FAQ - často kladené dotazy

ve výstavbě

když se na to tak dívám, asi bude následovat přeskupení dotazů dle témat
Co
Co je Pitaval?
Co stojí registrace?
Co znamená u počtu knih v sérii 4 (+ 2)?
Co to je Knihovna?
Co znamená rubrika Plán?
Kdo
Kdo je autor Pitavalu?
Kdo patří mezi editory webu?
Kdy
Kdy dostanu právo slovně komentovat?
Kdy byl Pitaval spuštěn?
Jak
Jak dostanu svou papírovou knihu do své knihovny?
Jak označím knihu pro antikvariát?
Jak jsou rozlišeni registrovaní uživatelé?
Jak se stanu uživatelem s vyššími právy?
Jak lze přidat do databáze chybějící knihu (autora, sérii, povídku)?
Jak přidám/vyradím knihu (sérii, povídku, autora) do/ze svých "TOP 10"?
Jak zvolím/vyřadím knihu do/ze svého seznamu "Chci si prečíst"?
Jak přidám/vyřadím knihu do/ze svého seznamu "Chci mít v knihovně"?
Jak zajistím, aby se mi zobrazovaly písmena H/T/K u seznamů knih/autorů/povídek?
Jak mohu pomoci tvorbě webu jinak než hodnocením?
Jak je řazeno TOP10? Je zohledněno mé subjektivní pořadí?
Proč
Proč musím mít nějaké ohodnocené K/S/P nebo knihy v knihovně či označené Top 10?
Proč jsem přisel o vyšší práva?
Proč název Legie?
...
Lze na tomto webu stáhnout e-booky?
Dostanu něco za to, když pomůžu s rozvojem?
K čemu jsou kategorie?
Nebudou mé údaje poskytnuty třetí osobě, nebo mi nebude chodit na email spam? Popřípadě co je to spam ;-)

Co

Co je Legie?
LEGIE je databáze knih fantasy a sci-fi vydaných v České republice, Slovensku či Československu; jde o knihy (případně časopisy), které vyšly v papírové podobě v českém či slovenském jazyce. Databáze serveru je postavena na Knize(link), jež je základním kámenem celé koncepce; ta na sebe navazuje fantasy a sci-fi Autory(link); série(link), v nichž se často knihy logicky sdružují (například dle světů či uzavřených příběhů) a také povídky, jež můžou být obsahem knihy (časopisu).
Co stojí registrace?
Registrace je zdarma, o jakémkoli zpoplatnění se neuvažuje.
Co je to Série?
Série je označení logického celku, do kterého patří více knih či povídek. Může být série postavená na závistosti na jednom fantasy/sci-fi světě (Úžasná zeměplocha) nebo jednom uceleném příběhu (Belgariad).
Co znamená u počtu knih v sérii 4 (+ 2)?
Na Legii rozlišujeme řazené díly v sérii a ty neřazené/přidružené. Řazené jsou knihy s jednoznačným určením pořadí v sérii, at už chronologicky nebo podle datumu prvního vydání. Díly série neřazené/přidružené pak označují většinou knihy, které patří do stejného světa jako ty řazené, ale na ně navazují velmi volně či krom reálií vůbec. Speciální možnost je pak série o hrdinovi od různých (a hojných) autorů (Conan)
Co to je Knihovna?
Knihovna je seznam knih, jež fyzicky vlastníte. Pomocí knihovny si můžete utřídit své fyzické či elektronické knihy. Každou knihu na serveru lze označit a umístit do vašeho seznamu - a to buď jako vlastnictví fyzického vydání a nebo některé z formy elektronických knih.
Co znamená rubrika Plán?
Plán v sobě skrývá dvě logicky si podobné možnosti: Plán rozšíření knihovny a Čtecí plán. Rozšíření knihovny značí seznam knih, které byste chtěli fyzicky vlastnit, což například můžete použít jako návod k dárku pro vaši osobu pro vánoce, narozeniny, svátky... Čtecí plán je seznamem knih, které si chcete v nejbližší době/jednou někdy přečíst. Abyste někdy na něco nezapomněli...

Kdo

Kdo je autor Legie?
Autor myšlenky a php kódu je Ladislav -Knedle- Ševcůj. Data do databáze však naplnila nejméně dvacítka dalších osob, rekrutovaných hlavně na diskuzním serveru Lopuch.cz v klubu Scifi a fantasy literatura. Všem tímto děkuji! (a vy byste měli také)
Kdo patří mezi editory webu?
Aktuální seznam abecedně řazený: elfos, ippokorny, joshuatree, knedle, lastmanontheearth, lenivec, Naias, Nelson, Pista, Severín Sincilery, straccan, strucks, subrt, Tlustý zlý strýc Leonard, toms, tomts, trevize, trudoš

Kdy

Kdy budo moci slovně komentovat knihy/série/povídky?
Bude záležet na počtu hodnocení - zatím však není určen limit ani nejsou komentáře naprogramovány. Vše teprve bude.
Kdy byla Legie spuštěna?
12.4.2005 byla vystavena prvni pra-pra-praverze Legie pro nejužší veřejnost z Lopuchu. Začalo plnění a propojování záznamů v databázi. Umístění stránek bylo na freeserveru ic.cz. V červnu - přesněji 15.6. byly stránky přesunuty na jinou adresu - freehosting od xhosting.cz, nadále pokračovalo plnění databáze údaji. Status polotajného serveru byl zrušen posledním přesunem - na vlastní doménu www.legie.info dne 13.10.2005. Stránky stále bez konečného designu - tak jako nyní. Avšak konečně jsem se pustil do propagace serveru přidáváním odkazu do různých katalogů a odkazovníků dalších webů s literární tématikou (odkazy zpet).

Jak

Jak dostanu svou papírovou knihu do své "Knihovny"?
Vyhledejte si knihu, kterou máte doma ve své knihovně. Na jejím stránce zkontrolujte, zda je mezi Vydaními i to, které souhlasí s vaší knihou. Pokud tomu tak není - přidejte vydání knihy (link faq). Formulář pro přidání knihy do Knihovny se nachází na záložce "extra". Rozbalovací nabídka je rozdělena na 2 sekce - "papírové vydání" a "elektronická forma" - pod "papírové vydání" jsou pak k výběru záznamy závislé na "vydání" knihy. Vámi vlastněné vydání zvolte a pomocí tlačítka "vlož do knihovny" uložíte knihu do Vaší "Knihovny".
Jak označím knihu pro antikvariát?
Knihu určenou pro "Antikvariát" musíte mít v papírovém vydání ve své "Knihovně" (link). Tuto knihu pak do "Antikvariátu" přidáte na záložce "extra" pomocí prostředního formuláře. Pokud knihu ještě nemáte ve své knihovně, upozorní vás na to informativní text. Máte-li ji v knihovně v papírové formě, zobrazí se rozbalovací nabídka a v ní pod sekcí "prodat v antikvariátu" vaše vlastněné vydání - zvolte požadované a potvrďte tlačítkem "Prodat/Neprodávat".
V tomto formuláři můžete také knihu z "Antikvariátu" vyjmout - v rozbalovací nabídce se objeví sekce "zrušit v antikvariátu" a vní jsou vaše vydání knihy, které jste zvolili k prodeji. Označte to správné vydání a opět potvrďte tlačítkem "Prodat/Neprodávat".
Jak jsou rozlišeni registrovaní uživatelé?
Jsou tři sorty uživatelů Legie - neregistrovaní, registrovaní a editoři. Podle toho do jaké sorty spadáte, takové máte práva. Pokud vás zajímá, kdo se aktuálně stará o obsah stránek, prohlédněte si jejich seznam.
Jak se stanu uživatelem s vyššími právy?
Dle nálady a uvážení práva rozdává Knedle - rekrutují se z těch, kteří se aktivně připojí do doplňování dat do databáze, například pomocí doplňujících vzkazů v "Chyby a připomínky".
Jak lze přidat do databáze chybějící knihu (autora, sérii, povídku)?
Tuto možnost mají jen editoři - registrovaní mají možnost upozornit na chybějící dílo pomocí "Chyb a připomínek"; neregistrovaní pak můžou oznámit svůj poznatek na email: legie [at] legie.info.
Jak přidám/vyradím knihu (sérii, povídku, autora) do/ze svých "TOP 10"?
Vyhledejte si knihu, kterou chcete mít ve svých 10 nejoblíbenějších. Formulář pro přidání knihy do "TOP 10" se nachází na záložce "extra" - poslední/třetí v pořadí. Rozbalovací nabídka obsahuje 3 různé sekce - hned první je "osobní TOP 10" - kde podle aktuálního stavu je máte k volbě "zařadit do TOP 10" či "vyřadit z TOP 10". Další dvě sekce se vztahují k "Chci si přečíst" (aneb Čtecí plán) a "Chci mít v knihovně" (aneb Plán rozšíření knihovny). Zvolte příslušnou možnost a pomocí tlačítka "proveď" změntě svůj vztah ke knize.
Jak zvolím/vyřadím knihu do/ze svého seznamu "Chci si prečíst"?
Analogické ke vložení do TOP 10 - viz výše
Jak přidám/vyřadím knihu do/ze svého seznamu "Chci mít v knihovně"?
Analogické ke vložení do TOP 10 - viz výše
Jak zajistím, aby se mi zobrazovaly písmena H/T/K u seznamů knih/autorů/povídek?
Jděte do svého profilu - do Nastavení - a všimněte si zaškrkávátka "zobrazovat příznaky u seznamů?"
Jak mohu pomoci tvorbě webu jinak než hodnocením?
Přečtěte si seznam požadovaných informací v Návodu a pomocí "chyb a připomínek" nebo e-mailu ( legie [at] legie.info ) zasílejte nové informace, opravy a upřesnění stávajících.
Jak je řazeno TOP10? Je zohledněno mé subjektivní pořadí?
Řazení v TOP 10 je abecední, pořadí zde žádné není.

Proč

Proč musím mít nějaké ohodnocené knihy/série/povídky nebo knihy v knihovně či označené Top 10?
Proč jste se registrovali? Vždyť neregistrovaní uživatelé hodnocení i komentáře vidí také...
Krom uceleného souhrnu fantasy a sci-fi literatury vyšlé v ČR (a SR), je cílem Legie také dopomoci laické veřejnosti se zorientovat - at už pomocí žebříčků hodnocení, komentářů nebo pomocí oblíbenosti. Každý názor (hodnocení/komentář/umístění do TOP 10) pomáhá utvořit objektivnější pohled. Váš názor nám zde chybí.
Proč jsem přisel o vyšší práva?
O vyšší práva připraví systém Editora, pokud se měsíc do Legie nepřihlásí. Případně na základě impulzivního jednání Knedleho
Proč název Legie?
Důvody mám hned tři:
1/ velmi oblíbená série Kroniky Černé legie
2/ legie jako vojenský útvar se vyskytuje jak ve fantasy knihách, tak ve sci-fi dílech (např. fantasy Videssoský cyklus, sci-fi Sága Legie šedé smrti)
3/ samotné slovo "legie" mi připadá tak nějak akorát vznešené
Proč nejsou u autora všechny jeho knihy?
Podle vymezené koncepce Legie dodrzujeme zásadu mít v databázi knihy vydané v českém či slovenském jazyce. Pokud autor napsal knihu, která není přeložena a vydána knižně v ČR či SR (či nebude v nejbližších pár měsících vydaná), na Legii nemá kniha/povídka právo na existenci.
Absence díla může také mít na svědomí jiný problem - viz níže.
Proč nejsou u autora všechny jeho knihy vydané v ČR?
Legie je databáze knih fantasy a sci-fi. Pokud kniha do těchto škatulek nezapadá, respektive nebyla uznána editory (v jednom diskuzním klubu) nemá na stránkách právo na existenci.

ostatní otázky

Lze na tomto webu stáhnout e-booky?
Ne. Server Legie.info není sklad elektronických knih. U knihy nebo povídky je povolen link na html verzi umístěnou někde na internetu. Jakékoli jiné odkazy na sbírky knih autorů či přímo na jejich umístění jsou a budou mazány. Umožňujeme také vytvoření html verze povídky/knihy českým autorům, a její fyzické umístění na našem serveru - to ovšem záleží na jejich sdílnosti. (vzorem může být Jiří Hons, jehož povídky jsou budou umístěny na našem serveru)
Dostanu něco za to, když pomůžu z rozvojem?
Zatím se za server jenom platí - Knedle penězi a časem, ostatní dobrovolníci obětovaným časem. Zatím netuším, do jakých výšin unikátních návštěvníků se musí dostat průměrná měsíční návštěvnost, abych mohl dostat zpět skrz reklamu či jinak to, co už bylo investováno... Nicméně takový stav nenastal.
K čemu jsou kategorie?
Kategorie jsou definovány pravidly a podle těch se řídí umístění knih a povídek. Pro návštěvníka webu mají informativní charakter. Blíže určují, jaké prvky dílo obsahuje.
Nebudou mé údaje poskytnuty třetí osobě, nebo mi nebude chodit na email spam? Popřípadě co je to spam ;-)
Nemíním nijak využívat adresy získané při registraci - budou na ně zasílány jen informace týkající se chodu Legie. Pro lepší pocit si můžete také zakázat zobrazování jména a e-mailu neregistrovaným návštěvníkům.
(Co je a co není SPAM)