série » Henri Bencolin
hodnotilo: 3
90%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Henri Bencolin

Autoři: John Dickson Carr

počet dílů v sérii: 2

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ

Henri Bencolin je „mefistofelský“ typ detektiva, Francouz. Ve většině příběhů je patrný hororový nádech (viz Grand Guignol) a neproveditelné zločiny. Jejich stavba není tak dobrá, jako v pozdějších Carrovo dílech, ale vyprávění bývá velmi atmosférické. Ve většině knih této série je vypraveč a kronikář Američan Jeff Marle. Bencolin byl stvořen v době Carrova mládí, kdy JDC studoval na vysoké škole. Bencolinova postava však nebyla nikdy zcela přesvědčivě vybudována – buď to byl ďábel ve večerním obleku nebo naopak slušný chlápek oblečený v tvídovém šatu. Zábavnější je bezesporu jeho zlověstnější vykreslení – knihy se pak lépe čtou.

„Myslím, že co se týká Bencolina, postupně jsem jej posměšně začal považovat za šarlatána; vždy naznačoval, že ví téměř vše a přesto se při následné demonstraci faktů ukázalo, že nevěděl vůbec nic." – Jeff Marle In: http://carr.vodnany.cz/

  1. It Walk By Night 1930 Hvězdička
  2. The Lost Gallows 1931
  3. Castle Skull 1931
  4. The Corpse In The Waxworks (The Waxworks Murder)  1935
  5. The Four False Weapons 1937
  • The Door To Doom (sbírka povídek, sestavil Douglas Greene) 1980