RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (47)1866 příspěvků celkem
kniha: Sněhulák - Nesbø, Jo
trudoš | ****1/2 | před 14 hodinami

Již posedmé báječné čtení. Sice to trochu kazí autorovo prvoplánové snažení se o překvapivé rozuzlení, ale pořád jde o nadstandardní detektivku, alespoň co se mých norem týče. Ale upřímně, všechny tyhle očividné boudy na čtenáře mi už poslední tři knihy lezou krkem, především proto, že nejsou vůbec třeba. Lépe řečeno, není to ten důvod, proč mám tuhle sérii rád. Jsem-li v polovině příběhu upozorněn, že události jsou tak a tak, nepotřebuji vysokou Holmesovskou k tomu, aby mi došlo, že to všechno určitě bude úplně jinak. V důsledku se tím jen natahuje počet stran, který by ale klidně nějakou tu stovečku postrádat mohl.
Oceňuji však, že i přes zdánlivou podobnost má román jinou formu než ty předchozí. Především se tentokrát pouštíme do pátrání po skutečném sériovém vrahovi, jehož řádění není jen epizodní záležitostí. Navíc Harryho znormalizované chování a tvůrčí vedení týmu dává kriminální stránce šmrnc. A musím říct, že tahle tvář Joa Nesbøho mi sedí v rámci celého cyklu asi nejvíc.

kniha: Konec hlídky - King, Stephen
trudoš | **** | před 3 dny

Za mě nejlepší díl volné trilogie, i když Stephenu Kingovi trochu zazlívám, že na stará kolena vyměkl a u spousty příležitostí nechává hrubost stranou, aby učinil zadost společenské morálce a nezavraždil příliš mnoho nevinných postav. Nadpřirozený motiv ovšem super, zabíjení pomocí tabletů může vymyslet jen on. Další fobie na účtu mého psychoterapeuta. Já mám prostě pro tyhle technické jednoduchosti slabost, přestože v základu postrádají logiku. Potěšil i záporák, který se konečně ukazuje v parádně sadistickém světle. Snad jen, že jeho záškodnický hrůzoplán má poměrně dost děr. Je otázkou, zda pro výsledný efekt bylo třeba jít tak moc komplikovanou cestou.
Co mi vadilo, byla autorova snaha zaplnit vyprávění množstvím popkulturních odkazů, aby hrdiny udělal čtenářsky co nejatraktivnější. Ovšem beru to jako daň za to, že Bill Hodges už není takový mravokárce jako v předchozích dílech a párkrát mi byl dokonce sympatický, stejně jako jeho mladá parťačka Holly. Na konci jsem i slzu uronil.

kniha: Lucky Starr a oceány Venuše - Asimov, Isaac
trudoš | **1/2 | před 4 dny

Opět jednoduchá kosmičárna, tentokrát však s nepřítelem trochu přitaženým za vlasy. Motiv inteligentních žab by možná fungoval v nějaké staré epizodě Star Treku, ale tady vyprávění spíš jen neúmyslně shazuje do parodické roviny. A to se ani nezaobírám podivností, že žabky odhalil až Lucky Starr, zatímco všichni obyvatelé Venuše žili léta v naprosté nevědomosti.
Ovšem hnidopichové jsou tu od toho, aby bylo v pekle čím topit, takže další výtky si odpustím. Pravdou je, že těch šedesát let se podepsalo pouze na autorově hravé fantasii, která se dostala do střetu se smutnou realitou. Zatímco v roce 1954 byla Venuše ještě stále velkým tajemstvím s neomezenými možnostmi, dnes už je to pouze drobná přehřátá tečka někde na jihozápadní straně oblohy a šmitec. Umění Isaaca Asimova spočívá v moci přetrhat tyhle astrofyzikální hranice, pročež okna podvodnímu dobrodružství na druhé planetě od Slunce zejí dokořán. Ve výsledku oddechovka, jejíž prazákladní kouzlo nezestárne ani za dalších šedesát let.

kniha: Jak potopit Korálovou královnu - Hiaasen, Carl
trudoš | ****1/2 | před 6 dny

Bláznivé přesně po vzoru předchozích knih Carla Hiaasena, jen posazené do roviny románu pro mládež. Autor tak sice vyměnil jízlivou kritiku za morální ponaučení, ale nijak tím neublížil kouzlu exotického dobrodružství ve floridských vodách. Jeho silnou stránkou jsou hlavně postavy a i tady perlí, co se nápaditosti a přirozenosti týče. Noahův horkokrevný otec, který nejdřív koná a pak přemýšlí, musí zákonitě přirůst k srdci každému, kdo byť třebas jen jednou v životě ztratil nervy nad skutky bezohledných.
Vzhledem k tomu, že Hiaasena zbožňuji především coby autora svérázných thrillerů, tak mě mile překvapilo, jak Korálová královna funguje právě jako čtení pro náctileté, přesně v tom napínavém duchu dětské revolty. Žádné přitroublé vtípky o holkách, sexu a pivu, ale chytrý příběh o netradičním přátelství a jedné smutně střelené rodině. V mnoha ohledech to překonává Soví houkání, především komplikovanější zápletkou a propracovanějšími hrdiny. Pro oboje však platí jedno – báječně se to čte.

kniha: Mandžuský kandidát - Condon, Richard
trudoš | ***1/2 | před 8 dny

Richardu Condonovi nelze upřít cit pro sžíravý sarkasmus ohledně americké zahraniční politiky. A člověk to ocení o to víc, když si uvědomí, v jakém období kniha vyšla. Tohle není žádná nacionalistická propaganda typu „USA rovná se ráj na zemi“, ale poměrně střízlivý pohled na hry mocných, zodpovědných za chod státu. Je to sice trochu archaické, ale pořád je v tom funkční kouzlo parádní špionážní konspirace.
Bohužel mi nesedl ústřední hrdina, u něhož jsem si nevěděl rady, zda mu držet palce, nebo jím opovrhovat. Chvilku má chování prvotřídního grázla, jindy zase nevinné oběti. Oproti tomu skvěle fungují postavy otce a především pak matky, správné stepfordské paničky, která svých chladnokrevným přístupem strčí do kapsy nejednu šedou eminenci. Skoro jsem měl až chuť fandit jí a ne hrdinovi, kdyby nebyla jeho protivníkem. V jejím stínu nakonec skončí i celé to prohnané korejské spiknutí, jež sice okouzlí nápadem, ale jinak působí spíš komicky než hrozivě, alespoň z dnešního pohledu na věc.

kniha: Posedlost vzácné dámy - Rottová, Inna
trudoš | ** | před 11 dny

Román Inny Rottové vlastně ani jako detektivka moc nepůsobí. Není to jen pro absenci zločinu i plnohodnotného vyšetřování, ale především pro nepovedenou konstrukci příběhu. Ústřední motiv záhady špatný není, jen chybí řemeslná stavba, která by mu dala smysl a spád. Pravdou totiž je, že děj by se klidně obešel bez iniciativy hrdinů. I kdyby totiž nic neudělali, události by dospěly do úplně stejného bodu, jako s jejich přispěním. Tedy ne, že by šlo v jejich případě mluvit o nějakém detektivním pátrání. Sabina Hronová přijde ke své roli jako slepý k houslím (což ale není paralela k její kariéře houslistky) a vyniká jen v tom, že umí pokládat otázky. Oproti tomu její sekundant Milan Pacovský, majitel detektivní kanceláře a investigativní novinář, má tolik talentu ke své práci, jako průměrný středoškolák pro abstraktní matematiku. Bezradnějšího improvizátora byste pohledali. Sám za sebe tak můžu jen říct, že škoda námětu – zpracovat šel určitě lépe, i co se týče pohnuté totalitní historie.

kniha: Nedostatek důkazů - Turow, Scott
trudoš | **1/2 | před 13 dny

Hodně dobře rozpracovaná právní profese, se všemi nešvary i klady, které jen slepá spravedlnost nabízí. Dojem však kazí zoufale nudný spád a především rádoby šokující vyústění, které nejen že je morálně zvrácené, ale ještě se snaží tvářit jako nejlepší možné. Nemluvě o tom, že hrdina má chování manželské fňukny par excellence, což konec ještě nadvakrát podtrhne. Ovšem věrné zachycení kulis soudní síně i samotného trestního řízení dělají z knihy alespoň informačně zajímavé čtivo. Nikdy bych neřekl, že křížové výslechy mohou být tak napínavé, o to spíš, když člověk sleduje jeden za druhým. Ale Scott Turow to umí podat tak, že každý zvlášť je málem napínavější, než celá jeho kniha. Kdyby podobně dokázal ukočírovat zápletku a vytvořil zajímavější hlavní postavu, měl by mě na lopatě v cuku letu. Jenže sledovat příběh právníka, který podvede svou ženu a pak se rozbrečí, když jej milenka odkopne, pročež se vrátí k manželce a hořekuje nad svým osudem… to už snad raději červenou knihovnu.

kniha: Kdo jinému jámu kopá - Rejfová, Marie
Sirius | ***1/2 | před 13 dny

Detektivka, co se čte sama (ostatně jsem to dal během dvou dnů) a je to příjemná oddechovka, která plave proti současnému proudu temných depresáren z mrazivýho severu. A je tam hrdinka, co tak trochu zakopne o mrtvolu a jelikož je zvědavá, tak si nemůže dát pokoj, dokud nedopadne pachatele.

kniha: Diamantová holubice - Hyland, Adrian
Sirius | ***1/2 | před 15 dny

po všech severských detektivkách je tahle knížka jako zjevení, protože se odehrává v Austrálii. Hyland zvládl její atmosféru (hlavně tu odvrácenou stranu) vylíčit naprosto parádně a v tomhle prostředí by asi nechtěl žít nikdo. Naštěstí si ale stvořil dostatečně silnou a tvrdou hrdinku, která má dost odžito a s ničím se nemaže. Je to ten druh detektiva, co se tak trochu motá neschopný policii do práce a přitom se stará o vlastní bytí, protože pátračství není jejím chlebem. Největší problém románu je tak její první půlka, kdy autor představuje prostředí, postavy a pomalu startuje pátrání, který se rozjede pořádně až zhruba od 150 strany, kdy to začne fakt příjemně svištět.

kniha: Pohřešovaná - Mooney, Chris
trudoš | *** | před 16 dny

Na tomhle thrilleru jsou fajn především krátké kapitoly. Pak bych ještě rád vyzdvihl motiv komplexu hlavní hrdinky Darby McCormickové. Ta v mládí, společně se dvěma kamarádkami, přistihla vraha při činu a tím, že jej nenahlásila, přišly ty dvě holky o život. Tomu se říká motivace pro práci policajta, jak má být.
Pak už to je s pozitivy horší – přestože příběh šlape jedna báseň, průhlednost zápletky už od třetiny románu v podstatě přináší jen otřepanou hru na babu. Ta naneštěstí není nijak prvotřídní a sem tam se vyskytne i nějaká díra v logice policejních vyšetřovacích postupů, přičemž nevýrazné, ploché postavy tomu jen přidávají. Závěrečné „šokující“ odhalení je pak drobet přes čáru a pouze završí celkový dojem nepravděpodobnosti v jednání té které figury.
Chrisi Moonemu však nelze upřít, že stvořil solidní oddechovku, která chytne a ukrátí čas. Přímočarý děj, který možná otráví očekávatelností, je tak chytlavě napsán, že mu většinu zmiňovaných nedostatků bez mrknutí odpustíte.

kniha: Pan Mercedes - King, Stephen
Jana677 | **** | před 16 dny

Jeden vysloužilý polda, který tráví příliš mnoho času přemýšlením o své zbrani. Jeden duševně poškozený muž, zaostalý morálně (nikoliv mentálně), zpestřující svůj zpackaný život zabíjením. To je hlavní dvojice soupeřů ve sporné hře, kdo je kočka a kdo myš. K tomu několik vedlejších postav, více či méně zajímavých, v pár případech vyloženě archetypů (chudá alkoholička, bohatá neurotička atd.). Klasické ingredience pro detektivku zavánějící průměrností a stokrát viděným. Jenže u průměrných knih přemýšlím, jestli má vůbec smysl je dočíst, zatímco „Pan Mercedes“ mi neposkytl nejmenší prostor pro podobné úvahy při hltání stránek, obracených čím dál dychtivěji. Kdyby Stephen King napsal manuál ke správnému sestavení a použití vyhřívaného záchodového prkénka, nejspíš bych si zase dobře početla – však on už by si pan spisovatel našel způsob, jak se i s takovým tématem dotknout temných zákoutí lidské duše. 75%
P.S.: Drobná perlička pro počítačové hráče a překladatelský úlet v jednom – div jsem se nepoprskala čajem, když měl hlavní padouch na PC hry jako „Velká krádež aut“ a „Povinnost volá“ :-)

kniha: Dřív než ji najde - Kardos, Michael
trudoš | **** | před 18 dny

Podmanivý thriller, jehož devízou není ani tak okázalá zápletka, jako spíše skvěle rozehraná psychologie postav. Michael Kardos se spoléhá na skrovné motivy, které záměrně překrucuje a funguje mu to na jedničku. Hra myši s kočkou není sice nijak objevná, ale pořád je mi v mnoha ohledech sympatičtější, než opětovné sledování, jak geniální násilník loví své méně chytré oběti. Přitom dějová gradace působí přirozeně, což jen podtrhují obyčejní hrdinové z řad těch méně šťastných, jimž život nenadělil žádnou zlatou lžičku. Naštěstí to nesklouzává do tenat opilé trudnomyslnosti, kdy máte chuť si společně s aktéry podřezat žíly kartáčkem na zuby.
Jak však autor poutavě rozehraje lidské drama, závěr naprosto zbytečně překoření a přímočarost, která mi tak učarovala od prvních stran, najednou zmizela v průběhu několika odstavců. Je v tom logika, o tom žádná, ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že jde jen o potřebu jít v ústrety populárním trendům. Na druhou stranu, zavděčit se všem jednoduše nejde.

Povedená duchařina, která umí vyvolat mrazení v zádech, ovšem horší je to s nepříliš propracovanou zápletkou. Ta je sice plná tajemných náznaků a děsivých zvratů, ale logika chvílemi dost pokulhává a rozdělení do dvou linií navíc nesmyslně tříští pečlivě budovanou atmosféru napětí. Nemluvě o tom, že Yrsa Sigurdardóttir tak dlouho kombinuje souvislosti, až jí unikne zvláštnost, že celou pochmurnou historii si dá bez problémů dohromady člověk zvenčí a naopak přímí aktéři pro všechnu tu vystrašenost hrají jen teatrálně nechápající.
Jinak ale autorka pracuje se sympaticky jednoduchým motivem strašidelného domu, což je výrazné plus. A ač příliš nemusím bezduché zlo, mlátící bezhlavě nalevo napravo čistě proto, aby ublížilo každému, kdo se připlete do cesty, je to prohřešek vpravdě irelevantní. Celek tak připomíná béčkový horor, který sice není přímo teenagerskou vyvražďovačkou, ale to jen z toho důvodu, že chybí teenageři. Bafačka slušná, ale ničím dalším si mě román vlastně nezískal.

kniha: Vražda mlsného humoristy - Švandrlík, Miloslav
trudoš | ***1/2 | před 19 dny

Nejde o žádný literární zázrak, přesto jednoduché a milé. A jste-li kulinářským nadšencem, tím spíš si knihu užijete. Sice se nedočkáme spektakulárních vyšetřovacích metod, protože hrdinové si vystačí s obcházením jednotlivých aktérů a jejich vyslýcháním, ale bohatě to stačí. Velmi dobře tu totiž funguje detektivní zápletka, kdy odhalení každé další stopy udělá ještě větší zmatek v počtu podezřelých a jejich motivacích. Problém je, že postav je na malém prostoru skutečně požehnaně, a pamatovat si kdo s kým jak souvisí, byl pro mě docela problém. Naštěstí finále vysvětlí vše poměrně srozumitelně, takže předchozí chaos může člověk s přehledem ignorovat.
Komika je jinak typicky švandrlíkovská, nepříliš přestřelená, ale ani zásadně třeskutá, trefně si utahujíc z uměleckého světa a gastronomie. Výsledný dojem je tak u mě ve všech směrech pozitivní, na české poměry obzvlášť. O to víc, že Miloslav Švandrlík byl v první řadě humorista, který v tomhle případě o detektivku zakopl jen náhodou.

kniha: Krvavá lázeň - MacBride, Stuart
trudoš | ***** | před 21 dny

Obdivuhodně nechutné dílko. Tahle série je prostě s každým dalším románem stejnou měrou lepší, jako zvrácenější. Kombinace krvavého thrilleru s černohumornou komikou zde dosahuje absolutního vrcholu, kdy se střídají scény jak vystřižené z Texaského masakru motorovou pilou, s britským situačním humorem toho nejhrubšího kalibru. Přičemž množství pitoreskních figur příběh vůbec neparoduje, naopak pomocí hrubého cynismu postavy vypichují absurdity moderního zločinu a kriminalistiky vůbec.
Tentokrát Stuart MacBride nedává hrdinům zadarmo nic a nemilosrdně jim pouští žilou v pracovním i osobním životě. Svatý mu není nikdo a často vás propleskne realitou tak drsnou, že z toho vysloveně zebe. Což je taky důvod, proč mám tuhle skotskou verzi 87. revíru tak rád. Vyšetřování má smysluplný vývoj a to i přesto, že se ubírá hned několika směry. Je v tom řád, který se autorovi daří hladce ukočírovat, aniž by zabředal do osidel prvoplánové konstrukce. Za mě bezkonkurenčně nejlepší thriller roku 2013.

kniha: Ve světle nebo ve stínu - Block, Lawrence
Sirius | *** | před 22 dny

obvykle rozměr knihy neřeším, ale tady je vyloženě škoda, že nebyl použitý větší. Uvnitř jsou totiž reprodukce obrazů od Edwarda Hopppera a takhle prostě nepůsobí tak výrazně. A co se samotnýho obsahu týká – hodně autorů k zadání asi přistoupila tak, že si vybrala jeden obraz a zkusila si popsat, co se na plátně vlastně děje. Což znamená, že ve většině případů z toho vylezly řemeslně zvládnutý pocitovky a taky několik lechtivějších epizod. Naštěstí ale dorazí i plnokrovný příběhy – tady naprosto exceluje Lansdale se svým Promítačem. Fakt nechápu, že tady ten spisovatel není vydávaný ve velkým. A hned za ním je Michael Connelly s dalším „případem“ Harryho Bosche, ale taky Jonathan Santlofer, od kterého bych si ještě v budoucnu něco rád přečetl.

kniha: Labyrint - Denker, Henry
trudoš | ***1/2 | před 23 dny

Jednoduchá zápletka Labyrintu je vlastně sázkou na jistotu, protože kdo by dokázal odolat obhajobě stoprocentního viníka, který je v očích advokáta nevinný? Dlužno říci, že Henry Denker pracuje s tímhle motivem velmi povedeně a zdaleka mu nestačí prosté odhalení, že všechno bylo jinak, než se zpočátku zdálo. Přitom však nesklouzává do osidel nesmyslné konstrukce a naopak vede vývoj událostí poměrně nápaditým, ale stále uvěřitelným způsobem. Naneštěstí karty vyloží už před polovinou románu, čímž se zbytečně brzo zbaví veškerých trumfů, které mu jinak mohly vystačit až do úplného finále. Takže ve chvíli, kdy dojde na samotné soudní přelíčení, tempo příběhu zvolní a bohužel se už ani příliš nepromění směr, jímž se ubírá. Konec se pak nese v duchu protahování neodvratitelného a v jednu chvíli dokonce i lehce nedomyšleným jednáním, bez kterého bychom se nedočkali zadostiučinění morálce. Ovšem postava soudce, který zásadní rozhodnutí činí na své soukromé toaletě, je vskutku nezapomenutelná.

kniha: Démon z East Endu - Slováková, Petra
trudoš | **1/2 | před 24 dny

Přes nádhernou grafickou podobu románu mě příliš neoslovila jeho přeexponovaná stylistika. Nesmyslné vykřičníky, statické postavy, divadelní dialogy či absence gradace, to všechno vypovídá spíš o autorském nadšení, než o řemeslné dřině. Což u čtyřsetstránkové pseudodetektivky právě nepotěší. Bohužel tu nefunguje ani vztah mezi ústřední dvojicí sourozenců, kteří se k sobě chovají, jako kdyby se potkali včera. Přijde mi, že si Petra Slováková víc dala záležet na popisech atmosférických scenérií, které vymalovává do nejmenších detailů, než aby se soustředila na logiku jednání postav a dějových zvratů, které tak zákonitě pokulhávají. Steampunk je rozhodně fajn a nehraje roli, jestli je přitom trochu do červena, ale když nefunguje zápletka, postrádá na významu, jakého je kniha žánrového vyznání. A vzletné vyjadřování to nijak nezachrání, o to spíš, když pochází z úst žebráka, stejně jako vojáka, okultisty, továrníka nebo alchymisty. Jakoby všichni navštěvovali stejnou rétorickou přípravku.

kniha: Tíha nenávisti - Hart, John
trudoš | **** | před 25 dny

Brilantní thriller, kterému k dokonalosti chybí jediné – špetka obyčejné naděje. Naděje, že i když je vůkol zmar a nic než zmar, jednou se karta obrátí, bude-li si hrdina stát za svým. Jenže John Hart tak dlouho tlačí na pilu, až je té beznaděje a zoufalství jednoduše moc. Tohle už není o tom, že každý dobrý skutek musí být náležitě potrestán, ale že cokoliv uděláte, je zákonitě cesta do pekel, na které vás ještě obskočí Satan Claus.
Když ale člověk překousne trudnomyslnou atmosféru, dostane se k velmi dobře napsanému a hlavně promyšlenému příběhu. Naprosto perfektně tu funguje psychologie jednotlivých postav, která je stejně důležitá, jako zápletka samotná. Pro komplexní pochopení příčin a následků nelze opomíjet jednotlivé detaily, které utvářejí tu kterou osobnost. Je to trochu upovídané, ale autor je (a vždycky byl) natolik dobrý stylista, že množství textu člověk brzy přestane vnímat, jak jej děj maximálně pohltí. Nebýt těch přešlapů se zadostiučiněním, byl bych spokojen absolutně.

kniha: Krvavý rovník - Folsom, Allan R.
trudoš | *** | před 27 dny

Román plný rozporů. Má to výborný rozjezd, který hned zkraje zatáhne do rychle gradujícího děje. Jenže o chvíli později už Allan R. Folsom propadá nekázni a zvolňuje do vycházkového tempa, takže zbytek čtyřsetstránkového thrilleru by šel shrnout do několika málo odstavců. Podobné je to s charakterem zápletky, jež pracuje s poměrně chytrou politickou konspirací, aby byla občas proložena nesrozumitelnými zvraty, které se autor snaží uhrát jako zásahy nevypočitatelné náhody. Tuhle nesourodost pak završují scény nekompromisního násilí (sehr gut), páchané nesmyslně vyumělkovanými figurami (katastrophe). Už jen hlavní hrdina, bývalý losangeleský policista, nyní zahradní architekt (a navíc bratranec prezidenta USA), mi dával svou autentičností vážně dost zabrat.
Přitom základ opravdu špatný není, jen je pohřbený pod tunou nudné vaty, otřepaných frází a nepochopitelných skutků. Proškrtat na třetinu a mohla z toho být povedená jízda. Takhle je to za mě – s odřenýma ušima – pouze lepší průměr.

kniha: Otevřená sezóna - Box, C. J.
trudoš | *** | před 29 dny

Silnou stránkou C. J. Boxe je bezesporu láska k divoké přírodě. Bravurně zvládá zachytit krásu nespoutaného Wyomingu, jež na vás dýchne rozlehlostí, čistotou a hlavně opravdovostí. Jenže to je tak všechno, co mě na jeho Otevřené sezóně bavilo. Revírník Joe Pickett je takový standardní prototyp hrdiny, vedlejší postavy mají často roli pouze doprovodného křoví a zápletka je oproti nabízeným možnostem dosti přímočará. Až mi bylo chvílemi Picketta líto, že mu tak dlouho trvá, než si dá dvě a dvě dohromady. A to se ani nezmiňuji o tom, že autor už od prvních stran vkládá řešení případu do rukou malé holky a vy musíte stovku stran čekat, než se její vedlejší linie spojí s tou hlavní, aby události konečně nabraly spád.
Takže za mě průměr. Kulisy zajímavější než kriminální motiv, kterýžto chytne grády v podstatě až v závěru, kdy dojde na střílení. To se pak ale karty osudu hlavního protagonisty zajímavě vyloží. Což mile překvapilo, ovšem pro otevření dalších knih je to naneštěstí trochu málo.

kniha: Třetí hrob přímo před nosem - Jones, Darynda
trudoš | ****1/2 | před 31 dny

Darynda Jonesová patří k těm spisovatelkám, o kterých se dá s čistým svědomím říct, že jejich série má vzestupnou tendenci. Každým dalším dílem přidává na humoru i na vyhrocování vztahů mezi hrdiny a ani třetí díl toho není výjimkou. Snad jen s tím rozdílem, že zábava se autorce tentokrát utrhla ze řetězu a chvil, kdy jsem nedostával záchvaty smíchu, tu bylo vážně pomálu. Navíc dojde k dost zásadnímu zvratu, který vyřadí ze hry hned jednu z hlavních postav, což je u téhle jinak sluníčkové série docela překvapení.
Na zápletce by se ovšem stále dalo pracovat, protože je opět zabita v přehršli vtipných scének, které však fungují samy o sobě a události často nikam výrazně neposouvají. Ono by to ani tak nevadilo, kdyby se kvůli tomu ústřední motiv nerozpíjel a člověk ke konci pomalu nezapomínal, o co že to na začátku vlastně šlo. Jinak je to ale báječné čtení, humorné a nenáročné, ideálně vyplňující to prázdné místo, které tu zůstalo po Stephanii Plumové.
A hlavně: Nebezpečí a Will Robinson.

kniha: Advokát a jeho Pán - Klíma, Josef
trudoš | *** | před 33 dny

Líbil se mi námět a špatné není ani zpracování, jen je mi autorova vize podsvětí cizí – víc totiž připomíná vesnickou diskotéku, než semeniště zločinu. Ono to od reality asi moc daleko nemá, ale od reality, se kterou nic společného nemám a proto je pro mě těžké posoudit, nakolik je výsledek autentický a nakolik divadelní.
Ale jak je příběh krátký, tak není prostor na nějakou nudu, a nebýt filozoficko-společenských disputací mezi otcem a dcerou, byla by spokojenost stran spádu maximální. Josef Klíma se evidentně s vědomím jednoduché zápletky nepouští do hlubokých vod mnohovrstevnatého románu a co chce odehrát, odehraje rychle a přímočaře. Po řemeslné stránce má navíc velmi slušný životopis, což se odráží ve vyhýbání se kostrbatosti a nepřirozenosti v dialozích. Přesto se nějak nedokáže zbavit syndromu české veselohry, kdy hrdinové občas mluví jak ve špatném filmu. V důsledku ovšem povedené dílko s trochu očekávaným vyústěním a rozporuplným hrdinou, ale v rámci žánru stále lepší standard.

kniha: Šifra Givenchy - Kenner, Julie
trudoš | **1/2 | před 35 dny

Julie Kennerová sice nadšeně splétá romantickou komedii s akčním thrillerem, ale nějak se jí oboje dohromady skloubit nedaří. V rámci prvního jsou tu zbyteční mrtví a v rámci druhého zas naivní zvraty. A přestože ústřední motiv má nápad a několik zábavných momentů, celkově chybí zápletce logické opodstatnění. Ona totiž hrdinka, geniální šifrantka, neřeší v důsledku nic, co by překročilo schopnosti průměrného čtenáře a tak celý ten výlet do New Yorku, plný pobíhání, pro mě z dějového hlediska ztrácel smysl. Tedy kromě literárního napodobování Dana Browna, obohaceného ženským smyslem pro ironii, která byla vlastně tím jediným, co mě při četbě vytrhávalo z limbu. Kdyby mě však autorka alespoň provedla historií slavných obchodních domů nebo módních značek, možná bych se necítil tak naprosto ochuzen o nějakou informační hodnotu. Ovšem jako dobrodružná lovestory příběh funguje trochu snesitelněji, jen sexuální apetit hrdinky je vskutku obdivuhodný, nemluvě o jejím nárazovém výběru milenců.

kniha: Izolovaný - Fitzek, Sebastian
Tsokos, Michael
trudoš | ***1/2 | před 37 dny

Tak jo, je na čase si to přiznat – mám pro Sebastiana Fitzeka slabost. Přitom nejde o nic jiného, než o německou obdobu Jefferyho Deavera, což je přesně tak zvráceně dekadentní, jak to zní. Každý jsme nějaký.
Spisovatelovou tvůrčí vizitkou je neskutečný švih, který nepostrádá ani Izolovaný. Jenže ač se příběh řízně rozjede, hned z kraje začnou lézt na povrch autorovy oblíbené neduhy, jako je dějová vykonstruovanost, potřeba šokovat a hlavně říšský (ne)smysl pro humor. Ale přestože víte, že sledujete absurdní konstrukt, stejně se neubráníte přívalu napětí, které gradace umně vyvolává.
Tentokrát však tvůrci balancují na hranici snesitelnosti, třebas s pitvou po telefonu nebo se znásilňováním a mučením čtrnáctileté dívčiny. Podstatné pro zápletku je stále kdo, proč a jak, a všechny tyhle kudrlinky kolem jsou prostě jen nutným zlem k zajištění komerční popularity. Naneštěstí mě vyústění románu příliš nepřesvědčilo o logických motivacích a proveditelnosti. Jinak to ale byla solidní zábava.

kniha: Povídky z Manhattanu - Clark, Mary Higgins
Sirius | ***** | před 38 dny

Jak už to u antologií bývá, ne všechno mi sedlo. Naštěstí tohle je ale ten případ, kdy převažují ty lepší povídky a těch slabších je minimum. Texty mají šťávu, úžasnou atmosféru a s ničím se nepářou… a co se mi obzvlášť líbilo – spousta z nich se odehrává v minulosti a to je teprve žraso. A taky jsem objevil spoustu nových autorů, tak doufám, že někteří z nich to na českém trhu dotáhnou dál než k povídce. Mimochodem, za tu grafickou úpravu fakt smekám.

kniha: Cílová rovinka - Francis, Dick
Nelson | ***** | před 38 dny

Hlavní hrdina zdědí po svém náhle zemřelém bratrovi nejen jeho firmu na prodej drahých kamenů, ale dá se říci i jeho život včetně bratrovi milenky. Další z výborných Francisových detektivních románů, který se čte jedním dechem. Dostihové prostředí kupodivu není tím úplně hlavním, většina děje se odehrává kolem firmy s drahými kameny, ale největší problém i nebezpečí souvisí s dostihy. Skvělá kniha, mohu jen doporučit.

kniha: Temná tajemství - Rosenfeldt, Hans
Hjorth, Michael
trudoš | ***1/2 | před 39 dny

Atraktivní příběh, jehož prohřeškem vůči desateru jsou různé dějové odbočky, které hlavní linii zbytečně natahují. Jinak ale vcelku povedené, zápletka ucházející a tempo jakbysmet. Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth se nejvíc spoléhají na charisma ústředního hrdiny, psychologa Sebastiana Bergmana, který je jakousi obdobou doktora Gregoryho House a spisovatele Hanka Moodyho. Přesvědčen o vlastní genialitě uráží kohokoliv na potkání a zároveň má profilovou slabinu ve formě vlastní pochroumané (jinak řečeno mrtvé) rodiny. Rozervanec k pohledání. Tohle podbízení čtenářům pak autoři ještě umocňují temnou atmosférou středoškolského prostředí, ve kterém dětská nevinnost vzala za své už před drahným časem. Nešvarem celku je však nekonzistentní vnitřní logika, která brutalitu jednotlivých zločinů shazuje do roviny uražené pýchy, ve které potřeba někoho zabít nemůže zůstat u obyčejné vraždy, ale je třeba ji náležitě vyšperkovat o nějaké ty šokující vychytávky. Že by nová šance pro Láďu Hrušku?

kniha: Poklad skotské dračice - Madsen, Diana Gilbert
trudoš | **1/2 | před 41 dny

Nic proti ženským hrdinkám, ale když prohlásí: „Kapitulovala jsem před faktem, že většina poldů nikdy nečetla Homéra“, dojde mi, že tentokrát jsem dorazil na špatný rande. Ale možná jen naivně čekám od vyšetřovatelky pojistných událostí civilnější přístup k životu. Ovšem co mě irituje víc než přemoudřelí lidé, jsou přemoudřelí lidé, kteří své znalosti zakládají na tom, co se kde dočetli na internetu. Což je naneštěstí i případ DD McGilové. A ve chvíli, kdy je mi ústřední pátračka nesympatická, je těžké objektivně hodnotit i zbytek knihy.
Každopádně Poklad Skotské dračice mi přišla jako průměrná, ale jinak vtipná detektivka, s bohužel poměrně průhledným vývojem událostí. Ty jsou navíc kvůli počtu stran děleny na dvě dějové linie, dlužno říct, že zbytečně samoúčelně. Jako oddechovka do vlaku postačující, ovšem má očekávání to zcela nenaplnilo. A to ani zápletkou, ani postavou, ani stylem vyprávění, s čímž má co dělat i fakt, že Diane Gilbert Madsenová cílí spíš na čtenářky, než čtenáře.

kniha: Případ ukradeného zubu - Ritter, William
trudoš | **** | před 43 dny

Podobně jako u předchozí knihy, i zde je dějová linie vcelku jednoduchá a žádná velká překvapení se nekonají. Naopak, některé nitky zůstanou úplně nezastřižené, což mě u poměrně nekomplikované osnovy skutečně mrzí. Trochu podpásovkou je drobná změna charakterů, lépe řečeno, jejich přizpůsobení se aktuálnímu vývoji. Tam, kde jsem se dříve bavil nepraktickou dedukcí Abigail Rookové a bezbřehou šíleností R. F. Jackabyho, se mi teď obě postavy proměnily v zábavný standard dostupný u většiny okultních detektivek. Tedy ne že bych je nadále nemiloval, ale o počáteční kouzlo originality přišly.
Co si však série ponechala, je autorova hravá schopnost zakomponovat do příběhu směsici mytologických motivů, aniž by to působilo jako hodinka vaření s pejskem a kočičkou. Další věcí je, že se William Ritter umí postarat o zábavu, díky čemuž jsem se od čtení těžko odtrhával. O to víc, že závěry jednotlivých kapitol prostě člověka nutí pokračovat dál. Navíc konec mile navnadí na další díl. Už aby vyšel.

kniha: Akta Julián - Loomis, Gregg
trudoš | ***1/2 | před 45 dny

Ze souboje s žánrově podobnými díly Stevea Berryho a Raymonda Khouryho mi konspirační thrillery Gregga Loomise stále vycházejí vítězně. Sice je to pořád o několik délek za Danem Brownem, ale už to není tak očividný pastiš, plný buď historického nesmyslu nebo náboženského patosu. Má to vlastní osobité kouzlo a především bezděčný vtip, který udržuje v ideální rovině informační nadstavbu s akčním odlehčením. Obzvláště hrdinovy nesnáze s mercedesem CLK Cabrio mě absolutně odzbrojily.
Jako druhá kniha série mají Akta Julián tu výhodu, že nepotřebují nic zdlouhavě vysvětlovat, a tak zápletka nabírá obrátky hned z kraje. Slabší je však autor v celkové koncepci, protože na to, jak dlouho graduje napětí, pak poměrně chudě odbude finále. Postava právníka Langa Reillyho se ovšem vyprofilovala do sympatické image stárnoucího Harrisona Forda, který k dobrodružství přistupuje s dospělou rozhodností a svéhlavostí, s jakou v mládí za Studené války čelil každodennímu nebezpečenství agenta v terénu.

kniha: Hra na fanty - Francis, Dick
Nelson | ****1/2 | před 45 dny

Tato kniha nepatří úplně mezi moje nejoblíbenější Francisovi knihy, ale to je dané spíše tím, že těch vynikajících napsal spousty. Příběh Jamese Tyrona, novináře ze spíše bulvárního plátku, který se dostane k informacím o velkém podvodu a kterému po jejich zveřejnění půjde o život, patří určitě k tomu lepšímu z Francisovy tvorby. Velmi dobrá detektivka z dostihového prostředí, standardně vynikajicí román Dicka Francise.

kniha: Jezerní hřbitov - Cleave, Paul
trudoš | *** | před 47 dny

Kdyby nebylo naprosto zbytečné výplně, kdy si hrdina společně s nerudným starcem na truc vykopávají mrtvoly svých blízkých, místo aby přešli na tradičnější závody v močení do dálky, mohlo jít o celkem solidní detektivku. Ústřední motiv totiž vůbec není špatný, má nápad i šmrnc, jen je v základních bodech a motivacích hrubě nedotažený. Jako by zločincům v krizových momentech klesalo IQ na rychlost zánovní babety. Nemluvě o tom, že si krajně ufňukané soukromé očko v chytrosti s padouchy bohužel v ničem nezadá. Celkově na mě román působil, že Paul Cleave dostal pár hezkých nápadů, které kombinoval tak dlouho, až se dobral nějakého výsledku, přičemž se už příliš nezaobíral logikou věci. Vlastně mi asi nejvíc chybělo vůbec nějaké vyšetřování, děj je spíše sledem různých šarvátek a rozkopávání hrobů, přičemž se mimoděk dobere i ke zdárnému konci.
Na závěr malý překladatelský oříšek, s nímž se Jitka Lipková vypořádala vskutku jedinečně, tj. nijak: „Účet je na jméno John Paul. Jako ten papež.“

kniha: Zabiják - McBain, Ed
trudoš | **** | před 49 dny

Geniální pro literární strohost, tak příznačnou pro tvorbu padesátých a šedesátých let. Ač je zápletka slabší a její jádro ani nerozřeší sami policisté, děj doslova pádí za svým cílem, aniž by se někde zbytečně zakecával. Přitom tam je všechno, co je dnes u moderní detektivky tolik žádané, jenom to Ed McBain dokáže uhrát na ani ne dvousetstránkovém prostoru. A ještě přidá výborné dialogy, nápadité metafory a cynické poznámky, přičemž celek stále působí realisticky. Navíc to kouzlo starých vyšetřovatelských metod je parádní. Za nezapomenutelnou pak považuji etudu, ve které se stařičká důchodkyně snaží detektiva Carellu přesvědčit, že za všechno můžou švábi.
Slabinou jsou však paradoxně postavy, které mi, i když vykresleny v různorodých odstínech individuality, stále splývaly v jedno, především proto, že jich na příběh bylo prostě zbytečně moc. A pak to byla už jednou naznačená nekonstruktivnost pátrání, díky kterému se v podstatě jen čekalo na další vraždu, aby se případ někam pohnul.

kniha: Dravec - Barna, Adam
trudoš | *** | před 51 dny

Začátek dobrý, s přibývajícími stranami však děj ztrácí na autentičnosti a připomíná kombinaci filmu Sametoví vrazi a seriálu Dr. Dokonalý. Postavy se chovají dle předvídatelného scénáře a často mají osobní problémy, které ale neodpovídají jejich charakteru. Je znát, že se Adam Barna nechal ovlivnit moderními thrillery, což na škodu v zásadě není, jenže problém je v tom, že co v angloamerické produkci skousnu jako samozřejmost, v tuzemské mi prostě nesedí.
Zápletka samotná nicméně špatná není, akorát v ničem zásadním nepřekvapí. V širším kontextu jsou navíc hned dvě vedlejší dějové linie zbytečné a jen nafukují rozsah. Za nešťastnou považuji i syrovou atmosféru, z které šlo vytřískat daleko víc. Erotický náboj nepřesáhne nic, co by vaše tváře rozhořelo studem a v důsledku vyprávění hraje pouze na strunu brutality, což jediné funguje opravdu dobře. Slabinou je ovšem celkové vyznění, jež se nese spíš v duchu science fiction, než poctivé detektivky a může tak nejednoho čtenáře otrávit.

kniha: Neklidné kosti - Starr, Mel
trudoš | **** | před 53 dny

Nenáročná historická detektivka v duchu tradic Případů bratra Cadfaela, u které jsem postrádal jediné – vlastní charisma. Jinak ale spokojenost, především proto, že se Mel Starr nesnaží středověk vykreslit jako zlé, odporné místo, avšak ani nemaže med kolem pusy pohádkovou atmosférou. V jeho podání jsou časy minulé prostě jen dalším obdobím, ve kterém lidé žili, pracovali a umírali. Téhle tónině odpovídá jak stavba zápletky, tak jazyková stylistika. Děj plyne pomalu a detektivní linie je pouze kořením v příběhu panského lékaře, jako by si autor uvědomoval, že do řádných kriminalistických metod je ještě daleko, a tak víc apeluje na striktně rozumovou dedukci. Dlužno podotknout, že ta se ne vždy ukáže jako zcela spolehlivá, což osobně považuji za povedený dovětek. Zbylý prostor je pak věnován dobovému vykreslení kulis, které však nepůsobí jako únavná exkurze, ani jako seriálové melodrama. Výsledkem je nenásilné, civilní a jednoduché vyprávění, což je vlastně v kostce kouzlo celé knihy.

kniha: Smrt v reality show - Fieber, Michal
trudoš | **1/2 | před 54 dny

Michal Fieber alias Jaroslav Čejka má za sebou už hezkou řádku knih a na řemeslné stylistice je to znát. I když chybí osobité kouzlo, pořád je v tom příjemně hravá jazykomalba, která nemá prakticky šanci kohokoliv urazit. Problémem jsou však kompozice jednotlivých povídek. I když mají příběhy patinu detektivky, autor do vyšetřovacích her příliš nezabíhá, jen nadhodí ústřední zločin, představí základní podezřelé a pak v rychlosti určí, kdo je vrah. Rozkaz zněl v tomhle bodě evidentně jasně, takže konce nejen že nepřinesou překvapivé zvraty, ale ani zajímavé obraty, maximálně jemné morální ponaučení na dobrou noc. Tím pádem komisař Houdek vlastně ani moc nepátrá a častokrát je tu jen do počtu, nebo jako hloubavý a chápající zástupce staré dobré policie České republiky. Občas tu ještě probleskne linie z hrdinova osobního života, v lecčems evokující životní etudy poručíka Borůvky, ale pro všechen ten nevyužitý balast kolem mě spíš jen překvapilo, že tam vůbec nějaká snaha o nadstavbu byla.

kniha: Místo pro tajnosti - French, Tana
trudoš | ****1/2 | před 55 dny

Roztomilé malé lhářky pro pokročilé, ovšem ne díky zvýšené dávce erotiky, ale pro dospělejší pojetí a propracovanější psychologii. A přestože bych Taně Frenchové vytknul rozvláčnost děje a stagnující gradaci, nedokážu jinak než smeknout klobouk před její koncepční vynalézavostí. Jednodenní vyšetřování v prostorách školního internátu, to je zápletka přesně podle mého gusta.
Opomenu-li skvělou kriminalistickou dvojici, ke které bych se určitě rád někdy vrátil, tak to, čím mě autorka naprosto dostala, je vystihnutí potřeby přátelství, kterou má každý z nás vnitřně zakódovanou. A fakt, že když se rozhodneme kamarády nemít, neznamená to konec světa. V tomhle ohledu přistupuje vyprávění k tématu velmi střízlivě a realisticky. Rušivé jsou jen magické motivy, které však podle mě mají pouze metaforickou roli souznění duší, než že by značily příklon k něčemu skutečně fantasknímu. V rámci toho pak oceňuji, že pro jednou přišla spisovatelka s koncem, u něhož jsem neměl chuť opít se do bezvědomí.

kniha: Dívka ve vlaku - Hawkins, Paula
trudoš | *** | před 58 dny

V rámci velkopanské prezentace docela zklamání. Čekal jsem pecku, a ono přitom jde o průměrně napsaný psychothriller s prvoplánovou zápletkou, pracující s motivem, že hrdinka ví, kdo je vrah, ale pro alkoholický opar si nepamatuje lautr nic. Což bohužel zní lépe, než jak to nakonec Paula Hawkinsová zpracovala, protože tři sta stran využila v podstatě jen k tomu, aby se motala na místě. Totožnost vraha totiž čtenář vydedukuje vcelku snadno, vzhledem k tomu, že v příběhu se pohybuje dohromady pět a půl postav.
Pravdu říct, nenadchla mě ani stylistika, která především v kostrbatých dialozích nezastře debutující autorku. Je fajn, že vyprávění kombinuje pohled tří charakterově rozdílných žen, problém je, že paradoxně mají stejné formy projevu i chování. Navíc deníkové zápisky se průběžně odkazují na události tady a teď, což je z praktického hlediska nemožné. Co ovšem funguje skvěle, jsou výlety do temných koutů minulosti jednotlivých aktérů a celkový spád. Škoda tak nevyužitého potenciálu.

kniha: Ocelové jeskyně - Asimov, Isaac
Nelson | **** | před 59 dny

Detektivní příběh odehrávající se na přelidněné Zemi, kde většina lidstva žije v obrovských městech, ocelových jeskyních. Země je v područí Vesmířanů, což výjimečně nejsou mimozemšťané, ale bývalé kolonie Země, s kterými mateřská planeta kdysi prohrála válku. Vesmířané nejsou na Zemi moc vítáni, ale všichni se jich bojí. Detektiv Lije Baley je pověřen vyšetřováním vraždy jednoho z Vesmířanů. Je to dost nepříjemný úkol zvýrazněný přidělením partnera ze strany Vesmířanů jménem R. Daneel Olivaw, kde R. znamená robot. A na rozdíl od ostatních robotů je tento k nerozeznání od člověka. A na planetě, která se začíná bouřit proti strojům nahrazujících lidi, to znamená jen další problém. Docela kvalitní kniha, která i přes svůj věk neztrácí na zajímavosti. Vykreslení přelidněného světa s averzí vůči robotům a Vesmířanům je vynikající.

12345678910poslední (47)1866 příspěvků celkem