kniha » Peklo v bažinách
má v knihovně 3
hodnotilo: 3
93%
Peklo v bažinách

Stephen Hunter

Peklo v bažinách

série: Earl Swagger
díl v sérii: 2

Kategorie: thriller - vězeňská

originální název: Pale Horse Coming
originál vyšel: 2001

vydání: Alpress (web) 2002


Komentáře:
trudoš  | ****1/2 25.07.2017 22:07

Peklo v bažinách je dokonalé. Jen… jen trochu ukecané. V rámci jednoduché zápletky je těch šest set stran prostě znát, o to spíš, že převážná část z nich je tvořená chlapáckým plácáním se po zádech. Stephen Hunter to naštěstí umí servírovat tak, že mu zobete z ruky a ještě chcete druhý nášup. Snad jen, že ti jeho střelci za zenitem jsou chvílemi nezničitelnější než Terminátor T-800. Ale proč ne, i muži mají své dny.
Přesto škoda zbytečně sáhodlouhých popisů akčních scén, které díky tomu ztrácejí dost na tempu. Ovšem i tak funguje tenhle přímočarý thriller skvěle, třebaže postrádá byť jen unci nadsázky. Něco jako Sedm statečných po třiceti letech, pouze kulisy se přemístily do močálů amerického Jihu a za padouchy kope ostraha státní věznice. Ohledně zbraní je pak autor na slovo vzatý odborník, naopak stran vedení útočné jednotky je už trochu bohém. Pořád však je pro mě v mnohém uvěřitelnější než profesionálové jako Andy McNab či Chris Ryan. Starýho psa nový kousky holt učit nemusíš.

Lmslaver  | ****1/2 05.02.2020 22:29

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly říká staré přísloví a stejnou cestou se vydá i Sam Vincent, když se s naivitou ohradí proti krutým podmínkám v jižanské věznici pro černochy v zapadákově mezi bažinami a ponurou řekou. Na pomoc se mu vydává starý přítel Earl Swagger, který se nepřízní osudu sám stane vězněm. Zažívá bezmoc a utrpení, je mučen dozorci, v tváří v tvář se setkává s otevřenou nenávistí černých spoluvězňů. Ředitel věznice, ani jeho pomocníci však netuší, že si vyhlášením boje tomuto veteránu války v Pacifiku kopou pomalu hrob, aneb kdo seje vítr sklízí bouři. Děj knihy je zasazen do amerického jihu padesátých let, a z toho důvodu působí poměrně věrohodně drsné poměry ve věznici Thebes s těžkou rasistickou atmosférou. Stephen Hunter má dar skvělého vypravěče, a tak mu s lehkostí odpouštím i občasnou textovou vatu, která udělala z knihy šesti set stránkového bumbrlíčka. Každopádně je Peklo v bažinách skvělý akční thriller.