RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (46)1823 příspěvků celkem
kniha: Na loučení nebyl čas - Barclay, Linwood
trudoš | *** | před 21 hodinami

Jak jsou komentáře na přebalu knihy oslavné, tak mě děj překvapil nestydatou překombinovaností. Ústřední motiv je sice naprosto parádní (pátrání po příčinách zmizení celé jedné rodiny před dvaceti lety), jenže čím víc Linwood Barclay odhaluje roušku záhad, tím víc člověka žere, co všechno přitom ignoruje. Že považuje vyšetřovací postupy policie za naprosto prostomyslné, to snad ještě pochopit lze, ale jít za každou cenu přirozené logice navzdory, to už mi přišlo prostě zbytečně moc.
Co ale nadšeně kvituji, je čtivost. Ač příběh postrádá atraktivního hrdinu, musím ocenit jeho volbu, protože autor pracuje s postavou, která je v důsledku do všeho toho maglajzu nepříliš zainteresovaná, což jí umožňuje nechávat si od všeho patřičný odstup. Slušný spád a nekomplikovanost vyprávění pak umocňují vývoj událostí, které jsou s každou další kapitolou tajuplnější a tajuplnější. Nebýt finálních odhalování, mohla to být výborná oddechovka. Jenže ta závěrečná vykonstruovanost je vážně frustrující.

kniha: Neklidné kosti - Starr, Mel
toms | ***** | před 3 dny

Příjemné čtení psané laskavým jazykem erudovaného historika. S hlavní postavou, lékařem Hughem, se lze snadno ztotožnit, přestože nás od jeho doby dělí zhruba 700 let. Jde o kvalitní detektivku se zajímavými zvraty, ale vystavenou především na příběhu lidí té doby, kteří prožívají svá každodenní trápení i své chvíle radosti. Takhle uměl malovat své příběhy z dostihového prostředí Dick Francis, ačkoliv dobro a zlo ani zde není černobílé, je příjemné zjištění, že dobro zvítězí nad zlem – ostatně původním smyslem detektivky bylo čtenáře pobavit, nikoliv znechutit popisem morbidit.

kniha: Poslední policajt - Winters, Ben H.
trudoš | **** | před 3 dny

Poslední policajt stojí hlavně na atmosféře. Motiv blížícího se konce světa se táhne napříč celým vyprávěním, a i když to se samotným zločinem příliš nesouvisí, občasné vsuvky stran rozpadající se psychiky jedinců i národů jsou vpravdě geniální. Civilizace se sice nepromění na bandu zdegenerovaných kanibalů bojujících o ropu, ale o to víc mi přišla Wintersova vize uvěřitelnější. Jako by neodvratná apokalypsa byla jen dalším podmanivým songem od U2.
Ben H. Winters ovšem neselhává ani ohledně konstrukce vyšetřování. To se drží v rovině drsné školy, kdy v podstatě jen hrdinovi záleží na tom, aby případ dotáhl do konce. A přestože jde o regulérní sci-fi, příběh je až nečekaně civilní, prost přepálených konspiračních spiknutí. V tomhle ohledu oceňuji autorovu píli, kdy všechny indicie poctivě zapadnou na své místo. Vlastně jediné, s čím má spisovatel problém, jsou charismatičtější postavy a akčnější průběh zápletky. Ačkoliv jsou kulisy skvělé, nepovedlo se kvalitu knihy postavit jen na nich.

kniha: Samotář - Dawson, Mark
trudoš | **1/2 | před 5 dny

Očekávání nebyla velká, přesto v důsledku zklamání. Především proto, že se Mark Dawson snaží být za každou cenu drsně akční, jenže končí u suchého stereotypu, který pro mě postrádal jakékoliv prvky originality. Jeho John Milton je obdobou filmového Jasona Bournea a knižního Jacka Reachera, ale právě to okaté plagiátorství mu znatelně ubírá na osobitosti. Paradoxně mi tak víc vyhovovala vedlejší ženská hrdinka, která přinejmenším neházela do placu životní moudra a prostě jen plnila úlohu sparing partnera.
Alespoň že zápletka byla příjemně strohá, bohužel však nepřekvapila žádnými zvraty. Slabinou je mimo jiné tendence hlavní postavy dopředu odříkávat plánované kroky, což vyprávění ochuzuje o momenty překvapení. A i když je tempo příběhu umocněno krátkými kapitolami, ty působí spíše amatérsky, protože jejich rozsah je dán počtem slov než dějovými střihy. Navíc ačkoliv se jedná o čtvrtý díl v sérii, neuzavřené vedlejší linie jednoduše počítají s pokračováním. A to je trochu podpásovka.

kniha: Ostré předměty - Flynn, Gillian
trudoš | ****1/2 | před 7 dny

Vynikající psychologický thriller s podmanivou koncepcí a skvělou hlavní hrdinkou. Ta, po vzoru netypických postav, čtenáře zasvětí do tajů patologického chování zvaného sebepoškozování. A jak je možné, že se z krásky ze zazobané rodiny stane dívče s disfunkčními sklony, i když jinak poměrně normální a ještě k tomu dost sympatické.
Snad jen, že samotná detektivní zápletka je vystavěná na příliš známých klišé, které člověk stejnou měrou očekává, jako jej překvapí. Navíc místo nějakého vyšetřování se Gillian Flynnová soustředí až moc okatě na rodinné vztahy a co špatného z nich vzešlo, takže je vcelku rychle odhadnutelné, kde že bude zakopaný pudl. Plusem jsou v tomhle ohledu skvěle zvládnuté charaktery jednotlivých postav, nemluvě o depresivní atmosféře jižanského venkova, pro kterou mám prostě slabost. Jistě, je to trochu přitažené za vlasy a zbytečně moc vyhrocené, ale uvolněná stylistika si mě získala od první stránky a nezradila ani na té poslední. Takže nakonec naprostá spokojenost.

kniha: Flashback - Simmons, Dan
trudoš | **** | před 8 dny

Ačkoliv Dan Simmons koncipoval Flashback jako detektivku, nemyslím si, že by to s ní v jádru myslel nějak vážně. Spíš mu slouží jako startér příběhu než cokoli jiného. O tom svědčí hlavně pomalý tok románu, popisující cestu napříč kontinentem a rozborem různých společenstev uvnitř rozpadlých Spojených států amerických. On vůbec může vývoj událostí milovníky thrillerů dost otrávit – na to, jak je zápletka prostá, se sune kupředu šnečím tempem, který chytí drive až sto stran před koncem. A přestože v závěru vše zaklapne na své místo, ti, kteří nenávidí nejednoznačné konce alá Počátek, pravděpodobně puknou vzteky.
Simmons je však skvělý vypravěč a prazdroj originálních nápadů, což dokázal už v předchozích knihách. Takže i když mu vázne koncepce, jednotlivými scenériemi doslova nadchnul, stejně jako drobnými detaily, dotvářejícími atmosféru nepříliš vábivé a možná právě proto tak autentické budoucnosti. Není to Joe Kurtz, ale pořád to má šmrnc plnohodnotné literatury pro autora tak typický.

kniha: Děs - Hidden, David
trudoš | 1/2 | před 8 dny

Nevadí mi využívání explicitního násilí ke znechucení čtenáře, vadí mi jeho amatérské používání rovnající se vidláckému zacházení s videokamerou za účelem natočení oslnivého velkofilmu. O to spíš, když se autor raději schová za pseudonym, než aby se k dílku oficiálně přihlásil. A tak pokus o morbidní drama s šokujícím námětem končí u snůšky nechutností a rádoby cool metafor, jejichž účel je čistě jen samoúčelný.
Problém je, že Děs vlastně nefunguje ani jako detektivka, ani jako thriller. V prvním případě chybí jakékoli vyšetřovací postupy, nemluvíme-li o zádumčivém fňukání nad zkažeností světa a mlácení nevinných podezřelých. V případě druhém je to pak absence hybné síly, která by hrdinu někam posouvala. Jeho opatrné vyčkávání, jestli se náhodou někde neobjeví stopa, mi příliš nekorespondovalo s motivem unesené a mučené dcery, což přímo vybízí k adrenalinové činnosti. A že z toho jde vytřískat maximum, už dokázal film 96 hodin. Pro mě jednoznačně nejhorší literární zážitek za rok 2016.

kniha: Viníci mají strach - Chase, James Hadley
Nelson | ****1/2 | před 9 dny

St. Raphael – krásné pobřežní město plné krásných žen a milionářů. Tento dojem ale hlavnímu hrdinovi vydrží cca prvních 10 stránek a při pátrání po vrahovi svého partnera z detektivní agentury se čím dál více noří do morálního bahna, které je v tomto městě skutečně bezedné. Málokdy jsem se setkal s takovou plejádou skutečně velmi nesympatických postav, kdy je jedno zda stojí na straně zákona nebo ne, hranice je zde velmi nezřetelná, či spíše žádná. Pátrání je docela strhující, jen mám velké pochybnosti, že ve městě s takto nastavenými pravidly by kdokoliv dotáhl jakékoliv vyšetřování do úspěšného konce. Velmi kvalitní román, čte se jedním dechem.

kniha: První pravidlo - Crais, Robert
Lmslaver | ***** | před 9 dny

Joe Pike jde za vyřešením tohohle případu jako buldozer, od jehož radlice odletují těla gangsterů a mafiánů a úspěšně mu u toho sekunduje přítel Elvis Cole. Slušná a vyvážená porce pátrání, akce a drsných hlášek.

kniha: Black Mask - Penzler, Otto
Medek, Pavel
Lmslaver | ****1/2 | před 9 dny

Z příběhů plných drsných chlapíků a svůdných žen na vás dýchne atmosféra nasáklá střelným prachem smíchaný s těžkým cigaretovým kouřem. Za zmínku určitě stojí i grafické provedení knihy s původními ilustracemi z Black Mask.

kniha: Štvanice - Evanovich, Janet
Goldberg, Lee
trudoš | ****1/2 | před 11 dny

Královna humoristického thrilleru společně se zkušeným scenáristou televizních seriálů staví své dva navýsost rozdílné hrdiny do nezáviděníhodné situace, kdy se z jimi okradeného padoucha vyklube ještě větší grázl, než původně čekali. Zápletka tak oproti očekávání nekopíruje už jednou nastavený model a i když jsou základy stejné (tedy obdoba Dannyho parťáků), vývoj událostí zavane aktéry úplně novým směrem. Čím však kniha překvapila nejvíc, je neutuchající tempo příběhu, který nějak začne a hned v následující kapitole pokračuje jinak, než jste čekali. A po chvilce to autoři udělají znovu. A pak ještě jednou. Dvě stě padesát stran tak obsahuje víc motivů, než jedna trudomyslná bichle ze Skandinávie. Pořád mi sice chybí svérázná ich-forma, ale jinak už se pravidla série ustálila a v detailech fungují dokonce ještě lépe, než v předchozím díle, čistě proto, že už není třeba nic zdlouhavě vysvětlovat. Ne nadarmo patří Janet Evanovichová mezi nejúspěšnější americké spisovatelky současnosti.

kniha: Žulové město - MacBride, Stuart
furunkl | ***** | před 13 dny

Kriminálka jak má být. Není pro slabší povahy. Prostě příliš mnoho mrtvých dětí. Ale jinak dokonale vyktreslené jedno oddělení skotské policie.

kniha: Spasitel - Nesbø, Jo
trudoš | ***** | před 14 dny

Spasitel je skvělý. Hlavně proto, že je drobet jiný než ostatní díly. Sice koncepci „v polovině odhalím, jak to je, pak to převrátím, a na konci přijdu s nějakou novinkou“ autor zachoval, ovšem rozvržení zápletky je nové. Poprvé vidíme Harryho pracovat v kolektivu, poprvé jej zažijeme častěji ve střízlivém stavu, než v opileckém, a taky si s ním poprvé užijeme trochu romantiky. Zbytečné mi přišlo jen opětovné zamotávání se do korupčního skandálu, protože vše podstatné už bylo řečeno, a další rozvádění je jen hromaděním „překvapivých“ odhalení.
Jak už je Nesbøho zvykem, román je příjemně cynický a syrový, přičemž kořením, které vyprávění tentokrát odlehčuje, jsou příhody chorvatského zabijáka v Oslu, který si zde prožívá malé soukromé peklo. Aneb kolik jazyků neznáš, tolikrát s tebou vyběhnou. Vtipné až parodické, přitom stále v normě příběhu. V mém osobním žebříčku nejlepší díl hned po Července, čemuž nahrává i to, že ten prevít spisovatelskej zase zabil jednu z hlavních postav.

kniha: Město mečů - Bennett, Robert Jackson
trudoš | ****1/2 | před 15 dny

I když zápletka v mnoha ohledech připomíná koncepci předchozího Města schodů, v základu mě Město mečů stejně bavilo o chlup víc. Možná proto, že už se čtenář nemusí probírat zákonitostmi kolem mrtvých bohů a autor se tak směle může soustředit na dobrodružnost samotného příběhu. Navíc Turyin je daleko zábavnější a cyničtější hrdinka než Shara, přičemž největší kápo ze všech je samozřejmě Sigrud, který naštěstí i zde dostane svůj řádně krvavý prostor.
Co však na Bennettovi oceňuji nejvíc, je, že udržel detektivní atmosféru, přestože k tomu neměl důvod. Pátrání po zmizelé agentce, rozšířené o vyšetřování brutálních vražd, dává událostem stylový šmrc, který umocňuje atraktivitu celého vyprávění. Stále mám sice problém zařadit si svět božských měst do konkrétního období, protože vedle chladných zbraní a zakázané magie, tu ke slovu přicházejí automobily či rovnou elektřina, ale autorova imaginace mě pořád umí fascinovat dostatečně silně, že praktickou logiku věci jednoduše házím za hlavu.

kniha: Hadí listiny - Cornwell, Jessica
trudoš | **1/2 | před 16 dny

Přestože umí Jessica Cornwellová používat úsečné a strohé věty, její jinak rozvláčná stylistika mi jednoduše nesedla. Přitom o zajímavé motivy není nouze a hrdinka zpočátku připomíná mou tolik oblíbenou postavu Lucase Corsa z Dumasova klubu. Naneštěstí skutečně jen zpočátku, už po straně padesát ztratil příběh tempo a záhada rituálních vražd, stejně jako původ prapodivného svazku, mě ze židle nějak zvednout nedokázaly. Naopak, přibývající postavy, množení se pseudopříloh a různé dějové odbočky pouze roztříštily už tak vratkou dějovou osu.
Neříkám, že jde vyloženě o špatnou knihu, autorčin značně furiantský přístup k dobrodružnému románu má své svébytné kouzlo. Bohužel se mu ale nedostává základního řemeslného zpracování. Spisovatelka má tendence se opakovaně vracet k domněle uzavřeným událostem, takže ve mně neustále rostl pocit, že se zápletka nikam nehýbe. Jindy zase paradoxně poskočila kupředu tak moc, že jsem měl problém pobrat souvislosti. Výsledek? Netuším, samou nudou jsem usnul.

kniha: Není cesty zpět - Weaver, Tim
Sirius | ***** | před 18 dny

Už „Bez slitování“ bylo super. Ale Není cesty zpět je alespoň tak o dvě třídy lepší. Weaverův styl je strašně návykovej, zápletka pořádně zašmodrchaná, zvraty pořádně protřepaný. A hlavně Raker je dědic drsný školy jak víno.

kniha: Parker láká krysy - Wegener, Manfred
trudoš | **1/2 | před 19 dny

Přestože je sešit označen jedničkou, rozhodně se nejedná o začátek letité německé série parodující anglické kriminálky. S tím souvisí hlavně to, že s postavami a vztahy mezi nimi, se člověk musí popasovat sám, protože s úvodním slovem nakladatel čas neztrácel. Tedy ne, že by šlo o složitou vědu – Butler Parker je staromódní sluha lady Agathy, namyšlené a nepříliš důmyslné nadšenkyně detektivek, jenž svou neopatrnou zaměstnavatelku tahá z problémů všeho druhu, aniž by ona sama byť jen zaregistrovala nějaký jeho příspěvek k akci. On sám je pak zábavnou kombinací Saturnina, Jamese Bonda a pana Tau.
Samotná zápletka konkrétně tohoto příběhu je až dětinsky prostinká a v rámci rozsahu i zbytečně natahovaná. A právě ta průhlednost mi vadila nejvíc, k čemuž přispěla neschopnost Manfreda Wegenera vyhnout se logickému lapsu, čistě jen proto, že byl líný. Humorná stránka je jinak na drobně laciné úrovni, ale funkční. Snad jen, že opakující se fráze působí jako historie Baťovy továrny na cvičky.

kniha: Zjizvená tvář - MacBride, Stuart
trudoš | ***** | před 21 dny

Hned zkraje musím nadšeně konstatovat, že Stuart MacBride je knihu od knihy lepší a lepší. Ve Zjizvené tváři opět rozjel několik dějových linií, které však násilně nekombinuje, ale zároveň má každá z nich nějaký smysl pro ústřední záplatku. Co mě ovšem dostává nejvíc, je jeho přehnaně morbidní až zle cynický humor, který jako kyselina rozežere duši i toho největšího optimisty. To ještě podtrhuje tendence zaměřovat se na paradoxy moderního zločinu, jako je osmiletý násilník a vrah, nebo šedesátiletá babička šéfující vymahačskému gangu. Věřte, že Logan McRae to opravdu nemá jednoduché. O to víc, že tenhle hrdina není žádný osvalený macho, hláškami bořící administrační překážky. Hierarchie policejního aparátu mu to ani moc neumožňuje. Takže místo toho, aby řešil zločiny podle vlastního rozvrhu, musí pracovat vždy na tom, co mu určí jeho nadřízení. A vzhledem k tomu, že jeden z nich je podlá a zvrácená lesbická mrcha, je jasné, že o zábavu je vrchovatě postaráno. Alespoň v mém případě.

kniha: Červenka - Nesbø, Jo
Sirius | **1/2 | před 21 dny

uf. Nesbo je další z těch autorů, co asi trpí syndromem když další knížka, tak o něco tlustší než ta předchozí. A bohužel nudnější. Tahle knížka by si určitě zasloužila zkrátit tak o polovinu stránek. A co mě na tom strašně štvalo, byla skutečnost, že jsem jako čtenář byl díky vypravěčský kameře vždycky o krok před hrdinou. Zvrat s pachatelem bylo hrozný wtf, takový jsem snad ještě nikdy nepotkal. Co to ale zachránilo bylo alespoň svěžejší finále.

kniha: Zmizelý svět - Lehane, Dennis
trudoš | ****1/2 | před 23 dny

Jako vyvrcholení osudů Joeho Coughlina působivé, i když abych pravdu řekl, nepříliš nápadité. Přestože je Dennis Lehane bezkonkurenční mistr, co se týče dobové atmosféry a psychologických her, nějak v zádumčivém pokračování Pod rouškou noci nepřišel s ničím, co by neodehrál už dříve. A to se zápletka rozjede zajímavým směrem, jenže brzy zvolní do hloubavého přešlapování, které vygraduje až v závěrečné třetině. Za to excelentně, o tom žádná.
Síla románu tak zůstává v reálném vykreslení gangsterů, lidí žijících na plný plyn, plivajících zákonům do tváře, protože Strýček Sam pro ně nikdy nic neudělal, za to neustále něco chtěl. Jenže pod vší tou chlapáckou revoltou je zlo každodenního života, ve kterém může smrt přijít odkudkoli, náhle a absurdně. A v tomhle ohledu oceňuji, že se autor nestydí zašpinit ruce samotným hrdinům, jejichž sympatičnost tak zákonitě v očích čtenáře získává trhliny. Hledáte-li proto ekvivalent slavného Kmotra, Zmizelý svět je přesně tím, co by vám nemělo uniknout.

kniha: MemoRandom - de la Motte, Anders
trudoš | **** | před 24 dny

Povedený thriller pracující s tím nejjednodušším a zároveň nejatraktivnějším motivem – ztrátou paměti. To ještě vygradováno nejednoznačným hrdinou, který před svou amnézií evidentně žádným svatouškem nebyl a teď se na něj valí problémy, o kterých absolutně netuší, jak s čím souvisí. Což ve výsledku znamená, že nemůže věřit nikomu a to je voda na můj mlýn. Dlužno říci, že Anders de la Motte se se zápletkou vypořádal se ctí a nebýt přeceněného množství postav, ve kterých se člověk brzo ztratí, hodnotil bych lépe. S tím souvisí i autorská neřest průběžně se zamotávat do vlastních konspirací, přičemž chvílemi je docela těžké udržet krok s aktuálním vývojem. Nehledě na fakt, že demaskovací zvraty jsou poměrně odhadnutelné a ta labutí píseň kolem je trochu zbytečně moc natahovaná. Přesto MemoRandom funguje bezvadně po všech stránkách, gangsteři jsou dostatečně nekompromisní, aby to bralo dech, a policie právě tak zkorumpovaná, aby z toho běhal mráz po zádech. Stockholm noir jak vyšitý.

kniha: Přeběhlík - Connelly, Michael
Sirius | **** | před 24 dny

Connellyho Přeběhlík je prostě parádní. Bosch sice už není policajt, ale jeho poslání neskončilo ani ho neopustila jeho buldočí nátura. Takže tu máme další zajímavý případ, trochu slabší padouchy a trochu slabší finále… ale vezmi to čert. Protože Connelly pořád píše skvěle.

kniha: Druhá šance - Patterson, James
Gross, Andrew
furunkl | ** | před 24 dny

Po prvním dílu docela zklamání. Autor za sebe řadí jedno detektivkářské klišé za druhým. Zkušený čtenář odhalí vraha hned jak se jeho postava objeví.

kniha: Druhý hrob nalevo - Jones, Darynda
trudoš | **** | před 25 dny

Nečekal jsem příliš a spíš počítal, že mé nadšení z předchozího dílu s tímto opadne a série tak skončí na hromádce vyřazených knih. A ono ne. Dvojka je sice na stejné úrovni jako jednička, ale Darynda Jonesová má po kapsách ještě stále plno ostrovtipu a přitom nemá tendence se opakovat. Pouze na zápletce je znát dost bezhlavý přístup k osnově a v podstatě je tu jen proto, aby všechny ty stránky něco drželo pohromadě. Autorka si evidentně víc užívá komických etud, než nějakého vývoje událostí, ale ono jí to kupodivu funguje. Umění okecávat je taky dar.
Vlastně jediné, co mi na struktuře textu vadilo, byla naivně kýčovitá atmosféra, jak vystřižená z amerických sitcomů – postavy mají jasně stanovené role, technické problémy se řeší lusknutím prstu a sociální zázemí se usmívá skrze růžené brýle. Krutější či dramatičtější scény pak vyčnívají jako pověstná pěst na oko.
Naštěstí Nebezpečí a Will Robinson stále oplývají blahodárnými účinky. A tohle duo je holt lékem prakticky na všechny strasti.

kniha: Tvář zrady - Johansen, Iris
trudoš | *** | před 26 dny

Pro mě tak trochu rozporuplná kniha plná vynikajících nápadů, ale také nesmyslných citových vsuvek, které jinak svižné tempo pouze ubíjejí. Navíc jsou jen na parádu a s dějem vlastně ani nemají co dělat. Osobně jsem se bavil až do chvíle, než soudní specialistka Eva Duncanová určila, komu že to nalezená lebka skutečně patří. Pak byla krásná konspirační opona roztažena a jeviště obsadilo statické divadelní představení, ve kterém se hrdinové nimrají ve svých emocích a dokola ověřují hodnověrnost předchozího zjištění. Naštěstí u toho Iris Johansenová nezůstala a v závěru dokázala uhrát ještě několik mile mrazivých scén. Už mi to ale přišlo jako řemeslná vypočítavost než dobře rozvržená práce, protože klíčové momenty nejsou příliš využity a zvraty zastupují úlohu vizuálních efektů. Při zevrubnější analýze by pak zápletka bohužel neobstála. Přesto musím chválit, napsané je to strhujícím způsobem a ústřední motiv je skvělý, jen ta divoká kombinace harlequinky a špionážky mě dost roztrpčila.

kniha: Tanec s andělem - Edwardson, Åke
trudoš | *** | před 29 dny

Tanec s andělem zaujme jazykem, kterým je vyprávěn. Přestože se jedná o klasickou kriminálku, Åke Edwardson se rozhodl pro více než vzletný způsob vyjadřování, aniž by si vědomě chtěl hrát na Williama Shakespeara. Díky tomu tak tuctový příběh získává svébytný punc, jenž sice z knihy nedělá literární zázrak, přesto je příjemnou změnou v prozaickém stereotypu. V některých případech je samozřejmě tahle poetika na škodu, obzvlášť když se popisuje dění z pohledu vraha – to už je pak těch metafor tolik, že jsem se v nich popravdě ztrácel.
Slabší je to se zápletkou. I když se autor drží ve vyšlapaných šlépějích dua Maj Sjöwallová a Per Wahlöö, vývoj událostí mu nefunguje tak jako v jejich románech. Jistě, je tu uvěřitelné týmové pátrání, přechody na výslechové záznamy, lidští hrdinové i typicky melancholický skandinávský cynismus, ale přesto je těch tři sta padesát stran vyplněno vatou. Závěr to jen potvrdí, protože vše podstatné se vlastně odehraje až na posledních padesáti stranách.

kniha: Právo nálezce - King, Stephen
trudoš | *** | před 30 dny

Kamenem úrazu je především smutný přehmat nakladatele, protože prvních pár vět z anotace na přebalu knihy suše shrne obsah víc jak poloviny románu. Díky tomu poměrně dlouho sledujete děj, o kterém víte, kam přesně směřuje, protože už vám to bylo vyspoilerováno. A Stephen King kromě jednoho překvapení z klobouku nic dalšího nevytáhne, takže jedinou radostí je čekání na finále. To však přináší pouze kýčovitou podívanou plnou obehraných klišé a černobílých charakterů. Co mi ale vadilo nejvíc, bylo nucené naroubování postav z předchozí knihy. Příběh by se klidně obešel bez nich a možná mohl být o to zajímavější. Ústřední motiv zabijáka a nálezce je totiž parádní sám o sobě a jediná škoda je, že si s ním autor víc nepohrál. Nehledě na to, že příspěvek bodře přemoudřelého Billa Hodgese přichází až v poslední třetině a nemá jiného významu než „přišel jsem, viděl jsem“. Ovšem nic to nemění na faktu, že je tu pár skutečně skvělých nápadů a několik nádherných statí o literatuře a lásce k ní.

kniha: Nejstudenější válka - Tregillis, Ian
trudoš | **** | před 32 dny

V druhém díle Milkweedského triptychu rozehrál Ian Tregillis hodně vysokou hru a to v duchu poctivých špionážních románů. Ubral lehce na fantastice a přitvrdil na dějovosti, přičemž aktéry navíc vrhá do zcela nestandardních sociálních dramat, ze kterých by si jeden vážně hodil mašli. Atmosféra skličující beznaděje je v tomhle ohledu takřka ochromující.
Jak ale drží na uzdě hrdinský patos, je trochu obtížné si kohokoliv oblíbit, protože když už se dotyčný nechová jako pitomec, chová se jako zákeřný pitomec. To ještě podporuje postava intrikující vědmy Gretel, které všichni do očí halasně vyhrožují, že se sebou nenechají manipulovat, a pak jdou a udělají přesně to, co ona chce. Opakovaně. Přesto se ukazuje, že to, co se dříve zdálo být jen namachrovaným výstřelkem imaginace, najednou zaklapává na své místo. Autor naneštěstí vygradoval události na absolutní maximum, takže čekání na závěrečný díl se teď stane malým soukromým peklem pro každého, kdo s touhle ultradepresivní trilogií začal.

Mám rád kriminální zápletky ve válečných kulisách, vyšetřování armádních zločinů obzvlášť a 1. světovou vůbec. I když jedno vylučuje druhé, čistě pro praktickou stránku věci. Když po vás střílí nepřítel, není na detekční finesy čas a zpětně je pozdě bycha honit. Takže spousta důvodů, proč by se mi Návrat kapitána Johna Emmetta měl líbit. Ale asi budu za sexistu, když přiznám, že bych téma a zpracování raději uvítal z chlapských rukou. Romantické pletky, koutky poezie a přecitlivělost aktérů mi ve vojenském prostředí prostě nějak neladili. Zápletka samotná je dobrá, ale těch čtyři sta stran jí nesluší – Elizabeth Spellerová toho využívá jen k tomu, aby to, co lze říct jednou větou, řekla pěti odstavci. Nehledě na to, že veškeré pátrání vyřizuje hrdinův kamarád, bez něhož by se děj nikam nepohnul. Komické na tom je, že ta postava je ale jinak zbytečná. Díky tomu se síla příběhu rozmělnila a i přes profesně kvalitní stylistiku mě délka nakonec jednoduše uondala. Zlatá Agatha Christie.

kniha: Kněz - Bruen, Ken
trudoš | ****1/2 | před 36 dny

Ken Bruen je prostě pořez. Nebojí se věnovat tématům, která jsou v jeho domovině tabu a určitě ještě nějakou dobu budou. Jenže to nedělá z potřeby šokovat, ale z nutnosti sám se k věci vyjádřit. Řízně, drsně a hodně hodně cynicky.
Jeho Jack Taylor se tedy vyšetřování tentokrát vyhýbá jak čert kříži a víc se soustředí na kritiku moderního Irska, které jakoby definitivně ztratilo důstojnost. Tedy ne že by tahle parta alkoholiků někdy nějakou měla. Má to svoje kouzlo, nejste-li právě optimisticky smýšlející čtenář, ale absence zápletky je docela markantní. Ono se tu sice stále něco děje, ale ne že by to hrdina nějak ovlivňoval. Sice přestal pít jak duha, ale místo toho, aby mu to třebas projasnilo mysl, apaticky přijímá rány osudu tak jak přijdou, doufajíc přitom ve vlastní vykoupení. Až si člověk pomalu přeje, aby se vrátil ten stále vychlastaný, zfetovaný a bezstarostný Ir z prvních dvou knih.
Ale znáte to, může-li se něco pokazit, pokazí se. A v případě Jacka Taylora to platí dvojnásob.

kniha: Podfuk - Grisham, John
trudoš | ***1/2 | před 38 dny

Román trochu nešťastně hřeší na vlastní název. Ten totiž dává jasně na srozuměnou, jak čistou hru budeme sledovat. Ostatně hrdina samotný se tím příliš netají, i když karty na stůl nikdy zcela nevyloží. Přesto zápletka bavila po celých tři sta čtyřicet stran, čistě proto, že člověku prostě nedá nespekulovat, kde že to bude ten pudl zakopaný. V tomhle ohledu John Grisham čtenářovu trpělivost natahuje na maximum, ale jako správný profesionál nepřetáhne. Celý komplot ovšem až moc překombinovaně spoléhá na ústřední zvrat, bez kterého by se nikam nic nepohnulo. Thrilleru pak nejvíc schází sympaticky nejednoznačné postavy a jejich peripetie při realizaci celého plánu. Pokus o správné načrtnutí tu je, ale nakonec to skončí u slušňáckého standardu, který je pro autora příznačný.
Na Grishamovi však obdivuji jeho řemeslnou neochotu sklouznout k továrnímu pásu a sekat jednu dvě knihy ročně, napsané podle úspěšné šablony. A v rámci toho byl pro mě Pudfuk z jeho strany dalším příjemným překvapením.

kniha: Do morku kostí - Elkins, Aaron
trudoš | **1/2 | před 39 dny

Slušně napsané, ale děj se rychle mění v nudu, protože příběh nenabízí nic extra zajímavého a to jak co se týče postav, tak ohledně zápletky. V podstatě jediné pozitivum pro mě byla délka, která je právě tak akorát – úvod, stať a závěr. Na dvou stech stranách nedochází k žádným šarádám, protože soudní antropolog Gideon Oliver k nim ani nedává prostor. Z kostí toho vyčte víc, než Sherlock Holmes a Hercule Poirot ze všech nenápadných stop, co jen jsou k nalezení, a díky tomu je detektivní vyšetřování prakticky bez překvapení. Paní Náhoda se pak postará o zbytek zvratů, bez nichž by odhalení vraha a jeho dopadení prakticky nebylo možné.
Špatné to v základu není, jen to postrádá nezbytný drive, jenž by se postaral o takové maličkosti jako že obsah nezapomenete ve chvíli, kdy knihu dočtete. Dost možná za to ale může vytrženost z kontextu, protože Aaron Elkins tímto románem svou sérii rozhodně nezačal. Tuzemský čtenář si bohužel musí vystačit s tím málem, co mu český nakladatel poskytl.

kniha: Bledý vrah - Kerr, Philip
trudoš | ***** | před 41 dny

Lepší než předešlé Krvavé diamanty, především díky přímočařejší zápletce a houstnoucí atmosféře nacistického teroru. Snad jen, že si Philip Kerr trochu ulehčil život, když soukromého detektiva Bernarda Gunthera přemístil do pozice policejního komisaře, čímž mu přímou úměrou zvýšil zákonné pravomoci. Takže pro jednou může urážet koho chce, aniž by s tím kdokoliv mohl něco dělat. Sice tím zůstává věrný nepsaným pravidlům drsné školy, ale v kulisách přísně totalitního režimu to přeci jen trochu ruší, o to víc že hrdina kope za ty svobodomyslnější.
Zápletka se tentokrát točí kolem honu na sériového vraha a šlape svižným tempem i přes počáteční odbočení, které se však nakonec ukáže jako poměrně důležité. Samotné konstrukci děje lze vytknout pouze opakující se stagnaci, kdy po každé vraždě získáváme stejnou informaci – detektivové nemají dostatek stop, aby měli po kom pátrat. Přesto se autorovi povedlo vystavět hodnověrné policejní vyšetřování, které není nesmyslné, roztáhlé nebo nahodilé.

kniha: Stíny zůstávají - de Jonge, Peter
trudoš | ***1/2 | před 43 dny

Chvilku mi trvalo, než jsem se přizpůsobil třetí osobě přítomného času vyprávění, s čímž souvisí i má neschopnost vžít se do hrdinů, na něž je nahlíženo dosti neosobním pohledem. Tam, kde Michael Chabon či Robert Fabian, co se stran formy a záživnosti týče, skórovali na výtečnou, Peter de Jonge u mě selhal na plné čáře. Minulý čas prostě dobrodružným příběhů sluší víc a stylistické experimenty v tomhle ohledu nejsou vždy zárukou úspěchu. Jeho Stíny zůstávají tak sice excelentně kombinují strohost se spádem, ovšem ději i postavám chybí elán, jenž by bojoval o čtenářovu pozornost.
Ve finále průměrný moderní thriller s lehce vykonstruovanou zápletkou, který z šedivého standardu vytahuje pouze ponurá noirová poetika ulic velkoměsta. Třešničkou je pak působivý závěr, díky jemuž knize s uznalým pokývnutím hlavou odpustíte mnohé předchozí nešvary. Ale že bych měl nutkání pátrat po dalším případu policistky Darlene O'Haraové (mimo jiné otřesná úlitba českému skloňování), to se zrovna říct nedá.

kniha: Šepot podzemí - Aaronovitch, Ben
trudoš | ***1/2 | před 45 dny

I když Ben Aaronovitch tentokrát zvolil cestu skutečné detektivky, nějak pozapomněl, že v jednoduchosti sice může být síla, ale nic se nedá natahovat do nekonečna. O to víc, že ke vší té vatě uvnitř není moc důvod, nepočítáme-li fakt, že kniha by po všech škrtech byla bezmála poloviční. Na druhou stranu si cením toho, že vývoj událostí je pro jednou přehledný a přeskoky k rozehrané zápletce s Mužem bez tváře neruší. Ovšem turistické exkurze po londýnských končinách už začínají být trochu nudné a hlavně jsou dost okatě na úkor děje.
Jinak zaběhnutá klasika. Peter Grant už působí dojmem opravdového detektiva a tým čarodějů ve službách Metropolitní policie se formuje funkčním směrem. Osobně nejvíc oceňuji autorovy zábavné postřehy ze života četníků, které dle všeho vycházejí z reálných zážitků, třebas ne konkrétně jeho vlastních. Pravdou je, že suchý anglický humor drží vyprávění stále nad hladinou lepšího průměru, ale zároveň se stává tím jediným důvodem, proč mě řada vlastně ještě baví.

kniha: Muž z ostrova Lewis - May, Peter
trudoš | *** | před 46 dny

Jak mě linie s Finem Macleodem hrubě zklamala, ta o osudech trojice sirotků v poválečných časech byla excelentní. Co se týče navození atmosféry skotského venkova je Peter May skutečným mistrem, přičemž čím dál do minulosti jde, tím je to zajímavější. Jenže díky téhle omáčce víc jak polovina románu ani není detektivkou, a o tom zbytku by se též dalo s úspěchem pochybovat. Přestože autor zápletku rozehraje velmi atraktivně a dokonce se ji snaží i poměrně zajímavě zašmodrchat, brzy zvolní a pak zcela přejde do retrospektivního vyprávění, o kterém však už víte, kam přesně směřuje. A tak jediné, s čím si lze hrát, jsou totožnosti jednotlivých protagonistů, leč ani zde se příliš nečaruje. V důsledku je celá pointa postavená na obehraném motivu příčin a následků, které přinášejí lidské skutky, třebas míněné v dobrém. Což by nevadilo, nebýt teatrálně vyhroceného finále s šokujícími zvraty a osudovými sliby, které má za účel jediné – lacině ze čtenáře vydolovat alespoň nějakou tu slzičku.

kniha: Dinosauří peří - Gazan, Sissel-Jo
furunkl | nehodnoceno | před 46 dny

Po čtyřiceti stránkách jsem to vzdal.

kniha: Sběratel očí - Floyd, Bill
trudoš | *** | před 48 dny

Líbil se mi ústřední nápad, který ukazuje trochu jiné oběti sériových vrahů – jejich manželky, milenky a blízké přátele. Stephen King kdysi v povídce Dobré manželství rozehrál podobné téma, ale skončil pouze u základního motivu. Naneštěstí ani spisovatel Bill Floyd nikam daleko nedošel a to nejzajímavější odehrál na několika málo stránkách v úvodu svého Sběratele očí. Pak už nasadil ostré tempo moderního thrilleru, ve kterém je napětí uměle vyvoláváno krvavými detaily. Plusem je krátký rozsah, jenž však nedává příliš možností na nějak komplikovanou hru a tak jde všechno trochu předvídatelně ráz na ráz. Co však zamrzelo nejvíc, je že všechny ty tanečky kolem manželky psychopata a jeho udání (což je nám ve flashbacích průběžně rekapitulováno, i když to čtenáři samo vyplyne z kontextu), nemá pro vlastní zápletku moc význam. Postavy navíc působí celkově dost obyčejně a jejich charaktery jsou tvořeny jak podle šablony. Oběť je oběť, vrah je vrah, detektiv je detektiv. Překvapení se nekoná.

kniha: Vražedná čísla - Verdon, John
trudoš | **1/2 | před 50 dny

Tip knihy, u které jsem už po krátkém úvodu věděl, zda se budeme mít rádi či ne. A nemyslím to nijak zle, naopak – jak John Verdon začne, tak i pokračuje, takže se člověk nemusí bát žádných výstřelků. Tedy pakliže si padnou do oka. V opačném případě to už taková zábava není, což byl právě můj případ.
Pozitivum bych viděl v čtivosti, ale to je bohužel asi všechno. Rozmáchlý děj trpí zbytečnou překombinovaností, stejně jako početně přemrštěným obsazením. Samotný hrdina působí dojmem chytráka, který je ve všem nejlepší, přitom odhalit vraha mu trvá přes tři stovky stran a to se s ním ještě stihne dvakrát nevědomky minout. Přitom v reálném světě by to byl první podezřelý, který by základní prověrkou neprošel ani náhodou. To bychom však byli chudší o sestavování psychologických profilů a luštění nepochopitelných hádanek. Ale jak jsem už psal, model thrilleru odhadnete hned zkraje a je-li právě tohle váš šálek kávy, není důvod nepokračovat v jízdě až k závěrečným „šokujícím“ zvratům.

kniha: Jednoduchý plán - Smith, Scott
trudoš | ***** | před 52 dny

Skvělá ukázka toho, jak lze z jednoduchého motivu vykřesat parádní thriller. Scott Smith staví hlavně na postavách, které jsou tak přirozené, že z toho chvílemi až mrazí. Hrdinové, kteří si za každou cenu vědí rady a dokážou neomylně určit, jakým směrem leží spravedlnost, se nekonají. Ne, ústřední trojice aktérů je natolik všední, že nemáte problém přijmout jejich selský rozum, jenž staví na prioritách každého obyčejného člověka. A tak nález balíku peněz v havarovaném letadle někde na konci světa pomalu ale jistě graduje do psychologického dramatu a v nemilosrdnou hru o to, kdo víc propadne peklu. Finální scény mě pak svou děsivostí doslova přikovaly ke čtení, a i když jsem věděl, jak moc špatnou cestou se to všechno ubírá, nedokázal jsem přestat, dokud nebyla poslední stránka za mnou. Netvrdím, že jde o zlomové dílo v dějinách žánru, možná prostě jen byla ta správná konstelace hvězd na otevření právě téhle knihy. Rozhodně je to však příběh, který budu na srdci nosit ještě dlouho.

12345678910poslední (46)1823 příspěvků celkem