kniha » Případ nevěrné Kláry
hodnotilo: 2
60%
Případ nevěrné Kláry Více vydání = více obálek.

Michal Viewegh

Případ nevěrné Kláry

Kategorie: detektivní

originál vyšel: 2003

vydání: Petrov 2003; Druhé město 2009; Druhé město 2015; Ikar CZ (web) 2020


Komentáře:
 | *** 31.07.2014 20:44

K téhle knížce jsem tady už jednou napsal komentář s tím, že se NEJEDNÁ o detektivku. Následně byla knížka odstraněna z databáze – i s mým komentářem. O den později byla zase vrácena (bez mého komentáře). Naštěstí mám text zazálohovaný na blogu (na jednom ze svých blogů). Takže ještě jednou:

  • román má dva hlavní hrdiny. Jedním je „slavný spisovatel“ Norbert Černý, což je ve skutečnosti samotný Viewegh. Druhým je majitel detektivní kanceláře Denis Pravda. Zatím co Norbert Černý je „skutečný“, Denis je pouze fiktivní literární postavou, což je nám předhazováno už od první stránky. Opětovně, znovu a znovu, je nám opakováno, že čteme pouze fikci. Toho jsem si všiml i v jiných knížkách mistra Vw., je to jakási jeho poznávací značka… A když se budete snažit rozklíčovat tu podivnou směsku pseudoreality a přiznané fikce, tak vás akorát rozbolí hlava.
  • Mistr Viewegh se u většiny postav se neobtěžuje s popisem, jak vypadají – s výjimkou „nevěrné“ Kláry a jakéhosi týpka zvaného Matroš (dredy, piercing, vytahané kapsáče).. Samotný „slavný“ spisovatel je popsán tímto způsobem (vyprávěno z pohledu Denise): Na přebalu jedné z jeho knih jsem se dočetl, že je mu čtyřicet, ale ve skutečnosti vypadal mladší… Mistr si to trošku ulehčuje – nemyslíte? Na druhou stranu: každý ví, jak vypadal ve 40-ti a kdo neví, ten si to vygooglí
  • postavy jsou charakterizovány údajem, kolik jim je let. Norbertovi je 40, jeho milence Kláře je 20, Denisovi je 50, jeho manželce Rút je 40 (ale má perfektní postavu, protože nikdy nerodila). Náplní života těchto lidiček je nikdy nekončící sex. Norbert žije s Klárou, ale má milenku. Klára má milence. Rútt má bokovku, ale netají se s ní před Denisem (žijí přeci v otevřeném manželství). Denis nadbíhá své podřízené Nině – skončí to tak, že on, Nina i Rút prožijí báječný sex ve třech… Nevím, jestli si Wievegh myslel, že život vypadá takhle, nebo tak jeho život (nějaký čas) fungoval – a nebo to byla z jeho strany jen póza…?
  • „slavný spisovatel“ Norbert Černý se po celou knížku chová jako debil a rozhazuje kolem sebe peníze (tuny peněz), které vydělal spisováním. Čekal jsem, kdy mu Denis konečně nafackuje a pošle ho s brekem domů, ale nestalo se
  • i Denis, zpočátku sympatický, se nakonec začal chovat jako debil… A místo toho, aby Norbertovi vlepil jednu za ucho, jen trpně čekal. A čekal. Až do hořkého konce. Což se vlastně dočtete hned na první stránce
  • knížka je slepencem tří nesourodých částí. V první části je popsána práce detektivní agentury, specializující se na šmírování „nevěrných Klár“. Následuje povídka, která s první částí nijak nesouvisí. Ve třetí části popsal Viewegh svůj zájezd do Číny, do kterého přidal trochu toho souložení. To vše je zakončeno pointou, která je známa už od první stránky (pokud se tomu tedy dá říkat „pointa“)

Důležité je tohle: první třetina popisuje i trochu té detektivní rutiny, ale počínaje vloženou povídkou vše detektivní končí. Následují pouze „styky“ (manželské i mimomanželské).

trudoš  | *** 01.01.2016 01:24

Skromná detektivka o sledování manželek a manželů, bohužel s trochu očekávatelným průběhem. Víc než na zápletku se Michal Viewegh soustředí na dumání o věrnosti a žárlivosti, přitom si mimoděk utahuje ze spisovatelského řemesla. Autorovi se daří zachytit práci soukromého detektiva věrně a uvěřitelně, v některých detailech jen možná na české poměry trochu uměle. Především jej však nepochopitelně staví do pozice moralistického guru, což se v závěru samozřejmě promění v jeho neprospěch. Tenhle přerod na mě ovšem působil lehce násilnicky, o to víc, přihlédneme-li v jak uvolněném vztahu hrdina žije, čím se léta zabývá a kolik mu je let.
Jako oddechové čtení to špatné není, děj je prošpikován příjemnými dialogy a šlape jedna báseň. Ruka profesionála se jednoduše nezapře. Samotné vyústění, ač nápadité, pro mě těžko uvěřitelné. Že by si zkušený detektiv a bývalý kriminalista znenadání nedokázal poradit s horkokrevným amatérem, mi prostě nesedí.