kniha » Případ nevěrné Kláry
hodnotilo: 2
60%
Případ nevěrné Kláry Více vydání = více obálek.

Michal Viewegh

Případ nevěrné Kláry

Kategorie: detektivní

originál vyšel: 2003

vydání: Petrov 2003; Druhé město 2009; Druhé město 2015; Ikar CZ (web) 2020


Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1

 [2] trudoš (editor) 31.07.2014 22:55  

Omlouvám se, nesnáším slovo anonym, trnou mi z něj zuby. Takže uvedu věci na pravou míru – zmiňovaný komentář, co byl poslán do pošty, pochází ode mě. Wojta Běhounek

 [1] toms (editor) 31.07.2014 21:10  

@VŠ# proč byla kniha vrácena asi nejlépe komentuje uvaha jednoho ze čtenářů, která mi přišla do pošty. Bohužel nechtěl psát komentář, tak pouze anonymně přikládám několik citací z té úvahy:

"Uznávám, že „Nevěrná Klára“ není propracovanou detektivkou, spíše společenskou satirou, ale je tu detektivní agentura, je tu detektiv, je tu případ – nevím co víc by měla kniha splňovat, aby mohla být do databáze zařazena.

Pokud jde o názor V. Š. – jeho „nadšení“ z knihy sdílím, ovšem ohledně zařazení nesouhlasím. Nechápu proč by společenská satira nemohla být okořeněná detektivkou a obráceně. Nepátrá se tu po vrahovi, ale řeší se nevěra, což je v důsledku ten nejčastější „zločin“, se kterým se detektivní agentury v současnosti (ale i v minulosti) střetávají.

Zda-li byl spisovatelův záměr primárně napsat detektivu či ne, nikdo z nás nezjistí a nelze to v podstatě rozlišit ani u jiných autorů. Je mnoho příkladů, kdy autor nezamýšlel napsat detektivu, ani o své knize jako o detektivce nemluví, přesto kniha detektivkou je. A jistě najdeme v literatuře i mnoho opačných příkladů.

Každopádně se nechci pouštět do žádných větších rozborů na téma, co je detektivka a co ne. Nikam to nevede, protože na to má každý jiný názor. Vlastně mi jde o jediné – říct za sebe, že kniha si zařazení zaslouží a to je vše."

1
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo