kniha » Na ostří nože
má v knihovně 3
hodnotilo: 4
73%
Na ostří nože Více vydání = více obálek.

John Connolly

Na ostří nože

série: Charlie Parker
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní - drsná škola

originální název: Every Dead Thing
originál vyšel: 1998

vydání: BB art (web) 2000; BB art (web) 2011; BB art (web) 2013

odkazy: 1x [info]


Komentáře:
lastmanontheearth  | *** 30.08.2012 09:17

S Johnem Connollym máme složitý vztah. Tedy já s ním, on se mnou ne, já jsem bezproblémový kumpán. Jeho knihy mi doporučovala řada kamarádů a známých, jejichž názorů si vážím, a proto jsem už před několika lety otevřel román „Vražedná povaha“. Řekl jsem si „dobré, dobré“, zanadával jsem si nad překladem a další autorovy knihy už neotevřel.

A kamarádi a známí brumlali dál, do toho jsem si více přečetl o Connollym v knize „Přehlídka“ a řekl si, že mu dám ještě jednu šanci. A protože on sám tvrdí, že jsou jeho romány poměrně úzce provázané, začal jsem (konečně) tím prvním.

A řekl jsem si „dobré, dobré“, zanadával si nad překladem a další autorovy knihy už neotevřu. A to i přes to, že „Na ostří nože“ je velice solidní řemeslo, kterému bych vytknul pouze jednu (pro mě) podstatnou věc: jsou to dva příběhy za cenu jednoho. Možná spousta lidí tenhle zakuklený omnibus přivítá, já mezi ně ale nepatřím. Jsem až překvapený, že něco takového může autorovi projít: první polovina knihy řeší naprosto jinou zápletku, než ta druhá, přičemž obě jsou propojeny opravdu vágním vysvětlením, že bestie v lidské podobě (vrazi, násilníci apod.) o sobě navzájem vědí…

Důvod, proč mám radši než Connollyho jeho skoro-jmenovce Connellyho, je míra uvěřitelnosti příběhu. „Na ostří nože“ je brakovka par excellance, kde lidé umírají jak na běžícím páse, přičemž tak činí velmi krvavým a děsivým způsobem (místy autor tlačí na pilu až přespříliš). Kdybych znal dobře tvorbu Edgara Wallace, řekl bych, že Connolly je jeho zdatným nástupcem. Zcela v duchu podobných příběhů se nese i motivace pachatele z druhé poloviny románu – je mlhavá a neuvěřitelná stejně jako celá zápletka či finální zvrat.

Ale k podobnému typu literatury to patří a rozhodně to není nic, co bych autorovi vyčítal. Já jsem prostě spíš na holky než na vdolky, a když je překladatelka a odpovědná redaktorka navíc důkladně připekly (a nejbližší díly na tom nejsou lépe), rozhodl jsem se jít o dům dál. Connolly je dobrý vypravěč a „Na ostří nože“ rozhodně není špatná kniha, ale existuje celá řada podobných (i lepších) a češtinářsky nezprzněných titulů.

trudoš  | ****1/2 22.02.2019 22:58

John Connolly přivádí v život povedenou okultní detektivku, která bez problémů ustojí stávající konkurenci. Jen chybí humor a nadsázka, které by její vyznění trošku odlehčily. Ale možná právě díky tomu jsem byl ve výsledku s románem maximálně spokojen, protože se v mnoha bodech odlišuje od zaběhnutých standardů. A pravděpodobně je to ta temnota na duši u všech vystupujících postav, co mě nejvíc pohltilo. Běsy minulosti nedávají odpočinout nikomu a záleží jen, kdo povolí jako první – hrdinu nevyjímaje.
Co bych ale spisovateli vytkl, je kompoziční rozdělení zápletky na dvě poloviny. V první se řeší jeden případ, v druhé zase jiný, aniž by souvislost mezi nimi byla nějak důležitá pro celek. Možná to byl pokus dát čtenáři za jedny peníze dva příběhy, kdo ví. Druhá výtka je už důraznější, ovšem netýká se autora, ale překladatelky Karly Šmídové, jejíž práce na knize je děsivá. Nejsou to jen slova a věty, v některých momentech postrádají smysl celé odstavce. A to říkám jako češtinář amatér.