kniha » Jeden ze sta
má v knihovně 2
hodnotilo: 2
75%
Jeden ze sta

Jack Kerley

Jeden ze sta

série: Carson Ryder
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní

originální název: The Hundredth Man
originál vyšel: 2004

vydání: BB art (web) 2011

odkazy: 1x [recenze]


Komentáře:
lastmanontheearth  | *** 22.02.2012 20:01

Komentář jako průhledná analogie: Carson Ryder je hřebec a Jack Kerley jeho jezdec; nováčci na trati. Práskne startovní výstřel a vy po pár desítkách metrů běžíte k bookmakerovi, protože vidíte adepta na vítězství. Až do chvíle, kdy před nejtěžší a nejdůležitější překážkou jezdec přesedne na jiného koně, se kterým ji zdolá, aby hned po ní opět přeskočil na Rydera. Těšilo by vás takové vítězství? Sorry, ale mně ne. Přijde mi to unfér proti sázejícímu, tedy proti čtenáři. Ačkoli všechno funguje na debutanta až překvapivě perfektně (postavy a jejich vztahy, způsob vyprávění, jazyk i zločincův motiv), to nejdůležitější, tedy fakt, že detektiv nevyřeší případ sám, nýbrž za pomoci deus ex machina, vše dobré přebíjí. Proč mám fandit hrdinovi, který se umí akorát půlku románu honit za vlastním ocasem?

trudoš  | ****1/2 23.03.2016 00:00

Mně stačí opravdu málo. V případě románu Jeden ze sta to byla krátká charakteristika hrdiny, jež ve zkratce vyjadřuje, že zatímco většina bude pátrat pod světlem, on patří mezi těch pár, kteří se odváží překročit vymezený prostor a budou hledat ve tmě. Moje slabost pro postavy jdoucí proti proudu zaplesala nadšením. A zklamána nebyla ani v nejmenším.
Solidně propracovanou zápletku, v níž nepochopitelné a brutální zločiny pomalu, ale jistě získávají na zvrácené logice, zatraktivňuje sympatická ich forma, prošpikovaná množstvím zábavných dialogů. Pravdou je, že opakované zacházení do slepých uliček je drobet frustrující, vyvažuje to však zběsilé tempo vyprávění popohánějící události vpřed. Jack Kerley navíc vše ozvláštňuje temnou figurou sociopatického bratra, který hrdinovi sem tam poradí s vyšetřováním, oplátkou za trochu toho psychického i fyzického týrání. Tenhle poťouchlý cvok si mě získal stejně rychle jako kdysi Hannibal Lecter, jen s tím rozdílem, že tohle žádný gentleman není.