kniha » Případ Pelikán
chce si přečíst 1 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 9
hodnotilo: 7
90%
Případ Pelikán Více vydání = více obálek.

John Grisham

Případ Pelikán

Kniha vyšla i pod názvem:
Prípad Pelikán
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: detektivní - thriller

originální název: The Pelican Brief
originál vyšel: 1992

vydání: Ikar SK (web) 1993; Knižní klub (web) 1994; Knižní klub (web) 2001; Knižní klub (web) 2010; Knižní klub (web) 2014

odkazy: 1x [film]


Komentáře:
lastmanontheearth  | **** 16.04.2013 09:49

Je to hodně „devadesátkové“ ve všech směrech: poctivé, v rozumné míře angažované, napínavé, ale nepřepálené, místy trochu užvaněné. Čekal jsem „suchý“ a nezáživný právnický thriller, Grisham nicméně mile překvapil humorem a ironií. Jen zvolený dokumentární styl vede k tomu, že čtenářský kontakt s ústředními protagonisty není příliš intenzivní.

trudoš  | **** 14.07.2019 06:19

Vždycky jsem měl Johna Grishama zaškatulkovaného jako autora jednoho druhu thrillerů z právnického prostředí. Ale s každou další knihou mě přesvědčuje, že ačkoliv je nejvíce věrný „pokleslému“ žánru, vždycky dokáže překvapit jinou koncepcí, námětem nebo zpracováním. A u Případu Pelikán tomu není jinak, přičemž v kontextu se současným klimatickým skepticismem působí jeho příběh málem až nadčasově. Nebo jinak – krásně ilustruje fakt, že žádné staré dobré časy neexistovaly. Bohatí si vždycky brali, co chtěli, nehledě na spálenou zem, kterou po sobě zanechali. Pročež dvojice obyčejných lidí, co nechtěně vzdorují systému a stávají se tak lovnou zvěří, to je vždycky voda na můj mlýn. Autor navíc dokáže být přesvědčivý v detailech, přičemž samotný zdroj všech trablů je pro svou obskurnost ještě uvěřitelnější. Ale má to i slabší místa – především rozsah, který je zapříčiněn množstvím zbytečného vysvětlování a pak absence finální konfrontace, již by si čtenář i hrdinové bezesporu zasloužili.