kniha » Turista
má v knihovně 2
hodnotilo: 4
78%
Turista Více vydání = více obálek.

Olen Steinhauer

Turista

série: Milo Weaver
díl v sérii: 1

Kategorie: thriller - špionážní

originální název: The Tourist
originál vyšel: 2009

vydání: Knižní klub (web) 2010; Ikar SK (web) 2010; Knižní klub (web) 2018

odkazy: 1x [recenze]


Komentáře:
lastmanontheearth  | ***1/2 27.07.2012 06:32

Zuby nehty se bráním dát osmdesát procent, protože jsem z této knihy opravdu nadšen. Místy se „Turista“ velmi podobá druhému „Bourneovi“ (filmu, předlohu jsem zatím nečetl), počínaje civilním neokázalým stylem, přes motiv neprávem obviněného agenta na útěku, až k postavě ne/pomahající agentky jiné tajné služby. To vše sviští a letí v mnou oblíbených evropských kulisách.

A proč tedy nakonec sedmdesát procent? V první řadě kvůli nepříliš dobře prokresleným postavám, jejichž vztahy však přesto mají zajímavý potenciál, a v řadě druhé kvůli zvratu v druhé části knihy: na můj vkus je příliš zřejmé, že jde celou dobu o plán, což by nevadilo, ale potom v této pasáži chybí nějaká výraznější komplikace – příběh se dohraje podle předepsaných not a basta fidli. Jinak ale maximální spokojenost.

trudoš  | ***1/2 17.06.2019 12:03

Jen Bůh a Tomáš Němec vás mohou přesvědčit, abyste jednu knihu zkusili rozečíst natřikrát. Ale nakonec to stálo za to, a ne že ne. Turista je totiž zvláštní thriller. Zvláštní tím, že jeho nejsilnější stránkou je závěr, který přichází sice s očekávatelným, ale přesto strhujícím dějem. Plusem je také způsob jakým Olen Steinhauer zcivilnil špionážní řemeslo takřka až na dřeň. Zapomeňte na super agenty, řešící neřešitelné. Autor více staví na autentičnosti než na akčním spádu, o čemž svědčí pouhé dvě přestřelky na celých čtyř stech padesáti stránkách. A podobně je na tom i rozvržení zápletky. Z jednoduchého případu hledání vraha se brzy stává doslova pavučina různých lží, které spolu zdánlivě nesouvisejí. Jenže odhalením jedné záhady dostanete střípek jiné, která zase pomůže rozklíčovat další. Tedy místo přímé cesty vás čeká obchůzka poměrně širokým obloukem. V kombinaci s emoční roztříštěností hrdiny tak ve výsledku dostáváte chytrý, ale na můj vkus až zbytečně psychologizují­cí román.