kniha » Mrazivá hlubina
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 2
hodnotilo: 2
90%
Mrazivá hlubina

Adrian McKinty

Mrazivá hlubina

série: Sean Duffy
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní

originální název: The Cold, Cold Ground
originál vyšel: 2012

vydání: Vyšehrad 2017


Komentáře:
Sirius  | ****1/2 22.10.2017 22:51

už to chtělo nějakýho irskýho spisovatele detektivek. Má to skvělou atmosféru a hodně to těží ze situace, která tam v roce 1981 panovala a solidně to připomíná peklo. A do toho se řeší několik vražd. McKinty je hodně dost cynickej (ne tak cynickej jako třeba Zahler nepoužívá tak černej humor) ale i tak si neodpouští ironický glosy, který vypouští ústy svýho hrdiny – což je typickej buldok, co se zakousne a nepustí. A do toho pije, poslouchá desky a randí s patoložkou. Mrazivá hlubina sice trpí současným neduhem – o něco víc stránek než by potřebovala, ale i tak je to hodně dobrý čtení a jsem zvědavej na dvojku.

trudoš  | ****1/2 09.12.2017 23:39

„Přestal jsem ho poslouchat a začetl se do filmových recenzí v Socialistickém dělníkovi. Dobyvatelé ztracené archy zněli navzdory ‚povýšenecké karikatuře manuálně pracujících v rozvojovém světě‘ slibně.“
Belfast v Severním Irsku byl v roce 1981 vskutku kouzelným městem, protože výbušnější kolébku třídních nepokojů, náboženské nenávisti a nacionalistické revolty byste pohledali. Přesto jej Adrian McKinty uznal za vhodný, jako ideální prostředí pro noirovou detektivku. A plným právem.
Předností Mrazivé hlubiny tak zůstává strhující dobová atmosféra, odlehčená špetkou cynického humoru. Ovšem ani zápletka nezůstává pozadu, i když v závěru zbytečně přechází do roviny Posledního akčního hrdiny. Ono ale nelze zanevřít na policistu, co se každé ráno musí podívat pod auto, jestli mu tam IRA nedala pro legraci bombu. O to spíš, že mu vyšetřování neusnadňují žádné technické vymyšlenosti. Ne ne, pěkně zpátky do pravěku, ve kterém i DNA byla ještě velkou neznámou. Za mě tedy maximální spokojenost.