kniha » Deset malých čarodějů
má v knihovně 3
hodnotilo: 3
100%
Deset malých čarodějů

Michael Kurland

Deset malých čarodějů

série: Lord Darcy
díl v sérii: 4

Kategorie: detektivní - fantasy - záhada zamčeného pokoje - alternativní historie - fanbook

originální název: Ten Little Wizards
originál vyšel: 1988

vydání: Detektivní klub 2017

odkazy: 1x [info]


Komentáře:
toms  | ***** 21.06.2017 19:23

Kurland jde v Garrettových stopách velmi zdatně a na ději je znát, že jde o zkušeného autora detektivek (mj. série o Moriartym) i fantasy. Příběh ve stylu slavného románu Agathy Christie – kdosi vraždí čaroděje podle dětské říkačky a lord Darcy má zabránit vraždám dalších přátel mistra Seana i korunované hlavy. Protivník je velmi rychlý a důstojný soupeř Velkého detektiva…

trudoš  | ***** 31.12.2017 21:05

Podmanivě kouzelné vyprávění, ve kterém je znát jak úcta k původní předloze, tak vlastní invence stran uchopení světa stvořeného Randallem Garrettem. Oceňuji přitom, že detektivní pátrání nestojí na magické berličce, kdy stačí mávnout hůlkou a vrah je na světě. Lord Darcy se Seanem O Lochlainnem tvoří rovnocenné duo, kdy jeden doplňuje nedostatky druhého, takže je nutná souhra obou, aby byl pachatel dopaden. Mimo jiné hodně pobavil nenápadný odkaz na Nero Wolfa v roli lorda markýze.
Slabší je Michael Kurland pouze ve stavbě zápletky. Ne že by jí neuměl rozehrát, právě naopak – od prvních stran vrší jeden nevysvětlitelný zločin na druhý, až z toho má člověk brzy popletou hlavu. Nicméně v momentu, kdy přijde ke slovu finále, všechny tajuplné skutky vezmou za své. Je v tom jasně promyšlená koncepce, ale zpětné vysvětlení jednotlivých zločinů sfoukne autor jednou dvěma větami, takže se najednou zdají málem až všední. Celkově ovšem parádní návrat k něčemu, co je u nás bohužel nepříliš známo.