiko Set)
  • 3. Manuel Vázquez Montalbán – Carvalho und der Mord im Zentralkomitee (Asesinato en el Comité Centra)
1987

vítěz

nominace

  • Len Deighton
  • John Le Carré
  • 2. Len Deighton – London Match (London Match)
  • 3. John le Carré – Ein blendender Spion (A Perfect Spy)
1988

vítěz

  • Joseph Wambaugh
  • Joseph Wambaugh – Der Rolls-Royce-Tote (The Secrets of Harry Bright)

nominace

  • Rendell, Ruth - Smrt zaživa
  • 2. Ruth Rendell – Herzsplitter (Heartstones) & In blinder Panik (Live Flesh)
  • 3. Stan Lee – Dunn’s Dilemma (Dunn's Conundrum)
1989

vítěz

  • James Ellroy
  • James Ellroy – Die schwarze Dahlie (The Black Dahlia)

nominace

  • Julian Rathbone
  • Andrew Vachss
  • 2. Manuel Vázquez Montalbán – Manche gehen baden (El balneario)
  • 3. Julian Rathbone – Grünfinger (Greenfinger (USA)/ZTD (GB))
  • 3. Andrew Vachss – Kata (Flood)
1990

vítěz

  • Ross Thomas
  • Ross Thomas – Am Rand der Welt (Out on the Rim)

nominace

  • James Ellroy
  • Robert Campbell
  • 2. James Ellroy – Blutschatten (The Big Nowhere) & Stiller Schrecken (Silent Terror)
  • 3. Robert W. Campbell – Glitzerland (In La-La-Land We Trust)
1991

vítěz

  • Derek Raymond – Ich war Dora Suarez (I was Dora Suarez)

nominace

  • Hiaasen, Carl - Hebká kůže   95% / 4
  • 2. Manuel Vázquez Montalbán – Schuss aus dem Hinterhalt (El delantero centro fue asesinado al atardecer)
  • 3. Carl Hiaasen – Unter die Haut (Skin Tight)
1992

vítěz

nominace

1993

vítěz

  • Andreu Martín
  • Andreu Martin – Bis daß der Mord euch scheidet (Si es no es)

nominace

  • Jerome Charyn
  • 2. Batya Gur – Denn am Sabbat sollst du ruhen (Reṣa bě-šabbāt bě-vôqer)
  • 3. Jerome Charyn – Paradise Man (Paradise Man)
1994

vítěz

nominace

1995

vítěz

nominace

1996

vítěz

  • Ross Thomas
  • Ross Thomas – Die im Dunkeln (Ah, Treachery!)

nominace

  • William Marshall
  • 2. Schulamit Lapid – Lokalausgabe (Meqômôn)
  • 3. William Marshall – Die Ehre der Kämpfer (War Machine)
1997

vítěz

nominace

1998

vítěz

  • Patrícia Melo – O Matador (O Matador)

nominace

  • James Ellroy
  • 2. Kenneth Abel – Köder am Haken (Bait)
  • 3. James Ellroy – Die Rothaarige (My Dark Places)
1999

vítěz

  • Jerry Oster – Sturz ins Dunkel (Nightfall)

nominace

2000

vítěz

  • Garry Disher – Gier (Kickback)

nominace

2001

vítěz

nominace

2002

vítěz

  • Garry Disher – Drachenmann (Dragon Man)

nominace

  • Dennis Lehane
  • 2. Yasmina Khadra – Herbst der Chimären (L'automne des chimère)
  • 3. Dennis Lehane – Regenzauber (Prayers for Rain)
2003

vítěz

  • Robert Wilson
  • Robert Wilson – Tod in Lissabon (A Small Death in Lisbon)

nominace

2004

vítěz

nominace

2005

vítěz

nominace

2006

vítěz

  • David Peace – 1974 (Nineteen Seventy Four)

nominace

2007

vítěz

nominace

2008

vítěz

nominace

2009

vítěz

  • Richard Stark
  • Richard Stark – Fragen Sie den Papagei (Ask the Parrot)

nominace

  • Deon Meyer
  • Jerome Charyn
  • 2. Jerome Charyn – Citizen Sidel (Citizen Sidel)
  • 3. Deon Meyer – Weißer Schatten (Onsigbaar / Blood Safari)
2010

vítěz

  • David Peace – Tokio im Jahr Null (Tokyo Year Zero)

nominace

2011

vítěz

  • Don Winslow
  • Don Winslow – Tage der Toten (The Power of the Dog)

nominace

  • Dominique Manotti
  • 2. Josh Bazell – Schneller als der Tod (Beat the Reaper)
  • 3. Dominique Manotti – Letzte Schicht (Lorraine Connection)
2012

vítěz

nominace

2013

vítěz

  • Sara Gran
  • Sara Gran – Die Stadt der Toten (Claire deWitt and The City of the Dead)

nominace

2014

vítěz

  • Patrícia Melo – Leichendieb (Ladrão de Cadáveres)

nominace

  • John Le Carré
  • Jerome Charyn
  • 2. John le Carré – Empfindliche Wahrheit (A Delicate Truth)
  • 3. Jerome Charyn – Unter dem Auge Gottes (Under the Eye of God)
2015

vítěz

nominace

  • Liza Cody
  • 2. Liza Cody – Lady Bag (Lady Bag)
  • 3. Oliver Harris – London Underground (Deep Shelter)
2016

vítěz

  • Richard Price – Die Unantastbaren (The Whites)

nominace

2017

vítěz

nominace

  • Liza Cody
  • 2. Liza Cody – Miss Terry (Miss Terry)
  • 3. Garry Disher – Bitter Wash Road (Bitter Wash Road)
2018

vítěz

nominace

2019

vítěz

  • Yokoyama, Hideo - Šest čtyři
  • 35. ročník
  • Hideo Yokoyama – 64
  • ---------------------------------------------------------
  • 36. ročník
  • Hannelore Cayre – Die Alte

nominace

  • Tom Franklin
  • Denise Mina
  • Denise Mina
  • Dror Mišani
  • 35. ročník
  • 2. Tom Franklin – Krumme Type, krumme Type
  • 3. Denise Mina – Blut Salz Wasser
  • ----------------------------------------------------------
  • 36. ročník
  • 2. Dror Mishani – Drei
  • 3. Denise Mina – Klare Sache
2020

vítěz

nominace

  • 2. Garry Disher – Hope Hill Drive
  • 3. Kim Young-ha – Aufzeichnungen eines Serienmörders