kniha » Psycho
chce si přečíst 1 | má v knihovně 4
hodnotilo: 5
80%
Psycho Více vydání = více obálek.

Robert Bloch

Psycho

série: Psycho
díl v sérii: 1

Kategorie: thriller

originál vyšel: 1959

vydání: Argo (web) 1995; Baronet (web) 2014

odkazy: 2x [film], 1x [ukázka], 3x [recenze]


Komentáře:
lenivec  | **1/2 17.10.2013 10:38

Čítať Psycho po pozretí filmu nie je najlepšie poradie. Ale kto nevidel film? Mať tak krátkodobý výpadok pamäti, aby som knihu mohol zhodnotiť objektívne. Mám pocit, že takto knihe upieram jej kvality.

trudoš  | ***** 15.04.2016 00:36

Bouře, kráska, motel a správce, jehož krédem je „My všichni, každý z nás, se občas chováme trochu jako blázni.“ Drama může začít.
Přestože se to zdá neuvěřitelné, dokáže tenhle veterán s víc jak pětapadesáti křížky setřít leckterého současného mistra. A to díky neuvěřitelnému spádu, kdy jediné slovo není zbytečné a autor jde po celou dobu vyprávění s jistotou za svým cílem. Tahle přízračná stručnost má mimo jiné za následek, že i když zápletku důvěrně znáte, stále dokáže strhnout otočením první stránky. Přitom samotný příběh není zas až tak originální a pointa bude dnes šokující asi pro tři čtenáře z milionu. Při srovnání s moderní konkurencí navíc bledne drastičnost románu, která ve své době možná pohoršila nejednoho strážce morálky, ale v současnosti ohromí jen málokoho.
Pro mě je Psycho ukázkou poctivé thrillerové tvorby, kdy je důraz kladen především na intenzitu napětí, než na detektivní vyšetřování či psychologické anabáze. Dokonalé řemeslo, které časem povýšilo na post kultu.