série » Lew Archer
v Top10 3
hodnotilo: 8
96%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Lew Archer

Autoři: Ross Macdonald

počet dílů v sérii: 26

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ

odkazy: 1x [info]

Lew Archer je ústřední postavou osmnácti románu a jedné knihy povídek. Jeho jméno si autor vzal z Hammettova Maltézského sokola (The Maltese Falcon). V tomto románu byl Miles Archer zavražděným kolegou Sama Spadea. V románu Pohyblivý terč (The Moving Target) z roku 1949, v němž poprvé Lew Archer vystupuje, zjišťujeme, že je přibližně 35 let stár, že se narodil v Long Beach někdy koncem roku 1914, a chodil do základní školy v Oaklandu v roce 1920. Také navštěvoval Wilwon Junior High School, ale nikoliv v tomtéž městě. V románu Sudičky (The Doomsters) Archer vzpomíná na dobu, kdy byl zlodějem v bandě rváčů a právníkem v herně.

Ale v roce 1945 se Archer polepšil a přihlásil se k Longbeacheskému policejnímu sboru, kde se dopracoval až do hodnosti detektivního seržanta. V románu Najdi oběť (Find a Victim) se dovídáme, že byl za druhé světové války ve vojenské zpravodajské službě. Poté, když se rozešel s policií, protože nechtěl pracovat pod zkorumpovaným policejním administrativním aparátem, stává se soukromým detektivem a otevírá si kancelář na 8411 1/2 Sunset Boulevardu v Los Angeles.

Kancelář má dvě místnosti na druhém poschodí dvoupodlažní budovy a vedlejší dveře vedou do modelové agentury slečny Ditmarové. Kancelář je vybavena sporadicky: v čekárně je umístěna napodobenina staré zelené kožené pohovky a křesla, je zde instalováno odposlouchávací zařízení a ve dveřích je dvojité sklo. Místo sekretářky využívá Lew telefonní služby. Během jedné z jeho občasných služebních cest jako policisty, ještě před vstupem do řad soukromých detektivu, se Archer oženil a nastěhoval se do pětipokojového přízemního domku mezi střední vrstvy ve vilovém sousedství západního Hollywoodu.

Jeho manželství však trvalo jen krátce a jeho žena Sue se s ním rozvedla, neboť jak prohlásila, nemůže žít ve společnosti těch lidí, s nimiž se Lew stýká. Následné po rozvodu Lew prodal dům a nastěhoval se do skromného bytu na druhém poschodí v západním Los Angeles.

Archer je 188 cm vysoký a váží 85,5 kg. Má tmavé vlasy a modré oči. Když byl mladší (v Pohyblivém terči, Smrti v bazénu a Jak lidé umírají) připomínal svou podobou Paula Newmana. V pozdějších románech Pohřešovaný, Šípková Růženka a Modré kladivo se zase podobá Brianu Keithovi. Lew jezdí starým otlučeným zeleným kabrioletem značky Ford. Jen výjimečně používá zbraň, ale když už má dát některé přednost, pak raději .38 speciál nebo .32 či .38 automatic. Lew obvykle s sebou nosí fotokopii své licence, množství falešných vizitek a starý osobní odznak zástupce šerifa. Po třicet let byl Lew silným kuřákem, ale s tímto návykem skončil někdy kolem roku 1968 v románu Neúprosný nepřítel (The Instant Enemy). Na rozdíl od mnoha jiných soukromých detektivů je Lew jen slabým pijanem a to ještě obvykle při společenských příležitostech. Nikdy nepije při práci nebo před obědem. Když si z pití může vybrat, dává přednost skotské whisky nebo džinu s tonikem. V dřívějších románech se setkáváme s Archerem jako drsným a tvrdým mužem s velkou silou, kdežto v románech pozdějších, jak se měnila Archerova klientela z řad osob s vysokým postavením, mění se i jeho dřívější tvrdost a drsnost. V románu Černé peníze (Black Money) Archer říká: „Co chceš udělat jiným lidem- udělej i pro sebe – což je opak Zlatého pravidla".

in: Petr Císař pro Knokaut 1/1990

 1. The Moving Target (1949)Harper
 2. The Drowning Pool (1950)
 3. The Way Some People Die (1951)
 4. The Ivory Grin (1952) Marked for Murder
 5. Find a Victim (1954)
 6. The Name Is Archer (1955)sb. povídek
 7. The Barbarous Coast (1956)
 8. The Doomsters (1958)
 9. The Galton Case (1959)
 10. The Wycherly Woman (1961)
 11. The Zebra-Striped Hearse (1962)
 12. The Chill (1964)
 13. The Far Side of the Dollar (1965)
 14. Black Money (1966)
 15. The Instant Enemy (1968)
 16. The Goodbye Look (1969)
 17. The Underground Man (1971)
 18. Sleeping Beauty (1973)
 19. The Blue Hammer (1976)
 20. Lew Archer, Private Investigator (1977) sbírka povídek