série » Šerif Buck Lee
hodnotilo:
0%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Šerif Buck Lee

Autoři: Jaroslav Velinský, Charlie P. Stonebridge

počet dílů v sérii: 9

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ

Povídkový cyklus (dvanáct povídek a jedna delší novela) z USA třicátých let 20. století od Jaroslava Velinského je přinejmenším neobvyklý. Čtenář, který si oblíbil autorovy české hrdiny, by se mohl obávat „malé české Oklahomy“, kde se odehrávají příběhy šerifa Bucka Lee vyprávěné jeho poněkud naivním podřízeným Charliem Blountem. Milovník detektivek může namítnout, že nečte kovbojky, dávno zprofanované rodokapsovou pseudoromantikou. Leč Oklahoma z příběhů Williama Lee je malou českou Oklahomou leda v tom, že městečko Compliment na silnici číslo 81. mezi městy El Reno a Chickasha je cosi jako autorův severočeský Libouchec mezi Teplicemi a Děčínem včetně policejní stanice, benzínové pumpy, stálého hřmotu projíždějících náklaďáků a motorestu v místě někdejšího saloonu…
Detektivkáře můžeme ujistit, že kovbojské romantiky je v příbězích Bucka Lee přesně tolik, kolik lze najít montérek a šuplér v soustružně Oty Finka. Jsou to prostě detektivní případy, které řeší mladý deputy sheriff společně s Charliem Blountem, bývalým kovbojem „dědkem“ Flackem Sidleym a jednonohým Nickem Ralstonem, děvčetem pro všechno. Příběhy původně vznikly na objednávku jednoho pražského nakladatelství, které jich sice pár vydalo, ale málokdo o tom ví; právě tak milovník příběhů Jaroslava Velinského nezná vydání rodokapsové, kde kdysi vycházeli pod „americkým“ pseudonymem Charlie P. Stonebridge. Postavy, které v nich vystupují, ať je to doktor Sheridan, funebrák Con Goranski, akurátní úřednice pojišťovny Myra Whitleyová, zelinář Davidoff či hospodský Gus Trigett, se jistě čtenáři zalíbí, stejně jako se mu kdysi zalíbil Ota Fink se svou věčnou i marnou láskou Růženou, moudrým rádcem Pepíkem Vrbou, kapitánem Moldánkem i kamarády trampy ze strašnické hospody „U dvou stehen“, nebo důchodce Augustin Veliký s přítelem Josífkem Smetanou, nadporučíkem Dvořákem i výstřední sochařkou Grétou Hornovou, a neměly by chybět v knihovně žádného milovníka dobré napínavé četby.