série » Roger Sheringham
hodnotilo: 4
75%
prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy prebal knihy Série má více dílů = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

Roger Sheringham

Autoři: Anthony Berkeley

počet dílů v sérii: 3

vyhledávací pomocník:
český název: Google, NKC, Wikipedie CZ

Detektiv amatér Roger Sheringham se narodil roku 1891 v malém anglickém provinčním městečku blízko Londýna, kde jeho otec provozoval lékařskou praxi. Byl jedmáček. Ve čtrnácti získal stipendium na střední škole ve Fernhurstu, jejíž absolventi mohli směle soupeřit s absolventy Etonu či Harrow. Ačkoliv zřejmé nepatřil k nejlepším žákům, dostal se v roce 1910 na Oxford, kde se začal věnovat studiu klasiků a historie. Během prázdnin hrál golf a stal se držitelem ceny za vítězství v zápase proti tradičnímu rivalovi  – studentům Cambridge. Když vypukla první světová válka, Oxford opustil a sloužil v armádě u spojařů. Dvakrát byl navržen na vyznamenání „Válečným křížem“, ale nikdy tuto poctu do jisté míry svou vlastní vinou nezískal.

Po demobilizaci pracoval nejprve jako učitel, pak jako obchodní příručí a nakonec jako zaměstnanec drůbeží farmy. V té době také zahájil svou literární kariéru napsáním úspěšného románu Pamela Alive, který se okamžitě stal bestselerem: během pěti týdnů se dočkal sedmi dotisků. Sheringham, povzbuzen úspěchem a na radu svého nakladatele dále pokračoval ve psaní. Mezi jeho oblíbenou četbu patřily detektivní příběhy Johna Hillyarda, kterého důvěrně znal.

Při jedné příležitosti zjistil, že i navzdory své práci má ještě dost volného času, aby se mohl věnovat kriminalistickému vyšetřování. Sám je tzv. džentlmen, a proto má možnost pohybovat se ve vyšších kruzích, podobně jako Lord Peter po Piccadilly a Albert Campion po Bottle Street. Je členem exkluzivních klubů a důvěrně zná i některé ze členů Rainbow klubu. Díky těmto známostem se mu podařilo vetřít se i mezi uzavřenou společnost v Ascotu, Goodwoodu a dokonce i v Monte Carlu. Mezi jeho přátele patří i tři významní novináři – Colin Nicolson, Crysten Vane a Burgoyne.

Roger je typickým Angličanem, produktem své doby, s předsudky proti Židům, ale s ušlechtilým postojem k ženám. Aktivně hraje tenis, je průměrným plavcem a v době studií hrál také rugby. Kouří dýmku. Jeho oblečení je značně zanedbané a volené spíše pro pohodlí než pro eleganci. Dlouho ve svém domě v Albany odolává svodům žen, až po čase přijme jako sekretářku Stellu Barnettovou, jíž platí pouhé 3 libry týdně, neboť ostatní finanční prostředky spotřebují výdaje na pivo, pálenku, knihovnu s detektivní literaturou a plat nenápadného sluhy Greena.

Kromě „živobytí“ se Rogerův život točí kolem studia klasické literatury a historie a vyšetřování zločinů. Je náruživým kriminalistou-ametérem, hluboce zaníceným pro každé pojetí pátrání. Z jeho pohledu mu dokonalý zločin připadá „lyrickým“. Je učenlivý a rychle chápe základy kriminalistické práce, které mu vštěpuje vrchní inspektor Moresby. Jeho úspěchy na tomto poli jsou skutečně velkolepé: komisařův asistent mu osobně gratuluje za výborný kus práce ve wychfordském případu vraha-škrtiče, čímž si získá i značný respekt nepřejícného superintendanta Greena.

Na detektivní práci se dívá v podstatě nejen jako profesionál, ale i intuitivně jako amatér. Moresby označuje sledování hlavní stopy za jeden z hlavních prostředků v práci Scotland Yardu, kdežto Roger celý problém nazírá v celku, používaje přitom kombinace deduktivních schopností rakouských profesorů kriminologie s oslnivými výkony francouzských detektivních es.
Rogerův protějšek vrchní inspektor Moresby je jako každý jiný velký detektiv trochu idealizován. Je to statný muž s prošedivělými vousy, knírem a velkou hranatou bradou. Je velmi svědomitý, pečlivý a má velkou trpělivost. V práci je vynikajícím profesionálem. Je ženatý a má dvě děti. Jako host v jednom exkluzivním klubu je Rogerem představen společnosti – amatérským kriminalistům, kteří se všichni zabývají z této pozice vyšetřováním zločinů. Je to Rogerův vlastní kriminalistický kroužek, který založil a jehož je organizátorem. Tři ze členů jsou také spisovatelé: Alicie Dammersová, Mabel Pielder-Flemingová a Morton Harrogate Bradley. Z ostatních je to především právník Sir Charles Wildman a velice zámožný muž jménem Ambrose Chitterwick.

Je to značně bohatý, nezávislý muž středního věku. Na velmi krátkém nose nosí skřipec, zasazený do zlatých obrouček. Má kulatý, baculatý, narůžovělý obličej, posazený téměř přímo na krátkém těle, které je zakončeno buclatými nohami, na nichž spíše poskakuje než chodí, připomínajíce tak velký gumový míč. I přes své úspěchy coby detektiva amatéra nakonec v případu Bendixovy vraždy zapříčinil rozpad Sheringhamova Kriminalistického kroužku.

in: Petr Císař pro Knokaut 2/1991

 • The Layton Court Mystery (1925)
 • The Wychford Poisoning Case (1926)
 • Roger Sheringham and the Vane Mystery (1927)The Mystery At Lovers' Cave
 • The Silk Stocking Murders (1928)
 • The Poisoned Chocolates Case (1929)
 • The Second Shot (1930)
 • Top Storey Murder (1931)Top Story Murder
 • Murder In The Basement (1932)
 • Jumping Jenny (1933)Dead Mrs Stratton
 • The Roger Sheringham Stories (1994)
 • The Avenging Chance and Other Mysteries from Roger Sheringham's Ca­sebook (2004)